BK MLADÁ BOLESLAV

Boleslav? Jevilo se mi to jako dobrý krok pro můj rozvoj, říká junior Jan Kučera

14. 7. 2023
Autor: Tomáš Taybner, foto: Juniorský hokej
M l. B o l. – Útočné řady mladoboleslavské juniorky od nové sezony rozšíří Jan Kučera, který do města automobilů přichází z Plzně. Sedmnáctiletý rodák ze Strakonic má zkušenosti z letošních osmnáctek, kde si zahrál ve formaci s Vojtěchem Hradcem. Ve sbírce má také zlato z extraligy dorostu, kterou se Škodovkou ovládl v sezoně 2021/2022.

Honzo, jak se zrodil váš přestup k Bruslařům?

Celé se to rozjelo, protože jsem v mých očích v Plzni nedostával dostatečný prostor na ledě, ale byly tam i jiné aspekty. Nakonec jsem se tedy rozhodl pro změnu působiště. S agentem jsme to začali řešit a domlouvat se, co bude dál po sezoně. S Bolkou jsme byli v kontaktu už před koncem sezony a já se nakonec rozhodl pro ni. Jevilo se mi to jako dobrý krok a věřím, že mě to v hokejové kariéře posune zase dál.

Už jste se stihl informovat o týmu?

Ano, během mistrovství jsem byl přímo v kontaktu s Vochvym a Hradym (Vojtěch Vochvest a Vojtěch Hradec, pozn. red.) odsud z juniorky, ještě před tím jsem ale mluvil i s Honzou Skokem v Plzni. Podle toho, co jsem od nich slyšel, věřím, že by to mohlo být to pravé pro mě. Kluci se tu postupem času dobře posouvají a těžko se proti nim hraje. Doufám, že to bude platit i pro můj hokejový rozvoj.

Přicházíte z Plzně, kde se s mládeží v posledních letech pracuje velmi dobře. Dokonce jste s tamním dorostem vyhrál celou ligu.

Když na to vzpomínám, bylo to neskutečné. Opravdu jízda. Nečekali jsme, že dojdeme takhle daleko. V průběhu play off jsme se ale všichni semkli a nakonec to dotáhli až na ten nejvyšší stupínek.

Jak jste řekl, s Boleslaví jste jednali ještě před koncem sezony. Jaké pro vás bylo čtvrtfinále juniorské extraligy?

Musím říct, že to v té době ještě nebylo stoprocentní, ale i tak to bylo velmi zvláštní. Navíc to pro mě nebylo úplně příjemné, protože nás kluci přejeli 3:0 a vlastně nás tak poslali na dovolenou. (úsměv)

Jak jste to vypadnutí a vůbec celou sezonu vnímal?

Klubová sezona nebyla úplně optimální. Z osobního pohledu jsem se dost trápil a ještě jsem měl takovou roli, že jsem nedostával moc prostoru. I to je ale důležité a ke sportu to patří, vyzkoušet si jeho temné stránky. Do budoucna to pro mě může být přínosné.


Probojoval jste se ale až do finální nominace osmnáctek, to vám muselo spravit chuť.

Celé to pro mě bylo jako chytit druhý dech. Dostal jsem pozvánku a měl možnost si sezonu zpestřit. Celé jsem si to prošel přes kempy a nakonec se mi to povedlo, takže super zkušenost. Jsem rád, že jsem tam s klukay mohl být, parta tam byla skvělá. Na vlastní oči jsem i mohl vidět, jak je na tom v hokeji zbytek světa a musím říct, že jsou o něco dál než my.

Jak už jsme říkali, potkal jste se tam s Vojtou Vochvestem a Vojtou Hradcem. Rozuměli jste si?

Právě tam jsme můj přestup také nakousli. Říkal jsem jim, že mám tu možnost přijít a rovnou jsem se i pozeptal, jak to tady chodí, jaká tu je parta a trenéři. Vochvyho jsem už znal delší dobu z předchozích turnajů, Hradyho jsem postupně poznal. Řekl bych, že jsme si celkem sedli a jsme všichni kámoši.

S Vojtěchem Hradcem jste si zahrál v jedné formaci. Počítám tedy, že nějaké pořádky už jste si mezi sebou zavedli.

Je to tak, chodili jsme spolu i na oslabení. Myslím si, že jsme byli celkem úderná dvojice, snad na to navážeme i tady.

Znal jste z reprezentace ještě další hráče, se kterými teď budete v Boleslavi hrát?

Teď už jich znám hodně. (smích) Předtím ale ne, šel jsem do neznáma. Už jsem si tu kámoše našel a znám všechny, takže super.

Spoluhráče už znáte, co město?

Všechno je zatím v pohodě. Město je sice menší než Plzeň, ale tak jsme tu kvůli hokeji, takže se to dá zvládnout. (úsměv)

Jak to máte se školou, čeká vás přesun i na téhle frontě?

Asi před měsícem jsem ukončil školu v Plzni a teď jsem dělal rozdílovky do Litoměřic. Budu studovat dálkově, takže mě budou čekat čtvrtletní zkoušky.

Jaká byla letní příprava?

Jsou tam věci, které mám radši a některé nemám rád vůbec. Ale když ten hokej člověka baví, musí zkousnout všechno. Je to náročné, ale dá se z toho pak čerpat v sezoně. Teď si dáme jen pár dní volna a pak už jdeme na led.

Sezona začíná už za necelé dva měsíce, tak jak se těšíte?

Určitě moc, led bude příjemná změna. Akorát máme hned v přípravě dvakrát Plzeň, což bude pro mě dost specifické vrátit se tam zpátky. (smích) Těším se ale na to, že tam zase uvidím kluky a bude to sranda.

Dokázal byste ještě na závěr analyzovat své přednosti?

Asi bych řekl moji výšku, kterou mohu uplatnit v předbrankovém prostoru a u mantinelů. Takže fyzická hra a zakončení. Na druhou stranu mám ale i slabinu a to v prvních třech krocích, na tom ještě zapracuji.

Děkujeme za rozhovor.