BK MLADÁ BOLESLAV

Cíl turnaje jsme nesplnili, má jasno reprezentant v inline hokeji Kubica

8. 6. 2014
Autor: Marek Votke
M l. B o l. – Po posledním zápase Čechů na turnaji s Británií poskytl rozhovor Zdeněk Kubica (na snímku). S klidem pohovořil o čtvrtfinálovém zápase, neuznané brance i o ostatních účastnících turnaje. "Nedělní odjezd na soustředění na Šumavu bude náročný," řekl se smíchem i k dění kolem BK Mladá Boleslav.

Mluvíme spolu těsně po zápase o záchranu. Cíl pro tento zápas je splněn, ale přesto spokojeni asi nejste, že?

Přesně tak. Cíl pro tento zápas sice splněn byl, každopádně pro turnaj určitě ne. Chtěli jsme udělat medaili, ale prohráli jsme na nájezdy s Kanadou, a to nás hodně mrzí.

Jak těžké bylo rychle vstřebat právě porážku od Kanady a začít se soustředit na příští zápas?

Těžké to bylo. Zápas jsme měli dobře rozehraný, ale zlomovým okamžikem podle mě byl neuznaný gól na 4:1. Prohráli jsme na nájezdy a to nás trochu položilo, ale potom jsme se semkli a řekli jsme si, že tento zápas musíme vyhrát, ať se děje co se děje.

Neuznaný gól dost možná opravdu rozhodl o celém osudu utkání. Leželo vám to v hlavě dlouho po zápase?

Řešili jsme to v kabině i na hotelu, protože nás to možná připravilo i o medaili, ale to už se bohužel nikdo nedozví.

foto: inlinehockey2014.com

Na ostatních turnajích týmy po prohraném čtvrtfinále jezdí domů, tady se hraje až do konce. Jak se hráčům hrají takové zápasy?

Jsme v reprezentaci, takže nezáleží na tom, jaký zápas se zrovna hraje. Prostě se musíme namotivovat na cokoliv a na kohokoliv.

Na Británii jste už narazili ve skupině a vyhráli jste v pohodě 7:1. Nebylo těžké najít právě zmíněnou motivaci?

Vůbec ne! Britové odehráli dobré čtvrtfinále s Finskem a věděli jsme, že pokud nedáme rychlý gól tak to bude velmi těžké. Británie hodně brání a je těžké se dostat před jejich brankáře.

V první čtvrtině jste se dostali do vedení 1:0, ale Británie byla vyrovnaným soupeřem, co jste si o krátké přestávce řekli?

Dali jsme si za úkol přidat další gól a hlavně neinkasovat, aby se naše hra uklidnila, protože by nás to mohlo znovu zlomit a kdybychom prohráli i tento zápas, tak by to byla katastrofa.

To zdá se vyšlo, ve druhé jste nastříleli tři branky a odskočili jste. Je těžké za tohoto stavu udržet koncentraci?

Myslím, že jsme to měli pod kontrolou, Britové sice měli pár šancí, ale takový je inline hokej. Je škoda, že oba brankáři neudrželi nulu. Salfa (Dušan Salfický) i Brába (Daniel Brabec) nás celý turnaj drželi a čistá konta by si určitě zasloužili.

Zachránili jste se a turnaj pro vás skončil. Budete sledovat s týmem finále?

Uvidíme, ale já osobně nejspíš ne. Mám klubové povinnosti a musím odjet.

Sledovali jste během turnaje i výsledky ostatních, nebo jste se soustředili výhradně na sebe?

Ano, sledovali jsme i ostatní zápasy, protože koukat například na zápasy mezi Kanadou a Spojenými státy, to je nádhera.

Kdo se tedy podle vás stane vítězem celého mistrovství?

Mým tajným favoritem je Kanada, protože Ti hráči umí na těch bruslích doslova běhat. Finové jsou spíše hokejisti, takže podle mě bude výhoda právě na kanadské straně. (nakonec vyhrálo Finsko, pozn. red.)

Po organizační stránce byste turnaj hodnotil jak?

Na výbornou! Bylo o nás skvěle postaráno ve všech směrech od realizačního týmu až po nejmenší detaily na hotelu.

V uplynulé sezóně jste s Mladou Boleslaví dokázali postoupit zpět do nevyšší soutěže. Jak těžká sezóna to byla pro klub?

Já jsem vlastně z Berouna přišel až v půlce soutěže, ale ten postup byl hodně náročný. Základní část jsme ovládli poměrně suverénně, ale v prvním kole play off jsme narazili na Benátky a to byl hodně těžký soupeř. Další byla Třebíč, která už neměla moc sil a pomalu jsme se připravovali na baráž, kterou jsme, myslím, zvládli také dobře.

Postupové oslavy byly zřejmě náročné, že?

Byly náročné. (usmívá se) Takový úspěch se nepovede každý rok a je to bomba.

Jak vysoko byste řadil postup do extraligy v osobní kariéře?

Momentálně je to ten nejvyšší. Mám takové tři body, ať už v hokeji, nebo inline hokeji: čtvrté místo s Plzní, postup do extraligy s Boleslaví a v inline hokeji je to potom druhé místo na MS ve Švédsku.

V hokeji je po sezoně, dá se inline brát jako součást odpočinku?

Úplný odpočinek to zase není. Například zápasy s Kanadou jsou hodně fyzicky náročné, ale je to krásný doplňkový sport, kdy člověk nevypadne z kontaktu s hokejem.

Mladá Boleslav odjíždí v neděli na soustředění, nebude to pro vás těžké bezprostředně po šampionátu?

To teda bude. (směje se) Na druhou stranu jsem tady na mistrovství světa nijak neodpočíval a v podstatě bych měl být připravený.

Pustil vás klub ochotně na mistrovství světa v inline hokeji?

Ano. Já jsem se o své nominaci dozvěděl na poslední chvíli, ale trenéři byli ve spojení s panem Hemským a dalšími lidmi a pustili mě úplně bez problému.

Děkujeme za rozhovor.