BK MLADÁ BOLESLAV

Boleslavská stopa v CHL draftu. Vybráni byli odchovanci Vojtěch Vochvest a Patrik Král

17. 7. 2023
Autor: Tomáš Taybner
M l. B o l. – Ve středu 5. července se v Kanadě konal draft CHL, při kterém si týmy z kanadských juniorských soutěží WHL, OHL a QMJHL vybírají hráče z evropských mládežnických lig. Během dvou kol byla nadraftována takřka osmdesátka hráčů, mezi nimi i dva zástupci Bruslařů. Na 108. pozici zaznělo jméno útočníka Patrika Krále (na fotografii vpravo), kterého si vybrali Moose Jaw Warriors. Obránce Vojtěch Vochvest zase zaujal skauty celku Kamloops Blazers, ti na něj ukázali při 118. volbě. Oba mladoboleslavští odchovanci, kteří s Bruslařským klubem nedávno podepsali profesionální hráčské smlouvy, hovoří o kvalitě kanadské juniorské soutěže i o možné vzájemné konfrontaci.

I v letošním roce bylo vybráno velké množství českých hráčů, silné zastoupení měli na draftu i naši východní sousedé. Kanadské celky jako obvykle preferovaly volby hráčů ze soutěží, které v jejich očích nedosahují tak velké kvality. Kupříkladu Rusy, Švédy či Finy si na CHL draftu téměř nikdo nevybírá, protože hokejisté z uvedených zemí ve své vlasti disponují kvalitní juniorskou ligou, a tak raději zůstávají doma. Existuje proto velké riziko, že se ke svému kanadskému "vlastníkovi" v budoucnu vůbec nevypraví. Uvedené národy navíc těží z dobré provázanosti mezi juniorským a dospělým hokejem, takže se mohou skautům ukázat i v nejvyšších domácích soutěžích. Pro zástupce českých, slovenských, švýcarských či lotyšských juniorek vede často cesta právě přes Kanadu. Mladíci mají navíc možnost naučit se cizí jazyk, přebrat zámořské návyky či přizpůsobit se menšímu kluzišti.

V kanadských juniorkách působí šedesátka týmů, každý má k dispozici jen dvě volby. I díky tomu se draft do CHL nedá považovat za samozřejmost, oba mladoboleslavští odchovanci potvrzují, že svoji volbu vůbec nečekali. "Popravdě jsem ležel u televize a koukal na seriál s tím, že jsem vůbec nevěděl o tom, že ten draft právě probíhá," vzpomíná Patrik Král na den, kdy v České republice slavíme Den slovanských věrozvěstů. "Po prvním kole mi volal agent a říkal, že by to ve druhém mohlo vyjít, a tak jsem to teprve začal sledovat," pokračuje. Svoji volbu navíc naživo neviděl, potýkal se totiž s technickými problémy: "Nechtělo mi to tam skočit, takže jsem se to dozvěděl až potom, co mi ostatní začali gratulovat." Ani Vojtěch Vochvest draft nesledoval, avšak měl pro to důvod. "Zrovna jsem se v šatně převlékal na led. Když mi to tam pak cinklo, tak jsem rychle vyběhl ven a volal s agentem a rodinou," říká s úsměvem.

foto: Nikola Křížová

(zleva: Vojtěch Vochvest, Patrik Král, Vojtěch Hradec)

Oba navíc vědí o kvalitě tamní soutěže i možnosti ukázat se skautům. Samozřejmě, že tu ligu znám, je velmi kvalitní. Jen o týmu jsem toho ale moc nevěděl a musel jsem si pár věci najít na internetu," míní Král. Podobně hovoří také obránce Vochvest: "Za mě je to nejlepší juniorská liga. Sledují to tam nejen skauti ale i velké množství lidí, takže to tam žije" Oba dva se v budoucnu chystají této možnosti využít a do zámoří se vypravit, protože v případě neúspěchu se mají kam vracet. "Byl by to pro mě posun nejen v hokeji ale i v životě. Když všechno klapne tak, jak má, chtěl bych tu šanci využít," konstatuje Král. Vojtěch Vochvest toho chce využít hned a se svou organizací již komunikuje: "Určitě toho chci využít, když tady ta možnost je. Byl jsem kontaktován týmem Kamloops Blazers a domlouváme už jen podrobnosti." Přesune se do Kanady již od startu nové sezony? "Nevím o žádné překážce, která by mi v odletu do Kanady na konci srpna bránila," popisuje aktuální situaci okolo otázky o svém dalším působišti.

Oba Češi byli draftováni týmem z Western Hockey League, a tak je zde jistá šance, že se v budoucnu potkají i jako soupeři. "Osobně mě vždy zajímalo, jaký to je proti němu hrát v opravdovém zápase a ne jen v tréninku," komentuje tuto skutečnost Patrik Král a s úsměvem pokračuje. "Budu se na to těšit, ale určitě mu nenechám nic zadarmo." Také Vojtěch Vochvest se na možné společné měření sil těší a dodává: "Je to pro mě nepředstavitelné. Hrajeme spolu od mala, je to jeden z mých největších kamarádů a chodili jsme spolu i na základku." Patrik mu nic nechce nechat zadarmo, platí to i opačně? "Pokud se opravdu utkáme, bude tam velká a samozřejmě přátelská rivalita," říká závěrem reprezentační obránce Vochvest.

Oběma hráčům gratulujeme a přejeme jim hodně štěstí v jejich zámořské anabázi.