BK MLADÁ BOLESLAV

Začíná semifinále, po roce jedeme opět do Třince

2. 4. 2022
Autor: Lukáš Chuchválek
M l. B o l. – Rok se sešel s rokem a v semifinále Generali České pojišťovny play off extraligy se Bruslaři opět postaví proti týmu HC Oceláři Třinec, s nímž o finále bojovali i v minulé sezóně. Oproti předešlému ročníku tu však je změna: hráče tentokrát poženou kupředu diváci a také je tu ze strany Mladé Boleslavi chuť zahrát lepší výsledek než minule. První krok mohou učinit už nyní v prvním zápase, který se odehraje ve WERK ARENĚ v neděli 3. dubna v 17:00 (ČT Sport). Den poté ve stejný čas se odehraje i druhý zápas série (O2 TV).

Do semifinále se Boleslav dostala přes favorizovaný Mountfield HK, jenž ovládl základní část, a Bruslaři se tak postarali o dosud největší senzaci v tomto ligovém ročníku. Ačkoliv série skončila 4:1 na zápasy, byly všechny zápasy velmi vyrovnané a rozhodly maličkosti. O tom svědčí skutečnost, že se celkem třikrát muselo rozhodnout až v prodloužení nebo v nájezdech. Nejvíce napínavé bylo rozhodující střetnutí, když Boleslav vedla 3:1 na zápasy, kdy se hrálo formou nekonečného prodloužení. Tento zápas skončil až v 68. minutě a na konečných 4:3 po prodloužení střílelo boleslavské štístko letošních vyřazovacích bojů: Miloš Kelemen.

Svěřenci trenérů Radima Rulíka a Petra Hakena v sobě v play off probudili střelecký elán, který postrádali po značnou dobu v základní části Tipsport extraligy. Již zmiňovaný Miloš Kelemen (7+3) i po skončení čtvrtfinále vede kanadské bodování Generali ČP play off, a některé zápasy svými trefami rozhodl. Druhým nejlepším ukončovatelem zápasů je Jan Eberle (5+0), který se střelecky probudil a ve čtvrtém zápase s Hradcem dirigoval útok. Zapomenout nesmíme na nahrávače, mezi nejlepšími jsou Ondřej Najman (1+5), kapitán týmu Martin Ševc (0+5), a pro mnoho lidí možná překvapivě loňský gólový fantóm David Šťastný (0+5), jenž stále čeká na svou první trefu v tomto play off. Vzadu to perfektně zavřel Gašper Krošelj, jenž odchytal všechny zápasy play off a drží si skvělou bilanci 2,16 inkasovaných branek na zápas s úspěšností zákroků 93,45 %.

Oceláři skončili v základní části druzí. Budou favority

Do čtvrtfinálové série skočili Bruslaři bez odpočinku rovnou z předkola, ale tentokrát měli celý týden se zregenerovat po odehraných deseti zápasech v pouhých sedmnácti dnech. A v semifinále je přivítá Třinec, jenž většinu doby vyčleněné pro play off odpočíval. Zpovzdálí Oceláři sledovali předkolo, z něhož vzešel jejich čtvrtfinálový soupeř: HC Vítkovice Ridera. V krajském, železářském derby byli úspěšnější Oceláři, kteří houževnatého protivníka zdolali s minimem branek a krom prvního zápasu vždy pouze rozdílem jednoho gólu 4:0 na zápasy, tedy v nejkratším možném čase. Po této sérii je tedy čekal další týden odpočinku. Nutno připomenout, že čtvrtfinále takto bez ztráty kytičky Oceláři zvládli už potřetí za sebou.

Semifinále je ale jiná soutěž a po roce Oceláři opět změří síly s Bruslaři, kteří obhájce titulu vloni týrali sedm zápasů a k senzaci tehdy chybělo málo. Avšak v nynější sezóně, soudě dle výkonů a výsledků v základní části, je na tom Třinec mnohem lépe než Boleslav, která nestačila na Slezany 0:5, 0:3, 3:7 a v generálce na play off 2:3 po prodloužení. A to je docela změna oproti loňskému ročníku, kdy vzájemné zápasy s Oceláři naopak ovládla Boleslav. Jenže vloni se nakonec v play off radovali Oceláři a kdo ví, jestli takovýto systém bude platit i v tomto ročníku.

Brankář Boleslavi Gašper Krošelj o Třinci prohlásil: „Třinec je dobrý tým. Mají velmi dobré útočníky. Musíme hrát ze zabezpečené obrany, hlídat si prostor kolem naší branky. Musíme se vyvarovat faulů, protože jsou velmi dobří v přesilovkách.“ Očekává, že to bude těžký boj. A pamatuje si dobře na loňskou sérii, byť ji tehdy jen sledoval z pozice dvojky. „Máme obrovské odhodlání. Myslím, že všichni kluci, kteří u toho loni byli, to stále cítí. Ale jak říkám, je jiná sezona a uvidíme, co se stane nyní. My prostě musíme hrát tak jako doteď. Jak se tak říká: zkusíme to,“ řekl odhodlaně.

Druhý celek základní části proti Vítkovicím příliš střelecky nezazářil. S pouhými dvěma brankami na svém kontě vede tabulku kanadského bodování play-off Andrej Nestrašil (2+1), kterému sekundovali Petr Vrána a Tomáš Kundrátek (oba 1+2). Zcela se však v sérii s Vítkovicemi ztratil nejlepší hráč v základní části Martin Růžička (21+27, v play-off 0+2), a další dobrý útočník Tomáš Marcinko (10+17, v play-off 0+1). Avšak pozor, že se jim nedařilo proti Vítkovicím, vůbec neznamená, že by nebyli nadále nebezpeční. Například Andrej Nestrašil (16+19), druhý nejlepší hráč Třince v základní části, určitě o sobě dá v následující sérii vědět. V bráně bude Třinec spoléhat na svou jedničku Ondřeje Kacetla, jenž s Vítkovicemi měl výbornou bilanci 0,75 inkasovaných branek s úspěšností zákroků 96,3 %.

Sestavy z posledního vzájemného zápasu

HC Oceláři Třinec: Mazanec – Doudera, Marinčin, Musil, Kundrátek, Jaroměřský, Zahradníček – Svačina, Vrána (C), Bakoš – Nestrašil, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Hrehorčák, Roman, Chmielewski – Kofroň, Dravecký (A)

BK Mladá Boleslav: Krošelj (34. Růžička) – Moravec, Ševc (C), Pýcha, Pláněk (A), Lintuniemi, Fillman, Jánošík – Raška, Kotala, Šťastný – Flynn, Najman, Kousal – Lunter, Fořt, Kelemen – Eberle, Bičevskis, Stránský (A)