BK MLADÁ BOLESLAV

Po matném výkonu se Bruslaři z Olomouce vrací s prázdnou

23. 10. 2016
napsal Martin Vavruša, Vojtěch Tůma
HC Olomouc

2:1

1:0, 1:1, 0:0

BK Mladá Boleslav

Statistiky

Branky a nahrávky: 17. Eberle (Staněk, Ostřížek), 33. Knotek (Rác) – 32. Hyka (Stříteský). Rozhodčí: Pešina, Horák – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 211. Střely na branku: 33:19. Zblokované střely: 22:7. Hity: 13:7. Vhazování: 37:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

HC Olomouc

Konrád – Vyrůbalík, Matai, Staněk, Houdek, Ondrušek, Jaroměřský – Laš, Knotek, J. Mikúš – Burian, Ostřížek, Eberle – Skladaný, Herman, Fořt – Holec, Rác, Jergl

BK Mladá Boleslav

Lukáš – Trončinský, Kučný, Stříteský, Voráček, Hanzlík, Kurka, Pastor – Látal, Vampola, Lenc – Hyka, Klepiš, Jonák – Pospíšil, Žejdl, Pabiška – Jiránek, Musil

O l o m o u c - Po vydřeném vítězství nad Hradcem Králové dnes Bruslaře čekala další tvrdá šichta. Mladoboleslavští hokejisté totiž zavítali na olomoucký led, nepříjemným stylem hrající Moře měli po porážce před vlastními fanoušky v rámci druhého kola letošního ročníku co vracet. V první periodě to však ze strany Středočechů nebylo ono, brankář Konrád musel zasahovat pouze pětkrát, domácí se navíc dokázali prosadit v přesilovce, gólový účet načal Jan Eberle. I zbytek utkání se odehrál pod taktovkou Olomouce, svěřencům trenérského dua Výborný – Jelínek se sice z ojedinělé šance podařilo vyrovnat, nerozhodný stav ale netrval ani minutu, vedení Moře vrátil Knotek. Ve třetím dějství se žádný tlak ze strany hostí nekonal, Bruslaři tak na svého neoblíbeného soupeře v této sezoně nevyzráli ani napodruhé, v pátek je čeká atraktivní střetnutí s ve velké fazóně hrající Kometou.

Do zápasu naskočila lépe Mladá Boleslav a hned v úvodu se kolem Konrádovy branky nebezpečně pohybovali Látal s Lencem, ke střele se ale nedostali. To se změnilo o několik okamžiků později, když si Klepiš s Jonákem v rychlém sledu vyměnili několik nahrávek a druhý jmenovaný se ocitl sám před Konrádem. V poslední chvíli ho zastavil domácí obránce Staněk, bylo to ale jen za cenu faulu. Boleslav si nedokázala vytvořit souvislejší tlak, naopak se ke střele v početní nevýhodě dokázal dostat Eberle. Hned po skončení oslabení prověřil Lukáše také Burian, kterému ještě pomohl clonící spoluhráč a minutu nato se ani nadvakrát nedokázal prosadit Herman. Po pěti odehraných minutách střílel od modré čáry Hyka, puk navíc ještě tečoval Jonák, ale Konrád měl svůj beton včas na místě. Nepřekonal ho ani Jiránek, který se dostal k prudké střele z kruhu a mezeru mezi Konrádovými betony nenašel ani následnou dorážkou.

Po první komerční přestávce si oba týmy vyměnily několik nepřesností. Nejprve to zkoušel na vzdálenější tyč domácí Herman, puk ale proklouzal kolem branky, chvíli na to šla do přečíslení tři na dva třetí boleslavská formace, jejich kombinace ale skončila jen na holi Ondruška. V desáté minutě se Lenc vřítil do útočného pásma jako blesk, ale jeho střelu zablokoval Herman. V polovině utkání se Boleslavi naskytla další dobrá příležitost, když Vampola vybojoval puk u mantinelu a poslal ho křižmo přes pásmo na Stříteského, ale ten našel jen připravenou lapačku brankáře Konráda. Střela Kurky skončila jen na chráničích Vyrůbalíka a stejně tak i následný pokus Hyky. Osm minut před přestávkou byl na dvě minuty za podražení vyloučen Juraj Mikúš. Následná přesilovka už bruslařskému klubu vyšla mnohem lépe. Látal hledal před bránou Lence a olomoučtí tuto přihrávku zachytili doslova na poslední chvíli. Poté už však boleslavští hráči jen naháněli puk po mantinelu a v závěru se připravili o početní výhodu vyloučením Vampoly, který se dopustil sekání.

Už po půl minutě zkrácené přesilové hry mohl výhodu využít Skladaný, kterého našel mezi kruhy Juraj Mikúš, puk se mu ale svezl a přeplachtil celou branku. Po většinu své přesilové hry se Olomouc dokázala držet v útočném pásmu, ale nebezpečnější šance z toho už nevytěžila. Hned po odpykání svého trestu se ovšem Vampola vrátil na trestnou lavici za bránění ve hře a tentokrát už se Kohouti z branky radovali. Po třiceti vteřinách střílel z pravé strany Staněk a puk ztečoval za Lukášova záda Jan Eberle. Boleslav se hned vzápětí pokusila Hanáky zaskočit aktivním forčekováním, ale málem na to doplatila, když dopředu zamířila hned čtveřice olomouckých hokejistů proti dvěma obráncům, Jaroměřského střílená přihrávka na Hermana ale postrádala přesnost. Minutu před koncem ještě zkoušel své štěstí Látal, ale ani tentokrát nenašel cestu přes Konráda. V posledních vteřinách se domácí dostali do přečíslení čtyř na jednoho, Mataiova střela ale nezamířila ani mezi tři tyče. Do šaten tak oba týmy odcházely za stavu 1:0.

Hned zkraje druhé části Knotek od mantinelu nahrál Lašovi a vytvořil tak přečíslení dva na jednoho, Laš a po něm ani Mikúš ale nedokázali protlačit puk přes Lukáše a vzápětí byl dvěma minutami za hákování potrestán Burian, takže si bruslařský klub mohl vyzkoušet další početní výhodu. Ta jim od samého začátku nevycházela, Herman se Skladaným vraceli jeden pokus za druhým až za Lukášovu branku. Teprve po minutě se ke střele dostal Hyka, ale puk netrefil ideálně a minul branku. Krátce po vypršení trestu zahrozil střelou z otočky Látal, ale Konrád si prostor mezi betony pohlídal, při následném protiútoku Kohoutů hosté špatně střídali a čekalo je další oslabení. Ani Olomouci se ale první přesilová hra v prostřední části nevydařila a Boleslav své oslabení přečkala. V sedmadvacáté minutě zkoušel dvakrát v krátkém sledu střílet Trončinský, ale obě jeho střely skončily jen na chráničích bránících hráčů a poté Lukášovu vyrážečku prověřil Holec.

Krátce před první komerční pauzou střílel nebezpečně Knotek a brankář hostů jeho střelu dokázal pouze vyrazit k Lašovi. Ten ale v pádu nedokázal poslat puk do zpola prázdné branky dostatečně prudce. V osmadvacáté minutě Staněk zkusil nahodit od modré čáry, plachtící puk ale nemohl Lukášovi způsobit nejmenší potíže. O minutu později se Juraj Mikúš šikovnou stahovačkou dostal ke střele a rozezvonil tyč Lukášovy branky. Na druhé straně zase Hyka hledal před brankou Jonákovu hůl, ale puk se odrazil od brusle jednoho z domácích hráčů, kteří se hned vzápětí pustili do protiútoku. Ten Klepiš zastavil hákováním, ale přesilová hra Olomouce netrvala dlouho, jelikož Knotek nacouval do brankáře Lukáše a byl potrestán dvěma minutami za bránění ve hře. Hra ve čtyřech více svědčila Mladé Boleslavi, která si držela puk na holích, ale nevytěžila z toho šance. Kohouti prokázali důrazný forčeking a vytvořili si přečíslení tři na jednoho, ve střele jim ale zabránil Stříteský, který hned vzápětí poslal puk přes polovinu kluziště až na Tomáše Hyku, který Konráda překonal kličkou do bekhendu.

Radost hostů trvala jen padesát pět vteřin. Poté si Jan Knotek našel prostor mezi kruhy a prudkou střelou vrátil svému týmu jednobrankové vedení. Na rozdíl dvou branek mohl šest a půl minuty před přestávkou zvyšovat Vyrůbalík po křižné nahrávce Juraje Mikúše, než si ale puk zpracoval, stihl se Lukáš na jeho střelu připravit. Na začátku pětatřicáté minuty hledal Fořt najíždějícího Skladaného, ale tomu se puk odrazil mezi brusle a nedokázal ho tak poslat mezi tři tyče. Boleslav se snažila uzamknout Kohouty v jejich obranném pásmu, z toho ale vyplývaly protiútoky domácích a jeden takový Hyka musel hasit jen hákováním. Také tentokrát se ale domácí připravili o početní výhodu sami, když Juraj Mikúš sekal Klepiše a byl po zásluze potrestán dvěma minutami na lavici hanby. A také tentokrát Boleslav prostoru navíc dokázala využít, aby Hanáky držela v jejich pásmu, ale branky se nedočkala a nezužitkovala ani zkrácenou přesilovou hru. Bezprostředně po jejím skončení na Konráda nebezpečně dorážela první mladoboleslavská formace a olomoucký brankář se musel hodně ohánět. Celou situaci uklidnil až Mikúšův faul, který Kohouty poslal opět do čtyř. Osmnáct vteřin před koncem ale hostujícím obráncům ujel Burian a v samostatném úniku mu zabránila jen hokejka Stříteského, který tak znovu vyrovnal síly na ledě.

Poslední třetinu tak zahájily oba celky ve čtyřech a po návratu Mikúše čekala olomoucké krátká početní výhoda. S tou ale příliš dobře nenaložili, naopak zahrozit mohli Žejdl s Pabiškou, ale akci překombinovali a puk ztratili. Už při plném počtu hráčů na obou stranách Eberle prudkou střelou prověřil Lukášův levý beton. Krátce poté se ale bráněním ve hře provinil Voráček a domácí měli další početní výhodu. Hned v jejím začátku pálil Mikúš jen do připraveného Lukáše, o chvíli později tentýž hráč hledal před brankou volného Laše, ten ale nezasáhl do puku, a do třetice se Mikúš dostal k dorážce po střele Vyrůbalíka, ale ani z ní Lukáše nedokázal překonat. V závěru přesilovky si před mladoboleslavskou branku nabruslil Burian, ale střela mu nesedla a Lukáš si pomalý puk pohlídal. Po vypršení trestu vyprášil Konrádovy betony Kurka a Musilova střela skončila až v ochranné síti.

V sedmačtyřicáté minutě Knotek našel jen připravenou Lukášovu hruď a z následného buly musel boleslavský brankář špičkou betonu vykopnout střelu Vyrůbalíka. Na druhé straně byl v ideální střelecké pozici Klepiš, ale než si zpracoval přihrávku, připravil ho o puk Fořt. V osmačtyřicáté minutě Rác nabídl puk Jerglovi, ale tomu gól sebral mrštný beton Jana Lukáše. Jen o pár vteřin později Knotek přenechal puk Mikúšovi a ten ještě přihrál do lepší pozice Vyrůbalíkovi, ale brankář hostů byl proti a ramenem puk vytěsnil. V polovině poslední třetiny ujížděli ve třech proti jednomu Vampola, Látal a Kurka, střelu posledně jmenovaného ale obětavě zblokoval Vyrůbalík.

V posledních minutách Boleslav značně zvýšila tempo. Hyka s Lencem a Klepišem dlouho drželi domácí v jejich obranném pásmu ale Kurkova nahrávka o mantinel nenašla svého adresáta a k dalším nebezpečnějším šancím už se hosté nedostali. Naopak to z protiútoku zkusili Holec s Jerglem, a ačkoliv si dokázali puk dlouho udržet, bruslařský klub je nepustil do zakončení a na druhé straně se musel Konrád hodně ohánět proti střele od modré v podání Trončinského. Náskok svého týmu mohli tři minuty před koncem navýšit Fořt i Herman, oběma Skladaný poslal nezištné nahrávky před branku, ale ani jeden proti Lukášovi neuspěl a za Mladou Boleslav mohl zahrozit Látal, našel ale jen připraveného Konráda. V závěru to ještě Boleslav zkusila bez brankáře a Stříteský nebezpečně tečoval mezi kruhy, naštěstí pro domácí ale zamířil puk mimo tři tyče. Neuspěl ani Hyka, kterého střelu vyrazil Vyrůbalík. Definitivní tečku za utkání mohl přidat Juraj Mikúš, který ujížděl sám na prázdnou bránu, ale sudí hru přerušili kvůli Jaroměřskému, který zůstával ležet za vlastní brankou. Ve zbylém čase už ale Mladá Boleslav cestu přes Konráda nenašla a Olomouc se tak po pěti porážkách dočkala vítězství.

Ohlasy trenérů

Zdeněk Venera (HC Olomouc): Bylo to vydřené vítězství, které už jsme potřebovali. Jako zlomový moment bych viděl, že po vyrovnání Boleslavi jsme dokázali rychle odpovědět. Taky si myslím, že jsme zvítězili zaslouženě, mohli jsme nastřílet daleko více branek než jen dvě. My se na góly hodně nadřeme, ale počítají se body, dnes máme tři a já věřím, že i ta produktivita se ještě zlepší. Kdybychom tam přidali ještě nějakou branku, mohli jsme to dohrát více v klidu. Takhle nás Boleslav ještě zatlačila a závěr byl dramatický.

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav): My jsme sem jeli s tím, že nás čeká mužstvo, které hraje ze zajištěné obrany. To nám dělalo problémy už u nás, když jsme je dokázali zatlačit, ale nevytvořili jsme tu finální nahrávku, respektive jasnou gólovou šanci. Tady jsme se na soupeře tak netlačili, chtěli jsme, aby trochu otevřel hru, což si myslím, že se nám i celkem podařilo, bohužel efektivita chyběla. Měli jsme i dvě přesilovky a nevytvořili jsme si žádnou šanci, naopak soupeř nám dal gól z početní výhody, ukázal nám, jak se to hraje. Druhá třetina už od nás byla špatná, měli jsme asi pět střel na bránu, vůbec jsme nehráli ten hokej, na který jsme zvyklí. Soupeř nakonec zaslouženě vyhrál a rozhodně nejsem spokojený s přístupem.