BK MLADÁ BOLESLAV

Bruslaři na Kometu umí, potvrdí to i v pátek?

29. 1. 2020
Autor: Vojtěch Tůma
M l . B o l . - Úterní duel s Olomoucí přinesl tradičně urputnou podívanou. Mladoboleslavští hokejisté jej rozhodně celou dobu nekontrolovali, v klíčových okamžicích ale byli produktivnější než soupeř. K vítězství poměrem 3:0 si pomohli dvěma góly v přesilovce, na něž asistoval navrátilec do sestavy Jakub Klepiš, velké plus zároveň představovala vychytaná nula Justina Peterse. V nadcházejících kolech Středočeši postupně vyzvou všechny semifinalisty loňského play-off Tipsport extraligy, tuto extrémně složitou sérii zápasů začnou v pátek 31. ledna v Brně. Bruslaři s Kometou naposledy prohráli v prosinci roku 2017, od té doby ji už osmkrát v řadě porazili. Vzhledem k tabulkovému postavení obou celků by se získané body hodily i nyní, úvodní buly padne v 18:00 a hrát se bude před kamerami O2 TV.

Kometa byla na přestupovém trhu hodně aktivní

Brňané střídají slabší období s těmi úspěšnějšími. Kupříkladu v polovině ledna museli snést dva pětibrankové příděly za sebou, nejprve v Liberci a o pět dní později na Kladně. Z posledních čtyř zápasů ale svěřenci Libora Zábranského uspěli hned třikrát. Nestačili pouze na o záchranu bojující Pardubice, naopak si s přehledem poradili s Plzní, otočili špatně se vyvíjející střetnutí proti Litvínovu a v úterý přetlačili třinecké Oceláře 1:0. Kometa se bude ve zbývajícím průběhu základní části snažit udržet v elitní šestce, kterou aktuálně uzavírá. Nic ještě rozhodně není jisté, protože sedmé Karlovy Vary na ni ztrácí jen čtyři body. Náskok čtvrtých Bruslařů je stejný, páteční vzájemný duel je tedy pro Mladou Boleslav velice důležitý. Pokud se jí podaří v DRFG areně zvítězit, odskočí loňskému semifinalistovi na výraznější bodový rozdíl, v opačném případě by se situace v horních patrech tabulky ještě více zamotala. Nečeká ji nic jednoduchého, celek z moravské metropole vyšel před vlastními fanoušky bodově naprázdno naposledy sedmnáctého listopadu.

Brno se v posledních týdnech přestupového období rozloučilo s několika hráči. Do Pardubic poslalo na hostování do konce sezony Vladimíra Svačinu s Pavlem Jenyšem, zároveň rozvázalo spolupráci s americkým obráncem Jackem Gloverem, který svými výkony vedení klubu nepřesvědčil. Výměnou za Jakuba Lva už dříve získalo Daniela Rákose, z hostování ve Zlíně se navíc vrátil Marek Čiliak. Zajímavé přesuny se odehrály na trase Kometa - Vítkovice. K Ostravanům, kteří se rovněž obávají o udržení extraligové příslušnosti, mistři z let 2017 a 2018 nejprve poslali Jana Hrušku, opačným směrem putovali Šimon Stránský s Danielem Krenželokem. „Dlouhodobě usilujeme o rozšíření defenzivních řad, také máme přetlak na centrech. Honza v Kometě odvedl obrovský kus práce a za to si zaslouží dík a respekt. Mluvil jsem s ním a vše mu vysvětlil. Do Vítkovic jde na hostování, nikoliv na přestup a nikde není dáno, že se nevrátí zpátky do Komety pomáhat nám s výchovou mladých hráčů. Tuhle výměnu jsme si mohli dovolit, protože naši mladí hrají výborně, a když se uzdraví zranění TOP útočníci, tak bude v útoku obrovský přetlak,“ nechal se slyšet Libor Zábranský.

Z podobných důvodů se o pár dní později do Vítkovic stěhoval také Martin Dočekal. S blížícím se koncem přestupového období kolovaly médii informace o možnosti angažování dalších nových tváří. Jejich pravdivost se potvrdila pár hodin před začátkem pátečního duelu, Kometu posílil Rudolf Červený, jenž v tomto ročníku nastřádal v dresu Hradce Králové pět branek a jedenáct asistencí. Bílo-modří především potřebují, aby se jim na nejdůležitější část sezony uzdravil Petr Holík. Centr elitní formace je mimo hru už měsíc, v utkání proti Karlovým Varům totiž tvrdě narazil kolenem do mantinelu a přibližné datum jeho návratu zatím není známo. Brno ovšem má kam sáhnout, z širokého kádru díky individuálním statistikám vyčnívají Martin Zaťovič, se třiačtyřiceti body čtvrtý nejproduktivnější hráč tohoto ročníku naší nejvyšší hokejové soutěže, a také Peter Mueller, který kvůli zdravotním problémům zatím odehrál pouze dvaadvacet zápasů, ale posbíral v nich hned sedmadvacet bodů. Dokáží Bruslaři tato ofenzivní esa udržet na uzdě?

Sestavy z posledního kola

HC Kometa Brno: Vejmelka – Mlčák, Němec (A), Pyrochta, Bartejs, Gulaši, Svozil, Malec – Zaťovič (C), Stránský, Mueller – Orsava, Plekanec (A), Erat – Kusko, Rákos, Kucsera – Plášek ml., Střondala, Horký

BK Mladá Boleslav: Peters – Hrdinka, Ševc (C), Dlapa, Pláněk (A), Hrbas, Fillman – Lunter, Zbořil, Klepiš (A) – Zohorna, Jeglič, Šťastný – Szturc, Bičevskis, Stránský – Flynn, Najman, Kousal

Statistiky

DRFG arena | 31. 1. 2020 18:00 (O2)

HC Kometa Brno 42. kolo BK Mladá Boleslav
6. místo, 67 bodů umístění 4. místo, 71 bodů
120:120 skóre 121:98
9:1 (Karlovy Vary) nejvyšší výhra 7:3 (Vítkovice)
0:7 (Zlín)nejvyšší prohra 0:4 (Zlín)
3 utkání bez vstřeleného gólu 5
3 utkání bez inkasovaných gólů 4
22,38 % využití přesilových her 15,86 %
32 góly v přesilových hrách 23
77,94 % ubráněná oslabení 86,67 %
3 góly v oslabeních 4
Martin Zaťovič, 43 bodů nejproduktivnější hráč Pavol Skalický, 39 bodů
Martin Zaťovič, 25 branek nejlepší střelec Pavol Skalický, 16 branek
Petr Holík, 26 asistencí nejlepší nahrávač Pavol Skalický, 23 asistencí
Peter Mueller, +7 nejlepší hráč v +/- Pavol Skalický, +23
Ondřej Němec, -6 nejhorší hráč v +/- David Cienciala, Jakub Klepiš,
Karel Klikorka, oba -3
Tomáš Plekanec, 56 minut nejtrestanější hráč Martin Ševc, 40 minut
Michal Gulaši, 178 bodů Radegast index Pavol Skalický,
Martin Pláněk, oba 94 bodů
Karel Vejmelka 91,48 %
Marek Čiliak 91,11 %
Lukáš Klimeš 77,78 %
úspěšnost brankářů Jan Růžička 95,73 %
Gašper Krošelj 92,05 %
Justin Peters 89,30 %
Radek Haas 88,73 %
Karel Vejmelka 2,60
Marek Čiliak 2,66
Lukáš Klimeš 6,00
průměr inkasovaných gólů na zápas Jan Růžička 1,35
Gašper Krošelj 2,17
Justin Peters 3,05
Radek Haas 4,17