BK MLADÁ BOLESLAV

Útočné řady Bruslařů rozšíří zkušený finský útočník Juhamatti Aaltonen

29. 5. 2023
Autor: Klub
M l. B o l. – BK Mladá Boleslav ve svých řadách vítá sedmatřicetiletého útočníka Juhamattiho Aaltonena. Bronzový medailista z olympijských her v Soči, mistr světa a trojnásobný mistr finské nejvyšší soutěže je momentálně nejnovějším přírůstkem do A týmu Bruslařů.

S Juhamattim Aaltonenem se BK Mladá Boleslav dohodl v průběhu května. "V mých očích máme poměrně mladý tým, a tak jsem si přál někoho zkušenějšího," říká na adresu Aaltonena, kterému bude tuto neděli osmatřicet let, sportovní ředitel Bruslařů Martin Ševc. "Juhamatti má už ledacos za sebou, ale pořád je velmi odhodlaný a má zájem zkoušet nové věci," dodává.

Od člena širšího kádru finské reprezentace, který se letos jen těsně nedostal na mistrovství světa, si Martin Ševc slibuje zkušenost a nadhled v útočných řadách. "Očekáváme samozřejmě produktivitu a pomoc v přesilových hrách," říká.

Profil

Svou kariéru zahájil Juhamatti Aaltonen v týmu Kärpät, se kterým v letech 2007 a 2008 dvakrát vyhrál finský šampionát. Po letech strávených v Kärpät se Aaltonen přestěhoval do Lahti, kde odehrál svůj průlomový ročník, v němž v 58 zápasech základní části vstřelil 28 gólů a zaznamenal 49 bodů. S Pelicans podepsal pětiletou smlouvu, která mu ale dávala možnost hrát i v jiných ligách. Této opce ve smlouvě využil na jaře 2010, kdy odešel do ruského klubu Metallurg Magnitogorsk. Po dvou sezonách podepsal smlouvu se švédským klubem Rögle BK z tehdejší Elitserien. Sezonu 2012/2013 tak strávil ve Švédsku a přispěl 31 body ve 42 zápasech základní části.

Po sezónním návratu do svého původního finského klubu Kärpät, kde ovšem vyhrál titul a stal se nejlepším útočníkem play off, se Aaltonen v létě 2014 upsal svému třetímu finskému týmu a jedinému účastníkovi KHL, Jokeritu. Nadcházející sezonu se už zase stěhoval, tentokrát do Helsinek, načež se pro ročník 2017/2018 vráčil do Rögle BK, kde už jednou byl. Ve Švédsku se pak ještě přesunul do Skellefteå AIK. Následovaly dva návraty na místa, kde už to dobře znal – k Pelicans a do Kärpätu. Do BK Mladá Boleslav přichází po ročním působení v Jukuritu, kde byl poprvé ve své kariéře kapitánem.

Aaltonen je mistrem světa ze sezony 2010/2011. Hrál také na zimních olympijských hrách 2014 v Soči, kde ve čtvrtfinále vstřelil rozhodující gól proti Rusku a nakonec si došel pro bronz.


Boleslav mě přesvědčila svým zájmem, říká Juhamatti Aaltonen

Juhamatti, můžeme o vás mluvit jako o zkušeném útočníkovi, který si už ledasčím prošel. Co vás vede k tomu vyrazit do České republiky?

Mladá Boleslav o mě projevila zájem a já si řekl – proč ne? Českou extraligu jsem nikdy nehrál, ale vždycky se mi líbila. Líbí se mi, jakým stylem Češi o hokeji přemýšlí.

Co víte o Boleslavi? A čím vás přesvědčila?

Asi hlavně tím zájmem, který byl opravdu velký. A co vím o Boleslavi? Že je tam Škodovka a je kousek od Prahy. (smích)

Před nedávnem jste se jen těsně neprobojoval na mistrovství světa. Byl jste zklamaný?

Ani ne. Počítal jsem s tím, že přijede hodně kluků z NHL, takže mě to nijak nezaskočilo.

Znáte nějaké hráče z Mladé Boleslavi?

Mattiho Järvinena a Tima Söderlunda. Samozřejmě mám povědomí i o pár dalších, proti kterým jsem někdy hrál, ale ty neznám osobně.

Jak teď trávíte svůj čas?

Byl jsem na dovolené, snažím se trávit co nejvíc času s rodinou. A už mám hotový tréninkový plán, brzy na to vletím. (úsměv)

Kdy vás uvidíme v Mladé Boleslavi?

Mým nástupním dnem by měl být první srpen.


Statistiky