BK MLADÁ BOLESLAV

Příprava pokračuje, Boleslav změří síly s extraligovým navrátilcem z Kladna

11. 8. 2019
Autor: Vojtěch Tůma


M l . B o l . - První přípravné utkání dovedli mladoboleslavští hokejisté do vítězného konce. Vyrovnaný souboj s Litvínovem muselo rozseknout až prodloužení, v němž se prosadil Lukáš Žejdl. Dařilo se i novým akvizicím, dva body zaznamenal Jan Stránský, trestné střílení proměnil Adam Zbořil a díky asistenci se do statistik zapsal také David Cienciala. Další duel odehrají svěřenci Radima Rulíka a Pavla Patery v úterý 13. srpna proti Kladnu. Rytíři už mají za sebou čtyři zápasy, přičemž dvakrát nestačili na Litvínov, jednou na Plzeň a z doposud jediné výhry se mohli radovat proti prvoligové Slavii. Uspějí Bruslaři i tentokráte? Nastoupí proti nim Jaromír Jágr? Na ČEZ Stadionu je úvodní buly naplánováno na 17:30.

Největší hvězdy Kladna? Jágr zůstává, Plekanec nikoliv

Po zvládnuté baráži se Rytíři vrací zpět do nejvyšší tuzemské soutěže po pětileté pauze. Pod jejich sestup se v roce 2014 podepsala také Mladá Boleslav, která společně s Olomoucí poslala o patro níž ještě chomutovské Piráty. Během letní pauzy celá hokejová veřejnost spekulovala, zda budou i v dalším ročníku oblékat kladenský dres Jaromír Jágr s Tomášem Plekancem, dvě ikony českého hokeje. Sedmačtyřicetiletý veterán nastoupil s týmem do tréninkového procesu a už absolvoval i několik přípravných zápasů. Pokud bude kladenský majitel zdravotně a fyzicky připraven, s největší pravděpodobností ho znovu uvidíme na extraligových stadionech. Jágrův mladší kolega se naopak rozhodl svůj mateřský klub dočasně opustit a zamířil do Brna, kde už část minulé sezony odehrál.

„V Kometě je velká šance hrát o titul. Zároveň zde působí několik mladých hráčů, kteří jsou kvalitní. Rád je budu sledovat a rád bych jim pomohl v jejich hokejovém růstu,“ nechal se slyšet Plekanec. Jeho odchod představuje pro Středočechy citelnou ztrátu, do žádných velkých nákupů se ale extraligový navrátilec nepustil. „Splnil jsem slib, který jsem dal už před baráží. Slíbil jsem hráčům, že pokud si vybojují návrat do nejvyšší soutěže, budou ji hrát. Do sezony půjdeme s aktuálním kádrem, který se rozroste jen o pár nových tváří“ prozradil Jágr. A opravdu to dodržel, Rytíři totiž zatím přivítali jen čtyři posily, další tři hráči si musí smlouvu teprve vybojovat.

Rytíři spoléhají na hráče ze zámoří, uspěje na zkoušce Réway?

Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu už dříve avizoval, že volná místa v sestavě zaplní především cizinci. Obránci Kladna budou vzhledem ke svým fyzickým parametrům nepříjemní pro každého soupeře, urostlou a statnou skupinu ještě rozšířili Slovák Ladislav Romančík (193 cm, 88 kg) a Brady Austin (193 cm, 104 kg). „Ladislav za nás v uplynulé sezoně měsíc hrál. Chce na sobě pracovat, vidím v něm potenciál. Brady je velice dobře fyzicky vybavený defenzivní hráč, kterému bude vyhovovat naše úzké kluziště. Umí být důrazný v osobních soubojích, přesně takový typ obránce jsme potřebovali,“ řekl trenér a sportovní manažer David Čermák. Další zámořskou posilou se stal Brendan O´Donnell, sedmadvacetiletý centr a dvanáctý nejproduktivnější hráč uplynulého ročníku EBEL, od něhož si v novém působišti slibují především góly.

Ke zvýšení produktivity by měl pomoci i David Stach, který se zpět k Rytířům vrátil po třech letech. V sezoně 2015/16 v jejich dresu nastřádal neuvěřitelných jednadevadesát bodů (25+66), a vytvořil tak rekord kanadského bodování první ligy. Situace okolo něj byla trochu zamotaná, na začátku května Stacha jako jednu z posil oznámila pražská Sparta, šikovný útočník ale smlouvu ukončil a rozhodl se vrátit do známého prostředí, kde prožil nejlepší roky své kariéry a kde si, dle vlastních slov, vždy chtěl zahrát extraligu. O místo v sestavě aktuálně bojuje trojice hráčů. Kladno zkouší Jakuba Müllera s Adamem Kalajem, své odchovance, kteří naposledy působili ve finské juniorské soutěži, a také Martina Réwaye.

Kariéru talentovaného slovenského hokejisty, o němž se už dříve proslýchalo, že má trochu problémy s profesionalitou a kázní, přibrzdily vážné zdravotní problémy. Réway se zvládl dát do kupy, na svou původní formu ale zatím nenavázal. Potloukal se po nižších soutěžích, v létě se mluvilo o tom, že by mu šanci na restart chtěla dát Sparta, v jejímž dresu válel především v ročníku 2014/15 (42 zápasů, 44 bodů), z domluvy ale nakonec sešlo, a tak po čtyřiadvacetiletém útočníkovi sáhli Rytíři. „Je to určitě talentovaný hráč, hokejově na to má. Záleží však jen na něm, jestli se ponaučil z minulých let a jak tuto šanci uchopí. Myslím si, že moc už jich mít nebude,“ okomentoval situaci Jaromír Jágr.