BK MLADA BOLESLAV
20. 5. 2021 | Vojtěch Drbohlav

Novinky v nejvyšší soutěži juniorů. Změny v jejím názvu i systému play off

M l. B o l. – Nejvyšší juniorskou čekají, jak už se stalo v posledních letech ze strany Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) zvykem, opět změny. Liga se vrátí znovu ke svému původnímu názvu Extraliga juniorů, hrát ji bude lichý počet účastníků. Nově v Česku už nebude působit rakouský Salzburg. Dojde také k výrazným změnám v hracím schématu, konkrétně se změní play off a z extraligy sestoupí hned několik týmů.

V první části se všechna mužstva utkají dvakrát každé s každým, to znamená 38 hracích kol a 36 utkání pro jednotlivé týmy. V každém kole bude mít jeden tým volno. Nejlepších 12 týmů si následně zahraje o titul.

Konkrétně se rozdělí do třech skupin, a to na základě umístění za základní části. Skupinu A utvoří 1., 6., 7. a 12. tým, skupinu B 2., 5., 8. a 11. tým a skupinu C 3., 4., 9. a 10. tým. Výsledky z úvodní části si přenášet nebudou, ale pro druhou část soutěže získají družstva z prvních tří míst bonifikaci šest bodů a družstva ze čtvrtého až šestého místa tři body. Následně se každý s každým potká hned čtyřikrát, Bruslaři tak odehrají 12 kol.

Ty týmy, které se umístí na 13. až 19. místě budou poté hrát o udržení v tuzemské elitě. V sedmičlenné skupině play out se utkají dvakrát každý s každým (14 kol, 12 zápasů). Do tabulky si nicméně přenesou všechny výsledky z první části.

Výrazné zúžení Extraligy juniorů

S jistotou ze soutěže sestoupí hned pět týmů. Třináctý se zachrání s jistotou, čtrnáctý celek pak čeká baráž s vítězem Ligy juniorů. Ta se bude hrát na dva vítězné zápasy.

Nejlepších osm mužstev mezitím rozehraje play off. Do něj postoupí ze skupin A, B i C vždy první dva týmy a rovněž dva nejlepší týmy ze třetích míst. Pro potřeby vyřazovacích bojů utvoří těchto osm mužstev pořadí podle umístění ve skupinách a získaných bodů.

Změna v počtu vítězných zápasů v play off

Novinkou bude, kromě baráží a dalších změn, také souboj o titul. Nově se bude hrát čtvrtfinále na tři vítězné souboje, semifinále a finále pak hned na čtyři vítězství. Počet vítězných zápasů potřebných pro postup, případně zisk titulu se tak oproti dřívějšku rovnou zdvojnásobí. Poražené celky ze semifinálových sérií navíc nastoupí do krátké série o bronz, hrané na dva zápasy (na skóre).

Nový ročník začne v pátek 10. září 2021, první část vyvrcholí 5. února 2022. Po reprezentační přestávce, v úterý 15. února, odstartují osmifinálové skupiny i play out. Play off vypukne 22. března a mistra poznáme nejdříve 21. dubna (čtvrté finále), nejpozději pak 28. dubna 2022 (případné sedmé finále). Do finálové série tak s jistotou nezasáhnou hráči, kteří pojedou na mistrovství světa do 18 let.

Týmy, které nepostoupí do play off, završí ročník buď 19. března (konec osmifinálových skupin), 26. března (konec play out) nebo 2. či 4. dubna (konec baráže). Mistrovský titul z posledního kompletně dohraného ročníku 2018/19 budou obhajovat třinečtí Oceláři.

Účastníci Extraligy juniorů v sezóně 2021/2022

HC VÍTKOVICE RIDERA, HC Sparta Praha, AZ Heimstaden Havířov, BK Mladá Boleslav, HC Energie Karlovy Vary, Bílí Tygři Liberec, HC Kometa Brno, HC Slavia Praha, HC Dynamo Pardubice, HC Olomouc, HC Litvínov, Rytíři Kladno, PSG Berani Zlín, HC Škoda Plzeň, HC Motor České Budějovice, HC Dukla Jihlava, HC Oceláři Třinec, Mountfield HK, Piráti Chomutov

Další články

Aktuality

17.06.2021

Mladí Bruslaři na kempu

Trenéři mládežnických národních týmů do 17 a do 20 let ohlásili soupisky hráčů, kteří se zúčastní letních přípravných kempů. Do mladší zmíněné kategorie se podívají Bruslaři Vojtěch Vochvest a Jiří Sypecký (22. června - 24. června 2021 ve Velkých Popovicích) a ve starší kategorii pak figurují jména Davida Moravce a Gabriela Szturce (27. června - 2. července 2021 ve Velkých Popovicích). Náhradníci jsou Oliver Šatný a Dominik Vacík.

10.06.2021

Rozlosování zápasů

V sekci mládeže nově naleznete rozlosování zápasů juniorů a dorostu, a to jak přípravných utkání, tak i mistrovských. Junioři se budou v základní části extraligy potkávat s týmy z celé republiky a také rakouským Salzburgem. Dorostenci pak budou, stejně jako minulý rok, působit v regionální divizi "Západ".

08.06.2021

Minsk vyřazen z CHL

S ohledem na nejnovější vývoj rozhodla Rada Champions Hockey League, že účast Běloruska v sezóně 2021/2022 je podle současného stavu spojena s příliš mnoha nepředvídatelnostmi pro všechny zúčastněné strany, a proto je divoká karta pro tamější mistrovský tým Junosť Minsk zrušena. Rada CHL zatím nerozhodla, jak s uvolněným místem naloží. Tato skutečnost se týká především třineckých Ocelářů, kteří měli Minsk ve skupině F.

21.05.2021

Bruslaři v Radiožurnálu

Český rozhlas spouští v pátek 21. května první čistě sportovní stanici u nás. Jmenuje se Radiožurnál Sport. Ta od 14 do 15 hodin odvysílá debatu k hokejovému mistrovství světa. Hosty budou sportovní manažer BK Mladá Boleslav Václav Nedorost a gólman Jan Růžička.

19.05.2021

Soupeři v Lize mistrů

BK Mladá Boleslav už zná své soupeře v základní skupině Ligy mistrů. Los Bruslařům určil skupinu B a v ní Lions Curych (Švýcarsko), IFK Helsinky (Finsko) a Frölunda Indians (Švédsko).

08.05.2021

Bruslaři na MS nejedou

Brankář Jan Růžička a útočníci Ondřej Najman a Pavel Kousal byli momentálně z národního týmu pro přípravu na mistrovství světa vyřazeni. Trenér českého výběru Filip Pešán nicméně avizoval, že je s hráči domluven, že v případě jakýchkoliv změn, mu budou Bruslaři opět k dispozici.