BK MLADA BOLESLAV
20. 6. 2020 | Vojtěch Tůma, foto: Brandon Alderson

Těším se, až to vypukne, říká Brandon Alderson. Přiletí na konci července

M l. B o l. – Boleslavská kabina co nevidět přivítá dalšího zámořského hokejistu. Loni k Bruslařům přestoupil obránce Mitchell Fillman, tentokráte si vedení klubu vyhlédlo Brandona Aldersona z Dukly Trenčín. „Je to výborný bruslař i střelec, který umí i přitvrdit. Po odchodu Pavola Skalického je to typologicky podobný hráč se stejnými parametry. Věříme, že po velice povedené sezoně na Slovensku se mu bude dařit i u nás,“ uvedl bývalý sportovní ředitel Radim Vrbata. Kanadský útočník se v rozhovoru pro náš web rozpovídal třeba o své individuální přípravě v zámoří, svých dalších zálibách či cílech, se kterými do Mladé Boleslavi přichází. Na konci rozhovoru navíc prostřednictvím našeho instagramu můžete zhlédnout osobní pozdrav Brandona vám fanouškům, neboť sám útočník je v současnosti doma v Oakville.

Brandone, proč jste se rozhodl právě pro Mladou Boleslav?

Společně s agentem jsme zvažovali více možností. Když přišla nabídka z Boleslavi, došli jsme k závěru, že by to pro mou kariéru mohl být správný krok. Snažil jsem se o klubu zjistit co nejvíce informací a ze všech stran přišly jen pozitivní ohlasy.

Řešil jste svůj přestup i s bývalým brankářem Bruslařů Michalem Valentem, který s Vámi působil v Trenčíně?

Ano, ptal jsem se i Michala. Mladou Boleslav, ať už klub nebo město, si nemohl vynachválit. Rozhodování mi díky tomu hodně usnadnil.

Jednal jste s bývalým sportovním ředitelem Radimem Vrbatou nebo s někým jiným?

Můj agent byl ve spojení s ním i s Václavem Nedorostem, se kterým jsem později komunikoval také já. Zatím si nemůžu na nic stěžovat.

Máte za sebou přes sto zápasů v zámořské AHL. Byl jste někdy blízko k tomu, abyste nakoukl i do NHL?

Nastoupil jsem k několika přípravným utkáním za Toronto a Philadelphii. Na tribuně jsem měl rodinu a nejbližší přátele, byl to skvělý zážitek. V roce 2014 nám na farmě Flyers skončila sezona už po základní části a já byl povolán do NHL před začátkem play-off. Philadelphia potřebovala mít co nejširší kádr, kdyby se někdo zranil, ale šanci jsem nedostal.

Proč jste se v roce 2017 rozhodl odejít do Evropy?

Když se v zámoří několik let marně snažíte propracovat do NHL, je to složité. Přesun do Evropy považuji za nejlepší krok své kariéry. Evropské soutěže jsou v zámoří hodně podceňované. Spousta lidí o nich nemá přehled, ale hraje se tu velice kvalitní hokej.

Máte za sebou angažmá v německém Heilbronneru, rakouském Villacheru a slovenském Trenčíně. Na který klub vzpomínáte nejraději a proč?

Každý klub a každé město má pro mě speciální význam. Všude jsem měl skvělé podmínky a rád na tyto štace vzpomínám, takže je pro mě těžké vybrat jen jedno angažmá.

Slovenská extraliga byla na jaře přerušena kvůli pandemii koronaviru. Dal jste si po sezoně volno?

Ano, dal jsem si chvíli pauzu. Na konci minulé sezony jsem se potýkal se zraněním, takže jsem si potřeboval oddechnout. Do Kanady jsem odletěl už týden před přerušením soutěže.

Kdy jste zahájil přípravu pro nadcházející ročník? Máte v zámoří možnost trénovat na ledě?

Celou dobu jsem se poctivě věnoval rehabilitaci. Vzhledem k tomu, že veškeré posilovny byly zavřené, jsem musel cvičit doma, ale před pár týdny se fitness centrum, které navštěvuji, konečně otevřelo. Trénujeme po malých skupinkách, což je určitě příjemná změna. Na led bych se měl dostat někdy během příštího týdne.

Jak byste se charakterizoval z hokejového hlediska? Na co se od vás fanoušci mohou těšit?

Řekl bych, že jsem hokejistou, který hraje hodně fyzicky, ale zároveň i dobře bruslí. Často se snažím napadat rozehrávku soupeře a získat puk pro své spoluhráče. Myslím si, že si na ledě umím najít prostor pro střelu. A samozřejmě, jako každý útočník, chci dávat co nejvíce gólů.

V uplynulých třech sezonách jste se trefil hned sedmdesátkrát. Patří střelba k vaším největším přednostem?

Ano, společně s bruslením. Už od dětství jsem byl tlačen k tomu, abych hodně střílel. Pokud se objeví příležitost poslat puk na branku, snažím se ji využít.

Za stejnou dobu jste zároveň posbíral přes dvě stě trestných minut. Když si to situace bude žádat, jste připraven shodit rukavice a bránit své spoluhráče?

Řekl bych, že tak vysoký počet trestných minut vzešel spíše z toho, že se snažím hrát severoamerický styl hokeje, který je trochu tvrdší než ten evropský. Pro hit nebo srážku u mantinelu nejdu daleko. Bránění spoluhráčů je velmi důležité a podle mě utužuje vztahy v kabině. Pokud to bude potřeba, nemám s tím problém.

Jaké jsou vaše další koníčky?

Hrozně rád cestuji. Na Evropě se mi líbí, že oproti zámoří je všechno blízko sebe a letenky nejsou tak drahé. Během léta se věnuji třeba golfu. Ten mě opravdu baví, snažím se chodit hrát pravidelně.

Znáte se s některým z vašich nových spoluhráčů?

Ano, s Mitchem Fillmanem. Před pár lety jsme spolu chodili do stejné posilovny. Dále znám Joonu Jääskeläinena, potkali jsme se na loňské All-Star Game slovenské extraligy. Určitě je fajn mít v týmu alespoň pár známých tváří.

Kdy dorazíte do České republiky?

Momentálně to vypadá, že bych mohl přiletět někdy okolo dvacátého července, ale zatím není nic oficiálně potvrzeno.

Co od české extraligy očekáváte?

Minulý rok jsme s Trenčínem v rámci přípravy nastoupili proti několika českým týmům. Byly to skvělé zápasy. V extralize působí spousta výborných hráčů, a co jsem měl možnost sledovat, soutěž je opravdu vyrovnaná. Už se moc těším, až to celé vypukne.

S jakým cílem do Mladé Boleslavi přicházíte?

Všichni by měli do každé sezony vstupovat s tím, že chtějí získat titul. Pokud to někdo nemá v hlavě tak nastavené, profesionální sport není pro něj. Doufám, že se nám to s Boleslaví podaří. Fanouškům mohu slíbit, že pro to udělám maximum!

Děkujeme za rozhovor.

Další články

Aktuality

04.01.2021

Růžička na ČT

Brankář Bruslařů Jan Růžička bude hostem pořadu ČT Sport Hokej den poté a to v pondělí 4. ledna od 18:40.

04.01.2021

Konec hostování

Nedělním zápasem se Zlínem se s námi rozloučil obránce Conor Allen, kterému tímto uplynulo měsíční hostování z Českých Budějovic. Děkujeme za všechnu pomoc a odvedenou práci a přejeme hodně štěstí!

03.01.2021

Kemp osmnáctek

V nominaci hráčů reprezentace České republiky do 18 let na přípravný kemp, který se uskuteční ve dnech 10.-15. ledna 2021 ve Vyškově, figurují také boleslavští Sebastian Jasečko, David Moravec a Gabriel Szturc.

20.12.2020

Zbořil v Moskvě úspěšný

Útočník Bruslařů Adam Zbořil si na moskevském Channel One Cupu počínal velmi úspěšně. Nastoupil ve dvou zápasech (proti Finsku a Švédsku) a v nich si připsal 3 kanadské body za tři asistence. Během vánočních svátků se určitě těšte na rozhovor!

17.12.2020

Zbořil má asistenci

V prvním utkání národního týmu na Channel One Cupu v Moskvě Češi bohužel prohráli s Finskem 3:4. Malé osobní plus si ale připisuje debutant v českém dresu a zároveň hráč BK Mladá Boleslav Adam Zbořil, který u prostředního z našich tří gólů asistoval.

15.12.2020

S Budějovicemi v ČT

Utkání 22. prosince mezi BK Mladá Boleslav - Madeta Motor České Budějovice má ve svém vysílacím programu ČT Sport. Živý přenos startuje v 17:20.