BK MLADÁ BOLESLAV

Trpký zápas číslo sedm. Po těsné prohře končí Bruslaři sezónu v semifinále

15. 4. 2021
napsal Vojtěch Drbohlav
HC Oceláři Třinec

3:0

0:0, 0:0, 3:0

BK Mladá Boleslav

Statistiky

Branky a nahrávky: 47. Růžička (Špaček), 60. Marcinko, 60. Hrehorčák. Rozhodčí: Hodek, Hejduk – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 6:4, navíc hráčská lavice (MBL) trest do konce utkání za nesportovní chování. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 25:23. Zblokované střely: 12:19. Hity: 11:9. Vhazování: 42:28. Průběh utkání: 3:0.

HC Oceláři Třinec

Kacetl – Doudera, Gernát, Musil, Jaroměřský, Kundrátek, Freibergs – Stránský, Vrána (C), Růžička (A) – Hrňa, Marcinko, Rodewald – M. Kovařčík, Špaček, O. Kovařčík – Hrehorčák, Roman, Dravecký (A)

BK Mladá Boleslav

Růžička – Hrbas, Ševc (C), Dlapa, Pláněk (A), Bernad, Fillman, Šidlík – Kotala, Cienciala, Šťastný – Strnad, Bičevskis, Stránský – Jääskeläinen, Zbořil (A), Claireaux – Flynn, Najman, Kousal

T ř i n e c – Chybělo málo, nadějně započatý zápas skončil ale skončil neúspěchem. Bruslaři se v Třinci sice dostali do vedení již v první třetině brankou, kterou jim sudí uznali, ale po trenérské výzvě ze strany Ocelářů ji zase odvolali. Poté se hrálo dlouho bez gólů, ve třetí třetině se však z přesilovky pět na tři prosadili domácí. Ti dlouho drželi těsné jednobrankové vedení, které navýšili o další dvě branky trefami v závěrečné power-play. Boleslavským hokejistům chybělo velmi málo, bohužel však jejich cesta skončila těsně před branami finále Tipsport extraligy. Jedná se nicméně o historicky nejúspěšnější sezónu BK Mladá Boleslav v extraligové historii.

Mladá Boleslav vstoupila do rozhodujícího sedmého zápasu na ledě Ocelářů aktivněji a ve 12. minutě otevřena jako první skóre utkání. Ačkoliv rozhodčí gól nejprve uznali, ale poté, co si třinecký trenér Václav Varaďa vybral trenérskou výzvu, situaci přezkoumali a zjistili, že se Jan Stránský v brankovišti provinil nedovoleným zákrokem vůči brankáři. Pokračovalo se tak nadále za bezbrankového skóre.

Poté si některé šance vypracovali také Slezané. Z úniku před Růžičkovou brankou zahrozil Jack Rodewald, který trefil tyč. Ve zbývajících minutách se hra přelévala z jedné strany na druhou, ale ani v nich mezi prázdnými ochozy WERK arény góly nepadly. Blízko ke skórování byl například Jakub Kotala. Jeho střela, ale ani následná dorážka Davida Šťastného, se však neujaly.

Také druhé dějství začali aktivněji Bruslaři, kteří hned několikrát prověřili Ondřeje Kacetla, který střežil třineckou branku. Z kruhu vystřelil Ondřej Najman, ale brankář Ocelářů vytasil povedený zákrok lapačkou. Mladoboleslavští hráli později první přesilovku, tam se jim však ale nepodařila podle jejich představ. Třinci se znovu dařilo poměrně úspěšně vyvážet puky z pásma.

Kolem poloviny utkání zase být aktivnější domácí tým. Po Draveckého šanci byl blízko prvnímu gólu také Erik Hrňa, jenže ten bránu středočechů minul. Po jedné z dalších šancí Slezanů byl však nedovoleně atakován Jan Růžička, a tak hosté dostali možnost druhé přesilové hry. Jenže i tentokrát se Mladé Boleslavi početní výhoda vůbec nepovedla a Třinečtí bez potíží kontrolovali puk a vyváželi jej z pásma, Středočeši se tak ani tentokrát v nerovnovážném počtu hráčů na ledě neprosadili. Nedlouho před koncem dvacetiminutovky ještě ujížděli boleslavští hráči směrem na třineckého brankáře, jenže David Bernad nedokázal v rozhodující chvíli usměrnit Flynnovu přihrávku za Kacetlova záda. I po 40 minutách tak bylo v Třinci bezbrankové skóre.

Na startu třetí třetiny měli víc šancí hokejisté Třince. Nejprve musel střelu Martina Růžičky zneškodňovat jeho jmenovec Jan v mladoboleslavské brance a pak se na téhož gólmana řítil Petr Vrána, i jeho střelu však odchovanec Bruslařského klubu zastavil. Mladoboleslavští se však nechali vyloučit do tří a druhá třinecká formace je za to náležitě potrestala. Nejprve se sice podařilo získat puk Marisu Bičevskisovi, který v situaci třech proti pěti ujel sám na brankáře, ale nepodařilo se mu dostat puk do branky Třince. Byl u toho sice seknut třineckým hráčem, to ale rozhodčí odmítli potrestat. Z pokračující přesilovky pak poslal Oceláře do vedení 1:0 Martin Růžička, který se trefil z levého kruhu.

Mladoboleslavský trenér Pavel Patera se následně proti událostem předcházejícím gólu ohradil a žádal stejný metr ze strany rozhodčích. Jeden z rozhodčích se s ním však odmítl bavit a když jej trenér vybídl, aby od něj neodjížděl, nejprve mu sudí uložil dvouminutový trest, aby jej následně ještě změnil. V rámci trestu ze strany rozhodčích tak Pavel Patera musel do konce duelu opustit střídačku Mladé Boleslavi.

Hra pokračovala a po dalším faulu na brankáře Středočechů si Bruslaři zahráli přesilovku pět na čtyři. Třinci se však, stejně jako v celé sérii, dařilo během jejich oslabení k boleslavským hráčům výborně přistupovat a kazit jejich přihrávky. Středočeši během přesilovky dokonce vůbec nevystřelili. Ani další početní výhodu tedy Bruslaři nezužitkovali.

Třetí třetina se začínala chýlit ke konci a trenér Radim Rulík stáhl hru na tři formace. Boleslavským se však stále nedařilo vytvářet šance v útočném pásmu. To se změnilo šest minut před koncem základní hrací doby, kdy vyslal střelu na třineckou branku kapitán Martin Ševc a trefil tyč. Čtyři minuty před koncem dostali boleslavští hráči možnost další přesilové hry. Jenže, stejně jako všechny předchozí, ani tu poslední početní výhodu v sérii s Třincem, hokejisté Mladé Boleslavi nevyužili.

V samotném závěru, v čase 58:50, si ještě Bruslaři vybrali oddechový čas a odvolali gólmana. Hostům se ale prakticky nedařilo dostat do pásma. Na třinecké obranné modré čáře se navíc k puku dostal Tomáš Marcinko, který nasměroval kotouč do prázdné mladoboleslavské brány. Středočeši odvolali Jana Růžičku ještě jednou, ale po několika sekundách vsítil Třinec třetí gól, tentokrát se prosadil Patrik Hrehorčák, který definitivně rozhodl o tom, že se Třinec podívá do finále, kde si zahraje proti Liberci. Boleslavská cesta skončila po skvěle odehrané sezóně těsně před branami finále, Bruslaři mají však na co být hrdí. Současný tým odehrál dosud nejúspěšnější sezónu v klubové historii.

Ohlasy trenérů

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Byl to vyrovnaný zápas, ve kterém jsem tušil, že bude rozhodovat jeden gól, což se stalo. Chtěl bych poděkovat hráčům za postup do finále a odehraný zápas, který byl nesmírně těžký. A taky Boleslavi, která v sérii proti nám hrála velmi dobře, ale my jsme ukázali sílu. Měli jsme skvělou sezonu a teď se kluci dostali do finále. Věřím, že půjdou dál na krev a uděláme to Liberci těžké.

Pavel Patera (BK Mladá Boleslav): První třetina byla z naší strany dobrá, dali jsme tam gól, regulérní gól, a měli jsme vést 1:0. To se bohužel nepovedlo. Ve druhé třetině byl Třinec o trochu lepší, ale po dvou třetinách byl stav 0:0. Ve třetí třetině se dělo, co se dělo. Třinec dal ten první gól, který rozhodl utkání. Já Třinci mohu jen pogratulovat k postupu do finále. Série byla nádherná a je škoda, že to pak rozhodne někdo jiný než hráči, že to skončilo takovou černou kaňkou, to jsme si nezasloužili. Když, tak jsme měli prohrát normálně. My i Třinec jsme totiž hráli výborně.