BK MLADÁ BOLESLAV

František Výborný: S výkony mladých obránců jsme spokojení

9. 2. 2017
Autor: Vojtěch Drbohlav
M l. B o l. – Osmnáctiletý obránce František Hrdinka přestoupil do Mladé Boleslavi těsně na konci přestupového období ze švédského Linköpingu a hned ve druhém utkání v dresu Bruslařů stačil na ledě strávit již třináct a půl minuty. Jeho výkony si pochvaloval zejména hlavní trenér František Výborný. Zmínil také, z jakého důvodu se Boleslavští rozhodli sázet více na mladé hráče na úkor těch zkušenějších.

Mnozí si již jistě všimli nejčerstvější tváře v boleslavské kabině A týmu i na ledě. V nedělním utkání proti Vítkovicím strávil František Hrdinka na ledě třináct a půl minuty. “Líbil se nám už na tréninku. Chtěli jsme mu dát příležitost v Litvínově, jenže tam jsme to kvůli průběhu zápasu stáhli na šest beků, mezi které se nedostal. V neděli jsme mu ale dali důvěru a musím si říct, že nám ji splatil velice dobře. Utkání odehrál zkušeně,“ chválil osmnáctiletého obránce hlavní trenér Bruslařského klubu František Výborný.

Bruslaři si také podle slov zkušeného trenéra zjišťovali o Františku Hrdinkovi pečlivě informace, než jej angažovali. “Reference na něj byly velice dobré. Ať už ze Švédska, nebo třeba i z Vítkovic. Bavili jsme se s jejich trenérem Jakubem Petrem, který trénuje reprezentaci do 20 let. V tomto výběru předskočil Hrdinka i hráče, kteří jsou draftovaní. Reference byly tedy jedině kladné. Já osobně jsem ho ještě neznal, ale hned po dvou trénincích na ledě se mi líbil. Byla z něj cítit profesionalita a jistota,“ vysvětloval novinářům František Výborný, proč se Bruslaři rozhodli těsně před koncem přestupního období reprezentačního obránce dvacítek přivést.

A proč právě Mladá Boleslav? Na to odpověděl ve video rozhovoru přímo František Hrdinka: “Jednání probíhala přes agenta. Měl jsem více nabídek, ale chtěl jsem do Mladé Boleslavi. Věděl jsem, že tady nezapojují tolik juniorů jako v jiných klubech, tudíž věřím, že zde budu dostávat hodně prostoru.“

Mladoboleslavští mají však zejména v obranných řadách poměrně konkurenci, při níž se občas stane, že se ani zkušení beci občas nevejdou do zápasové sestavy. I proto se nabízí otázka, zda bude mít tak mladý obránce šanci pravidelně se objevovat v extraligových zápasech A týmu. “Do naší juniorky ho asi posílat nebudeme, ale má vyřízené střídavé starty v Benátkách nad Jizerou. Nemůžu garantovat, že se dostane do každého utkání. Někdy hrajete na šest, někdy na sedm beků a podle toho se to taky odvíjí. Primárně s ním ale počítáme v A týmu. Pokud bude hrát tak, jako v neděli proti Vítkovicím, nevidím vůbec žádný důvod, proč by nemohl hrát pravidelně extraligu,“ odpověděl trenér František Výborný.

Po neuspokojivých výsledcích a částečné změně na trenérském postu je také patrný trochu jiný trend co se týče vytěžování mladých hráčů. Ti doposud hrávali především v partnerských klubech 1. ligu, jelikož pro ně nebylo v Bruslařském klubu místo. Postupem času se ale začínají zabydlovat v extraligové kabině A týmu, přičemž ve WSM lize se objevují už jen sporadicky, nebo vůbec. “Rozhodli jsme se pro změnu. Hráči, na kterých jsme chtěli stavět nebo jsme na nich stavěli od začátku sezóny, nepotvrdili to, co co jsme od nich očekávali. Ti kluci jsou lepší, tak prostě dáváme prostor jim. Někteří hráči, kteří patřili loni k našim oporám, se do toho bohužel pořád nemohou dostat. Stále jim ale dáváme prostor a věříme, že se to zlepší.“

Někdejšího trenéra Sparty Prahy, slovinské reprezentace či Českých Budějovic naopak těší výkony mladých obránců, kteří vybojovali v roce 2015 titul s boleslavskou juniorkou. “Třeba Kurka hraje stabilně. Přitom s ním se až tak úplně nepočítalo. To samé platí o Bernadovi, který se v Ústí vyhrál. A teď tady má místo. Za to jsem rád, i když je mi líto, že opory, které jsme loni vytěžovali, nejsou v té formě, jak bychom si představovali. Pokud by byly, měli bychom totiž teď určitě o nějaký ten bod v tabulce víc a méně starostí s tím dostat se do postupové desítky,“ uzavírá trenér František Výborný.

Podívejte se na kompletní rozhovor s Františkem Hrdinkou natočený pro náš YouTube kanál: