napsal Tomáš Taybner, foto: Roman Mareš
Rytíři Kladno

2:3sn

1:0, 1:1, 0:1 – 0:0

Branky a nahrávky: 11. Smoleňák (Ticháček, Klepiš), 30. Frolík (Pytlík) – 28. Järvinen (Aaltonen, Pyrochta), 46. Stránský (Osburn, Dvořáček), rozhodující nájezd Lantoši. Rozhodčí: Hribik, Květoň – Ondráček, Thuma. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 915. Střely na branku: 23:44. Zblokované střely: 11:20. Hity: 6:2. Vhazování: 34:38. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2 – 2:3.

Brízgala – Dotchin (A), Hejda, Ticháček, Martenet, Veber, Slováček – Procházka, Klepiš, Tralmaks – Sideroff, Pytlík, Kusý – Jarůšek, Melka, Frolík – Strnad (A), Babka, Smoleňák (C) – Bláha

Růžička (nájezdy Novotný) – Pyrochta (A), Gewiese, Jánošík (C), Osburn, Čech, Pavlík, Štibingr – Skalický, Fořt, Lantoši – Malát, Järvinen, Aaltonen (A) – Závora, Suchý, Šmerha – Dvořáček, Roman, Stránský

K l a d n o. – Důležitý nedělní souboj o třináctou příčku tabulky a Středočeský kraj odstartovali lépe Kladenští. Na Järvinenovo vyrovnání sice domácí brzy odpověděli, na startu třetí periody ale Bruslaři srovnali i napodruhé. Přes velkou střeleckou převahu Mladoboleslavských nakonec utkání stejně jako v pátek dospělo až do nájezdů, tentokrát však druhý bod uzmuli Bruslaři. O tom ve třetí sérii rozhodl Róbert Lantoši, který se prosadil jako jediný ze všech nájezdníků.

Úvod utkání na kladenském ledě byl z obou stran velmi opatrný, za prvních devět minut se k vážnějším příležitostem dostala snad jen první útočná letka Bruslařů. Jak v případě rány Fořta, tak později při zakončení Skalického bez problémů zasáhl koncentrovaný Brízgala. Na sklonku 10. minuty ale fauloval Aaltonen a Rytíři přesilovku bleskově využili. V čase 10:01 Klepiš nabil Ticháčkovi, jehož kanón z modré změnil směr po teči Radka Smoleňáka - 1:0. Také Bruslaři si zahráli v početní převaze a po nepovedeném vyhození kladenského obránce nebyli daleko od vyrovnání. Pyrochta zachytil kotouč na modré čáře, přihrál Fořtovi a ten připravil parádní střeleckou pozici pro Aaltonena, jenže Brízgala si výborně povyjel a snížil tak střelecký úhel.

Hned v první minutě druhé periody Skalický oslovil k levé tyči najíždějícího Järvinena, finský forvard ale puk netrefil ideálně a Brízgalu nijak neohrozil. Finský čahoun si spravil náladu ve 28. minutě, když mu jeho krajan Aaltonen naservíroval kotouč před brankoviště a Matti Järvinen si na druhý pokus věděl rady. Už za 106 sekund ale dobře napadal Pytlík a po jeho práci vrátil Michael Frolík vedení na stranu domácích - 2:1. V poslední minutě prostřední třetiny nařídili rozhodčí trestné střílení po nedovoleném zákroku Lantošiho, sám faulovaný Kusý ale navýšení stavu odmítl, když při jeho exekuci ztratil kontrolu nad pukem.

Po návratu ze šaten našel Osburn rozjetého Dvořáčka, který si proklestil cestu až před Brízgalu. Bekhendovým blafákem ale na domácího strážce nevyzrál. Právě Dvořáček znovu zahrozil ve 46. minutě, když nebezpečně dorážel nahození Gewieseho. Puk se následně dostal k Osburnovi na modrou a střela z hole amerického beka po teči Jana Stránského skončila v levém horním rohu kladenské svatyně - 2:2. Bruslaři poté hýřili aktivitou a podobně jako v prvních dvou třetinách svého soupeře ve statistice střelby válcovali. Nakonec ale byli i přes velkou převahu rádi, že gól Slováčka z času 59:25 po nahození z modré čáry nebyl uznán pro Klepišovo postavení v brankovišti.

V prodloužení Růžička musel likvidovat dva nebezpečné výpady Rytířů, především druhá akce Procházky mu přidělala vrásky na čele, možná i s trochou štěstí ale dramatickou situaci ustál. Na opačné straně Brízgalu ohrožovali Lantoši s Pyrochtou, také on ale rozhodnutí nepřipustil. V samotném závěru situaci ještě jednou zachránil Růžička, když nadvakrát vychytal Melku.

Do nájezdů Bruslaři vyrukovali s Filipem Novotným mezi třemi tyčemi a nový muž v boleslavském brankovišti dokázal vychytat všechny kladenské nájezdníky. Jediný úspěšný exekutor se tak našel na druhé straně, stal se jím Róbert Lantoši.

Rytíři Kladno:

Pavel Skrbek: Podali jsme bojovný a zodpovědný výkon. Chybělo nám ale trošinku energie. Soupeř nás přebruslil, vytvořil si víc šancí než my. Když jsme měli šanci dát gól a odskočit soupeři jako třeba z nájezdu, tak se nám to nepovedlo. Zápas dospěl do prodloužení, kde jsme měli šancí dost. Měli jsme tři samostatné nájezdy, nedali jsme a došlo to až do nájezdů. Tam rozhodl jeden gól.

Václav Pletka: Do zápasu jsme vstoupili dobře, v první třetině jsme si vytvořili nějaké šance a byli jsme v ní lepší. Pak se hra vyrovnala a Kladnu se podařilo dát dva góly. My udělali faul v útočném pásmu a dostali jsme z toho hned gól. Pak se hra zase vyrovnala, srovnali jsme na 2:2 a měli jsme nějaké šance jak my, tak Kladno. V prodloužení nás podržel Růža, byly tam velké šance. Prohráli jsme teď na nájezdy, takže jsme změnili gólmana a vyšlo to. Jsme rádi za dva body a soustředíme se na úterní zápas.