BK MLADA BOLESLAV
3. 5. 2022 | Tisková zpráva - APK LH

Asociace profesionálních klubů ledního hokeje nově vede Tipsport extraligu

Nejvyšší tuzemskou hokejovou soutěž přebírá po deseti letech opět Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH), která zároveň mění také svého ředitele. Ligu od prvního května nově povede Martin Loukota, který dlouhá léta působil v hokejovém svazu coby manažer reprezentací.

První myšlenka převzetí ligy přitom vznikla v roce 2016. „Intenzivně jsme na tom začali pracovat o pět let později. Majitelé klubů chtěli mít možnost si důležité záležitosti řešit v rámci klubů. Je to miliardový byznys, a tak je pochopitelné, že chtěli mít svoje vlastní pracovníky, vlastní aparát,“ řekl na tiskové konferenci k představení nového fungování tuzemské nejvyšší soutěže člen představenstva APK LH Aleš Kmoníček.

„Rád bych poděkoval ČSLH a jeho zástupcům za vstřícný přístup v rámci všech společných jednání, které vedly k převzetí extraligy a k uzavření vzájemné smlouvy. Pevně věřím, že extraligu, která je ve velmi dobré kondici, budeme zkvalitňovat a posouvat dále“ doplnil člen představenstva APK LH Aleš Kmoníček.

Změna nastává po deseti letech i na postu ředitele extraligy. Tu vedl po celou dobu Josef Řezníček. „Myslím si, že předáváme soutěž v takové kondici, jaká je, není to úplný průšvih, mohla by být i v lepší kondici, ale bylo to ovlivněno dvěma roky, které nám stěžovala Covidová doba situace. Když jsem tehdy nastupoval do funkce, naším cílem bylo extraligu dále podržet a zformovat všechny řády s ní spojené. Chtěli jsme ji zkvalitnit, aby lákala diváky,“ konstatoval Josef Řezníček.

„Děkuji všem, kteří se podíleli na vývoji extraligy během posledních deseti let. Všichni mohou být hrdí na to, co se za celou dobu povedlo. Pravdou je, že nás v roce 2020 zbrzdil COVID-19, ale bylo to úspěšně zvládnuto,“ zhodnotil viceprezident ČSLH Petr Bříza.

Novým ředitelem Tipsport extraligy byl jmenován Martin Loukota, který působil dlouhá léta na hokejovém svazu jako manažer reprezentací a v posledních letech byl zodpovědný za ženský hokej. „Chtěli bychom pokračovat ve vysokém standartu řízení Tipsport extraligy, podílet se na tom, aby Tipsport extraliga byla kvalitní a respektovanou soutěží v zahraničí. Zároveň, aby byla administrativně silná a využívala nejmodernější systémy. Cílem je, aby kluby byly spokojeny a extraliga fungovala podle představ všech zainteresovaných,“ upřesnil nejen své cíle Martin Loukota ředitel APK LH a Tipsport extraligy.

Do kompetencí APK LH budou mimo jiné spadat řády a předpisy, vztahující se k provozu a řízení Tipsport extraligy (Licenční, Herní a Disciplinární řád ELH), ale i činnost a složení jejích orgánů a komisí (vedení, disciplinární komise ELH). „Herní řád je plně v režii extraligy a disciplinární řád nedoznal změn,“ dodal viceprezident APK LH Prokop Beneš.

Asociace bude zodpovědná i za rozhodčí

Zástupce APK LH bude také zodpovědný za oblast rozhodčích v Tipsport extralize, bude současně členem komise rozhodčích ČSLH a v jeho kompetenci budou mimo jiné nominační listina rozhodčích nebo delegace rozhodčích k utkáním.

Kluby se na základě smlouvy zavázaly respektovat oficiální reprezentační přestávky IIHF s tím, že nejvyšší soutěž může bez nominovaných reprezentantů v jejich průběhu pokračovat. Povinností klubů je uvolňovat hráče na reprezentační akce, ČSLH se ve smlouvě zavázal hradit v jejich průběhu pojištění a odpovídající část odměny reprezentantů.

Na základě uzavřené smlouvy mezi APK LH a ČSLH se počet účastníků extraligy musí pohybovat mezi 10-14. Noví účastníci budou určováni buď přímým postupem nebo baráží dvou či čtyřech týmů. Změna uvedených principů by připadala v úvahu pouze s předchozím písemným souhlasem ČSLH. „Uzavření soutěže není na pořadu dne,“ uvedl Prokop Beneš, viceprezident APK LH.

Stejné marketingové zastoupení i herní systém extraligy

Oficiálním marketingovým partnerem ELH pro období 2023/24 – 2027/28 zůstává BPA sport marketing. S APK LH a ČSLH bude pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci v oblasti marketingu a prezentace Tipsport extraligy, stejně jako ve zkvalitňování technologického a diváckého zázemí soutěže.

Co se týče herního systému pro ročník 2022/23, tak ten zůstává neměnný jako v předchozí sezoně. Přímo do čtvrtfinále play off postoupí první čtyři týmy, celky na páté až dvanácté pozici se utkají v předkole. Čtrnáctý tým zamíří do baráže s vítězem Chance ligy. Herní systém není možné měnit v průběhu sezóny. „Podmínky baráže nesmí být vůči klubům Chance ligy diskriminační. V baráži může APK LH stanovit klubu Chance ligy pouze podmínky týkající se vybavení zimního stadionu a mediálních práv,“ upozorňuje Petr Bříza, viceprezident VV ČSLH.

Nový ročník Tipsport extraligy bude zahájen v pátek 16. září 2022 a v prvním kole na sebe narazí týmy:

HC Kometa Brno – HC Energie Karlovy Vary

Mountfield HK – Bílí Tygři Liberec

HC VERVA Litvínov – HC VÍTKOVICE RIDERA

HC Oceláři Třinec – HC Motor České Budějovice

BK Mladá Boleslav – HC Sparta Praha

Rytíři Kladno – HC DYNAMO PARDUBICE

HC Škoda Plzeň – HC Olomouc

Play off začne 8. března 2023 a 7. utkání finále je na programu 28. dubna 2023.

Další články

Aktuality

11.05.2022

Jánošík na MS

Trojici Lunter, Lantoši, Regenda doplní dodatečně ještě obránce BK Mladá Boleslav Adam Jánošík. Slováci jej na soupisku pro Mistrovství světa ve Finsku 2022 dopsali těsně před odletem kvůli zranění Martina Gernáta. Jánošík se naštěstí rychle zvládl vyléčit z onemocnění covid-19 a může se tak k týmu na poslední chvíli vrátit.

09.05.2022

Slovenští hráči na MS

Hned trojice mladoboleslavských hráčů se dostala do slovenského výběru Craiga Ramsayho, který míří na Mistrovství světa ve Finsku. Mária Luntera doplní i dva nováčci v řadách Bruslařů – Pavol Regenda a Róbert Lantoši. Přejeme hodně štěstí!

04.05.2022

Kelemen nováčkem sezony

V rámci galavečera Hokejista sezony 2021/2022 byl hráč BK Mladá Boleslav Miloš Kelemen vyhlášen Nováčkem sezony, což je cena, kterou každoročně uděluje Česká televize. Teprve dvaadvacetiletý útočník nepochybně zaujal svými výkony v play off, kde byl se svými devíti brankami vůbec nejlepším střelcem. Miloš Kelemen si pro cenu osobně přijel ze Slovenska. Gratulujeme!

25.04.2022

Vojtěch Polák na MS U18

Útočník boleslavské juniorky Vojtěch Polák byl po zranění Dominika Petra povolán do reprezentace národního týmu na probíhající mistrovství světa do 18 let, které hostí německý Landshut. Světový šampionát potrvá do neděle 1. května, český výběr sehraje ještě minimálně dvě utkání.

18.04.2022

Deváťáci mají stříbro

Mistrovství ČR žáků 9. tříd zná své vítěze. Závěrečný turnaj nejlepších šesti týmů republiky zvládli nejlépe hráči Liberce, Boleslavští si odvážejí stříbro. Souhrnný report turnaje a rozhovor s trenérem Lukášem Zörklerem naleznete v sekci mládeže nebo v prokliku zde. Výsledky 9. třídy nejen na turnaji, ale i v celé sezoně, naleznete zde.

17.04.2022

Kousal v reprezentaci

V Ostravě, kde v pondělí 18. dubna odstartuje další přípravný kemp, který vyvrcholí dvěma zápasy na Slovensku, se k českému národnímu týmu připojí útočník Bruslařů Pavel Kousal. Ten byl naším nejproduktivnějším mužem letošní základní části (15+20) a my mu držíme palce i v našich národních barvách!