BK MLADA BOLESLAV
21. 6. 2019 | Vojtěch Tůma

Ondřej Ježek: S týmem se zatím pořád seznamuji, progres ale vidím


M l. B o l. – O kondiční přípravu A týmu se nově stará Ondřej Ježek, jenž do města automobilů přišel z Litvínova, kde v minulosti spolupracoval s Radimem Rulíkem. Na tomto postu nahrazuje Jana Vidnera, který bude nadále plnit pouze roli videokouče. „Video je v dnešním hokeji nesmírně důležitým prvkem, rozhodli jsme se ho ve větší míře implementovat i do mládeže, tzn. do juniorů a dorostu," nechal se slyšet Radim Vrbata. V rozhovoru s rodákem z Tábora se dočtete třeba o náplni úskalích povolání kondičního trenéra či dosavadním průběhu letní přípravy Bruslařů.

Ondřeji, na začátek vás poprosím, jestli byste se mohl boleslavským fanouškům trochu představit.

Pocházím z jižních Čech. Narodil jsem se v Táboře a poměrně dlouho hrál hokej za České Budějovice. Našel jsem si manželku z Jihlavy, kde momentálně už asi desátým rokem žijeme. Zhruba osm až devět let se zabývám silově-kondičním tréninkem, ze začátku jsem pracoval hlavně individuálně s mladými hráči. Před pěti lety mě oslovil Radim Rulík a vzal mě k sobě do Litvínova, kde jsem poslední čtyři roky působil jako kondiční trenér.

Kdy a jak padlo rozhodnutí, že se tomuto oboru budete věnovat?

Už během aktivní hokejové kariéry jsem se vždy snažil být co nejlépe kondičně připraven. Zároveň jsem studoval na sportovním gymnáziu, anatomie a fyziologie člověka mě vždy zajímala. Po konci hráčské kariéry to tak nějak vyplynulo a začal jsem se věnovat kondičním přípravám pro sportovce.

Jak náročné je toto povolání? Musíte se třeba neustále vzdělávat?

Tento obor se, stejně jako většina ostatních, stále posouvá dopředu. Vzdělání je v této oblasti strašně důležité, takže pokud to jde, tak svůj volný čas trávím samostudiem, vzdělávacími programy nebo se snažím jezdit na různé stáže.

Do Mladé Boleslavi jste se tedy také dostal kvůli panu Rulíkovi?

V Litvínově jsem měl ještě na rok smlouvu, ale už během minulé sezony mě kontaktoval Miloslav Hořava. Poté jsem začal komunikovat s Radimem Vrbatou i s panem Rulíkem a nějak jsme to dali dohromady.

Dá se říci, že každý kondiční trenér má své know-how?

Každý kondiční trenér věří a věnuje se trochu jiným směrům, specializace není u všech stejná. Ale samozřejmě, že věci, co používám v trénincích, jsem nevymyslel, ale mám je odněkud získané, nastudované nebo převzaté od jiných lidí.

Můžete tedy přiblížit své plány na práci v Mladé Boleslavi? S čím jste sem přišel?

Máme za sebou zhruba sedm a půl týdne. Snažím se s klukama jít od nejzákladnějších věcí, hodně řešíme techniku základních cviků nebo rehabilitační věci, aby se hráčům během sezony vyhýbala zranění. Nevím, jak tu probíhala příprava v minulých letech, některé věci pro ně mohou být trochu nové. Zabýváme se především silovým tréninkem a samozřejmě i kondicí.

Na toto téma jsme se s několika hráči bavili. Říkali, že každý prochází určitými fázemi tréninku. Je to tedy tak, že zátěž se pro ně postupem času zvyšuje?

Určitě ano. Dostali jsme k dispozici devět týdnů, příprava byla rozdělena do tří bloků. Snažíme se jít postupně, první tři týdny byly z mého pohledu lehké, všichni jsme se tak nějak oťukávali a seznamovali. Další tři týdny už byly náročnější a teď aktuálně jsme v té nejtěžší fázi. Samozřejmě to není jen o tom, co natrénujeme v létě, jde o celoroční práci. Pořád jsme v podstatě na začátku.

Už máte od hráčů nějaké ohlasy?

Určitý progres na nich vidím a myslím si, že i hráči by ho měli cítit. Ale jak jsem řekl, teprve začínáme a cesta před námi je ještě pořád dlouhá.

V posledních letech tu bylo zvykem, že se v rámci letní přípravy jezdilo třeba na hory nebo do jižních Čech, letos tomu ale tak není. Znamená to tedy, že v Boleslavi máte k dispozici vše, co potřebujete?

Podmínky na trénování jsou tu dobré. Soustředění vždy funguje jako rozbití stereotypu přípravy, ale letos jsme se dohodli, že nikam nepojedeme. Devět týdnů přípravy mi přijde jako ideální doba, s týmem se zatím poznáváme, takže si myslím, že program na mé první strávené léto v Boleslavi jsme vymysleli správně.

Asi se dá říci, že z trenérského štábu jste to nyní vy, kdo s hráči tráví nejvíce času, během sezony se to ale samozřejmě otočí ...

Všechny fáze přípravy konzultuji s ostatními. Není to úplně tak, že bych měl přes léto ve všem poslední slovo. Mnou připravený program jsme si prošli s trenéry, oni mi řekli svůj názor, byla to týmová práce. Ale máte pravdu, že náplň tréninku teď řeším hlavně já a pan Rulík s panem Paterou mi pomáhají. V červenci a srpnu se to otočí, prioritou bude příprava na ledě, ale i tak s nimi určitě plánuji dále pracovat a dostat do nich sílu s intenzitou, abychom se mohli prezentovat bruslivým a energickým hokejem. Během sezony se budu snažit udržovat kluky v kondici, aby se jim vyhýbaly zdravotní problémy, případně se více věnovat hráčům, kteří se do zápasů tolik nedostávají nebo se vracejí po zranění.

Chystáte se i vy s hráči na led?

Během naší dřívější spolupráce mi pan Rulík prostor na ledě dával. Teď jsme se o tom zatím nebavili, ale možné to určitě je.

Pomáháte hráčům i v oblasti stravování?

V rámci studia se o to zajímám a baví mě to. Ještě nebyl úplně čas to nějak řešit, ale v průběhu sezony se k tomu určitě dostaneme.

Děkujeme za rozhovor.

Další články

Aktuality

19.10.2019

Vstupenky na Kladno

Vstupenky na nedělní zápas s Kladnem jsou téměř vyprodány. V online prodeji je k dispozici již jen několik vstupenek a další již nebudou do internetového prodeje uvolněny. Poslední vstupenky v řádu několika desítek budou k dispozici v neděli hodinu před začátkem utkání už jen na pokladnách. Dorazte proto na zápas včas.

15.10.2019

Se Spartou dříve

Utkání 21. kola, které je na programu v neděli 24. listopadu, a ve kterém BK Mladá Boleslav přivítá doma celek HC Sparta Praha, zařadila ČT Sport do svého živého vysílání a úvodní vhazování je z tohoto důvodu posunuto už na 14. hodinu.

15.10.2019

Žejdl dostal stop

Disciplinární komise se zabývala zákrokem Lukáše Žejdla na Ondřeje Romana v nedělním utkání mezi Mladou Boleslaví a Vítkovicemi. Žejdl už v zápase obdržel pětiminutový trest společně s trestem do konce utkání a komise následně rozhodla o stopce na jedno utkání. Mladoboleslavský útočník tak v pátek nepojede s Bruslaři do Karlových Varů.

13.10.2019

B tým nedohrál

Sobotní utkání B týmu proti Královu Dvoru se nedohrálo. Za stavu 4:1 pro Mladou Boleslav totiž před třetí třetinou vypadla elektřina. Výpadek se ukázal být jako rozsáhlý a nepomohlo ani čekání. Po 20 minutách čekání potmě tak hlavní rozhodčí Jan Jílek hráče poslal do kabin a duel ukončil. O tom, zda tento výsledek bude platný, rozhodně ještě příslušná komise Českého svazu ledního hokeje.

12.10.2019

Výjezd do Pardubic

Boleslavští fanoušci se chystají v neděli 27. října podpořit hráče do Pardubic. A protože je druhý den státní svátek, a většinou tak odpadá ranní vstávání, doufá Boleslavská Smečka, že vypraví alespoň dva autobusy. Přihlašujte se a pomozte Bruslařům být v Pardubicích jako doma!

05.10.2019

MHD z fotbalu na hokej

V neděli 6. října vypraví Dopravní podnik Mladá Boleslav pro fanoušky sportu linku, která je přepraví z fotbalového stadionu k hokejovému. Po fotbalovém utkání FK Mladá Boleslav tak bude připraven přímý odvoz před hlavní bránou stadionu. Autobusy budou odjíždět v 17:20, což je cca 5 minut po skončení zápasu. Hokejový zápas Bruslařů začíná v 18:30.