BK MLADÁ BOLESLAV

Bruslaře čeká třetí pokus o bodový zisk na domácím ledě. Přijedou Vary

25. 9. 2014
Autor: Lukáš Chuchválek
M l. B o l. – V 6. kole Tipsport extraligy ledního hokeje přivítá Mladá Boleslav celek HC Energie Karlovy Vary, s nímž sdílí počet dosud získaných bodů, tedy šest. Lépe je na tom momentálně západočeský celek, jenž v posledních kolech dvakrát uspěl, zatímco Mladá Boleslav nikoliv. Nynější konfrontace bude zajímavá proto, že se Mladá Boleslav pokusí poprvé vyhrát před domácím publikem proti týmu, kterému se venku zatím nedaří. Zápas začíná v pátek 26. září v tradičních 17:30.

Do sezony vstoupila Energie s utaženými opasky

Karlovarští hokejisté čelí dlouhodobě potížím s financováním, což pro klub znamená úsporná opatření a s tím související pokles zkušených hráčů v jejich kádru. Energetici však přes tuto potíž vyhlásili odvážně jako cíl sezóny předkolo play-off a vyhnutí se starostem o záchranu, což se jim vloni nepodařilo a sezonu končili sérií play-out, v níž se zachránili spolu s Litvínovem.

Vedení karlovarského hokeje hodlá zabudovávat do kádru své mladé odchovance, kteří se účastní ruské juniorské soutěže MHL. Zatím se jim to daří, neboť Západočechy přes léto neopustil ani jeden jejich odchovanec. Je to vidět i na jejich soupisce, kde jim věkový průměr 25 let kazí jen veteráni Radek Duda (35 let), David Hruška (37 let), Václav Skuhravý (35 let) a Tomáš Harant (34 let).

Tento mladý tým, podpořený zkušenostmi extraligových mazáků typu Skuhravý nebo bouřliváků jako Duda, začal sezonu vysokou prohrou 0:5 s momentálně vedoucím Litvínovem. V následujícím zápase už podlehl jen těsně 3:4 Vítkovicím a podobně dopadlo i střetnutí v západočeském derby proti Plzni, které prohráli 1:2. Energetici se však poté vzchopili a díky premiérové výhře 4:1 nad Spartou opustili dno extraligové tabulky. Na tuto výhru navázali opět doma s Hradcem Králové, který přetlačili 2:1.

Trenér Západočechů Karel Mlejnek si je vědom, jakého stylu hry jsou Karlovy Vary schopné, aby bodovaly. Po zápase s Hradcem prohlásil: "Kluky musím pochválit, šli na krev a odvedli týmový výkon. Jiným způsobem my body získávat nebudeme."

Řeč čísel slibuje drama divokého útočení proti urputné obraně

Zato Bruslaři mají co napravovat. Před domácím publikem zatím nepředvedli žádný vyloženě špatný výkon, ale oku lahodícím hokejem si body ve ŠKOENERGO Aréně do tabulky dosud nepřipsali. Uspěli jen na hřištích soupeře, ale nyní se jim naskytuje šance. Karlovým Varům se totiž venku zatím příliš nedaří a na ledě mladoboleslavského zimního stadionu dosud nastoupily celky, jež se momentálně nacházejí v popředí. Nyní přijede tým s porovnatelnými ambicemi a právě vzájemné zápasy mohou rozhodovat o směřování obou celků v pozdějších fázích extraligového ročníku.

Jak bylo řečeno výše, Karlovy Vary hrají bojovnou defenzivní hru a do jejich brány až na první zápas ročníku nespadlo mnoho gólů. Spoléhají na brankáře Vladislava Habala, jenž momentálně vede tabulku brankářů v procentuální úspěšnosti zákroků. Odchytal téměř čtyři celé zápasy, v nichž vyčapal 96,52 % střeleckých pokusů a inkasoval jen čtyři branky. Naproti tomu boleslavský David Rittich je až na 16. místě a díky tomu, že v ani jednom zápase neinkasoval méně než dvakrát, jsou výsledky Bruslařů v porovnání se Západočechy o dost divočejší.

Avšak Bruslaři prokázali sílu v ofenzivě, kde se činí tahouni Výborný, Broš, Klimenta či Mikulík, kteří soupeří o první místo v tabulce kanadského bodování s hráči ostatních celků. Pozadu nezůstávají ani beci, mezi nejlepší patří dle bodování Mitja Robar a Matěj Stříteský. Zato Karlovy Vary střelce dosud hledají. Radek Duda zůstává zatím v přesnosti zásahů za očekáváním a ostatní tahouni také moc gólů nedali. To ovšem vyplývá ze stylu hry, jakou Karlovy Vary předvádějí.

Bude zajímavé sledovat, zda karlovarská defenzivní taktika vydrží nápor Bruslařů, kteří v minulých zápasech často dostávali soupeře pod tlak a měli nebezpečné přesilovky, z nichž jich přes 20 % využili. Karlovy Vary je sice tolik nebezpečné nemají, ale domácí celek předčí v defenzivní činnosti při bránění se většímu počtu hráčů na ledě. Inkasovaly jen v 12,5 % případů oslabení.

Sestavy z posledního kola

BK Mladá Boleslav: Rittich (28. Valent) – Stříteský, Kučný, Hruška, Trška, Robar, Vidmar, Čermák – Mikulík, Broš, Klimenta – Hyka, Výborný, Pabiška – Pacovský, Musil, Lenc – Látal, Bárta, Květoň.

HC Energie Karlovy Vary: Habal – Sičák, Harant, Redlihs, Tomeček J., Deyl, Šmach, Dvořák – Vachovec, Kverka, Duda – Pšurný, Balán, Hruška D. – Štals, Skuhravý, Tomeček V. – Heizer, Hruška R., Gorčík.

Statistiky

ŠKOENERGO Aréna | 26.9.2014 17:30

BK Mladá Boleslav 6. kolo HC Energie Karlovy Vary
10. místo, 6 bodů umístění 12. místo, 6 bodů
16:19 skóre 10:13
5:2 (Zlín) nejvyšší výhra 4:1 (Sparta)
1:6 (Plzeň) nejvyšší prohra 0:5 (Litvínov)
0 utkání bez vstřeleného gólu 1
0 utkání bez inkasovaných gólů 0
Tomáš Klimenta, Michal Broš, David Výborný, všichni 6 bodů nejproduktivnější hráč David Hruška
Radek Duda, oba 3 body
Tomáš Klimenta, Michal Broš, oba 3 branky nejlepší střelec David Hruška, Vojtěch Tomeček, Roman Pšurný, všichni 2 branky
David Výborný, 5 asistencí nejlepší nahrávač Radek Duda, Václav SKuhravý, Vladimír Sičák, všichni 2 asistence
Dominik Pacovský, +3 nejlepší hráč v +/- Radek Deyl, +1
Tomáš Hyka, -5 nejhorší hráč v +/- Radek Duda, Jan Tomeček, oba, -4
Dominik Pacovský, 12 minut nejtrestanější hráč Václav Skuhravý, 14 minut
Jiří Kučný, 20 bodů Radegast index Tomáš Harant, 13 bodů
David Rittich 87,77 %
Michal Valent 88,24 %
úspěšnost brankářů Vladislav Habal 96,52 %
Tomáš Závorka 88,31 %
David Rittich 3,81
Michal Valent 3,64
průměr inkasovaných gólů na zápas Vladislav Habal 1,18
Tomáš Závorka 5,57