11. 3. 2018 | Kateřina Kundertová, Kateřina Kundertová, Vojtěch Tůma

Bruslaři uštědřili Pirátům lekci z produktivity a zůstávají extraligoví

UDR3, neděle 11. 3. 2018
Chomutov - Ml. Boleslav CHM - MBL
C h o m u t o v - Vstup do zápasu vyšel lépe Pirátům, kteří za úvodních dvacet minut vyprodukovali o čtrnáct střeleckých pokusů více, po zaznění první sirény ale svítilo na kostce nad ledem skóre 1:3. Svěřenci trenéra Kýhose byli neskutečně produktivní, nejprve při vlastním oslabení udeřil Lukáš Pabiška, poté se poprvé v naší nejvyšší hokejové soutěži prosadili Oscar Flynn s Lukášem Volfem, jenž vyhnal z branky Štěpána Lukeše. Po návratu z kabin byla k vidění velmi ofenzivní partie, v níž se aktivněji prezentovali Severočeši, hostující gólman musel být neustále ve střehu. Žádnou ze svých šancí, a že jich nebylo málo, ale nevyužili, v čase 39:41 naopak zasadil Chomutovu další ránu Jakub Orsava. V závěrečném dějství už si Bruslaři komfortní vedení pohlídali, hrdinou se opět stal Jan Růžička, který si připsal málokdy vídaných devětapadesát zákroků. Ve skupině o umístění tak parta okolo kapitána Hanzlíka zapsala třetí vítězství v řadě, svůj náskok na Jihlavu navýšila už na třináct bodů, a extraligovou příslušnost tak udržela i pro příští sezonu.
Chomutov: Lukeš (14. Dvořák) – Flemming, Dietz, Valach (A), Trefný, Slovák, Knot, Szathmáry – Skokan, Šťovíček, Sklenář – Tomeček, Smejkal, Koblasa – Havel, Huml (C), Poletín – Lauko, Vantuch, Chrpa
Ml. Boleslav: Růžička – Kurka, Hanzlík (C), Dlapa, Kotvan, Hrdinka, Eminger, Říha – Orsava, Nahodil, Valský – Flynn, Klepiš (A), Pacovský – Kousal, Urban, Pabiška (A) – Najman, Volf
Branky a nahrávky: 20. Poletín (Vantuch, Huml), 43. Knot (Koblasa) – 5. Pabiška (Urban, Eminger), 11. Flynn, 14. Volf (Najman), 40. Orsava, 45. Klepiš (Urban). Rozhodčí: Bejček, Pražák – Jindra, Gerát. Vyloučení: 4:2, navíc Flemming (CHOM) 5 min. + trest do konce utkání za faul kolenem a Dlapa (MBL) 10 min. za nesportovní chování. Využití: 0:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 2 913. Střely na branku: 61:15. Zblokované střely: 3:16. Hity: 10:9. Vhazování: 44:30. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4, 2:5.

Komentář

Piráti začali aktivně, hned na začátku to zkoušel dvakrát Jakub Trefný, ale první se radovali Bruslaři. V páté minutě se prosadil ve vlastním oslabení Lukáš Pabiška, který proměnil samostatný únik – 0:1. Poté, co nedorazil puk do branky Dávid Skokan, se skóre opět měnilo. Jiří Kurka z pravé strany prověřil Štěpána Lukeše, jenž vyrazil puk pouze na hůl Oscara Flynna a ten dorazil za přesouvající se chomutovskou jedničku – 0:2. Za pár okamžiků Lukáš Volf nahodil na bránu z nulového úhlu a puk mezírkou u tyčky propadl do sítě – 0:3. Po třetím inkasovaném gólu odstoupil Štěpán Lukeš a do branky se postavil Tadeáš Dvořák. V závěru třetiny hráli Chomutovští dlouho v signalizované výhodě, což se jim nakonec podařilo využít, když ve dvacáté minutě Lukáš Vantuch našel před bránou Michala Poletína a ten vykřesal pro domácí jiskřičku naděje – 1:3.

Piráti šli i do druhé části aktivně, vytvořili si velký závar, ze kterého ale Ivana Huml dorážel jenom do Růžičkových betonů. V osmadvacáté minutě Tadeáš Dvořák dvakrát podržel svůj celek, nejprve vychytal Tomáše Urban a poté zneškodnil i samostatný únik Jakuba Klepiše. O chvíli později Ondřej Najman fauloval unikajícího Martina Šťovíčka, jenž nařízené trestní střílení neproměnil, puk mu v klíčový moment sjel z čepele. V dalším průběhu si oba celky připsaly několik jasných střeleckých příležitostí, ale Piráti nevyužili svůj drtivý tlak, Mladá Boleslav zase několik úniků dvou hráčů na jediného obránce. Až devatenáct vteřin před koncem ujel Jakub Orsava, který prostřelil chomutovskou dvojku pro tento zápas ránou po ledě a stanovil skóre na 4:1 z pohledu hostů.

Od úvodních okamžiků třetího dějství se hrálo ve čtyřech proti čtyřem, většího prostoru využil Ronald Knot, který se prosadil ránou ze střední vzdálenosti po přihrávce zpoza brány – 2:4. Hosté na sebe nenechali dlouho čekat, už po minutě a pár vteřinách ujel ve vlastním oslabení Tomáš Urban, předložil puk Jakubu Klepišovi, který vrátil Středočechům třígólové vedení a dal skóre finální podobu – 2:5. Od osmačtyřicáté minuty se museli Piráti bránit v pětiminutovém oslabení, z tlaku hostů se jim podařilo několikrát ujet, ale na Jana Růžičku nevyzráli. Mezi neúspěšné střelce v nadějných pozicích se zapsali Jiří Smejkal, který se vyhnul vytasené gólmanské holi, ale zakončil jenom do betonů nebo Dávid Skokan, jenž neskóroval z levé strany ani po objetí branky.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Musíme utkání vydýchat, byla to tragédie. Je to neomluvitelné. Pořád si říkáme, jak bychom měli hrát, protože play-out není jednoduchá soutěž. Je o tom, abychom si důstojně dohráli sezónu. S Boleslaví jsme odehráli hrůzostrašný zápas. Sice jsme soupeře přestříleli, ale v zakončení a dalších věcech jsem si počínali jako žáci. Jsme strašně zklamaní, chtěli jsme to ukončit, aby byl klid. Nedá se nic dělat, v pátek jedeme do Boleslavi, takže musíme potrénovat, abychom tam uhráli vítězství.“

Viktor Ujčík (BK Mladá Boleslav): „Zápas byla one man show našeho gólmana, který vychytal neskutečné šance. Jenom jemu můžeme děkovat, že si vezeme tři body. Zažili jsem takové zápasy z druhé strany, kdy jsme soupeře přestříleli a přehráli, ale nedokázali dát gól. V sezóně nás to stálo hodně bodů. Tentokrát to bylo opačně. Jsme hrozně rádi, že to takhle dopadlo, protože Jihlava ztratila body v Litvínově a my máme jistotu extraligy pro příští rok, takže jsme si všichni velice oddychli.“