BK MLADA BOLESLAV
26. 5. 2021 | Adéla Kvapilová

Změny v dorostenecké lize: MČR nebude, sestoupí minimálně šest týmů

M l. B o l. – S několika změnami se bude v nové sezóně, stejně jako juniorská liga, potýkat i nejvyšší česká soutěž dorostenců. Seskupení úvodních skupin Extraligy dorostu je totožné s minulým ročníkem, avšak nejzásadnější rozdíl přichází v závěrečné pasáži. Po několika letech se nebude hrát Mistrovství České republiky, vyvrcholením bude klasické finále play off. Strašák v podobě sestupu bude číhat hned na šest nejhorších mužstev, další dvě budou bojovat v baráži o udržení.

Co zůstává stejné?

Rozdělení týmů do tří skupin podle umístění klubů v rámci republiky zůstává stejné, akorát se skupiny už nebudou nazývat „Západ“, „Východ“ a „Střed“, ale pouze A, B nebo C.

Systém úvodní části a nadstavby

V rámci základních skupin se dvoukolově utká každý s každým (jednou doma a jednou venku). Po osmnácti odehraných zápasech postoupí první čtyři týmy skupiny do nadstavby, která utvoří dvě nové skupiny. Postupující ze skupiny B (dříve Střed) se rozdělí – dva týmy se připojí k A a dva k C. Výsledky ze základní části se do této pasáže nebudou převádět.

V těchto skupinách se uskuteční dvacet kol (čtyřikrát každý s každým). Každé z dvanácti mužstev bude mít jisté místo v play off. K nim se přidá vítěz nižší skupiny a jeden nejlepší tým z druhé pozice. Zatím není přesně specifikováno, jaké bude uskupení celků ve skupině, zda se proti sobě postaví napříč původními skupinami.

Největší změna: MČR nebude

Největší změna přichází v závěrečné fázi. Po několika letech se opouští od mistrovství republiky, což znamená, že se vyřazovací fáze dohraje až do konce. Osmifinále se bude hrát na dvě vítězství, čtvrtfinále a semifinále shodně na tři výhry, o mistru ligy rozhodne finále na čtyři vítězné duely.

Podobně jako u juniorů i Extraliga dorostu počítá se sérií poražených semifinalistů. O bronzovém umístění rozhodnou zápasy hrané na dvě vítězství.

Pokud týmy nebudou v TOP 4 po úvodní části…

Druhá nadstavbová část je připravená i pro zbytek týmů, které se neumístí v první čtyřce po základní části. Mančafty umístěné mezi pátým a desátým místem zůstanou v původních skupinách, kde rovněž sehrají 20 duelů (čtyřkolově každý s každým), nicméně body získané během první fáze jim zůstanou. Dvě nejslabší družstva z každé skupiny (celkem šest týmů) této nadstavbové části sestoupí přímo do nižší soutěže, tedy Ligy dorostu. Na mužstva ze čtvrtého místa a nejhorší ze třetích příček čeká ještě šest zápasů v nové skupině, kam se získané body nezapočítávají a začíná se opět s čistým kontem.

Dva nejslabší celky tohoto čtyřčlenného uskupení následně odehrají baráž ve formě další skupiny proti dvěma nejlepším týmům z Ligy dorostu. Tato pasáž se také bude hrát dvoukolově, po šesti kolech získají nejlepší dva právo účasti v Extralize dorostu pro nadcházející ročník 2022/23 a třetí se čtvrtým sestoupí do nižší soutěže.

Kdy odstartuje nová sezóna?

Hracími dny první části by podle rozpisu měly být pátek a neděle, ve druhé pasáži čtvrtek a sobota. Start soutěže je naplánován na pátek 10. září 2021. Nadstavbová část a skupiny o udržení poběží od 2. prosince do 5. března 2022. Fáze o titul vypukne 9. března, šampióna nejvyšší české dorostenecké ligy bychom se měli dozvědět v polovině dubna, ve stejném čase budou vrcholit i boje o udržení.

V uplynulé sezóně odehráli mladí Bruslaři pouze šest zápasů, z toho se pětkrát radovali z výhry. Doufejme, že nadcházející ročník se už dohraje bez omezení.

Dorostenci BK Mladá Boleslav narazí ve skupině A na tyto týmy: HC Energie Karlovy Vary, HC Litvínov, HC Škoda Plzeň, Piráti Chomutov, Rytíři Kladno, Bílí Tygři Liberec, HC Meteor Třemošná, PZ Kladno, HC Hvězda Praha

Další články

Aktuality

17.06.2021

Mladí Bruslaři na kempu

Trenéři mládežnických národních týmů do 17 a do 20 let ohlásili soupisky hráčů, kteří se zúčastní letních přípravných kempů. Do mladší zmíněné kategorie se podívají Bruslaři Vojtěch Vochvest a Jiří Sypecký (22. června - 24. června 2021 ve Velkých Popovicích) a ve starší kategorii pak figurují jména Davida Moravce a Gabriela Szturce (27. června - 2. července 2021 ve Velkých Popovicích). Náhradníci jsou Oliver Šatný a Dominik Vacík.

10.06.2021

Rozlosování zápasů

V sekci mládeže nově naleznete rozlosování zápasů juniorů a dorostu, a to jak přípravných utkání, tak i mistrovských. Junioři se budou v základní části extraligy potkávat s týmy z celé republiky a také rakouským Salzburgem. Dorostenci pak budou, stejně jako minulý rok, působit v regionální divizi "Západ".

08.06.2021

Minsk vyřazen z CHL

S ohledem na nejnovější vývoj rozhodla Rada Champions Hockey League, že účast Běloruska v sezóně 2021/2022 je podle současného stavu spojena s příliš mnoha nepředvídatelnostmi pro všechny zúčastněné strany, a proto je divoká karta pro tamější mistrovský tým Junosť Minsk zrušena. Rada CHL zatím nerozhodla, jak s uvolněným místem naloží. Tato skutečnost se týká především třineckých Ocelářů, kteří měli Minsk ve skupině F.

21.05.2021

Bruslaři v Radiožurnálu

Český rozhlas spouští v pátek 21. května první čistě sportovní stanici u nás. Jmenuje se Radiožurnál Sport. Ta od 14 do 15 hodin odvysílá debatu k hokejovému mistrovství světa. Hosty budou sportovní manažer BK Mladá Boleslav Václav Nedorost a gólman Jan Růžička.

19.05.2021

Soupeři v Lize mistrů

BK Mladá Boleslav už zná své soupeře v základní skupině Ligy mistrů. Los Bruslařům určil skupinu B a v ní Lions Curych (Švýcarsko), IFK Helsinky (Finsko) a Frölunda Indians (Švédsko).

08.05.2021

Bruslaři na MS nejedou

Brankář Jan Růžička a útočníci Ondřej Najman a Pavel Kousal byli momentálně z národního týmu pro přípravu na mistrovství světa vyřazeni. Trenér českého výběru Filip Pešán nicméně avizoval, že je s hráči domluven, že v případě jakýchkoliv změn, mu budou Bruslaři opět k dispozici.