BK MLADÁ BOLESLAV

Klíč k titulu? Charakter, vůle, pracovitost. Letos mě to bavilo nejvíc, děkuje Martin Škaloud

20. 4. 2023
Autor: Martin Voltr (hokej.cz), foto: Ronald Hansel, Jan Běhounek
L i b e r e c - Čtvrté místo dorostenců, třetí místo juniorů. A konečně první místo deváťáků! Mladoboleslavská mládež prožila (nejen) z výsledkového hlediska perfektní sezonu, ze všech nejvíc může být na své svěřence pyšný Martin Škaloud. S devítkou Bruslařů vystoupal po finálové sérii s Libercem na úplný republikový vrchol.

Před covidem získala boleslavská osmička bronz, potom devítka stříbro a teď zlato. Takové úspěchy vás určitě hřejí, viďte?

Očividně má práce v klubu vzestupnou tendenci (směje se). Ne, je to super pocit. Pro nás možná ještě o to slastnější, že jsme tu zlatou medaili dostali zrovna tady v Liberci, u odvěkého rivala.

Brali jste finále hodně prestižně? Cítili jste, že pro hráče je to víc, než kdyby hráli s kýmkoli jiným?

Už hrát finále republiky je samo o sobě hodně. Teď, když vyhráli, to pro ně určitě víc je. Zároveň bych ale chtěl poděkovat soupeři za férovou a skvělou sérii a dát mu kredit, jelikož stejně, jako byla vidět celoroční práce u našeho týmu, tak byla vidět i u Liberce. Rozdíl mezi zářím a dubnem byl obrovský. Je vidět, že trenéři soupeře odvedli kvalitní kus práce a spousta hráčů z libereckého týmu má velmi slibnou budoucnost.

Sérii jste nakonec vyhráli třetí třetinou v domácím utkání, kdy jste vstřelili tři góly.

Je to tak. Já osobně jsem byl přesvědčený, že máme o fous lepší mužstvo než soupeř. V tomhle módu jsme se na sérii připravovali: Vlévali jsme hráčům do hlavy sebevědomí, jelikož jsme s Libercem neměli z průběhu sezony úplně nejlepší bilanci. Když už ta situace nebyla po druhé třetině v Boleslavi úplně příznivá a prohrávali jsme 1:2, tak jsme věděli, že třetí třetina bude i vzhledem k odvetě stěžejní.

Co jste klukům řekli?

Probíhaly především motivační věci. Na některých hráčích jsem viděl, že už je to stojí hodně sil. Věděli jsme, že pokud bychom třetí třetinu nezvládli a jeli do Liberce s nějakou ztrátou, bylo by to pro nás hrozně náročné.

Řekl bych, že s odvetou jste si poradili velmi dobře. S výjimkou pár chyb, kterými jste nabídli soupeři góly. Liberec přitom umí být excelentní.

Určitě. My jsme v Liberci letos všechny tři zápasy prohráli, první v kvalifikační skupině a další dva v nadstavbě. Liberecký tým je doma silný, ale teď na něm byla cítit tíha okamžiku. Hrát proti dvougólovému náskoku je pro každého hrozně těžké, a tím spíš pro kluky ve věku čtrnácti nebo patnácti let. Je to pro ně nová zkušenost.

Možná nakonec nebylo pro Liberec výhodou končit sérii doma. Přišlo mi, že byl nervóznější…

Stoprocentně máte pravdu a narazil jste na kámen úrazu. Byla to fantastická sezona a skvělá soutěž čtyřiadvaceti klubů, které ji hrály. Bohužel ale musím říct, že nastavení play off malinko degradovalo celou soutěž.

Osobně byste tedy preferoval jaký model?

Minimálně na dva vítězné zápasy.

Nová soutěž se vám ale jinak líbila? Splnila cíl?

Za mě jednoznačně. Hráli jsme v nadstavbě 28 zápasů a jestli jich 22 bylo kvalitních, tak jsem možná ještě ubral.

Takže by podle vás měla pokračovat?

Určitě. Doufám, že nikoho nenapadne kategorii U15 zrušit.

Když shrnete práci, kterou váš tým v sezoně odvedl: Co vás dostalo až na vrchol?

Obrovská pracovitost. Hráčům jsme od začátku sezony říkali, že bude náročná a budeme se měřit s kvalitními týmy. Ač máme v kádru řadu skvělých individualit, tak některé týmy proti nám mohly být v určitém měřítku i hokejovější. Tohle mužstvo ale prokázalo skvělý charakter a hlavně neuvěřitelnou vůli v průběhu sezony pracovat. Ač třeba nechápali, že po vyhraném zápase přišel další těžký trénink, tak ty dávky polykali, neremcali, a tohle je pro ně zasloužená odměna.

Měli jste v kádru i mladíky z Ukrajiny. Byli u vás noví?

Ano, přišli na konci loňské sezony, všichni víme, co se tam děje. Začlenění pro ně ze začátku nebylo jednoduché, ale znova: Mužstvo ukázalo charakter a kluky mezi sebe parádně přijalo. Rozhodně jim pomohlo i to, že ukázali, že jsou velmi kvalitní hokejisti a týmu pomůžou. Musím říct, že mě hrozně mile potěšilo, jak ta symbióza po celou sezonu fungovala.

Po finále mě zaujali rodiče vašich hráčů. Jasně, fandí v každém klubu, ale hodně se mi líbilo, jak příjemně vás oslavovali. Funguje i mezi vámi symbióza?

Nejste první, komu na to letos odpovídám. Trénuju asi desátým rokem a letos mě nejvíc bavilo chodit do kabiny. Proto, jací ti kluci jsou. A musím říct, že jsem za tu svoji trenérskou kariéru možná nezažil lepší součinnost s rodiči. Patří jim obrovský kredit za to, jakou atmosféru nám nejenom v play off, ale i v průběhu základní části vytvářeli. Bylo to skvělé.

Děkujeme za rozhovor.