BK MLADÁ BOLESLAV

Myslel jsem, že si to v Plzni jen odsedím, usmíval se David Rittich

16. 1. 2016
Autor: Zdena Bobková
P l z e ň – Na západočeském ledě došlo hned ke třem návratům do mladoboleslavské sestavy. Po kapitánovi Davidu Výborném byl zpátky i Dominik Pacovský, který vynechal dva zápasy, a dále také David Rittich (na snímku), který ale plánoval, že si to v Plzni jen „odsedí“. Zákrok a následné vyloučení Martina Růžičky ale znamenaly, že se třiadvacetiletý gólman musel postavit do branky. „Když vás někdo dvakrát sekne přes prsty, tak to docela bolí. Udělal bych to stejné,“ zastává se svého kolegy mladík v brankářské masce. V neděli bude Martin Růžička odpočívat, jelikož inkasoval trest ve hře, po kterém má minimálně jedno utkání stop. Bruslaři ale mají, obzvláště v poslední době, velmi vyrovnanou brankářskou dvojici, a tak se určitě nedá říci, kdo dostane v dalších utkáních po vypršení Růžičkova trestu možnost zachytat si.

Davide, jaké bylo utkání proti plzeňské Škodovce?

Pro mě ten zápas byl celkem zajímavý, protože jsem šel do brány už ve třetí minutě hry, když Růža dostal do konce utkání. Takže pro mě to bylo těžké. Spíše jsem počítal s tím, že si to tady odsedím a že chytat bude on. Ale když už jsem tam šel, tak jsem nechtěl dostat gól, chtěl jsem to vychytat. Bohužel mi tam prakticky hned jeden spadnul. Nakonec byl ale jediný, což po tom čtrnáctidenním volnu snad není úplně špatné. Samozřejmě je pořád na čem pracovat, ale myslím si, že i tak to bylo slušné a kluci hráli výborně. Sice jsme tam měli pár oslabení, ale výborně jsme to odbránili, a to byl základní kámen.

Ten začátek utkání byl, řekněme, hodně nestandardní. Vykolejilo vás to?

Nevím, jestli to vykolejilo tým, ale já jsem to viděl ještě dřív, než rozhodčí udělili trest, viděl jsem to na kostce. Trochu podvědomě jsem doufal, že si toho nevšimnou, ale oni si toho všimli a vyloučili ho. Moc se mi tam nechtělo, ale musel jsem.

Všimla jsem si, že vám kustod běžel pro hůl. Byl jste vůbec připraven na to, že půjdete na led?

Ne, tak to nebylo. To já jsem si všiml, až když mi donesl hokejku, se kterou jsem byl na rozbruslení, že mám prasklý tágo, tak jsem si nechal přinést novou.

Byl to tedy pro vás poměrně neočekávaný start, ale dá se říct, že jsem se toho úkolu v bráně zhostil velmi dobře. Jste spokojen se svým výkonem tady v Plzni?

Dá se říct, že jo. Sice tam byly nedostatky. Od 30. prosince, kdy jsem utrpěl otřes mozku, jsem nebyl v bráně, takže pro mě to bylo vracení se do zápasové reality. Po týdnu jsem zkusil jít na led, zase se mi udělalo zle, tak jsem si dal zase volno. Tento týden jsem začal pořádně trénovat a možná tady v Plzni jsem to trochu přehnal, protože jsem cítil v každém oslabení nohy. Takže jsem rád, že to tak dopadlo a že jsme získali tři body a vyhráli.

Pokud se vrátíme ještě k té situaci z třetí minuty hry. Když to takhle člověk vidí ze střídačky, má pochopení pro svého kolegu, že takhle zareagoval?

Tohle pravidlo je takové hloupé. Když do vás někdo dvakrát sekne, člověk tam má vyrážečku a on do ní dvakrát šťouchne, kde jsou jen holé prsty, tak to docela bolí. A jak se proti tomu máme bránit? Já ho úplně chápu. Když vás někdo dvakrát sekne přes prsty, tak bych mu udělal to stejné. Růža si zkrátka pomohl sám, ale rozhodně neměl dostat do konce, když do něj takhle hloupě zajel Kuba Jeřábek. Já bych chtěl od někoho slyšet vysvětlení, jak se v takových situacích má člověk bránit?

Boleslav předvedla skvělý úvod třetí třetiny a dokázala během pěti minut otočit nepříznivý vývoj stav zápasu. Dá se říct, že jste tím Plzeň hodně rozhodili…

Ano, to je hodně uzemnilo. Byli hodně suverénní, když vedli 1:0. Když jsme ale dali ty dva rychlý kusy, tak se trochu rozklepali, začaly jim přeskakovat puky... Ti Kratěnové a další už pak nebyli tolik vidět. Takže pro nás jedině dobře, že jsme vsítili dva rychlý a vyhráli jsme.

Možná by se dalo říct, že jste zaskočili i sami sebe, protože Radan Lenc po zápase přiznal, že u toho prvního gólu ani netušil, že jej dal…

Já jsem viděl jen to, že to gólmanovi proletělo mezi nohama a najednou to bylo venku. Zpočátku jsem nevěděl, jestli ho to netrefilo o beton do paty a ven, ale jak rozhodčí hned ukázal na bránu, tak mi bylo jasné, že je to gól – takže super. Plzeňáci to ale Lencikovi nahráli a on výborně vystřelil mezi nohy a padlo to tam.

Spadl z vás potom takový ten stres „musím vyrovnat“…?

Takhle jsme o tom asi úplně nepřemýšleli. Chtěli jsme za tím jít zodpovědně střídání od střídání. Každý dělat svou práci a věřili jsme, že když budeme na sto procent pracovat, tak to zvládneme a něco se z toho vyvrbí.

Plzeň na vás v závěru nastoupila v šesti hráčích v poli. Zapotil jste se hodně?

To si nemyslím. Kluci výborně bránili. Já jsem se spíš zapotil v těch jejich přesilovkách, protože je mají velmi kvalitní. My jsme se na ně připravovali, ale bohužel jsme v té jedné inkasovali.

Bylo tedy hodně důležité „udržet“ to těsné vedení soupeře 1:0 tak dlouho a nedovolit Plzni vstřelit další branku?

Vím, jak to tady v Plzni chodí. Když dají rychlé dva góly, tak je po zápase, protože oni si to umí pohlídat. Jsou tam natolik zkušení hráči, k tomu mladí, mají to dobře poskládané. Myslím si, že kdybychom dostali rychle, nebo do deseti minut, další gól, tak by bylo po zápase. My jsme to ale nedopustili, výborně jsme to odbránili a mě tam taky občas něco trefilo. Já jsem rád a doufám, že ten comeback bude pokračovat.

V neděli vás čeká Kometa, které se aktuálně daří, dotáhla se na šestou pozici v extraligové tabulce. Co čekat od neděle?

Kometa je výborný mančaft, mají tam zkušené hráče. My budeme chtít vyhrát, protože jsme teď ztratili dost bodů a musíme se o to víc o další rvát v každém zápase. To je pro nás prvopočátek toho, že si musíme v hlavě říct, že chceme vyhrát a když to budeme mít v hlavě, tak se nám to i podaří.

Děkujeme za rozhovor.