BK MLADÁ BOLESLAV

Čekají nás velmi kvalitní zápasy, říká trenér dorostu David Vrbata

21. 11. 2022
Autor: Tomáš Taybner, foto: Ronald Hansel, Martin Voltr
M l. B o l. – Extraliga dorostu v sobotu přinesla poslední souboje v rámci základní části, na dorostence nyní po krátké přestávce čeká nadstavba. Svěřenci Davida Vrbaty a Jana Hanzlíka skončili v konečném zúčtování skupiny B na druhém místě za Libercem, na který ztratili pouhý bod. Mladoboleslavský dorost dokázal bodovat hned ve dvanácti zápasech, bez zisku odešel jen ve dvou případech. Hlavní trenér dorostu David Vrbata se v rozhovoru ohlíží za základní částí a hovoří také o blížící se nadstavbě. Pod rozhovorem naleznete vše podstatné ohledně formátu, kterým se letošní nadstavba odehraje, a zároveň účastníky jednotlivých skupin.

Rozhovor

Máte za sebou základní část, kterou jste zakončili na 2. místě skupiny B. Jaké z ní máte pocity?

Jsme moc rádi, že se nám podařilo postoupit mezi nejlepší čtyři týmy skupiny a čekají nás kvalitní zápasy s nejlepšími týmy ligy, což je pro rozvoj kluků nejlepší. Nepřeceňujeme to, protože to umístění ve skupině není rozhodující. Stěžejní je ta dennodenní práce, která přináší výsledky a posouvá kluky dopředu.

Je na hráčích vidět chuť se zlepšovat?

Musím říct, že máme hodně pracovité kluky, kteří se snaží vnímat nové informace a poznatky. Doufám, že budou v té dosavadní práci pokračovat, aby se mohli posouvat dál. Pro hráče ročníku 2006 to teď budou poslední čtyři měsíce v dorostu, poté je čeká přesun do juniorky a pak už záleží, jak se s tím sami poperou.

„Oslabení? Kluci, kteří na něj chodí, ho zvládají velmi dobře“

Pojďme se podívat do statistik. Měli jste nejlepší obranu napříč celou ligou, na své brankáře pouštíte nejméně střel ze všech týmů v lize. Co za tím stojí?

Mladší kluci, kteří přišli z nižší kategorie, se postupně učí a v průběhu sezóny pochopili, že na tohle dbáme. Chceme být poctiví směrem dozadu a zakládáme si na tom, protože z obrany to všechno vychází. To se nám dařilo. Samozřejmě to bylo podpořené výborným výkonem všech třech gólmanů, kteří v průběhu základní části nastoupili. Hráči, kteří pak nastoupí za reprezentaci nebo ve starší kategorii, to musí mít v sobě, protože tam se nic neodpouští. Jsme rádi, že jsme to do nich dostali, chápou to a chtějí to plnit. Uvidíme, jak to teď bude pokračovat v nadstavbě.

Dále jste se prezentovali solidním oslabením, první gól ze soupeřovy přesilovky přišel až v pátém zápase s Jihlavou. Čím to, že se vám v tomto ohledu tolik dařilo?

Máme na tyto situace vhodné typy hráčů. Kluci, kteří na oslabení chodí, ho hrají velmi dobře a jsou obětaví. Samozřejmě, že nějaký ten gól v oslabení dostaneme. Dovolím si ale říct, že kluci chápou, co chceme hrát. Těch oslabení by nemělo být tolik, ta disciplína přeci jen někdy trochu pokulhává. Jsem ale rád, že když už se do téhle situace dostaneme, tak to dokážeme zvládnout.

foto: Martin Voltr

Často také střílíte, čím je to dané?

Souvisí to s typem hokeje, který preferujeme. Hodně bruslení, aktivita na puku a při forčekingu. Právě z toho máme hodně šancí a střel každý zápas. Těch gólů by samozřejmě mělo být víc, o tom víme a pracujeme na tom. Měl by tam být větší hlad a tlak do brány. Kluci pomalu každý týden na tréninku slyší, že není potřeba vymýšlet nějaké velké akce. Důležité je být hladový, chtít ty góly dávat a my na tom budeme pracovat. S tímto problémem se potýkáme i ve vyšších kategoriích.

Vypíchnul byste někoho z hráčů, který má na tom fungovaní týmu největší podíl?

Nechtěl bych jmenovat jednotlivce. Od začátku sezóny je vidět, že starší hráči, kteří za nás hráli vloni, věděli, do čeho jdou a stojí to na nich. Ti mladší se zase postupně zlepšují a učí se za pochodu, protože vidí, že je tam rozdíl oproti žákovskému hokeji. Jak už jsem zmiňoval, dobře nás také podporují naši gólmani.

„Nadstavba? Budeme se seznamovat s těmi, které neznáme“

Za juniorku už nějakou dobu nastupuje Oskar Lisler, v posledních zápasech k němu přibyl i Adam Martin Hlinský. Budete je postrádat i ve vyřazovacích bojích nebo se k vám opět připojí?

Bude záležet na domluvě s trenérem juniorky. Teď jsme dohodnutí, že Oskar bude fungovat s juniorkou a vyzkouší si to. My jsme za to rádi, že takovou šanci má. U Adama uvidíme, jak na tom budou obránci v juniorce, protože teď zaskakoval za zraněné kluky. Jak říkám, bude záležet na dohodě s trenérem dvacítky.

Nakonec směrem k nadstavbě. Víte, co od soupeřů očekávat?

Čekají nás teď tři týmy z naší skupiny, ve které jsme hráli a ty už známe. S Třincem jsme se zase potkali v létě na turnaji. Ostatní moc neznáme, takže se s nimi budeme seznamovat. Jsem rád za to, že se utkáme mezi sebou i s těmi, které neznáme a budou to kvalitní zápasy. To bude pro kluky dobré.

Děkujeme za rozhovor.


Jak bude vypadat nadstavba a následné play-off?

Ze všech tří skupin postupují čtyři nejlepší týmy, které se postupně utkají dvakrát každý s každým, tj. 22 kol. Stejným způsobem proběhne nadstavba pro týmy, které ve své skupině na postup mezi nejlepší čtveřici nedosáhly. Všechny týmy začnou s čistým štítem a tedy nulou v kolonce bodů. Hracími dny budou pátek a sobota.

Ze skupiny "o pořadí v play-off" postoupí do vyřazovacích bojů všechny týmy, hraje se tak defacto jen o umístění. Nejlepší čtveřice týmů ze skupiny "o účast v play-off" doplní účastníky vyřazovacích bojů, jež tak v letošní sezóně okusí hned dvanáct týmů. Osmifinále se bude hrát na dva, následné čtvrtfinále a semifinále pak na tři vítězné zápasy. Finále vyhraje tým, který v sérii zaznamená čtyři vyhrané duely.

Poslední dva týmy z nižší nadstavbové skupiny přímo sestupují, celky na sedmém až desátém místě spolu sehrají play-down na tří vítězné zápasy a poražené týmy rovněž sestoupí o patro níž. Vítězové play-down série se poté s dvěma týmy z nižší soutěže utkají v baráží, která nabídne dva souboje každý s každým, tj. šest kol.


Kdo bude bojovat o záchranu a kdo o titul?

O pořadí v play-off: HC Škoda Plzeň, HC Energie Karlovy Vary, Bílí Tygři Liberec, BK Mladá Boleslav, Mountfield HK, HC Oceláři Třinec, HC Slavia Praha, HC RT TORAX Poruba, PSG Berani Zlín, HC VÍTKOVICE RIDERA, HC Sparta Praha, HC Dynamo Pardubice

O účast v play-off: HC Kometa Brno, HC Dukla Jihlava, HC Motor České Budějovice, HC ZUBR Přerov, HC VERVA Litvínov, Rytíři Kladno, BK Havlíčkův Brod, HC Hvězda Praha, HK Mladí Draci Šumperk, HC Olomouc, Piráti Chomutov, HC Tábor