BK MLADÁ BOLESLAV

František Hrdinka: Hrát za reprezentaci je pro mne čest

23. 7. 2017
Autor: Zdena Bobková, foto Jiří Grulich
B r n o – Obránce BK Mladá Boleslavi František Hrdinka (na snímku) v průběhu uplynulého týdne trénoval s reprezentační juniorkou, se kterou v Brně odehrál dva zápasy proti Švýcarsku. Ihned po druhém utkání jsme si jej pozvali na rozhovor, kde se rozpovídal nejenom o svém působení v reprezentaci, trénincích s Bruslaři, ale i o tom, jak strávil léto. Co vás možná překvapí je fakt, že krom hokeje a maturity tam žádné volno nebylo. Více si už přečtete v následujícím článku.

Františku, v Brně jste sehráli s reprezentační juniorkou dva zápasy proti Švýcarsku. Jak byste tyto zápasy popsal?

Byly to první zápasy sezóny, nebylo to tudíž nic velkého. S týmem jsme se seznámili asi před měsícem na letním kempu v Salcburku. První zápas jsme hráli až nyní. Bylo to ze začátku takové nervózní, ale pak už ta nervozita trochu opadla a už jsme hráli to, co jsme chtěli.

Jak dlouho jste byli v Brně s týmem?

Byli jsme tu celkem pět dní, měli jsme tři dny jenom tréninky a pak jsme měli dva zápasy se Švýcary, s tím, že vždycky dopoledne jsme také trénovali.

Co se týče reprezentace, tak nejste žádný nováček, pravidelně nastupujete už od U16. Přesto, jaké jsou to pocity, když hrajete za národní mužstvo?

Jsou to ty nejlepší pocity v hokeji, jaké může hráč zažít být. Je to veliká čest hrát se znakem na hrudi a člověk se snaží do toho dát co nejvíce.

Reprezentace České republiky do 20ti let má od této sezóny nového trenéra Filipa Pešána, který zároveň působí jako hlavní kouč libereckých Tygrů. Jak se vám pod ním hrálo?

Hrál jsem pod ním tyto dva zápasy. Je to třeba něco trochu jiného, než na co jsem byl zvyklý pod trenéry dříve, ale myslím si, že je to jen pozitivní.

Jsou to pro vás cenné rady a zkušenosti do další vaší kariéry?

Určitě. Každý takový kemp nebo turnaj patří k tomu nejlepšímu v sezóně a člověk se snaží dát do toho co nejvíce.

Vy jste ale především hráčem Mladé Boleslavi, které tento týden začala druhá fáze letní přípravy. Kdy se k týmu připojíte zpátky?

Po zápasech v Brně máme dva dny volno a v pátek večer se s týmem sejdeme v Praze na letišti a druhý den odlétáme do Vierumäki do Finska, tam odehrajeme dva zápasy s Finskem a potom už bych se měl připojit k týmu. Myslím si, že v pondělí nebo v úterý bych už měl být zpátky a vyjde to tak, že bych měl jít akorát s týmem na led. (rozhovor se točil v Brně, ve středu 19.7.2017, pozn. red.)

Jak se vůbec těšíte s Bruslaři na led?

Těším se moc. Předtím už jsme měli část přípravy na ledě a bylo to určitě lepší než být jenom zavřený v posilovně. Byla to dobrá změna. Už se jenom těším jak se s klukama sehrajeme a doufám, že to bude dobrá sezóna.

Fanoušci určitě vědí, že příprava Mladé Boleslavi byla pro tu nadcházející sezónu trochu jiná. Měli jste tam spoustu nových prvků, ať už power-skating nebo trenéra individuálních dovedností. Vítal jste takovou změnu?

Mě osobně to vyhovovalo, protože já jsem minulou letní přípravu měl s Alešem Pařezem, což je kondiční kouč Liberce, ale jezdí i do Prahy a tam jsem jezdil s klukama jako je David Pastrňák, Dmitrij Jaškin, Vítek Vaněček a byl tam s námi třeba Honza Růžička. Ve své podstatě to bylo něco podobného, měli jsme dopolední tréninky a pak individuální dovednosti a byla to dobrá změna.

Je třeba pro hráče lepší raději potrénovat a zapracovat na individuálních dovednostech, nebo se připravovat komplexně, ať už v posilovně nebo jinými cviky?

Už nějakou dobu se o to zajímám a díky Alešovi Pařezovi jsem se do této formy přípravy dostal. Neříkám si, že jen tak něco odcvičím a ukáže se až na ledě, ale trenér mi ukázal jak kvalitně trénovat, aniž bych tam musel být zavřený tři hodiny v posilovně. Naopak stačí kvalitní práce hodinu a půl. Vyhovuje mi to i v tom, že dvoufázové tréninky jsem zažil už ve Švédsku, tam to bylo v pondělí, ve středu a v pátek, takže jsem na to byl zvyklý a jsem rád, že se k tomu Boleslav dostala a bude to tu stejné.

Nahrál jste mi na další otázku. Setkal jste se s něčím podobným při vašem působení v zahraničí?

Ano, právě že setkal. Tam jsme také trénovali dvoufázově, přičemž ranní fáze začínala už v půl sedmé ráno, což nebylo nic příjemného, ale muselo to být. V Boleslavi nemáme ty tréninky tak brzo, začínáme třeba až kolem deváté, což je tak akorát, není to ani brzo ani pozdě.

Jaké vůbec bylo vaše léto, ať co se týče letní přípravy, ať už z pohledu přípravy nebo reprezentace?

Byl jsem celou dobu s týmem, celé dva měsíce. Ke konci jsem tam měl menší zdravotní problém, ale během dvou týdnů jsem ho vyřešil, takže jsem celou tu přípravu dělal v Boleslavi, neměl jsem žádný individuál. Trenéři nám tam připravovali kvalitní program pro mladé kluky, měli jsme více tréninků, byli na nás více zaměření, což vnímám pozitivně a doufám, že to takhle bude pokračovat i dál.

Měl jste vůbec čas na nějakou dovolenou nebo odpočinek?

Právě, že neměl. Během léta jsem ještě dodělával školu, maturoval jsem hned po sezóně. Neměl jsem žádný čas si někam zajet nebo zaletět, ale myslím, že příští sezónu si to snad vynahradím.

Vrátím se zpátky ještě k reprezentaci dvacítek, kde nejste tak docela sám, ale je tady s vámi ještě kustod Mladé Boleslavi, Oldřich Kopecký. Je to trochu lepší, když tu s vámi je někdo, koho aspoň znáte?

Já tady znám sice hodně kluků, se kterými jezdím už od U16, některé kluky jsem viděl poprvé, ale když tady mám Oldu, tak je to výborný. On je jeden z mála, který tu práci dělá s láskou a věnuje se tomu, je to jeho hobby a jeho práce, což je to vůbec nejlepší, co může být.

Děkujeme za rozhovor.