BK MLADA BOLESLAV
12. 12. 2012 | Zdena Bobková

Věřím jim, říká o svých svěřencích trenér Křivohlávek

M l. B o l. – Během středečního utkání Bruslařů s Jihlavou jste měli možnost zakoupit si bulletin, ve kterém jste našli část rozhovoru s trenérem mládeže Janem Křivohlávkem. Na webu BK Mladá Boleslav přinášíme kompletní interview, ve kterém se mimo jiné dozvíte o úspěších mladších dorostenců, a jak jejich trenér vidí budoucnost a největší progres mladých hokejistů.

Pane trenére, v letošní sezoně trénujete jak mladší tak starší dorost, takže znáte hráče v obou kategoriích. Jak hodnotíte právě mladší dorost?

Jsem rád, že se potvrdilo to, co jsem zmiňoval již před sezonou. V kategorii mladšího dorostu je hodně kluků, kteří dostávali příležitost už v loňské sezóně a zkušenosti, které nasbírali, mohou teď zúročit a předat těm mladším. Je zde hodně šikovných hráčů, kteří na sobě chtějí pracovat a zlepšovat se.

Jak hodnotíte dosavadní průběh sezony s mladším dorostem?

Vstup do soutěže se nám úplně nepovedl, ale po dvou porážkách jsme vyhráli na Spartě. Toto vítězství nám zvedlo sebevědomí a následovala série výher, která nás vynesla až na třetí místo v tabulce. Kluci si dokázali, že umí vyhrávat a porazit i relativně silnější mužstva. Výzvou pro nás stále zůstávají týmy Liberce a Komety Brno, s kterými jsme zatím nebodovali, ale určitě herně nezklamali. Na druhou stranu, musím se na tento tým dívat reálně. Vím, že v této sezóně hraje více těch starších hráčů, a proto bychom chtěli zapojit do hry co nejvíce těch mladších (ročník 98). Navíc, velkou oporou týmu je Honza Růžička, který odchytal velkou část i loňské sezóny a momentálně je i stabilním členem reprezentace U16.

Několik hráčů dostalo a dostává šanci i ve starším dorostu. Neoslabí to nějak tým?

Ano, několik hráčů dostalo a dostává šanci ve starším dorostu. Mají možnost si vyzkoušet to, co je příští rok čeká, a nebo se už teď prosadit do týmu. Svůj prostor dostali útočníci Ďurač, Skořepa, Planý, Veselý, obránce Honza Mašek a brankář Růžička. Pokud budou někteří nastupovat za starší dorost pravidelně, vytvoříme prostor v mladším dorostu pro další hráče. A jestli to oslabí tým? Myslím, že mužstvo bude mít nadále svou sílu a záleží na samotných hráčích, jak se s tím vyrovnají. Já jim věřím.

Se starším dorostem jste odehráli utkání s rakouským Salzburkem, ve kterém na soupisce rovněž figurovala jména hráčů z mladšího dorostu. Jak se tito hráči osvědčili?

Chtěli jsme rozložit a ušetřit síly do další části mistrovské soutěže, a tak dostalo šanci několik hráčů z mladšího dorostu. Salzburk je velmi kvalitní mužstvo, měli jsme trochu obavy, jak se s tím vyrovnají, ale mile nás překvapili. Rozhodně se neztratili a nebyli jen do počtu. Po nerozhodném výsledku po 60 minutách, jsme zvítězili po samostatných nájezdech, kdy brankář Růžička nedovolil soupeři ani jednou skórovat.

Jak vidíte budoucnost těchto mladších hráčů?

Určitě je zde hodně hráčů, kteří mají velkou šanci se prosadit příští sezónu i ve starším dorostu. Stejně tak i u těch mladších, se najdou šikovní a talentování hráči. Momentálně jsou ve výběru středočeského kraje Outrata, Uřídil, Hochman a byl by tam určitě i Kerda, ale ten má letos smůlu, protože velkou část sezóny byl zraněný nebo nemocný. O doplnění mužstva jsem psal už na začátku přípravy.

Opusťme teď mladší dorost a podívejme se na ten straší.

Se starším dorostem jsme v jiné situaci. Pohybujeme se ve spodních patrech tabulky a po vánocích budeme hrát ve skupině o udržení. Do konce základní skupiny nám zbývá 5 utkání a budeme se snažit získat ještě nějaký ten bod, abychom měli co nejlepší výchozí pozici, do druhé části soutěže. Mrzí mě, že jsme ztratili, několik dobře rozehraných utkání, kdy jsme sami body soupeři darovali. Zatím velmi vyrovnané výkony podává brankář Ašenbrenner. Důvěru a šanci, kterou dostal, vrací týmu svou spolehlivostí. V obraně máme kluky, kteří se snaží hokejovou dovednost a šikovnost nahradit velkým nasazením a bojovností, ale ne vždy to stačí. V útoku čekáme více od starších hráčů. Některé brzdí ve výkonnosti zranění nebo nemoci ale o tom později. Mile nás překvapili někteří mladší hráči jako Vojta Sedmík, drží si stabilní výkonnost, a s Kubou Durdilem tvoří dvojici, která může být příslibem, stejně jako Vojta Němec.

Můžete nějak srovnat kategorie staršího a mladšího dorostu? A dají se tyto kategorie vůbec srovnat?

Hokej v mladším i starším dorostu je rozdílný. Starší dorost hraje silovější a agresivnější hokej. Kluci jsou vyspělejší a do hry stále více prostupuje taktika. Mladší dorostenci jsou ve věku puberty a jsou zde velké rozdíly ve fyzické vyspělosti. A to je vidět i ve hře, kdy někteří jedinci, vyčnívají nad ostatními, nejen fyzicky ale i herně.

STANISLAV BRZÁK
Důležitá opora týmu starších dorostenců hodně chybí.

Zmiňoval jste, že vás ve starším dorostu v průběhu sezóny pronásledují zranění a nemoci. Jak na tom tedy v současnosti jste?

S touto situací se potýká během sezóny asi většina týmů. Přání všech je určitě mít mužstvo pohromadě v co nejvíce zápasech. Nám se podařilo nastoupit v ideálním složení asi v 5 nebo 6 utkáních. Nejvíc mě mrzí, že to zasáhlo naše klíčové hráče, na které spoléháme, a kteří nám v rozhodujících chvílích chybí. Ať už je to Standa Brzák, který i když nastupoval, tak jeho výkon byl limitován zraněním (náš nejlépe bodovaný hráč i v loňské sezóně). Tomáš Groer je další z dlouhodobě zraněných a Zdeňka Borovce zradil podvrtnutý kotník a třikrát angína, která vyřadila další hráče. Snažíme se s tím vyrovnat a dát šanci dalším, právě třeba těm z mladšího dorostu.

Několik zápasů jste odehráli na malé hale. V čem tkví její specifika?

Musím přiznat, že hrát zápasy na malé hale, byl tak trochu i taktický záměr. Chtěli jsme udělat změnu poté, co nám nevyšlo několik utkání. Rozměry na malé hale jsou na hranici nejmenšího kluziště. Hokej na malé hale je rychlý, přímočarý, důrazný, s častou střelbou na bránu, ale s méně kombinační hrou. Sehráli jsme zde lepší i horší utkání, ale v další části soutěže, se nebudeme zaměřovat pouze na hru na malé hale.

V čem tedy vidíte výkyvy a slabiny vašich výkonů?

Naší velkou slabinou je koncovka, dáváme málo gólů, chybí nám větší důraz před soupeřovou bránou a to je ve vyrovnaných utkáních rozhodující moment. Často chybujeme při obsazování hráčů v obranném pásmu a v předbrankovém prostoru. I proto jsme v tabulce tam, kde jsme. O chybách víme a snažíme se na nich pracovat, aby se ve hře objevovaly co nejméně, nebo naopak aby se ve hře projevily. Kluci na sobě chtějí pracovat a to je pro nás rozhodující. Tam, kde jim chybí větší hokejová dovednost, se to snaží nahradit bojovností a co největším nasazením. Po sezóně uvidíme, jestli nám to bude stačit.

Jaký je tedy váš cíl se starším dorostem?

Udělat vše proto, aby se mužstvo staršího dorostu objevovalo v extralize staršího dorostu i v příštím roce. Soutěž ještě není u konce, máme za sebou téměř dvě třetiny a za hráče můžu slíbit, že uděláme maximum, abychom extraligu udrželi.

Děkujeme za rozhovor.

Další články

Aktuality

19.04.2021

Bruslaři na kempu repre

Tři mladoboleslavští hokejisté byli nominováni na přípravný kemp národního týmu před mistrovstvím světa. K reprezentačnímu výběru se v Plzni během příštího týdne připojí útočníci Pavel Kousal s Ondřejem Najmanem a gólman Jan Růžička.

Gratulujeme a držíme palce!

16.04.2021

Bruslaři na MS U18

Na mistrovství světa osmnáctek, které se uskuteční od 26. dubna do 6. května 2021 v americkém Texasu, byli nominováni tři mladí Bruslaři. V reprezentačních barvách se objeví obránce David Moravec, útočník Gabriel Szturc a gólman Oliver Šatný.

Gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů!

15.04.2021

Nedostupnost webu

Omlouváme se za dočasnou nedostupnost našeho webu v den sedmého semifinálového utkání s Třincem. Potíže nebyly na straně klubu, ale na straně provozovatele webu, na jehož servery směřovaly hackerské útoky.

11.04.2021

Vacík v reprezentaci

Mladoboleslavský obránce Dominik Vacík se od 13. do 17. dubna zúčastní reprezentačního soustředění kategorie do 20 let ve Vyškově a také dvou přátelských zápasů se Slovenskem.

26.03.2021

Zohorna poprvé v NHL

Radim Zohorna si v noci na 26. března v rámci čtvrtečního hracího dne odbyl svou premiéru v nejslavnější hokejové lize světa. Uvedl se přitom na výbornou, neboť v duelu mezi Pens a Buffalem vsítil rozdílovou trefu!

26.03.2021

Semifinále s Třincem

Bruslaři už znají svého semifinálového soupeře – po nejrychlejším možném vítězství nad Kometou Brno postoupil HC Oceláři Třinec. Druhou semifinálovou dvojici tvoří HC Sparta Praha a Bílí Tygři Liberec. Mladoboleslavští hokejisté budou začínat venku, tedy na ledě Třince, a to v sobotu 3. dubna.