BK MLADÁ BOLESLAV

Bruslaři se po Žejdlově hattricku a výhře 3:1 ujímají vedení v sérii

11. 3. 2019
napsal Daniel Langer
BK Mladá Boleslav

3:1

1:0, 1:0, 1:1

PSG Berani Zlín

Statistiky

Branky a nahrávky: 15. Žejdl (Pacovský, Kotvan), 31. Žejdl (Pacovský, Kotvan), 47. Žejdl (Zohorna, Šťastný) – 60. Freibergs (Nosek, Kubiš). Rozhodčí: Hribik, Bejček – Kis, Klouček. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 721. Střely na branku: 42:19. Zblokované střely: 12:7. Hity: 2:9. Vhazování: 31:36. Průběh utkání: 3:0, 3:1.

BK Mladá Boleslav

Růžička – Bernad, Pláněk (A), Němeček, Kurka, Kotvan, Kovačevič, Dlapa – Skalický, Klepiš (A), Pacovský – Pabiška (C), Žejdl, Šťastný – Zohorna, Musil, Látal – Flynn, Najman, Kousal

PSG Berani Zlín

Kašík – Freibergs, Nosek (A), Valenta, Gazda, Zbořil, Ferenc, Novotný – Kubiš (C), Fořt, Ondráček (A) – Herman, Honejsek, Šlahař – Dufek, Sedláček, Okál – Kulda, Popelka, Krejčík

M l. B o l. - I bez svého kapitána Vondrky zvládli Boleslavští úvodní souboj série předkola play-off se Zlínem po výsledku 3:1. Domácí celek po dvě třetiny dominantním střeleckým výkonem ovládal hru a do samotného závěru střetnutí držel čisté konto, než Růžičku překonal v početní výhodě důrazný Freibergs a boleslavské tribuny tak měly po závěrečné siréně důvod k velké radosti. Ve své střelecké galapředstavení proměnil pondělní večer Lukáš Žejdl, jenž vstřelil všechny branky svého týmu a zapsal hattrick. Doufejme, že si Bruslaři udrží výkonnost i do dalších střetnutí.

Vědomí, jak moc je vstup do série předkola podstatný, se promítl do počátku střetnutí na obou stranách. Jak Boleslav, tak Zlín zvolili opatrnější taktiku a diváci v solidně zaplněné ŠKOENERGO Aréně tak mohli sledovat vyčkávací a bojovný hokej. O puk se válčilo především po rozích kluziště a ve středním pásmu. Oba brankáři museli řešit prakticky výhradně propagační rány. Vymykal se možná jen pokus domácího Látala, jehož střelu neměl Kašík zcela pod kontrolou a kotouč se nebezpečně snášel za jeho záda. Naštěstí pro Berany ale hrály fyzikální zákony v jejich prospěch. Mohutně povzbuzovaní Bruslaři branku svého soupeře zasypávali výrazně vyšším počtem střel, ale ne a ne se prosadit.

Nadějné přečíslení zakončil neúspěšně Flynn, i tak ale měli boleslavské tribuny o několik okamžiků později důvod k radosti. Navrátilec do sestavy Pacovský narýsoval v početní výhodě přihrávku před brankoviště a Lukáš Žejdl našel slabinu v postoji Kašíka a propašoval puk za brankovou čáru. Zlínští po inkasované brance ožili a mohli prakticky vzápětí srovnat, Okál ale v přečíslení nedostal kotouč ideálně a skákavou přihrávku nedokázal zpracovat. Poslední slovo si v prvním dějství vzali domácí mladé pušky, Najman zakombinoval s Kousalem, ale ani jedna z dobrých šancí k navýšení skóre kýžený výsledek nepřinesla.

Ani ve druhé dvacetiminutovce se toho na obrazu hry příliš nezměnilo. Středočeši nadále drželi dirigentskou taktovku, svědčí o tom také poměr střel po dvou třetinách, který ukazoval pro hosty hodně nelichotivý poměr 27:7. Tuto statistiku ovlivnil i velký počet vyloučených zlínských hráčů. Ani Bruslaři ale navzdory vysokému počtu střeleckých pokusů nemohli dlouho opětovně najít recept na Kašíka. V klíčových okamžicích kotouč nezbedně uskakoval z hokejek, nebo zasáhla obětavá hostující defenziva. Domácí tým byl ale ve vedení a hlediště i tak odměňovalo předváděný výkon svých oblíbenců častým potleskem.

Nastolený trend boleslavská střela, pozorný Kašík změnil až osm vteřin po skončení jedné z přesilových her svou druhou brankou Lukáš Žejdl. Domácí dlouhán po další přihrávce Pacovského od zadního mantinelu nic moc nevymýšlel a nastřelil kotouč do brankoviště. Zlínský brankář se nechal zaskočit a od jeho výstroje putoval puk do branky podruhé. Jestli se jednalo o úmyslný pokus Kašíka nachytat, nebo přihrávku do ohně, ví asi jen sám šťastný střelec. Zlín s počtem tří střeleckých pokusů ve druhé třetině asi těžko mohl myslet na zvrat a trenér Robert Svoboda musel o přestávce hledat cestu, jak své svěřenci donutit k větší aktivitě.

A to se realizačnímu týmu zlínských Beranů povedlo. V úvodních dvou minutách závěrečné periody totiž předvedli větší aktivitu, než za předchozích dvacet minut. Nebezpečně pálil od modré Kubiš, po nájezdu ze strany prověřil lapačku strážce domácí svatyně Okál. Růžička ale náskok svého mužstva držel, přestože kontaktní branka byla v dohledu. O výsledku rozhodla situace ve 47. minutě. Před Zohornou se otevřela dálnice do pásma, přišla zpětné přihrávka na hrdinu utkání Lukáše Žejdla a bekhendová klička znamenala završení hattricku a vedení 3:0 pro Boleslav.

Vzápětí mohlo být hostům ještě hůře, ale Bernardovu pumelici z kruhu zastavila horní tyč. Zlín závěr utkání nevypustil a nadále hýřil aktivitou, protihráče častoval tvrdými hity. Domácím hokejistům se otevírala cesta k protiútokům, jeden takový nevyužil na zadní tyči Látal po přihrávce Šťastného. Berani se ale čestného úspěchu dočkali, byť třicet vteřin před koncem základní hrací doby. Nervy neudržel Zohorna a mimo hru srazil jednoho z protihráčů. V následné početní výhodě si na brankovišti počínal dostatečně důrazně Ralfs Freibergs a lotyšský obránce dostrkal kotouč až za Růžičkova záda. Na vítězi utkání ale tato branka, ani závěrečná potyčka nic nemohla změnit. Boleslav se po zásluze ujala vedení v sérii.

Ohlasy trenérů

Miloslav Hořava (BK Mladá Boleslav): Měli jsme možnost sledovat vyrovnané utkání, obě mužstva mají podobnou sílu. Jsme vděční, že jsme si dnes pomohli v početních výhodách, ale vítězství nepřeceňujeme, nelze si to dovolit. Zítra se hraje další zápas. Michal Vondrka je nachlazený, nedokážeme říct, jestli naskočí zítra, nebo později. Nebudeme ale ohrožovat zdraví hráče na úkor utkání, to bychom nikdy neudělali.

Robert Svoboda (PSG Berani Zlín): Vstup do utkání jsme zvládli tak, jak jsme si představovali, byla tam šance hned v prvním střídání. Kdybychom ji proměnili, asi by to bylo jiný zápas. Pak hru poněkud ovládla nervozita, nejspíš na hráče dolehlo, o co se hraje. Ve druhé třetině nás přibrzdila častá vyloučení, hra v oslabení a navíc vyřazení dvou hráčů nás stálo spoustu sil a v závěru jsme už dnes na víc nestačili. Zítra je ale další den.