BK MLADA BOLESLAV
9. 1. 2019 | Jitka Čechová

Radim Vrbata: Důležitá je názorová shoda. Proto jsem do toho šel

M l. B o l. – Změna na pozicích ve sportovním úseku Bruslařského klubu možná nejednoho překvapila, po přečtení následujícího rozhovor s novým sportovním ředitelem Radimem Vrbatou ale dojdete k názoru, že smysl má. Jakým rozhodovacím procesem si Radim Vrbata prošel? Co ho nakonec přesvědčilo a na co se plánuje v nejbližší době zaměřit?

Radime, po svém návratu do Čech jste hlásal, že si chcete od hokeje odpočinout, a že jediný, kdo vás dostane na zimák, je váš syn. Tohle prohlášení ale nakonec vzalo celkem rychle za své…

Trvalo mi to nějaký třičtvrtě rok. Myslel jsem, že to období bude delší, minimálně jednu celou sezonu. Ale pak se rozpoutaly různé diskuse, s Honzou Plachým jsme si prakticky ve všem názorově sedli. A protože další sezonu je z hlediska kádru potřeba připravovat už někdy od ledna, domluvili jsme se, že do toho půjdu už teď.

Co přesně vás tedy přesvědčilo?

Jak říkám, promluvy s Honzou Plachým. Nejdřív tam opravdu byla touha dát si od hokeje oraz, ale díky nejstaršímu synovi jsem nakonec stejně na zimáku skoro denně. Začal jsem se rozhlížet kolem sebe, lidé si se mnou začali o zdejší situaci povídat… A když jsme se pak právě začali bavit i s Honzou, co a jak by šlo udělat, všechno se to zhouplo tímhle směrem.

Před několika lety jste byl spolumajitelem klubu. Na to řeč nepřišla?

Vůbec. Tohle vůbec nebylo téma. Tehdy jsem měl jen jedno dítě, teď mám tři, z toho dvě jsou ještě opravdu malé a je s nimi poměrně dost práce. I proto na to vlastně budeme dva – já a Martin Vejvoda. Zatím mi to bylo tak trochu ušito na míru, abych se mohl věnovat i rodině.

Přechod z ledu do kanceláře bývá mnohdy hodně složitý. Jak tímhle směrem hledíte vy?

Kancelář prý už mám, ale ještě jsem v ní nebyl. (smích) Není to to nejdůležitější. S Honzou Plachým jsme zatím domluvení na tom, že se pokusím stanovit nějakou sportovní filosofii klubu – od mládeže po A tým.

Sportovní ředitel – to je v klubu zatím pozice zcela nová. Už víte, co přesně bude obsahovat a jak si práci rozdělíte právě s Martinem Vejvodou?

Předpokládám, že v kanceláři bude právě hlavně on. (smích) Ne, zatím je ještě strašně brzy. Finální slovo padlo teprve v pondělí večer. Dneska je středa. Je před námi ještě spousta debat. Něco si musíme s Martinem vyjasnit sami, komunikovat budu samozřejmě s Honzou Tůmou a taky trenéry.

Na co se vrhnete jako první?

Jak už jsem naznačil, je leden, začíná se tvořit kádr na novou sezonu. Některým hráčům končí smlouvy, taky se už porozhlížíme jinde… Je to o jednání s agenty, hráči samotnými, samozřejmě trenéry. Nemůžeme zapomínat ani na finanční stránku celé věci.

Máte v plánu zasahovat i do mládeže? Martin Vejvoda byl až doposud sportovním manažerem právě mládeže. Plánujete to všechno „zabalit do jednoho balíčku“?

Přesně tak. Byla to jedna z mých podmínek. Že se nebudu zabývat jen A týmem. Mládež je strašně důležitá součást celého toho soukolí. Ekonomicky je mnohem levnější vychovat si vlastní hráče. Navíc to zvyšuje prestiž klubu a v neposlední řadě – každý klub chce hráče, který za něj vypustí duši. A to je mnohem pravděpodobnější u někoho, kdo tu vyrostl. Ohledně mládeže máme něco rozjednaného, nechci teď být konkrétnější, ale pevně doufám, že to dopadne, a že se v tomhle směru pohneme vpřed.

V současnosti jste jeden z trenérů 4. třídy, kde působí i váš syn. Předpokládám, že tahle funkce vám zůstane?

Jasně. U 4. třídy zůstávám.

Asi není žádným velkým tajemstvím, že jste byl už několikrát na ledě i s A týmem. Plánujete pokračovat i v tomhle?

Zrovna jsme se o tom bavili s trenéry. Rozhodně jim nechci do ničeho fušovat, ale Miloš (Miloslav Hořava, pozn. red.) mě několikrát požádal, jestli bych s nimi nešel kvůli nějakým konkrétním věcem. Tak jsem šel. A když bude potřeba jít znovu, tak samozřejmě půjdu. Abych to doplnil – i právě tohle trenérské trio mě přesvědčilo, abych do toho šel. Když se s nimi bavím o hokeji, jak ho vidí a jak ho vnímají, tak je to naprosto totožné s mými názory.

V kabině už jste byl oficiálně představen. Co jste hráčům řekl?

Víceméně to, co tady teď říkám vám. A že se pro ně teď rozhodně nic nemění. Cílem zůstává play-off, minimálně předkolo.

Poslední otázka – na soupisku se neplánujete nechat dopsat?

(smích) Ne, to určitě ne. Jedině pro nějaký zápas veteránů.

Děkujeme za rozhovor.

Další články

Aktuality

14.06.2019

Permice stále v prodeji

I po prvním týdnu prodeje permanentních vstupenek na extraligovou sezonu 2019/2020 je jich stále několik k dispozici i na sezení. Permanentek na stání je zatím dostatek. Nepropásněte příležitost a zakupte si permanentky online nebo fyzicky na vedení klubu zase příští týden od úterý do čtvrtka. Všechny informace najdete zde.

12.06.2019

Hyka v AHL druhý

Ze zisku poháru pro vítěze AHL se nakonec raduje Martin Nečas v dresu Charlotte Checkers. Tým boleslavského Tomáše Hyky Chicago Wolves porazili 4:1 na zápasy. V celkovém bodování play-off se Hyka umístil na 10. místě (3+12).

28.05.2019

Hyka ve finále

Kam ale zamíří dál? Boleslavský útočník Tomáš Hyka a jeho parťáci z týmu Chicaga Wolves vyhráli v šestém utkání semifinále play-off AHL doma nad San Diegem 3:1, sérii ovládli 4:2 na zápasy a dostali se do finále Calder Cupu. V něm čeká Wolves souboj s týmem Charlotte Checkers, jehož barvy hájí útočník Martin Nečas. Doplňme, že sám Hyka si v semifinále připsal jeden gól a pět asistencí. Už teď se ale začínají objevovat spekulace, kam Hyka zamíří po sezóně. Bude to ruská KHL? Více informací se dočtete v tomto článku.

15.05.2019

Hyka v semifinále AHL

Útočník a boleslavský odchovanec Tomáš Hyka pomohl jednou asistencí ke čtvrtému vítězství Chicaga Wolves nad Iowou Wild, a rovněž tak k postupu do semifinále play off AHL. V něm se Chicago utká se San Diegem.

07.05.2019

Odešel Adam Svoboda

Velice smutná zpráva přišla v úterý odpoledne, nejen hokejový svět opustil bývalý brankář Adam Svoboda. Bruslařský klub vyjadřuje soustrast všem pozůstalým.

07.05.2019

Bruslaři Na Karmeli

Hokejisté Mladé Boleslavi se objeví při zápasech hokejového mistrovství světa ve Vzdělávacím centru Na Karmeli. Zatímco v pátek 10. května otevřou projekci biatlonista Michal Krčmář a parahokejista Zdeněk Šafránek, o den později při zápase Česko – Norsko budou hosty sportovní ředitel Bruslařů Radim Vrbata a jeho bratr David. V dalších dnech se objeví třeba Václav Pletka, Jan Růžička nebo Oscar Flynn. Program Na Karmeli začíná vždy čtvrt hodiny před začátkem zápasu. Přestávky jsou vyhrazeny pro povídání s hosty. Tradičně se počítá také s tipovací soutěží.