BK MLADÁ BOLESLAV

Zápas roku! Bruslaři si mohou zajistit předkolo, buďte u toho!

26. 2. 2015
Autor: Vojtěch Balon
M l. B o l. – Základní část uplynula jako voda a než bys řekl švec, boleslavské hokejisty čeká poslední domácí mač základní části. A jak už napovídá nadpis, půjde o – bez přehánění – dosud nejdůležitější utkání sezóny. V případě jakékoliv výhry nad HC Vítkovice Steel si totiž tým z města automobilů poprvé v historii samostatné extraligy zajistí postup do vyřazovacích bojů! Vyprodejme ŠKOENERGO Arénu, zbývá poslední krůček k úspěchu – v pátek 27. února začínáme v 18:20!

1:5, 1:5. Finiš nezastihl Ostravany ve formě, přesto mají vše ve svých rukou

Svěřencům Ladislava Svozila se v poslední době příliš nedaří, už dvakrát za sebou prohráli shodným výsledkem 1:5. V neděli byl nad jejich síly Litvínov, o dva dny později vyloupila ČEZ Arénu pražská Sparta. „Řekli jsme si, že nás nesmí zajímat, s kým hraje Liberec nebo Mladá Boleslav. Musíme začít u nás, sami si to musíme uhrát a nespoléhat na to, že to někdo udělá za nás. Pokud poslední dva zápasy nevyhrajeme, pak nemáme v předkole co dělat,“ ví nejproduktivnější hráč Moravanů Vladimír Svačina, shodou okolností bývalý Bruslař.

Již zmíněný Svačina prožívá vydařenou sezónu, nasbíral už 41 (16+25) kanadských bodů a spolu se svým spoluhráčem Ondřejem Romanem (13+27) si letos dokonce opakovaně zahrál za český národní výběr v rámci bojů v Euro Hockey Tour. Ostravany trápí především nevyrovnanost v útočných řadách, vždyť třetí nejproduktivnější hráč týmu (Rudolf Huna) má na svém kontě téměř o 20 kanadských bodů méně než rozjetí Svačina s Romanem. Role jedničky se – zdá se – definitivně zhostil mladý Daniel Dolejš, který má výrazně lepší statistiky než veterán a bývalý strážce mladoboleslavské svatyně Filip Šindelář. Experiment s Američanem Brandonem Maxwellem nevyšel.

Dáme do toho všechno, hlásí Bruslaři

Na „zápas sezony“ se Bruslaři připravují stejně jako na jakýkoliv jiný. Aktuálně totiž není potřeba cokoliv měnit. „Daří se nám. Dokázali jsme se stabilizovat, uklidnit a postavit pevně na vlastní nohy. Věříme sami sobě, věříme jeden druhému. Kluci určitě nepotřebují ladit nějaký střelný prach nebo mušku, vím, že to v nich je,“ věří svým spoluhráčům brankář Martin Růžička. Ten se v Mladé Boleslavi skutečně našel a Mladá Boleslav zase našla jeho. Záda mu přitom kryje David Rittich, kterého Bruslařský klub několik vyslal hrát play-off za Jihlavu.

Mladá Boleslav si před sezonou přála jediné: nehrát baráž. Teď je tomu tak blízko – respektive tak daleko – jako ještě nikdy ve své bohaté minulosti. „Velký dík patří už v této fázi hlavně fanouškům a všem, kteří při nás stáli a stojí. Vybrali jsme si v sezoně pár horších momentů, ale nám zůstali jako již tradičně věrní. Věřím, že jim jejich trpělivost teď splácíme a hráči jim dělají radost,“ nechává se slyšet generální manažer klubu Mgr. Jan Tůma. „Máme nakročeno k tomu, abychom se dostali tak daleko, jako jsme ještě nikdy nebyli. Kluci jsou zdravě nabuzení a udělají všechno proto, aby to už v pátečním domácím zápase s Vítkovicemi potvrdili,“ doplňuje.

Vítkovice se zatím radovaly dvakrát, Středočeši jednou

Z prvního měření sil vyšli jako jasní vítězové Mladoboleslavští. První třetina se ještě nesla ve znamení bezbrankové remízy, ve druhé však Bruslaři udeřili hned třikrát! Jmenovitě šlo o Pacovského, Jarůška a Tršku, pro poslední dva jmenované šlo o jejich premiérové trefy v české nejvyšší soutěži. Ve třetí periodě sice ještě zdramatizoval vývoj utkání Vandas, ale Pavel Musil rázně uhasil jiskřičku vítkovické naděje a upravil na konečných 4:1 pro Středočechy.

I podruhé se radovali hosté, tentokrát byly v této roli Vítkovice. Moravané o své výhře a exportu bodů ze ŠKOENERGO Arény rozhodli dvěma slepenými góly ve třetí třetině. Ani velké nasazení Bruslařů a snížení na rozdíl jediné branky k vyrovnání nevedlo. Naopak, do prázdné branky pečetil vítkovické vítězství z Brna zapůjčený Tomáš Svoboda.

Druhá návštěva Ostravy v sezóně už body nepřinesla, Mladoboleslavští hokejisté prohráli na ledě Vítkovic 1:4. Tentokrát byly na vině hlavně špatné vstupy do první a třetí třetiny. Jedinou trefu Středočechů si v 34. minutě připsal v přesilové hře slovinský obránce Mitja Robar, za domácí se postupně prosadili Huna, Klok, Svačina a Burger.

Sestavy z posledního kola

BK Mladá Boleslav: Růžička M. – Stříteský, M. Hruška, Robar, Kočí, Trška, Holub, R. Čermák – Látal, Musil, Klimenta – Pacovský, Výborný, Lenc – Mikulík, Kašpařík, Pabiška – Jarůšek, Bárta.

HC Vítkovice STEEL: Dolejš – Kovář, Stehlík, Zíb, Dlapa, Čerešňák, Klok, Štencel, Pastor – Szturc, Hlinka, Olesz – Huna, Roman, Svačina – Svoboda, Burger, Němec – Vandas, Húževka, Kucsera.

Statistiky

ŠKOENERGO Aréna | 27.2.2015 18:20

BK Mladá Boleslav 51. kolo HC Vítkovice STEEL
9. místo, 71 bodů umístění 10. místo, 70 bodů
152:156 skóre 131:150
7:1 (Slavia) nejvyšší výhra 6:1 (Pardubice)
2:9 (Hradec Králové) nejvyšší prohra 1:9 (Olomouc)
2 utkání bez vstřeleného gólu 3
2 utkání bez inkasovaných gólů 1
19,93 % využití přesilových her 15,49 %
60 góly v přesilových hrách 44
8 góly v oslabeních 3
David Výborný, 39 bodů nejproduktivnější hráč Vladimír Svačina, 41 bodů
Tomáš Klimenta, 12 branek nejlepší střelec Vladimír Svačina, Rostislav Olesz,
oba 16 branek
David Výborný, 28 asistencí nejlepší nahrávač Ondřej Roman, 27 asistencí
Pavel Musil, +6 nejlepší hráč v +/- Vladimír Svačina, +6
Milan Mikulík, Peter Trška,
oba -10
nejhorší hráč v +/- Rostislav Olesz, -11
Boris Žabka, 70 minut nejtrestanější hráč Ondřej Roman, 46 minut
Matěj Stříteský, 109 bodů Radegast index Rostislav Olesz, 115 bodů
Roman Málek 91,15 %
Martin Růžička 90,59 %
David Rittich 89,17 %
Jan Růžička 84,31 %
úspěšnost brankářů Daniel Dolejš 91,03 %
Filip Šindelář 88,04 %
Brandon Maxwell 85,37 %
Roman Málek 2,68
Martin Růžička 2,69
David Rittich 3,15
Jan Růžička 5,05
průměr inkasovaných gólů na zápas Daniel Dolejš 2,54
Filip Šindelář 3,25
Brandon Maxwell 3,73