BK MLADÁ BOLESLAV

Skvěle! Mladoboleslavští porazili Vítkovice přesvědčivě 4:1

14. 10. 2014
napsal Vojtěch Balon
HC VÍTKOVICE RIDERA

1:4

0:0, 0:3, 1:1

BK Mladá Boleslav

Statistiky

Branky a nahrávky: 48. Vandas (Šenkeřík, Hlinka) – 22. Pacovský, 24. Jarůšek (Klimenta), 40. Trška (Výborný, Robar), 53. Musil (Látal). Rozhodčí: Wagner, Čech – Blümel, Barvíř. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4088. Střely na branku: 33:26. Blokované střely: 7:8. Zásahy brankářů: 22:32. Hity: 29:16. Buly: 38:30. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4.

HC VÍTKOVICE RIDERA

Dolejš – Čerešňák, Štencel, Zíb, Klok, Stehlík, Pastor, Šenkeřík, Kovář – Šedivý, Burger, Húževka – Huna, Roman, Svačina – Vandas, Hlinka, Němec – Kucsera, Kolouch, Szturc

BK Mladá Boleslav

Rittich – Stříteský, Vidmar, Hruška, Kučný, Robar, Trška, Čermák – Mikulík, Broš, Klimenta – Jarůšek, Výborný, Pabiška – Pacovský, Vrbata, Rys – Látal, Musil, Lenc

V í t k o v i c e – Ve 12. kole Tipsport extraligy jeli mladoboleslavští hokejisté až do daleké Ostravy, aby poměřili síly s tamním klubem Vítkovice Steel. A z více než 400 kilometrů vzdálené metropole Moravskoslezského kraje si odvezli tři cenné body. První třetina se ještě nesla ve znamení bezbrankové remízy, ve druhé však Bruslaři udeřili hned třikrát! Jmenovitě šlo o Pacovského, Jarůška a Tršku, pro poslední dva jmenované šlo o jejich premiérové trefy v české nejvyšší soutěži. Ve třetí periodě sice ještě zdramatizoval vývoj utkání Vandas, ale Pavel Musil rázně uhasil jiskřičku vítkovické naděje a upravil na konečných 4:1 pro Středočechy.

První zákrok podvečera si připsal vítkovický gólman Daniel Dolejš po střele Klimenty. I další solidní šanci si vypracovali Bruslaři: Výborný zpoza branky naservíroval kotouč Richardu Jarůškovi, jenž v nepřehledné skrumáži před domácí svatyní nedokázal propasírovat puk do branky. Ostravané v úvodní desetiminutovce nakupili několik chyb v rozehrávce, avšak Dolejš si pohlídal výpady Klimenty, Látala i Jarůška a odčinil tak hrubky svých kumpánů. David Rittich musel první závar na svém brankovišti řešit až v 9. minutě, kdy na poslední šanci přikryl kotouč před dotírajícím Szturcem.

Moravané se naplno rozkoukali až v polovině úvodní periody, svým faulem jim nabídl přesilovou hru Robar. Největší šanci v početní výhodě měl na své čepeli Robert Huna, ale touš za Ritticha neprocpal. Po návratu mladoboleslavského beka na led převzali otěže utkání na pár minut opět domácí. Kolotoč střel a rychlých přihrávek před Dolejšem roztočilo útočné komando ve složení Látal – Musil – Lenc. Sympatická snaha Středočechů byla přerušena dalším oslabením, Bruslaři však bez větších problémů ustáli i druhou početní nevýhodu. Bezbrankový stav do první sirény nezvrátily ani rány velezkušených zadáků Šenkeříka a Stehlíka.

Bruslaři zažili snový start do prostřední dvacetiminutovky. Boleslav v pohodě ubránila zbytek oslabení a v čase 21:40 sama udeřila. Dominik Pacovský využil zaváhání nepozorného Stehlíka, natlačil se na hranici brankoviště a střelou do horního růžku vymetl pavučinky v Dolejšově svatyni poprvé. A to ze strany mladoboleslavských hokejistů nebylo vše. O dvě minuty později vítkovická obrana opět chybovala, Tomáš Klimenta jako na stříbrném podnose našel volného Richarda Jarůška, který měl dostatek času na to, aby si černý kousek pryže přehodil na forhendovou stranu hole a svým prvním extraligovým gólem překonal Daniela Dolejše – 0:2.

Vítkovicím to nelepilo. Z poloprázdných tribun se čím dál častěji a intenzivněji linul pískot. Když už se domácí dostali k jakés takés pološanci, končilo to neslavně: V lepším případě pro domácí zasáhl Rittich, v horším puky míjely jeho branku. Nejvýstižnějším obrázkem ostravské střelecké impotence byl moment, kdy se Rudolf Huna ocitl zcela sám před Rittichem, ale ani se nesnažil mířit, jen kotouč nazdařbůh nastřelil do jeho výstroje.

Na sklonku druhé třetiny hráli Bruslaři svou premiérovou přesilovou hru v tomto utkání a měli tak ideální příležitost opařit Vítkovice třetím gólem. A také se tak stalo, Středočeši vstřelili svému hostiteli pověstný gól do šatny. V čase 39:29 pojistil vedení Mladé Boleslavi dělovkou od modré Peter Trška – 0:3. Druhá třetina byla jednoznačně v režii hostů.

Luka Vidmar svým druhým trestem v utkání Vítkovicím nabídl na prahu závěrečné periody téměř minutu trvající dvojnásobnou přesilovku. Bruslaři se však tlaku bravurně ubránili, navíc se zbytečně nechal vyloučit domácí bek Klok a Moravané se sami připravili o možnost alespoň kosmeticky upravit nepříznivý stav. Po pěti minutách třetí třetiny domácí krapet pookřáli, což rezultovalo v šanci Erika Němce. Vítkovický forvard však nastřelil jen výstroj Davida Ritticha. O minutku později moravská obrana opět pochybila a Broš vybídl ke skórování Klimentu, který trefil jen Dolejšův beton.

Vítkovičtí vykřesali plamínek naděje ve 48. minutě. Michael Vandas plácl do volného kotouče, jenž se jako padající list snesl až za Rittichova záda. Branka domácí nabudila, Ostravané začali vystrkovat růžky, ale Zíb v největší šanci prováhal ideální čas na střelbu. Osm minut před koncem základní hrací doby se po závaru před hostující pokladnicí odhodlal ke střele bývalý hráč Mladé Boleslavi Vladimír Svačina, ale o fous přestřelil. Nedáš – dostaneš. Tak lze charakterizovat branku na 1:4, kterou vstřelil Pavel Musil, jenž udeřil povedenou střelou z rychlého protiútoku, Dolejš nestihl adekvátně zareagovat.

Domácí se i vinou několika vyloučení k závěrečnému tlaku už nenadechli, Bruslařský klub zvítězil zcela zaslouženě 4:1 a prohloubil vítkovické trápení, které trvá už šest zápasů.

Ohlasy trenérů

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): Nacházíme se ve velmi těžké situaci, i proto byl náš výkon v tomto zápase skutečně špatný. Zlepšili jsme se až po vstřeleném gólu, ale to je samozřejmě strašně málo na to, abychom byli úspěšní. S takovou hrou musíme co nejdříve skončit a naskočit zpět do správného rytmu.

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav): Do Vítkovic jsme jeli s pokorou, protože jsme viděli jejich poslední utkání na Spartě, kde se prezentovaly velmi dobře. První třetinu jsme chtěli odehrát bez inkasované branky a od toho se ve zbytku zápasu odpíchnout, což se nám podařilo. Ve druhé části se nám povedlo odskočit na větší gólový rozdíl, skutečně rozhodující však byla až ta čtvrtá trefa, kdy už jsme uvěřili, že si odvezeme tři body. Mužstvu jsme poděkovali, protože podalo jeden z nejlepších výkonů v této sezóně.