BK MLADÁ BOLESLAV

Bruslaři nestačili na Vítkovice, venku prohráli po necelém měsíci

8. 1. 2021
napsal Vojtěch Tůma, foto: Petr Kotala
HC VÍTKOVICE RIDERA

3:1

1:1, 2:0, 0:0

BK Mladá Boleslav

Statistiky

Branky a nahrávky: 11. Lakatoš (Fridrich), 27. Krenželok (Lakatoš, Pyrochta), 29. Schleiss (Krenželok) – 18. Flynn (Najman, Kousal). Rozhodčí: Hejduk, Kika – Lederer, Lučan. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: hráno bez diváků. Střely na branku: 34:27. Zblokované střely: 11:13. Hity: 12:6. Vhazování: 34:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

HC VÍTKOVICE RIDERA

Dolejš – Pyrochta, Polák (C), Gewiese, Galvinš, Koch, Kovář – Svačina, Hruška (A), Lakatoš – Krenželok (A), Dej, Schleiss – Mallet, Mikyska, Kalus – Fridrich, Werbik, Dočekal

BK Mladá Boleslav

Růžička – Hrbas, Ševc (C), Moravec, Pláněk (A), Fillman, Šidlík – Lunter, Cienciala, Šťastný – Jääskeläinen, Claireaux, Alderson – Flynn, Najman, Kousal – Strnad, Bičevskis, Stránský

O s t r a v a - I v druhém vzájemném utkání sezony stály proti mladoboleslavským hokejistům silně motivované Vítkovice. Zatímco v listopadu chtěli Ostravané odčinit domácí debakl s Českými Budějovicemi (0:7), tentokráte měli v sestavě hned tři nové hráče. Bruslaři po většinu zápasu tahali za kratší konec, mezi střelce se zapsal pouze Oscar Flynn. Rozhodující pasáž přišla ve druhém dějství, kdy Ridera odskočila díky dvěma slepeným gólům a náskok už si pohlídala. Svěřenci trenérů Rulíka a Patery se vrací na domácí led, v neděli přivítají Olomouc.

Vstup do zápasu vyšel lépe Vítkovicím, Jan Růžička se musel hned od úvodních minut ohánět. Po nahození Romana Poláka několik vteřin hledal puk ve výstroji, o chvíli později si jej položil Vladimír Svačina, ale zakončení z ostrého úhlu nezvládl. Bruslaři měli, stejně jako v prvním vzájemném souboji této sezony, problém s dobrým pohybem soupeře. Trápili se v rozehrávce, Daniel Dolejš marně čekal na složitější zákrok. V desáté minutě hostům neprospěl ani smolný odraz od brusle hlavního sudího, Růžička musel na to konto zasahovat proti Malletově pokusu z levého kruhu.

V čase 10:47 se Ostravané ujali zaslouženého vedení. Fridrich využil Ševcova zaváhání a vyslal do samostatného úniku Dominika Lakatoše, který zamířil do horního rohu boleslavské branky. Následovala neurovnaná pasáž s nepřesnostmi na obou stranách, pouze Schleiss v přečíslení dvou proti jednomu těsně nedosáhl na Dejovu přihrávku. Středočeši v závěrečné pasáži třetiny přeci jen zvýšili tempo a dočkali se vyrovnání. Oscar Flynn potrestal špatné postavení obránců Ridery a nekompromisní ranou mezi betony překonal Dolejše. Krátce před sirénou ještě nebezpečně pálil Mikyska, ale Růžička číhal na správném místě.

Začátek prostředního dějství naopak zastihl v lepším rozpoložení družinu trenérů Rulíka a Patery. Zajímavě pálil mladý obránce Moravec, Dolejše zaměstnal i Flynnův bekhend. Vítkovice vrátilo do hry Pláňkovo vyloučení, přesilovka trvala pouze jednadvacet vteřin. Lakatoš zvedl hlavu a jako na zlatém podnose připravil gól Lukáši Krenželokovi, kterému stačilo puk jen usměrnit do prázdné branky – 2:1. Ostravané byli na koni a zanedlouho své vedení ještě navýšili. Jan Schleiss si od zadního mantinelu vybruslil mezi kruhy a střelou na bližší tyč překvapil Růžičku.

Boleslavský gólman musel vyřešit i jiné situace, slepené góly vykolejily jeho spoluhráče z rytmu. Jednatřicátá minuta přinesla strkanici Lakatoše s Hrbasem a málem také další pohromu pro Bruslaře, Hruškův únik v oslabení ale gólem neskončil. Bez zajímavých příležitostí se neobešla ani druhá přesilová hra domácích. Polákovu ránu vyrazil Růžička pouze před sebe, Dej posléze bekhendem z těžké pozice minul odkrytou branku. Na druhé straně se mohl postarat o snížení Šťastný, proti jehož pokusu pomohla Dolejšovi i trocha štěstí.

V úvodu třetího dějství Dolejše málem zaskočil skrytý projektil Davidy Ciencialy, dorážku Šťastného obětavě zablokoval Krenželok. Bruslaři mohli vykřesat naději v nabídnuté přesilovce, ale gólmana soupeře pořádně neprověřili, o závěr početní výhody je navíc připravil faulující Flynn. Boleslavi nechyběla snaha, naopak Ostravané podle očekávání pojali závěrečnou periodu výrazně defenzivněji. Středočeši se přes ně dostávali s velkými obtížemi, navíc si museli dávat pozor na rychlé brejky. Po jednom takovém zasahoval Růžička proti Kalusovi.

Bušení na vítkovická obranná vrata nepomohla ani další přesilová hra. Kombinace Bruslařů vázla, k ohrožení Dolejše se propracoval pouze z levého kruhu střílející Šťastný. Krátce po Gewieseho návratu na led neuspěl ani Šidlík, domácí gólman tentokráte zasáhl ramenem. Ridera zvládla závěr velice dobře, ustála i soupeřovu hru bez brankáře a zcela zaslouženě ukončila čtyřzápasovou sérii bez vítězství. Naopak Boleslav prohrála venkovní utkání poprvé od jedenáctého prosince.

Ohlasy trenérů

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Pro nás je to velice cenné a zasloužené vítězství za tři body. Musím pochválit hráče, jak si za výhrou šli, což podpořil i výborný výkon gólmana. Po jednom utkání nechci lítat v oblacích, ale šlo vidět, že se obranná hra zlepšila. Vladimír Svačina zase přinesl klid dopředu i novou šťávu do prvního útoku. Jsme spokojeni, do kabiny míří pochvala.

Radim Rulík (BK Mladá Boleslav): Nepřevedli jsme dobrý výkon. Upozorňovali jsme hráče, že nás tady nečeká nic lehkého, ale domácí nás bohužel předčili v důrazu. Celý zápas jsme se prali s defenzivní taktikou Vítkovic, která jim vyšla. Pokud bychom chtěli pomýšlet na lepší výsledek, tenhle výkon rozhodně nemohl stačit. Domácí vyhráli zaslouženě.