BK MLADÁ BOLESLAV

Boleslav porazila mistra i počtvrté, v prodloužení rozhodl Musil

13. 2. 2019
napsal Daniel Langer
BK Mladá Boleslav

2:1p

0:1, 0:0, 1:0 - 1:0

HC Kometa Brno

Statistiky

Branky a nahrávky: 45. Žejdl (Vondrka, Kotvan), 62. Musil (Látal, Bernad) – 20. Orsava (Erat). Rozhodčí: Hribik, Kika – Ondráček, Ganger. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 444. Střely na branku: 33:14. Zblokované střely: 5:6. Hity: 4:10. Vhazování: 27:34. Průběh utkání: 0:1, 1:1 - 2:1.

BK Mladá Boleslav

Krošelj – Bernad, Pláněk, Kotvan, Kurka, Dlapa, Kovačevič, Hrdinka – Skalický, Klepiš (A), Vondrka (C) – Pabiška, Žejdl, Najman – Zohorna, Musil, Látal – Flynn, Knotek, Kousal

HC Kometa Brno

Čiliak – Bartejs, Němec (A), Gulaši, Štencel, Malec, Michálek, Barinka – Zaťovič (A), Holík, Mueller – Plášek, Plekanec, Erat – Orsava, Hruška, Kusko – Dočekal, Čermák (C), Köhler

M l. B o l. - Byl to boj, ale svedený úspěšně. Celek z Pojizeří se proti úřadujícímu mistrovi z Brna prosadil i v posledním vzájemném měření sil v základní části. Mladá Boleslav svého soupeře v každé třetině významným způsobem přestřílela a za získaný bod mohou hosté vděčit výtečnému Čiliakovi a obětavosti, se kterou brněnští hráči bránili své brankoviště. Postavení v tabulce se ale u obou středečních soupeřů nemění, Kometa šesté místo alespoň prozatím uhájila.

Oba celky vstoupily do utkání s aktivním pojetím hry. Dynamické bruslení a důrazné napadání bylo charakteristickými aspekty úvodních minut utkání. Jakmile ale hokejisté jednoho nebo druhého celku přešli modrou čáru, akce díky důrazné defenzivě často končily u mantinelu nebo v rozích kluziště. Výjimkou byla ostrá rána Zaťoviče po buly, na druhé straně odpovídal tečovanou ranou Kurka. První čistou šanci měli možnost diváci shlédnout až po sedmi minutách hry, kdy Musil uvolnil do úniku Radima Zohornu. Ten ale tváří v tvář Čiliakovi zasáhl pouze hbitě vykopnutý beton.

Bezbrankové skóre nezměnil ani Kotvan, jehož dalekonosný pokus schoval hostující brankář do výstroje, po vykleknutí ho ale opět uvolnil a musel následně hasit melu v brankovišti. Dlouho to vypadalo, že vyrovnaný stav vydrží až do sirény, poté ale udeřila jako blesk z čistého nebe hostující Kometa. Pabiška nedokázal vyhodit puk z obraného pásma a čtyřicet vteřin před odchodem do šaten rozradostnil početný kotel brněnských exboleslavský Jakub Orsava, jenž šťastně přišel do cesty ráně Martina Erata. Středočechy musela inkasovaná branka mrzet, byla to totiž teprve čtvrtá střela soupeře na branku. Oproti tomu Čiliak musel čelit hned jedenácti pokusům.

Druhé dějství začalo ve vskutku ďábelském tempu. Nejprve přečíslení dvou proti jednomu zakončoval těsně mimo Mueller, jen o několik okamžiků později se řítil sám na Čiliaka boleslavský Žejdl. V obou případech byli úspěšnější brankáři. Poté se ale vše vrátilo do starých známých kolejí. Boleslav ohrožovala svého soupeře četnou střelbou, Kometa vyrážela do nebezpečných protiútoků s tím rozdílem, že v průběhu prostřední třetiny už díky výhodě vstřelené branky měla více klidu na hokejkách a v pásmu soupeře se usazovala na další časové úseky. Branku ale úsilí na obou stranách nepřineslo.

Zkraje závěrečné dvacetiminutovky mohl srovnat Žejdl, skákavý puk vypadnuvší z Marka Čiliaka ale do síťky usměrnit nedokázal. O několik okamžiků později neuspěl nadvakrát ve vyložené šanci na zadní tyči Knotek, Čiliak se stačil hbitě přesunout i proti šanci Vondrky. Velmi zdařilou pětiminutovku nakonec přeci jen Boleslav zakončila vstřelenou brankou. Vondrka míchal pukem za brankou tak dlouho, až únavy v pásmu uzamčené pětice využil k nájezdu do brankoviště Lukáš Žejdl a rozradostnil domácí ochozy. Bruslaři i nadále svého soupeře tlačili, hned několik vyložených šancí hosté s nepopiratelnou dávkou obětavosti a kusu štěstí přežili. Na řadu tak přišlo prodloužení.

Hned v prvním střídání se do šance probíjel Mueller, domácí obrana mu ale dorážku nepovolila. Hned z protiútoku přišlo rozhodnutí. Látal uvolnil u mantinelu Pavla Musila, ten se efektní stahovačkou dostal do ideálního střeleckého úhlu a zavěsil kotouč pod horní tyč. Boleslav tak úřadujícího mistra porazila i počtvrté v této sezóně, byť vůbec poprvé ztratila s v uvozovkách oblíbeným soupeřem bod.

Ohlasy trenérů

Miloslav Hořava (BK Mladá Boleslav): Nechci říct, že jsme byli v utkání lepší, ale dovolím si říct, že aktivnější. Kometa měla hned zkraje druhé třetiny možnost odskočit, ale podržel nás, jako ostatně ve většině zápasů, brankář. V závěrečné dvacetiminutovce jsme si pro vyrovnávací gól šli a po zásluze ho vstřelili. Remíza po základní hrací době je podle mě spravedlivá. V prodloužení jsme sehráli o jednu akci lépe, než soupeř. Předvedená hra už měla parametry utkání v play-off.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): Od prvních okamžiků Boleslav předváděla svůj typický hokej, hodně pohybu, vysoké napadání. V závěru třetiny jsme vstřelili branku a kdybychom ji zvládli na začátku druhé potvrdit, mohl to být jiný zápas. Soupeři se dařilo využít některých našich drobných zaváhání, držel nás ale skvělý Čiliak, hráčem zápasu se stal po právu. Poté jsme zůstali jedno střídání zamčení ve vlastním pásmu a Boleslav toho využila a srovnala. Hráčům nemohu upřít snahu a srdnatost, s jakou soupeři čelili. Rozhodlo jedno naše propadnutí v prodloužení.