BK MLADA BOLESLAV
1. 5. 2020 | Klub

Je to tady! Aktuální informace o kádru Bruslařů

M l. B o l. – Je to už tradice. Nejen „papírová“, kdy se bere v potaz trvání smluv, ale také čistě fanouškovská, kdy se příznivci jednotlivých klubů už od rána vrhají na webové stránky a sociální sítě, aby zjistili, co nového jejich tým čeká. První květen zkrátka a dobře není pro příznivce ledního hokeje svátkem práce, nýbrž svátkem novinek a změn. A tady jsou ty mladoboleslavské:

Odchody

Začneme postupně a to tím, že oznámíme, kdo již nadále v Bruslařském klubu působit nebude:

K poslednímu dubnu ukončil své působení v Bruslařském klubu Lukáš Pabiška. Šestatřicetiletý útočník za sebou v Mladé Boleslavi zanechává nesmazatelnou stopu v podobě jedenácti hokejových sezon, 550 odehraných zápasů, 127 vstřelených branek a 120 asistencí. A v neposlední řadě také sympatie v srdcích fanoušků. Konec Lukáše Pabišky ve středočeském městě považujeme za mimořádnou záležitost, které se budeme ještě v příštím týdnu věnovat v samostatném článku.

Mezi dalšími stoprocentními odchody jsou dva cizinci – brankář Justin Peters a útočník Žiga Jeglič. „Justin Peters nám svým příchodem pomohl stabilizovat situaci v brankovišti. K 31. březnu mu u nás skončilo hostování a on se formálně vrací do Liberce. Velkým přínosem byl i Žiga Jeglič. Snažili jsme se najít způsob, jak ho u nás udržet, ale dostal lepší finanční nabídku ze zahraničí, a tak odchází. Oběma každopádně děkujeme za jejich výkony a přejeme hodně štěstí do budoucna,“ říká sportovní ředitel Bruslařů Radim Vrbata.

V současnosti jisté odchody představují samozřejmě i dva hráči, o kterých jsme vás již informovali. Povedený ročník 2019/2020 vynesl zahraniční angažmá Pavolovi Skalickému, který odchází do finského klubu Lukko Rauma. Ještě dál pak míří Radim Zohorna, který podepsal jednoletý kontrakt s klubem NHL Pittsburgh Penguins.

„Radimovi gratulujeme, podpis smlouvy s takovým klubem mu samozřejmě moc přejeme,“ vzkazuje Zohornovi Radim Vrbata. „Podobně jako v případě Pavola ztrácíme klíčového hráče, který měl v příští sezoně převzít jednu z hlavních rolí v týmu. Ale mít šanci zahrát si NHL je sen každého hokejisty a Radim si svými výkony o tuto šanci řekl. Přejeme mu hodně štěstí a doufáme, že ho v Boleslavi někdy opět přivítáme,“ dodává.

Následující hráči jsou od 1. května 2020 volnými hráči s možností podpisu smlouvy v jiném klubu. V jejich případě ale Bruslařský klub nezavírá dveře definitivně – uvidí se, jaká bude v následujících měsících situace u nich i v Mladé Boleslavi a třeba ještě k nějaké formě spolupráce dojde. Jedná se o útočníky Jakuba Klepiše a Lukáše Kašpara a obránce Jiřího Kurku a Františka Hrdinku. I jim se samozřejmě prozatím patří poděkovat. „Zvlášť Jakub Klepiš v Mladé Boleslavi strávil řadu sezon a odvedl pořádný kus práce. Jiří Kurka je zase náš odchovanec. Díky patří i Lukáši Kašparovi a Františku Hrdinkovi. S kluky i jejich agenty zůstáváme v kontaktu, do září je ještě dlouhá doba, takže třeba ještě naše dresy obléknou,“ dodává Vrbata.

Nové smlouvy či uplatněné opce

A teď se dostáváme k tomu, kdo naopak v Bruslařském klubu působit bude. Už v polovině ledna jsme vás informovali o podpisu nových smluv s brankářem Gašperem Krošeljem, obráncem Martinem Pláňkem a útočníky Ondřejem Najmanem a Pavlem Kousalem.

Na konci března jsme zveřejnili informace o prodloužení spolupráce s obráncem Martinem Ševcem a útočníky Máriem Lunterem a Davidem Šťastným.

A v polovině dubna to bylo zveřejnění nových smluv s útočníkem Davidem Ciencialou a brankářem Janem Růžičkou.

Nově informujeme o prodloužení spolupráce s obránci Markem Hrbasem a Ondřejem Dlapou a útočníky Adamem Zbořilem, Marisem Bičevskisem a Janem Grimem.

„Marek Hrbas i Ondřej Dlapa loni patřili k základním stavebním kamenům naší obrany,“ říká Radim Vrbata. „S Markem jsme se dohodli na víceleté smlouvě, s Ondrou prozatím na roční. Jsme rádi, že se nám v podobě těchto dvou obránců daří držet podobu obranných řad, jaká byla loni. Spoléháme na jejich minimálně stejně dobré výkony,“ dodává Vrbata a přechází k útočníkům: „Adam Zbořil maximálně splnil naše očekávání, se kterými jsme ho loni v létě přiváděli. Patřil k našim nejlepším hráčům a my jsme rádi, že jsme se dohodli na dlouholeté smlouvě. Věřím, že na své výkony naváže – stejně tak Maris Bičevskis, který přišel sice až v průběhu ročníku, ukázal se být ale velmi platným hráčem do oslabení a na obranné úkoly.“

Nové smlouvy a noví hráči v A týmu BK Mladá Boleslav

Následující jména jsou zařazena abecedně:

Alderson Brandon

Osmadvacetiletý útočník Brandon Alderson je rodák z kanadského Ontaria, pochází dokonce ze stejného města jako jiný hráč Bruslařů – Mitch Fillman. S ním také své boleslavské angažmá podrobně probral. Alderson se pohyboval až do sezony 2016/2017 po kanadských a amerických nižších soutěžích, posléze se rozhodl pro přesun do Evropy. Nejprve začal v Německu, v Heilbronner Falken strávil ve druhé nejvyšší lize jednu sezonu (59 zápasů, 29+32). Následoval přesun do rakouského Villacheru a rok v EBEL lize (52 zápasů, 15+14). Do Mladé Boleslavi přichází z ročního angažmá na Slovensku v Trenčíně (48 zápasů, 26+16).

R. Vrbata o Brandonu Aldersonovi: „Je to výborný bruslař i střelec, který umí i přitvrdit. Po odchodu Skalického je to typologicky podobný hráč se stejnými parametry. Věříme, že po velice povedené sezoně v Trenčíně se mu bude dařit i u nás.“

Jääskeläinen Joona

Třiadvacetiletý rodák z finské Imatry hokejově vyrostl v jednom z finských top klubů – SaiPa Lappeenranta, kde si prošel postupně všemi mládežnickými kategoriemi až do A týmu. Ve své rodné zemi nastoupil ještě za celky Ketterä a Jukurit. Neustále se pohyboval na hranici nejvyšší a druhé nejvyšší soutěže, tak se rozhodl pro změnu.

Pro sezonu 2019/2020 se přesunul na Slovensko, v Banské Bystrici si v 53 zápasech připsal 23 branek a stejný počet asistencí. Česká republika bude tudíž jeho teprve druhou zahraniční štací.

R. Vrbata o Joonovi Jääskeläinenovi: „Výtečný bruslař, který má skvělou střelu a výběr místa. Věříme, že by mohl být hlavní postavou našich přesilovek a doufáme, že naváže na své střelecké výkony z posledních sezon.“

Kotala Jakub

Znalci boleslavského hokeje není postava Jakuba Kotaly žádnou neznámou. Čtyřiadvacetiletý útočník se podepsal pod doposud největší úspěch mladoboleslavských juniorů (stejně jako třeba Jan Růžička nebo David Bernad), kdy v sezoně 2014/2015 pomohl vybojovat titul vicemistra, přičemž byl nejlepší v kanadském bodování celého týmu. Rodák z Havířova se posléze vrátil domů, aby v tamějším klubu sbíral zkušenosti v 1. lize. Stačil přitom i několikrát naskočit za Olomouc v nejvyšší soutěži. Loňská sezona pro něj byla doposud nejlepší – v 57 zápasech nasbíral 21 gólů a 27 asistencí a byl nejlepším hráčem týmu.

R. Vrbata o Jakubu Kotalovi: „Je to hráč, který už v Mladé Boleslavi má nějakou historii, a který dozrál v 1. lize. V Havířově patřil poslední dvě sezony k nejlepším hráčům. Jde o nepříjemného, pracovitého hokejistu, který se umí dostat soupeři pod kůži. Věříme, že svým stylem hry bude platným členem kádru.“

Schwarz Marek

Marek Schwarz je mladoboleslavský rodák a odchovanec, který se v raném věku přesunul do Sparty a odtamtud posléze do zámoří. Po většinu času se pohyboval v nižších soutěžích, zvládl ale naskočit i do samotné NHL a to za St. Louis. V sezoně 2008/2009 se vrátil do Mladé Boleslavi, kde třikrát výraznou měrou zachraňoval Bruslaře v extralize. Po sezoně 2010/2011 se rozhodl opět zkusit štěstí v zahraničí, angažmá ve finském TPS Turku ale nevyšlo úplně ideálně. Vrátil se zpátky do Čech – nejprve do Sparty a posléze do Liberce, kde strávil s přestávkou (v podobě dvouleté štace ve Znojmě a EBEL lize) šest sezon. Do třetice ve své kariéře nyní oblékne mladoboleslavský dres.

R. Vrbata o Marku Schwarzovi: „Mladoboleslavský odchovanec, zkušený brankář, který doplní náš brankářský tandem Krošelj – Růžička a zároveň se zapojí i do výchovy mladých brankářů u mládeže.“

Šidlík Petr

Šestadvacetiletý a jediný nováček v obranných řadách Bruslařů Petr Šidlík je rodák a odchovanec jihlavské Dukly. Už v sedmnácti letech však vyrazil na zkušenou kanadské juniorské ligy, kde strávil celkem tři sezony a odkud si jej trenéři pravidelně stahovali do českých národních mládežnických výběrů. V sezoně 2014/2015 se vrátil do Čech, v tehdy prvoligové Jihlavě ale nevydržel dlouho a vyrazil do Karlových Varů a později do Chomutova. Do svého rodného města se však znovu vrátil, a to aby Jihlavě v sezoně 2016/2017 pomohl k postupu do extraligy. Následoval další rok v dresu Dukly a necelé dva v barvách Vítkovic, odkud se loni v průběhu sezony stěhoval do Hradce Králové.

R. Vrbata o Petru Šidlíkovi: „Petr Šidlík je typ pracovitého obránce. Je výborný do oslabení. Očekáváme od něj, že skvěle zapadne do našich obranných řad a ještě je zkvalitní.“

Strnad Jakub

Osmadvacetiletý Jakub Strnad je rodákem z Kladna, a pokud bychom měli stručně popsat jeho kariéru, pak musíme říct, že se od středočeského města nikdy výrazněji nevzdálil. Na krátkou osmnáctizápasovou zkušenost vyrazil coby mladík v sezoně 2009/2010 do Kanady, velice rychle se ale vrátil domů. Podobně si pak „odskočil“ ještě v ročníku 2012/2013 do Písku a o rok později do Berouna.

Poslední tři sezony na Kladně odsloužil coby kapitán A týmu.

R. Vrbata o Jakubu Strnadovi: „Jedná se o velice pracovitého útočníka se skvělým bruslením, o hráče v ideálním hokejovém věku. Věříme, že svým přístupem a bojovností bude velice platným článkem týmu, a že svoje výkony posune na další úroveň.“


Radim Vrbata o...:

… kádru jako takovém:

Stavbu kádru pro nadcházející sezonu částečně ovlivnila současná situace kolem pandemie koronaviru, kvůli které je stále hodně neznámých, hlavně co se týče ekonomické stránky věci. Cílů při stavbě kádru bylo několik. Zaprvé udržet z co největší části úspěšný stávající kádr a odcházející hráče nahradit adekvátními posilami s důrazem na bruslení, rychlost a v neposlední řadě taky charakter. Zadruhé vytvořit dostatečně široký kádr, aby bylo kde brát v případě zranění či nemocí, a ve kterém bude zdravá konkurence. A zatřetí omladit kádr a vytvořit příležitost pro mladší hráče.

… o brankářích:

Co se gólmanů týče, tak víme, že v Krošeljovi máme z jednoho z nejlepších brankářů v lize. Víme, že stejný potenciál má i Růžička. Po zkušenostech z minulé sezony jsme chtěli přivést i třetího zkušeného brankáře, který nám dodá jistotu v případě nějakých nečekaných situací.

… o obraně:

Obranu jsme měli jednu z nejlepších v extralize, takže jsme rádi, že se nám její základ podařilo udržet pohromadě. Zejména starší a zkušené hráče, jako jsou Ševc či Hrbas, kolem kterých můžou růst mladší.

… o útoku:

V útoku si uvědomujeme, že nám odchází klíčoví hráči Skalický se Zohornou, bodoví hráči jako Klepiš či Jeglič. Víme, že máme v kádru řadu hráčů, kteří čekají na větší příležitost, na větší role, kteří chtějí udělat další krok ve své kariéře. Věříme, že naše předpoklady naplní, a že je čekají průlomové sezony stejně jako třeba Skalického.

… o budoucnosti:

Podobně jako v každé části sezony tento stav kádru není konečný. Každý den se hledají další možnosti, jak tým vylepšit. Nicméně během letních měsíců pravděpodobně k žádným změnám nedojde. Uvidíme, jaká bude ekonomická situace a situace na hráčském trhu s nástupem na led.


Zahájení letní přípravy

Hokejisté BK Mladá Boleslav zahájí letní přípravu toto pondělí 4. května. V týmu jsou k tomuto datu tito hráči:

Brankáři: Haas Radek, Krošelj Gašper, Růžička Jan, Schwarz Marek

Obránci: Bernad David, Dlapa Ondřej, Fillman Mitchell, Hrbas Marek, Klikorka Karel (JUN), Moravec David (JUN), Pláněk Martin, Ševc Martin, Šidlík Petr, Vacík Dominik (JUN)

Útočníci: Alderson Brandon, Bičevskis Maris, Cienciala David, Flynn Oscar, Grim Jan, Houška Vladislav (JUN), Jääskeläinen Joona, Kotala Jakub, Kousal Pavel, Lunter Mário, Maršoun Petr, Najman Ondřej, Stránský Jan, Strnad Jakub, Szturc Gabriel (JUN), Šťastný David, Zbořil AdamZobrazit příspěvek na Instagramu
🏒🥅 | Bruslaři vítají šestici (staro)nových hráčů ve svém A týmu! Jedná se o gólmana Marka SCHWARZE, obránce Petr ŠIDLÍKA a útočníky Jakuba STRNADA, Brandona ALDERSONA, Joonu JÄÄSKELÄINENA a Jakuba KOTALU. Co na nováčky říkáte? #bkboleslav #jedentymjedencil #telh #newcontract #zanechamestopu
Příspěvek sdílený BK Mladá Boleslav (@bkmladaboleslav),

Další články

Aktuality

08.05.2021

Bruslaři na MS nejedou

Brankář Jan Růžička a útočníci Ondřej Najman a Pavel Kousal byli momentálně z národního týmu pro přípravu na mistrovství světa vyřazeni. Trenér českého výběru Filip Pešán nicméně avizoval, že je s hráči domluven, že v případě jakýchkoliv změn, mu budou Bruslaři opět k dispozici.

04.05.2021

Konec ve čtvrtfinále

Gólman Oliver Šatný se dostal do branky v sedmé minutě, kdy po třetí brance Kanaďanů střídal kolegu Suchánka, kanonádě soupeře ovšem ani on nezabránil. Stejně jako Gabriel Szturc, který si připsal gól a asistenci, a David Moravec, který nastupoval v první obranné dvojici. Češi podlehli ve čtvrtfinále MS do 18 let Kanadě 3:10 a jejich cesta na mistrovství tak bohužel končí.

03.05.2021

Čtvrtfinále s Kanadou

Národní tým "osmnáctek" v pondělí 3. května od 22:00 hraje v přímém přenosu ČT Sport čtvrtfinále s Kanadou na MS do 18 let. Držme palce třem Bruslařům v národních barvách - brankáři Oliveru Šatnému, obránci Davidu Moravcovi a útočníkovi Gabrielu Szturcovi.

29.04.2021

Góloví Bruslaři na MS

Měli našlápnuto ke druhému vítězství na mistrovství světa, hokejisté české osmnáctky dvakrát vedli nad Finskem o dvě branky. Nakonec ale nemají vůbec nic. V divoké bitvě prohráli 5:6 gólem 19 sekund před koncem. Drobnou náplastí pro budiž góly Davida Moravce a Gabriela Szturce.

27.04.2021

Bruslaři na MS do 18

Mentálně náročný úkol na úvod mistrovství světa proměnili čeští hokejisté do 18 let v zaslouženou výhru. Díky dvěma brankám z přesilovek a jedné v oslabení porazili Německo 3:1, o čisté konto přišli až v závěru. Na důležitém vítězství se podíleli i dva Bruslaři – útočník Gabriel Szturc svou brankou a obránce David Moravec asistencí.

26.04.2021

Liga mistrů

Po vítězství Třince ve finále Tipsport extraligy už má BK Mladá Boleslav jistou účast v Lize mistrů v sezoně 2021/2022. Soutěž mezi nejlepšími evropskými kluby si zahraje již podruhé, poprvé se tak stalo v ročníku 2016/2017. Tehdy Bruslaři skončili po bojích v základní skupině, kde měli švédský Växjö Lakers a běloruský Junosť Minsk. Na své současné soupeře Boleslavští budou ještě muset chvíli počkat, dozvědí se ho na slavnostním losování pořádaném vedením soutěže. Jaké další kluby se už stačily kvalifikovat, zjistíte tady.