Derby v Liberci patřilo domácím. Snížení z hole Lantošiho přineslo naději, ne však zvrat

10. 12. 2023
napsal Tomáš Taybner, foto: Jiří Princ
Bílí Tygři Liberec

4:1

1:0, 2:1, 1:0

Branky a nahrávky: 5. Melancon (Filippi, Klíma), 33. Filippi (Melancon), 39. Klíma (Šír, Galvas), 43. Pérez (Bulíř, McCoshen) – 36. Lantoši (Skalický). Rozhodčí: Pražák, Květoň – Ondráček, Thuma. Vyloučení: 3:2, navíc Šír (LIB) a Osburn (MBL) 5 min. za bitku. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 796. Střely na branku: 34:24. Zblokované střely: 14:15. Hity: 7:4. Vhazování: 34:19. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.

Pařík – Budík, Knot, Dvořák, Melancon, McCoshen, Galvas, Derner – Rychlovský, Filippi (A), Klíma – Flynn, Najman, Hawryluk – Birner (C), Bulíř (A), Pérez – Vlach, Šír, Pekař

Novotný – Pyrochta (A), Pavlík, Gewiese, Osburn, Jánošík (C), Bernad – Skalický, Fořt, Lantoši – Aaltonen (A), Roman, Šmerha – Rohdin, Järvinen, Krivošík – Dvořáček, Závora, Půček – Malínek

L i b e r e c – Poslední klání před reprezentační přestávkou nevycházelo Bruslařům podle představ. Ačkoliv to herně byl vyrovnaný duel, Tygři uzmuli dvoubrankové vedení. V závěru druhé části sice dokázal snížit Lantoši, ještě do přestávky ale přišel třetí gól domácích a po pauze čtvrtý. Ve zbylém čase už se skóre nikam neposunulo, Bruslaři proto v rámci 27. kola v Liberci padli poměrem 1:4.

Ačkoliv měli Tygři v úvodu o něco více ze hry, první velká šance třetího sezonního derby přišla na opačné straně kluziště. Ve 4. minutě vyslal Jánošík do úniku Lantošiho, jehož bekhendový blafák skončil na levé tyčce liberecké svatyně. Smůla Bruslařů se navíc prohloubila hned záhy na druhé straně. V čase 4:01 totiž nahození T. J. Melancona od modré v mezikruží tečoval Fořt mimo dosah Novotného a Liberec vedl - 1:0.

Severočeši po vstřelené brance získali hromadu elánu o vzrůstající tlak se ale v polovině 10. minuty sami připravili, Lantoši vystihl Knotovu přihrávku a podruhé v utkání vyrazil do samostatného úniku. Slovenský útočník to tentokrát zkusil přímou střelou, jež však skončila v Paříkově moci. Bruslaři si poté střihli svou první přesilovku. Ke gólu byli znovu blízko, když Pavlík ranou z modré orazítkoval pravou tyč domácí branky.

Oba celky si v úvodu druhé periody vyměnily své druhé přesilovky, avšak bez gólového užitku. Ve 33. minutě ale zničehonic přišla špatná rozehrávka Järvinena od zadního mantinelu, kterou na pravém kruhu vystihl Melancon a po jeho přihrávce se od pravé tyče prosadil Tomáš Filippi. Novotnému puk propadl skrz výstroj, možná k tomu přispělo i klubko hráčů před jeho brankou, kvůli kterému neměl na zákrok potřebný klid - 2:0.

Uběhly necelé tři minuty a Bruslaři dokázali snížit. Do třetice všeho dobrého uspěl unikající Róbert Lantoši. Nevyšel mu bekhendový blafák, přímá střela a proto to šikovný útočník zkusil forhendovou kličkou a povedlo se. Nadějné a těsné skóre do druhé sirény ale bohužel nevydrželo. V čase 38:53 si Kelly Klíma navedl puk na pravý kruh a střelou na vzdálenější tyčku vrátil libereckým hráčům dvoubrankový náskok i klid - 3:1.

Na startu třetí části navíc domácí udeřili počtvrté. Bulíř vyslal na zteč Jaromíra Péreze, ten se zbavil jednoho obránce, pokryl si kotouč a po dlouhé kličce dokázal překonat i Novotného - 4:1. Tygři poté hrozili z rychlých protiútoku. Přečíslení Najmana s Hawrylukem, ani nebezpečná dvojšance Filippiho s Galvasem navýšení stavu nevedla. Podobně jako čtvrtý únik Lantošiho, jež Pařík zmařil betonem.

V poslední desetiminutovce se podobně jako v Mladé Boleslavi rozhořel pěstní konflikt a opět v něm byl liberecký Šír, který se tentokrát pustil do bitky s Osburnem. Z pohledu váhové kategorie nešlo o dvakrát vyrovnaný souboj a domácí útočník jej podle předpokladů vyhrál. Oba kohouti se ale na závěr poplácali po helmách na důkaz respektu. Při boleslavské přesilovce ještě Roman našel Rohdina, jemuž u levé tyčky scházely centimetry k tomu, aby ještě skóre upravil do přijatelnější podoby.

Bílí Tygři Liberec:

Filip Pešán: Zápas nebyl jednoduchý, naše hra byla neučesaná. Upozorňovali jsme předem na brejkové dovednosti soupeře a přesto nám hned čtyřikrát jeli na bránu. Nebýt vynikajícího Paříka, tak mohlo utkání dopadnout úplně jinak. Jsem trochu zklamaný z našeho vystoupení, ale na druhou stranu tam byly pasáže, kdy jsme soupeře přehrávali a mohli jsme dát daleko víc gólů, než jsme dali.

Richard Král: V první třetině jsme měli dvě šance, kdy jsme mohli jít do vedení, my je neproměnili a pak si dali vlastňáka. U druhé branky jsme jim nahráli do slotu, což je nepředstavitelné, ale my jsme toho schopní. A když se pak dostaneme do hry snížením na 1:2, tak dostaneme třetí laciný gól. Nějaké šance jsme si vypracovali, když je ale nezúročíme, tak je soupeř trestá. Musíme se odrazit od toho, co jsme předváděli ve třetí třetině. Tam jsme dohrávali osobní souboje a mělo to nasazení, které jsme si představovali.