BK MLADA BOLESLAV
21. 6. 2019 | Vojtěch Tůma

Ondřej Ježek: S týmem se zatím pořád seznamuji, progres ale vidím


M l. B o l. – O kondiční přípravu A týmu se nově stará Ondřej Ježek, jenž do města automobilů přišel z Litvínova, kde v minulosti spolupracoval s Radimem Rulíkem. Na tomto postu nahrazuje Jana Vidnera, který bude nadále plnit pouze roli videokouče. „Video je v dnešním hokeji nesmírně důležitým prvkem, rozhodli jsme se ho ve větší míře implementovat i do mládeže, tzn. do juniorů a dorostu," nechal se slyšet Radim Vrbata. V rozhovoru s rodákem z Tábora se dočtete třeba o náplni úskalích povolání kondičního trenéra či dosavadním průběhu letní přípravy Bruslařů.

Ondřeji, na začátek vás poprosím, jestli byste se mohl boleslavským fanouškům trochu představit.

Pocházím z jižních Čech. Narodil jsem se v Táboře a poměrně dlouho hrál hokej za České Budějovice. Našel jsem si manželku z Jihlavy, kde momentálně už asi desátým rokem žijeme. Zhruba osm až devět let se zabývám silově-kondičním tréninkem, ze začátku jsem pracoval hlavně individuálně s mladými hráči. Před pěti lety mě oslovil Radim Rulík a vzal mě k sobě do Litvínova, kde jsem poslední čtyři roky působil jako kondiční trenér.

Kdy a jak padlo rozhodnutí, že se tomuto oboru budete věnovat?

Už během aktivní hokejové kariéry jsem se vždy snažil být co nejlépe kondičně připraven. Zároveň jsem studoval na sportovním gymnáziu, anatomie a fyziologie člověka mě vždy zajímala. Po konci hráčské kariéry to tak nějak vyplynulo a začal jsem se věnovat kondičním přípravám pro sportovce.

Jak náročné je toto povolání? Musíte se třeba neustále vzdělávat?

Tento obor se, stejně jako většina ostatních, stále posouvá dopředu. Vzdělání je v této oblasti strašně důležité, takže pokud to jde, tak svůj volný čas trávím samostudiem, vzdělávacími programy nebo se snažím jezdit na různé stáže.

Do Mladé Boleslavi jste se tedy také dostal kvůli panu Rulíkovi?

V Litvínově jsem měl ještě na rok smlouvu, ale už během minulé sezony mě kontaktoval Miloslav Hořava. Poté jsem začal komunikovat s Radimem Vrbatou i s panem Rulíkem a nějak jsme to dali dohromady.

Dá se říci, že každý kondiční trenér má své know-how?

Každý kondiční trenér věří a věnuje se trochu jiným směrům, specializace není u všech stejná. Ale samozřejmě, že věci, co používám v trénincích, jsem nevymyslel, ale mám je odněkud získané, nastudované nebo převzaté od jiných lidí.

Můžete tedy přiblížit své plány na práci v Mladé Boleslavi? S čím jste sem přišel?

Máme za sebou zhruba sedm a půl týdne. Snažím se s klukama jít od nejzákladnějších věcí, hodně řešíme techniku základních cviků nebo rehabilitační věci, aby se hráčům během sezony vyhýbala zranění. Nevím, jak tu probíhala příprava v minulých letech, některé věci pro ně mohou být trochu nové. Zabýváme se především silovým tréninkem a samozřejmě i kondicí.

Na toto téma jsme se s několika hráči bavili. Říkali, že každý prochází určitými fázemi tréninku. Je to tedy tak, že zátěž se pro ně postupem času zvyšuje?

Určitě ano. Dostali jsme k dispozici devět týdnů, příprava byla rozdělena do tří bloků. Snažíme se jít postupně, první tři týdny byly z mého pohledu lehké, všichni jsme se tak nějak oťukávali a seznamovali. Další tři týdny už byly náročnější a teď aktuálně jsme v té nejtěžší fázi. Samozřejmě to není jen o tom, co natrénujeme v létě, jde o celoroční práci. Pořád jsme v podstatě na začátku.

Už máte od hráčů nějaké ohlasy?

Určitý progres na nich vidím a myslím si, že i hráči by ho měli cítit. Ale jak jsem řekl, teprve začínáme a cesta před námi je ještě pořád dlouhá.

V posledních letech tu bylo zvykem, že se v rámci letní přípravy jezdilo třeba na hory nebo do jižních Čech, letos tomu ale tak není. Znamená to tedy, že v Boleslavi máte k dispozici vše, co potřebujete?

Podmínky na trénování jsou tu dobré. Soustředění vždy funguje jako rozbití stereotypu přípravy, ale letos jsme se dohodli, že nikam nepojedeme. Devět týdnů přípravy mi přijde jako ideální doba, s týmem se zatím poznáváme, takže si myslím, že program na mé první strávené léto v Boleslavi jsme vymysleli správně.

Asi se dá říci, že z trenérského štábu jste to nyní vy, kdo s hráči tráví nejvíce času, během sezony se to ale samozřejmě otočí ...

Všechny fáze přípravy konzultuji s ostatními. Není to úplně tak, že bych měl přes léto ve všem poslední slovo. Mnou připravený program jsme si prošli s trenéry, oni mi řekli svůj názor, byla to týmová práce. Ale máte pravdu, že náplň tréninku teď řeším hlavně já a pan Rulík s panem Paterou mi pomáhají. V červenci a srpnu se to otočí, prioritou bude příprava na ledě, ale i tak s nimi určitě plánuji dále pracovat a dostat do nich sílu s intenzitou, abychom se mohli prezentovat bruslivým a energickým hokejem. Během sezony se budu snažit udržovat kluky v kondici, aby se jim vyhýbaly zdravotní problémy, případně se více věnovat hráčům, kteří se do zápasů tolik nedostávají nebo se vracejí po zranění.

Chystáte se i vy s hráči na led?

Během naší dřívější spolupráce mi pan Rulík prostor na ledě dával. Teď jsme se o tom zatím nebavili, ale možné to určitě je.

Pomáháte hráčům i v oblasti stravování?

V rámci studia se o to zajímám a baví mě to. Ještě nebyl úplně čas to nějak řešit, ale v průběhu sezony se k tomu určitě dostaneme.

Děkujeme za rozhovor.

Další články

Aktuality

15.07.2019

Stříbro pro Mazancovou

Česká reprezentace žen skončila na mistrovství světa v inline hokeji v Barceloně na druhém místě, když ve finále podlehla USA 1:3. Tereza Mazancová během šampionátu nastoupila ke všem sedmi zápasům a vstřelila celkem 5 gólů. V národním dresu se představila i Kristýna Kaltounková, jež před lety v Boleslavi působila v žákovských kategoriích. Ta vstřelila o gól méně.

10.07.2019

Mazancová reprezentuje

Boleslavská hokejistka Tereza Mazancová se od 6. července účastní v rámci World Roller Games ženského mistrovství světa v inline hokeji. V národním dresu odehrála všechny čtyři utkání základní skupiny, v nichž naše holky dominovaly. Vyrovnávací gól Mazancové v zápase s Finkami znamenal obrat v boji o první místo skupiny B. Ve čtvrtfinále se Češkám postaví reprezentantky Japonska. Výsledky můžete sledovat zde.

25.06.2019

Rozpis ledu mládeže

V sekci Mládež → Informace pro rodiče nově najdete rozpis obsazení obou ledových ploch platný pro sezonu 2019/2020 platný od září 2019.

24.06.2019

Bernad a Flynn mistry

Boleslavský obránce David Bernad a útočník Oscar Flynn se v neděli 23. června stali mistry české extraligy v inline hokeji v dresu IHC Prague Rats.

20.06.2019

FANSHOP uzavřen

E-shop FANSHOPU BK Mladá Boleslav bude od 28. června do 14. července mimo provoz z důvodu dovolené. Objednávky zadané v tomto období budou vyřizovány od 15. července. Kamenná prodejna bude uzavřena od 12. července do 26. července, opět z důvodu dovolené. Znovu se bude otevírat v pondělí 29. července a bude platit klasická otevírací doba PO – PÁ od 10:00 do 17:00

14.06.2019

Permice stále v prodeji

I po prvním týdnu prodeje permanentních vstupenek na extraligovou sezonu 2019/2020 je jich stále několik k dispozici i na sezení. Permanentek na stání je zatím dostatek. Nepropásněte příležitost a zakupte si permanentky online nebo fyzicky na vedení klubu zase příští týden od úterý do čtvrtka. Všechny informace najdete zde.