BK MLADA BOLESLAV
31. 10. 2020 | Adéla Kvapilová

Nezastavitelný Polák a nedobytná oslabení. Jak se dařilo mládežníkům před pauzou?

M l. B o l. – Už jsou to tři týdny, kdy junioři a dorostenci odehráli svá poslední utkání. Nyní čekají na návrat, který je zatím v nedohlednu. Jak boleslavská mládež odstartovala ročník před nucenou přestávkou, která přišla s druhou vlnou šíření koronaviru? V čem kolísali a v čem naopak dominovali? Přečtěte si ve shrnutí níže.

Juniory zdobí kvalitní obrana a oslabení

Juniorská liga akademií, oproti ostatním soutěžím, začala již na počátku září. Bruslaři do nucené přestávky stihli odehrát celkem jedenáct utkání, během kterých nasbírali 19 bodů – za šest výher – Litvínov skolili 2:1 po prodloužení, 3:1 vyzráli nad Chomutovem, 2:1 předčili Olomouc, stejným skórem zdolali Hradec Králové a v posledním zápase se vytáhli 5:0 nad pražskou Slavii – a dvě prohry – po prodloužení 5:4 proti Kladnu a na nájezdy nestačili na Spartu 2:1. Bez bodového zisku odešli ve třech případech (1:4 podlehli Energii, 3:6 prohráli s Plzní a 3:4 nestačili na Vítkovice). Momentálně tak setrvávají na čtvrté pozici.

Během úvodních zápasů předváděli boleslavští mládežníci nestabilní výkony. Prohru střídala výhra a naopak. V domácích zápasech se jim podařilo najít správný klíč k úspěchu, avšak přišla nevynucená pauza. Mrzí mě, že teď přijde pauza, protože jsme se dostali do situace, kdy o sobě začínáme vědět, a myslím si, že je radost se na to dívat. Věřím, že to nezapomeneme,“ vyjádřil se po utkání se Slavií trenér akademiků Petr Haken.

Co říkají statistiky? Mladí Bruslaři se mohou pyšnit silnou obranou. Podle statistik v počtu střel vyslaných soupeřem drží s průměrem 27,09 na zápas první příčku. V celkovém součtu střel na branku soupeře jim za 378 vyslaných ran patří třetí místo, avšak je nutné podotknout, že oproti ostatním celkům mají odehráno více utkání. Průměr střel na svatyni soka je 34,6 na zápas, což je řadí až na počátek druhé poloviny tabulky.

Další prvenství vlastní v procentuálním počtu ubráněných oslabení. Bruslaři jako jediný celek v lize mají úspěšnost vyšší než 90 %, a to 91,89 %. Z 37 oslabení lovili kotouč ze sítě pouze třikrát, konkrétně z využití Kladna a Vítkovic. Na druhé straně k podtržení přesilových her nedochází, ty kolísají. Celkově si početní převahu Mladá Boleslav střihla 44 krát, avšak z proměnění se radovala pouze v sedmi případech. Procentuální využití početní výhody je tak 15,91 %, čímž boleslavským juniorům patří v této disciplíně až 17. pozice.

Nejproduktivnější hráči:

Jan Závora – 9 bodů (4+5), 11 zápasů

Jan Půček – 8 bodů (2+6), 10 zápasů

Oskar Haas – 7 bodů (4+3) ,11 zápasů

Martin Snášel – 7 bodů (3+4), 11 zápasů

Gólmani:

Oliver Šatný bránil boleslavskou svatyni v devíti zápasech, z nichž pětkrát zaznamenal výhru. Jeho celkový čas strávený na ledě je 553 minut, čímž mu patří první místo v této disciplíně. S počtem zásahů 249 se řadí na pátou příčku a s 92,22% úspěšností zákroků mu náleží osmá pozice.

Zbylé dva duely hájil klec Bruslařů Tadeáš Zeithaml. Nejprve nastoupil proti karlovarské Energii, kde Mladá Boleslav utrpěla porážku, avšak druhé příležitosti se chopil na výbornou, když nepustil za sebe ani jednu ránu pražské Slavie. Na ledě strávil celkem 120 minut a jeho úspěšnost zákroků čítá 90,48 %.

Dorost na vítězné vlně, statistikám vládne Polák

Dorostenecká extraliga odstartovala zhruba v polovině září. Boleslavští dorostenci za necelý měsíc odehráli šest zápasů, během kterých ukořistili 14 bodů. Z vítězství se radovali mladí Bruslaři hned pětkrát – doma rozstříleli PZ Kladno 7:0, v Litvínově dokonali převrat po prodloužení na 4:3, ovládli přestřelku s Chomutovem 8:5, zvítězili v regionálním derby s Libercem 4:2 a tříbodový zisk zaznamenali i zápase proti pražské Hvězdě, jež porazili 2:5. Jediný duel, který nedokázali mladí Bruslaři přetavit v bodový zisk, byl souboj s Karlovými Vary, kterým podlehli 2:5. Bruslaři přečkávají přestávku těsně pod vrcholem na druhé příčce skupiny Západ.

Dorostenci, na rozdíl od nejstarších mládežníků, předvádí vyrovnanou hru, kterou zdobí i úspěšnost střelby. V šesti zápasech vyslali 206 střel na gólmana soupeře a s úspěšností střelby 14,6 % se řadí na druhou pozici ve skupině za liberecké Bílé Tygry. Mladším Bruslařům se zatím daří přesilové hry, podle statistik proměnili skoro každou čtvrtou. Jejich konání podtrhuje i úspěšnost v oslabení. Z 23 početních nevýhod inkasovali pouze dvakrát, čímž, stejně jako starší kategorie, pokořili 90% úspěšnost, přesně 91,3 %.

Boleslavští dorostenci mají v týmu tahouna. Vojtěch Polák vévodí kanadskému bodování nejen ve skupině Západ, ale i v celé soutěži. Na kontě má 11 gólů a 8 asistencí, což značí v průměru více jak tři body na zápas. „Já sám nevím, kde se to ve mně vzalo. Všechno se to nějak spojilo do sebe a rozstřílel jsem se. Velký podíl na tom mají i ranní dovednostní tréninky s panem Vrbatou a panem Nedorostem. Trénujeme krytí kotouče, střelbu, zakončení, bruslení... Všechno,“ řekl v rozhovoru pro hokej.cz boleslavský útočník. V uplynulém ročníku si odškrtl premiéru u juniorů, letos za ně nastoupil pětkrát. Dohromady nasbíral 4 body za tři trefy a jednu nahrávku.

Nejproduktivnější hráči:

Vojtěch Polák – 19 bodů (11+8), 6 zápasů

Jakub Vítek – 6 bodů (5+1), 6 zápasů

Jakub Hruška – 5 bodů (2+3), 6 zápasů

Tadeáš Tůma – 5 bodů (1+4), 6 zápasů

Gólmani:

Do pěti utkání zasáhl Jakub Král, jenž si zapsal čtyři výhry, prohru a jedno čisté konto. Ve hře strávil dohromady 304 minut, během kterých zaznamenal 88,72% úspěšnost.

Jeden z duelů měl v režii Daniel Forst. Mladší z brankářské dvojice naskočil do posledního zápasu proti celku z Prahy, ve kterém dvakrát inkasoval. Po tomto střetnutí mu náleží 90,91% úspěšnost.

Odpověď na otázku, kdy dojde k obnovení soutěží, je stále nejasná. Nezbývá nic jiného než čekat.

Další články

Aktuality

13.07.2021

Debata s Bruslaři

Hokejisté BK Mladá Boleslav Martin Ševc a Jan Růžička budou hosty pořadu redaktora Pavla Petra v pořadu Za zrcadlem a to ve středu 14. července od 19 hodin v restauraci na hřišti SK Kosmonosy. Vstupné je dobrovolné formou tomboly, v níž se můžete těšit i na dárečky od Bruslařského klubu.

17.06.2021

Mladí Bruslaři na kempu

Trenéři mládežnických národních týmů do 17 a do 20 let ohlásili soupisky hráčů, kteří se zúčastní letních přípravných kempů. Do mladší zmíněné kategorie se podívají Bruslaři Vojtěch Vochvest a Jiří Sypecký (22. června - 24. června 2021 ve Velkých Popovicích) a ve starší kategorii pak figurují jména Davida Moravce a Gabriela Szturce (27. června - 2. července 2021 ve Velkých Popovicích). Náhradníci jsou Oliver Šatný a Dominik Vacík.

10.06.2021

Rozlosování zápasů

V sekci mládeže nově naleznete rozlosování zápasů juniorů a dorostu, a to jak přípravných utkání, tak i mistrovských. Junioři se budou v základní části extraligy potkávat s týmy z celé republiky a také rakouským Salzburgem. Dorostenci pak budou, stejně jako minulý rok, působit v regionální divizi "Západ".

08.06.2021

Minsk vyřazen z CHL

S ohledem na nejnovější vývoj rozhodla Rada Champions Hockey League, že účast Běloruska v sezóně 2021/2022 je podle současného stavu spojena s příliš mnoha nepředvídatelnostmi pro všechny zúčastněné strany, a proto je divoká karta pro tamější mistrovský tým Junosť Minsk zrušena. Rada CHL zatím nerozhodla, jak s uvolněným místem naloží. Tato skutečnost se týká především třineckých Ocelářů, kteří měli Minsk ve skupině F.

21.05.2021

Bruslaři v Radiožurnálu

Český rozhlas spouští v pátek 21. května první čistě sportovní stanici u nás. Jmenuje se Radiožurnál Sport. Ta od 14 do 15 hodin odvysílá debatu k hokejovému mistrovství světa. Hosty budou sportovní manažer BK Mladá Boleslav Václav Nedorost a gólman Jan Růžička.

19.05.2021

Soupeři v Lize mistrů

BK Mladá Boleslav už zná své soupeře v základní skupině Ligy mistrů. Los Bruslařům určil skupinu B a v ní Lions Curych (Švýcarsko), IFK Helsinky (Finsko) a Frölunda Indians (Švédsko).