BK MLADA BOLESLAV
10. 2. 2019 | Zdena Bobková

Vrchol sezóny se blíží. Jaké jsou šance dorostu a v čem vidí progres trenér Jiří Zörkler?

M l. B o l. – Reprezentační přestávka platí i pro mládežnické kategorie, nejenom pro A-tým. Mladoboleslavský dorost nyní ladí formu před rozhodující částí sezóny, ve které stále bojuje o pozice, které by mu zajistily postup do vyřazovacích bojů play-off. V rozhovoru s trenérem Jiřím Zörklerem se mimo jiné dočtete hodnocení průběhu nadstavby, čím si tým od začátku sezóny prošel, jaká jsou očekávání a nálada v týmu, o tahounech týmů nebo i to, jak si hráči mladoboleslavského dorostu vedli ve výběru Středočeského kraje, kterému trenér Jiří Zörkler šéfuje a který se letos umístil na skvělém třetím místě.

Pane trenére, sezóna vrcholí, šance boleslavského dorostu na play-off jsou stále vysoké. Jak hodnotíte dosavadní průběh nadstavby?

Máte pravdu. V naší skupině ztrácíme na první místo, které zaručuje postup do play-off, jeden bod. Potom ještě ze všech tří skupin, odkud postoupí vítězové, postoupí ještě jeden tým z druhého místa, a bude to ten s největším počtem bodů. A my o tyhle pozice samozřejmě bojujeme. Musím říct, že po takovém rozpačitém začátku, kdy se sezóna nevyvíjela dobře, se nám podařilo mužstvo doplnit o dva klíčové hráče a šlo to nahoru.

Mužstvo se skládá z pracovitých a charakterních kluků a kluci se nechali přesvědčit, že nejenom tréninkem, ale i přístupem se můžeme dopracovat nějakého výsledku. A touhle cestou jdeme od začátku sezóny, a proto ta výkonnost šla hodně nahoru a my jsme schopný s mužstvem, se kterým jsme si na začátku sezóny strachovali, že budeme hrát o sestup, bojovat o pozice play-off.

Jak už jste sám řekl, jen jedno mužstvo postoupí do play-off. Jakou cítíte od mužstva chuť se tam dostat?

Kluci mají chuť velkou, neustále o tom mluví a jak jsem řekl, tak ten progres a stoupající výkonnost, je tam vidět. Snad nikdy jsem u mužstva takovou neměl a je to dáno tou prací, jsou to chytří a charakterní kluci a nechali se přesvědčit, že jedině tvrdou prací se můžeme posunout. Každý trénink se skládá nejenom z hodiny ledu, ale ještě půl až tři čtvrtě hodiny suché přípravy, buď v tělocvičně, nebo v posilovně a hodně to prokládáme takovou zábavnou formou. Po tréninku se věnujeme výklusu a protažení a všechno děláme týmově. Kluci si na tu práci zvykli a myslím, že je to baví a díky tomu jsme zaznamenali takový progres.

Největšími rivaly ve skupině jsou Havlíčkův Brod a Jihlava. Budou zápasy s nimi ty nejdůležitější, které vás čekají?

To bezpochyby. My jsme teď Havlíčkův Brod porazili, ztráceli jsme na ně 5 bodů, vyhráli jsme u nich v základní hrací době i v prodloužení. Udělali jsme 4 body, takže teď jsme za nimi o bod, ale na nás se zase zezadu tlačí Jihlava, takže jsme tam tři mužstva, která hrají o play-off. Trochu se teď bojím, že nás bude brzdit chřipková epidemie, protože od minulé středy postupně kluci polehávají. Do Havlíčkova Brodu jsme chtěli odjíždět s osmnácti hráči v poli, ale odjížděli jsme s patnácti, protože více hráčů jsme neměli, všechno polehalo. Takže já doufám, že nás ta chřipková epidemie moc nepřibrzdí. My jsme teď oba poslední zápasy odehráli perfektně, kluci makali a dřeli přesně tak, jak se má play-off hrát.

V dorostu už kluci pomalu nahlížejí do dospěláckého hokeje… Jak velký skok to je a jaká je třeba šance dostat se i do A-týmu?

V tom dorostu už je to přechod z žákovského hokeje. Dorostenecký hokej se přeci jen blíží tomu dospěláckému hokeji. Vždy je to ale hlavně o hlavě. Buď jsou ti hráči tím pohlcení a krom školy tomu dávají všechno, a pak se to daří, nebo ne. A v tomhle směru je to v tom mužstvu v pořádku. Já v tom týmu vidím kluky, kteří když na sobě budou dál takhle poctivě pracovat a budou k tomu mít takový přístup jako doteď, tak věřím, že se někdo z nich do toho A-týmu dostane.

Kanadské bodování týmu vede Oskar Haas, který nasbíral už 55 bodů (30+25) a v době natáčení rozhovoru byl společně s Jakubem Kosem z Brna nejproduktivnějším hráčem extraligy. Co na to říkáte?

Jak už jsem zmínil, neměli jsme žádnou velkou osobnost v mužstvu, ale byl tam Oskar Haas, který uměl dát góly, ale byla u něj horší ta obranná činnost. Ale i on pochopil, že se dneska hokej nedá hrát jen dopředu a střílet góly, ale že je nutný bránit a hrát pro tým. A on si to v hlavě srovnal a dneska je osobností týmu. A řekli si tím také o pozornost reprezentačních trenérů. Na jednom reprezentačním srazu už byl, sehrál zápas proti Slovensku. Na tento víkend byl znovu pozván na reprezentační sraz, měl odcestovat s týmem do Finska, ale bohužel chytil neštovice a místo ve Finsku leží doma v posteli. Ale věřím, že pokud bude takhle pracovat i dál, tak ho to stejně jednou nemine.

Přejděme teď k Mistrovství republiky krajů, kde se Středočeský kraj, složený také z hráčů BK Mladá Boleslav, umístil na skvělé třetí příčce.

Mistrovství republiky krajů je parádní akce, pro kluky téhle věkové kategorie. Za prvé už tam jsou nejlepší hráči z krajů z celé republiky, takže ten turnaj má vysokou úroveň a kluci už jsou pod drobnohledem reprezentačních trenérů, a také agentů, kteří se tam jezdí dívat. Takže mají možnost se maličko předvést.

My jsme na turnaji dosáhli perfektního výsledku – ze všech 14 krajů republiky jsme skončili třetí. Ale byli jsme herně hodnocení možná jako nejlepší mužstvo turnaje. Možná jsme tam trochu doplatili na systém, ale třetí místo je i tak parádní. Mužstvo bylo prakticky složeno z hráčů Kladna a Mladé Boleslavi a naši hráči se neztratili. V útoku hrál výborně Matěj Gardoň a Jakub Hruška a obrana v podstatě stála na hráčích BK Mladá Boleslav, kde to byl Boris Žabka, Jakub Hrouda, Tomáš Moravec a Vojta Vochvest. Zbytek obrany byl doplněný hráči Kladna.

Vy sám tento výběr koučujete. Kolikátou sezónu?

Co se týče těchto krajských výběrů, tak je vedu už pátou sezónu a toto byl asi nejlepší manšaft, jaký jsem měl k dispozici. A to říkám i přesto, že už jedno třetí místo máme, ale tady jsme byli herně opravdu nejlepší.

Děkujeme za rozhovor.

Další články

Aktuality

18.04.2019

Zohorna proti Německu

Mladoboleslavský útočník Radim Zohorna by měl podle všeho ve čtvrtek 18. dubna nastoupit v přátelském zápase českého národního týmu s mužstvem Německa. Češi už s Němci hráli den předem, kdy zvítězili 5:4.

01.04.2019

Zohorna na kempu

Boleslavský útočník Radim Zohorna byl dodatečně nominován na přípravný kemp národního týmu před mistrovstvím světa na Slovensku. Ten probíhá od pondělí 1. dubna v pražském Edenu. Uvidíme, zda si Zohorna střihne také některé z přípravných utkání. To první je na programu 10. dubna ve Znojmě a Češi v něm budou vzdorovat Rakušanům.

21.03.2019

Závora objevem roku

Útočník Jan Závora, jenž působí v juniorce BK Mladá Boleslav, uspěl v anketě Sportovec roku 2018 města Benátky nad Jizerou. Jan Závora byl vyhlášen v kategorii objev roku do 18 let. Kompletní vyhlášení výsledků naleznete zde .

21.03.2019

Hosté i sezení prodány

Na oba domácí čtvrtfinálové zápasy Bruslařů je kompletně vyprodán sektor pro hosty. V případě zakoupení vstupenky na stání pro domácí, nemůžete být na tuto vstupenku vpuštěni do sektoru pro hosty. Do hostujícího sektoru budou vpuštěni pouze ti fanoušci, kteří budou mít vstupenku s nápisem "F - stání hosté". Rovněž jsou kompletně vyprodána veškerá místa na sezení. Děkujeme za pochopení.

19.03.2019

Nalezen mobil

Po posledním utkání se Zlínem byl ve ŠKOENERGO Aréně nalezen mobilní telefon a to mezi sektory "B" a "C". Bohužel je zaheslovaný a nyní již také vybitý, a tudíž není možné nikoho kontaktovat. Pro jeho navrácení volejte 326 748 179.

18.03.2019

Výjezdy do Liberce

Boleslavská smečka pořádá ve středu 20. března i ve čtvrtek 21. března výjezdy na první dva čtvrtfinálové zápasy na ledě Liberce. Odjezd autobusu je v obou případech naplánován na 17:20. Cena výjezdu je 400 Kč (včetně vstupenky za 310 Kč). Boleslavská smečka nabízí zajištění vstupenek i pro fanoušky, kteří plánují vyrazit autem. Takoví z vás pište do soukromých zpráv Boleslavská Smečka. Přihláška na středu je tady. Přihláška na čtvrtek je potom zde.