BK MLADA BOLESLAV
13. 11. 2021 | Tomáš Taybner

Petr Haken: Hlavním cílem je dostat co nejvíc hráčů do dospělého hokeje

M l. B o l. – Nejen dorostenci ale i junioři zažívají parádní vstup do sezóny. Mladí Bruslaři v osmnácti zápasech nasbírali 41 bodů a v tabulce se nachází na třetí příčce. V rozhovoru se jejich trenér Petr Haken rozmluvil o zápasech s Plzní a Karlovými Vary, úspěšnosti hry v oslabení a nebo například výkonech brankáře Marka Stuchlíka. Mimo jiné si také pochvaluje provázanost juniorky s A týmem a prozrazuje cíle Bruslařů do zbytku sezóny. Jedním z nich je postup do nadstavbové části Extraligy juniorů, kam postupuje dvanáct nejlepších týmů základní části.

Třetí místo v tabulce Extraligy juniorů, jak jste s ním spokojeni? Co vám případně na první dva týmy chybí?

My jsme si před sezónou stanovili cíl, že budeme bojovat o nejvyšší příčky. Chtěli jsme se rovněž vyhnout problémům v té spodní polovině tabulky, protože letos padají týmy na 16.-20. místě a 15. míří do baráže, takže to se nám nejspíš povedlo. Jsem mile překvapen tím, jak hráči ke každému utkání i tréninku přistupují a myslím si, že ten průběžný výsledek je dobrý a my si ho vážíme.

Není občas potřeba hráče krotit, aby se nenechali tím postavením v tabulce unést?

Já myslím, že hráči vědí, co je potřeba k tomu, aby v dalších zápasech byli lepší. Neustále pracujeme na tom, abychom byli ještě lepší, neboť soutěž trvá celý rok a my nemůžeme být uspokojeni výsledky z prvních dvou měsíců. Předzápasovou přípravu stavíme na konkrétního soupeře a neřešíme v ní zápas, který nás čeká jako další. Hned po konci utkání už se pak hráči soustředí na nadcházející střetnutí, protože přijede úplně jiný soupeř a to je další věc, kterou se snažíme klukům vštípit, aby byli připraveni do dospělého hokeje.

Vypadá to, že vám domácí prostředí svědčí. Připravujete se na zápasy ve ŠKOENERGO Aréně jinak nebo to nějak vyplyne ze situace?

Souvisí to s tou přípravou na zápas, kde neřešíme jestli hrajeme doma nebo venku, ale samozřejmě je lepší necestovat a mít více času na předzápasovou přípravu. Myslím si, že hlavním faktorem je nastavení hráčů a příprava. Samozřejmě jsme rádi, že se nám doma daří, ale ten bodový zisk ukazuje, že hrajeme dobře také venkovní zápasy.

V předposledním zápase před reprezentační pauzou se vám podařilo jako prvnímu týmu porazit Plzeň. Hrála motivace hlavní roli nebo se toho sešlo více?

Musím přiznat, že jsme se na ten zápas připravovali celý týden. Neřekl bych, že jsme do utkání dali víc, než do těch ostatních. Kluci dobře věděli, že dorazí zatím neporažený tým. Musím také přiznat, že jejich nastavení a intenzivní příprava se v tom utkání zúročila. Připravenost na zápas se ukázala a my jsme byli lepší. Těší nás, že všichni hráči přistoupili k utkání podle našich představ a mohli si užít ten pocit, který přijde, když se příprava i zápas odmaká na sto procent. Bylo to pro nás všechny parádní vítězství, ale pořád je to jeden zápas a my pokračujeme dál.

Následně jste však v sobotu nevyzráli na Karlovy Vary. Proč tomu tak bylo?

Prvních deset minut to vypadalo, že ještě hrajeme páteční zápas. To je ukázka nastavení hráčů, které ještě není úplně profesionální, jak bychom si přestavovali. Naším hlavním cílem naučit je, aby se po zápase dokázali přepnout a soustředit se na další utkání. Právě těch prvních deset minut prohrálo utkání, protože jsme prakticky nevystřelili na branku, byli jsme lehkovážní i přístup byl odlišný od pátečního zápasu. Ve zbytku utkání už se nám nepodařilo hlavně proměnit šance, které jsme měli zejména ve druhé třetině a prohráli jsme. Ukázalo nám to, že máme na čem pracovat.

Jste druhý nejvylučovanější tým v soutěži, na druhou stranu máte třetí nejlepší oslabení v celé Extralize juniorů. V čem spočívá vysoké procento úspěšnosti hry v početní nevýhodě?

Je tam spousta zbytečných trestů, které nás stojí hodně sil a to se pak může projevit v útočné fázi, kde nám ty síly chybí. V některých zápasech máme malé množství vyloučených, ale někdy nám to tam zase naskáče. Chceme se tomu vyvarovat, protože to jsou často zákroky holí v situacích, kdy nejsme pod tlakem a zbytečně se tak oslabujeme. Na druhou stranu musím pochválit práci speciálních týmů, i když my se snažíme hráče v oslabení protáčet, aby se tuto činnost naučili. Zatím jsme v oslabení moc gólů nedostali, což je podpořené kvalitní defenzivní prací a výkonem brankáře.

Když už jsme u výkonu brankářů. Marek Stuchlík, vaše jednička, je nejvytěžovanějším gólmanem celé soutěže. Jak jste spokojeni s jeho výkony?

Pro nás milé překvapení, jakým stylem Marek pracuje a jak skvělé výkony předvádí. Odvádí pro nás cennou práci, která pomáhá celému týmu a tým zase v defenzivní činnosti pomáhá Markovi. Chtěl bych vyzvednout jeho pracovitost, která je zúročena výsledky. Podporu od nás má, proto i odchytal nejvíc minut ze všech brankářů v lize a myslím, že si ji zaslouží.

Hned několik hráčů už letos nakouklo do A týmu, který se potýká s marodkou, a někteří dokonce okusili Ligu Mistrů. Ukazuje tato skutečnost, že jste se vydali správnou cestou?

Jsem moc rád, že hráči z juniorky jsou schopní zápas za A tým odehrát a to propojení, které máme nastavené věřím, že funguje. Když je potřeba, tak jsou hráči připraveni a bylo to vidět v dvojzápase s Curychem, který odehrálo hned několik našich kluků. Musím říct, že svoji kvalitou si někteří hráči jako Jan Závora, řekli o šanci mezi muži. Za Ústí nad Labem zase hráli Michal Simon a Dominik Vacík. S Ústím máme nadále spolupráci, takže v tom budeme pokračovat a já věřím, že postupem času prorazí ještě další hráči.

Na jednu stranu je dobré, když hráč může nastoupit mezi dospělými a rozvíjet se individuálně. Na druhou stranu vám pak chybí v juniorském týmu a vás to může oslabit. Jak se k tomu stavíte?

Beru to jako součást filosofie, kterou náš klub razí. Když máte hráče, který svou kategorii přeroste, tak by měl dostat prostor o patro víš, což se tu děje. Musíme pracovat tak, abychom mohli do juniorky zase zapojit mladší ročníky a to je takový nekonečný koloběh. Hráčům jsme před sezónou říkali, že pokud se jim bude herně dařit, tak mají šanci okusit dospělý hokej a jsem rád, že se to daří.

Z dorosteneckého týmu se dostalo do reprezentačních výběrů hned několik hráčů. Jak jste na tom vy?

Ve dvacítce máme Davida Moravce, který věkově patří mezi juniory, ale zároveň už je plnohodnotným členem A týmu, což je skvělé. Do reprezentační devatenáctky byli povoláni Karel Křepelka a Dominik Brouček, v osmnáctce zase máme Šimona Němce. Jsme rádi, že máme zastoupení ve všech kategoriích, navíc tam jsou i hráči v pozici náhradníků nebo na hraně reprezentace. Určitě ještě musím jmenovat Vojtěcha Poláka, který za osmnáctku nastoupil do trojzápasu s Ruskem. Je vidět, že jsme schopni produkovat hráče pro národní tým.

Jaké cíle si pro zbytek sezóny kladete?

Začátek se nám povedl, teď nás čeká ještě 20 zápasů do konce základní části. Chceme pracovat na tom, aby hráči nebyli uspokojení a vyvíjeli se nejen jako tým, ale i individuálně. Hlavním cílem je dostat co největší množství hráčů do dospělého hokeje a dostat se do nadstavbové části soutěže. Vážit si bodů, které jsme dokázali vybojovat a pracovat na tom, abychom byli konkurenceschopní celou sezónu.

Děkujeme za rozhovor.

Další články

Aktuality

27.11.2021

Dorost první v tabulce

V sobotu odehráli boleslavští dorostenci poslední utkání základní části. Porazili v něm na domácí půdě Litvínov 6:5 a po základní části se umístili na 1. místě v tabulce skupiny Západ. Bruslaři tak půjdou do nadstavby z nejlepší možné pozice. Gratulujeme celému realizačnímu týmu. Rozlosování nadstavby bude na našem webu k dispozici začátkem příštího týdne.

26.11.2021

Zápas B týmu odložen

Zápas B mužstva proti Kutné Hoře, který se měl hrát v sobotu 27. listopadu v Mladé Boleslavi, byl odložen. Náhradní termín utkání zatím nebyl stanoven. V sobotu se tak na domácím ledě představí nakonec jen dorost, který na hlavní ploše ŠKOENERGO arény vyzve od 13 hodin Litvínov.

22.11.2021

Zápas JUN odložen

Sobotní zápas juniorů proti Olomouci, který se měl hrát ve 13 hodin ve ŠKOENERGO aréně, byl odložen. Duel byl z důvodu karantény na straně soupeře přeložen na úterý 14. prosince v 18:00.

25.10.2021

Předprodej na Plzeň

Z důvodu státního svátku ve čtvrtek 28. října je fyzický předprodej vstupenek na páteční utkání s HC Škoda Plzeň přesunut na středu 27. října od 9 do 13 hodin.

21.10.2021

D. Šťastný mimo hru

Ani do utkání s Olomoucí nenastoupí útočník David Šťastný. Bohužel jeho zranění si vyžádá několikatýdenní léčbu. Bližší informace o povaze jeho zranění klub poskytovat nebude.

05.10.2021

Nové tváře

V dresu Bruslařů proti úternímu zápasu s Curychem představí méně tradiční tváře – kromě několika hráčů mladoboleslavské juniorky jde především o útočníky Tomáše Knotka ze Slavie a Jana Grima z Ústí nad Labem. Oba mají do středočeského klubu vyřízené střídavé starty.