BK MLADA BOLESLAV
10. 2. 2019 | Zdena Bobková

Vrchol sezóny se blíží. Jaké jsou šance dorostu a v čem vidí progres trenér Jiří Zörkler?

M l. B o l. – Reprezentační přestávka platí i pro mládežnické kategorie, nejenom pro A-tým. Mladoboleslavský dorost nyní ladí formu před rozhodující částí sezóny, ve které stále bojuje o pozice, které by mu zajistily postup do vyřazovacích bojů play-off. V rozhovoru s trenérem Jiřím Zörklerem se mimo jiné dočtete hodnocení průběhu nadstavby, čím si tým od začátku sezóny prošel, jaká jsou očekávání a nálada v týmu, o tahounech týmů nebo i to, jak si hráči mladoboleslavského dorostu vedli ve výběru Středočeského kraje, kterému trenér Jiří Zörkler šéfuje a který se letos umístil na skvělém třetím místě.

Pane trenére, sezóna vrcholí, šance boleslavského dorostu na play-off jsou stále vysoké. Jak hodnotíte dosavadní průběh nadstavby?

Máte pravdu. V naší skupině ztrácíme na první místo, které zaručuje postup do play-off, jeden bod. Potom ještě ze všech tří skupin, odkud postoupí vítězové, postoupí ještě jeden tým z druhého místa, a bude to ten s největším počtem bodů. A my o tyhle pozice samozřejmě bojujeme. Musím říct, že po takovém rozpačitém začátku, kdy se sezóna nevyvíjela dobře, se nám podařilo mužstvo doplnit o dva klíčové hráče a šlo to nahoru.

Mužstvo se skládá z pracovitých a charakterních kluků a kluci se nechali přesvědčit, že nejenom tréninkem, ale i přístupem se můžeme dopracovat nějakého výsledku. A touhle cestou jdeme od začátku sezóny, a proto ta výkonnost šla hodně nahoru a my jsme schopný s mužstvem, se kterým jsme si na začátku sezóny strachovali, že budeme hrát o sestup, bojovat o pozice play-off.

Jak už jste sám řekl, jen jedno mužstvo postoupí do play-off. Jakou cítíte od mužstva chuť se tam dostat?

Kluci mají chuť velkou, neustále o tom mluví a jak jsem řekl, tak ten progres a stoupající výkonnost, je tam vidět. Snad nikdy jsem u mužstva takovou neměl a je to dáno tou prací, jsou to chytří a charakterní kluci a nechali se přesvědčit, že jedině tvrdou prací se můžeme posunout. Každý trénink se skládá nejenom z hodiny ledu, ale ještě půl až tři čtvrtě hodiny suché přípravy, buď v tělocvičně, nebo v posilovně a hodně to prokládáme takovou zábavnou formou. Po tréninku se věnujeme výklusu a protažení a všechno děláme týmově. Kluci si na tu práci zvykli a myslím, že je to baví a díky tomu jsme zaznamenali takový progres.

Největšími rivaly ve skupině jsou Havlíčkův Brod a Jihlava. Budou zápasy s nimi ty nejdůležitější, které vás čekají?

To bezpochyby. My jsme teď Havlíčkův Brod porazili, ztráceli jsme na ně 5 bodů, vyhráli jsme u nich v základní hrací době i v prodloužení. Udělali jsme 4 body, takže teď jsme za nimi o bod, ale na nás se zase zezadu tlačí Jihlava, takže jsme tam tři mužstva, která hrají o play-off. Trochu se teď bojím, že nás bude brzdit chřipková epidemie, protože od minulé středy postupně kluci polehávají. Do Havlíčkova Brodu jsme chtěli odjíždět s osmnácti hráči v poli, ale odjížděli jsme s patnácti, protože více hráčů jsme neměli, všechno polehalo. Takže já doufám, že nás ta chřipková epidemie moc nepřibrzdí. My jsme teď oba poslední zápasy odehráli perfektně, kluci makali a dřeli přesně tak, jak se má play-off hrát.

V dorostu už kluci pomalu nahlížejí do dospěláckého hokeje… Jak velký skok to je a jaká je třeba šance dostat se i do A-týmu?

V tom dorostu už je to přechod z žákovského hokeje. Dorostenecký hokej se přeci jen blíží tomu dospěláckému hokeji. Vždy je to ale hlavně o hlavě. Buď jsou ti hráči tím pohlcení a krom školy tomu dávají všechno, a pak se to daří, nebo ne. A v tomhle směru je to v tom mužstvu v pořádku. Já v tom týmu vidím kluky, kteří když na sobě budou dál takhle poctivě pracovat a budou k tomu mít takový přístup jako doteď, tak věřím, že se někdo z nich do toho A-týmu dostane.

Kanadské bodování týmu vede Oskar Haas, který nasbíral už 55 bodů (30+25) a v době natáčení rozhovoru byl společně s Jakubem Kosem z Brna nejproduktivnějším hráčem extraligy. Co na to říkáte?

Jak už jsem zmínil, neměli jsme žádnou velkou osobnost v mužstvu, ale byl tam Oskar Haas, který uměl dát góly, ale byla u něj horší ta obranná činnost. Ale i on pochopil, že se dneska hokej nedá hrát jen dopředu a střílet góly, ale že je nutný bránit a hrát pro tým. A on si to v hlavě srovnal a dneska je osobností týmu. A řekli si tím také o pozornost reprezentačních trenérů. Na jednom reprezentačním srazu už byl, sehrál zápas proti Slovensku. Na tento víkend byl znovu pozván na reprezentační sraz, měl odcestovat s týmem do Finska, ale bohužel chytil neštovice a místo ve Finsku leží doma v posteli. Ale věřím, že pokud bude takhle pracovat i dál, tak ho to stejně jednou nemine.

Přejděme teď k Mistrovství republiky krajů, kde se Středočeský kraj, složený také z hráčů BK Mladá Boleslav, umístil na skvělé třetí příčce.

Mistrovství republiky krajů je parádní akce, pro kluky téhle věkové kategorie. Za prvé už tam jsou nejlepší hráči z krajů z celé republiky, takže ten turnaj má vysokou úroveň a kluci už jsou pod drobnohledem reprezentačních trenérů, a také agentů, kteří se tam jezdí dívat. Takže mají možnost se maličko předvést.

My jsme na turnaji dosáhli perfektního výsledku – ze všech 14 krajů republiky jsme skončili třetí. Ale byli jsme herně hodnocení možná jako nejlepší mužstvo turnaje. Možná jsme tam trochu doplatili na systém, ale třetí místo je i tak parádní. Mužstvo bylo prakticky složeno z hráčů Kladna a Mladé Boleslavi a naši hráči se neztratili. V útoku hrál výborně Matěj Gardoň a Jakub Hruška a obrana v podstatě stála na hráčích BK Mladá Boleslav, kde to byl Boris Žabka, Jakub Hrouda, Tomáš Moravec a Vojta Vochvest. Zbytek obrany byl doplněný hráči Kladna.

Vy sám tento výběr koučujete. Kolikátou sezónu?

Co se týče těchto krajských výběrů, tak je vedu už pátou sezónu a toto byl asi nejlepší manšaft, jaký jsem měl k dispozici. A to říkám i přesto, že už jedno třetí místo máme, ale tady jsme byli herně opravdu nejlepší.

Děkujeme za rozhovor.

Další články

Aktuality

16.08.2019

Zohorna dal gól

Letní kemp českého národního týmu vyvrcholil dvěma modelovými utkáními s domovským týmem Jihlavy. V jednom z nich se gólově prosadil také boleslavský Radim Zohorna. Všichni tři Bruslaři (dále ještě David Cienciala a Pavel Kousal) se nyní vrací zpátky do Mladé Boleslavi, kde se od příštího týdne opět zapojí do přípravy Bruslařského klubu.

12.08.2019

Kousal na kemp

Z důvodů zdravotních potíží hradeckého Radovana Pavlíka byl na letní přípravný kemp českého národního týmu v Jihlavě povolán útočník BK Mladá Boleslav Pavel Kousal. Ten tak doplnil dvojici svých boleslavských spoluhráčů, Radima Zohorny a Davida Ciencialy.

31.07.2019

Dva Bruslaři na kemp

První mezistátní duely nové sezony čekají český národní tým tradičně až počátkem listopadu na finském turnaji Karjala, trenér Miloš Říha starší a členové jeho půjdou ale půjdou do akce už v polovině srpna. Podobně jako před rokem uskuteční letní přípravný kemp, který bude zaměřen na mladé hráče s potenciálem pro národní mužstvo - do prvního výběru reprezentačního kouče se vešli hned dva Bruslaři: útočníci Radim Zohorna a David Cienciala.

26.07.2019

Turnaj juniorů

Boleslavští junioři se v termínu od 16. do 18. srpna zúčastní turnaje, který pořádá HC Energie Karlovy Vary. Hrát se bude ve dvou skupinách, přičemž Bruslaři byli zařazeni do skupiny B, v rámci které se utkají postupně s Chomutovem a německým Kolínem nad Rýnem. V neděli 18. srpna se pak uskuteční závěrečné boje podle postavení týmů v turnajové tabulce.

25.07.2019

Nový rozpis juniorů

Na základě požadavků trenérů několika klubů, včetně toho boleslavského, které budou v příští sezóně působit v DHL Lize Akademií, došlo k novému rozlosování soutěže. Původní rozpis obsahoval nedostatky, navíc musely nějaké kluby často daleko cestovat. Nově byly vytvořeny tzv. územní dvojice, což usnadní, zejména moravským klubům, cestování. Rozpis na příští sezónu byl na webu aktualizován.

15.07.2019

Stříbro pro Mazancovou

Česká reprezentace žen skončila na mistrovství světa v inline hokeji v Barceloně na druhém místě, když ve finále podlehla USA 1:3. Tereza Mazancová během šampionátu nastoupila ke všem sedmi zápasům a vstřelila celkem 5 gólů. V národním dresu se představila i Kristýna Kaltounková, jež před lety v Boleslavi působila v žákovských kategoriích. Ta vstřelila o gól méně.