BK MLADA BOLESLAV
22. 4. 2015 | Jitka Čechová

Michal Broš končí kariéru. Dvě sezony v Boleslavi byly parádní, říká

M l. B o l. – Po potvrzení kapitána Davida Výborného, že i nadále bude v Bruslařském klubu pokračovat, si pravděpodobně mnozí oddechli, že to hlavní zůstane při starém. Jeden zvrat, ten méně očekávaný a tak trochu skrytý, ale nakonec přišel. Aktivní hráčskou kariéru se totiž rozhodl ukončit Michal Broš. Sám sice tvrdí, že člověk by nikdy neměl říkat nikdy, jak ale jistě pochopíte z následujícího rozhovoru, devětatřicetiletý útočník už vykročil na další část své životní cesty a jeho myšlenky už se ubírají jiným směrem. BK Mladá Boleslav mu proto přeje spoustu zdraví, štěstí a elánu, s nímž toho tolik dokázal právě v dresu Bruslařského klubu!

Michale, v kuloárech se už nějakou dobu šuškalo, že končíte s hokejem. Je to vážně pravda?

Spolumajitel klubu Jan Plachý
Michalu Brošovi patří za vše, co pro BK Mladá Boleslav udělal, velké poděkování. Za ty dvě sezony, které za nás odehrál, si svými výkony i lidským přístupem vysloužil přízeň fanoušků, obdiv spoluhráčů i respekt soupeře. Nemalou měrou se podílel na tom, že si teď náš klub stojí tak, jak si stojí. Troufl bych si děkovat ale i za celou hokejovou veřejnost, neboť český hokej Michalovým rozhodnutím již nadále aktivně nehrát přichází o velkou personu, bojovníka a zkušeného tahouna, jakých mnoho není. Myslím si, že je skvělé, že se rozhodl snažit se své zkušenosti předávat dál a v jeho další cestě a spolupráci s dětmi mu za celý klub přeji hodně štěstí.

Ano, je to pravda. Není to rozhodnutí, které by přišlo ze dne na den. Posledních pár let se tak nějak připravuju na závěr kariéry, v té právě uplynulé sezoně jsem pak o tom přemýšlel už celkem intenzivně. A řekl jsem si, že už je čas. Beru to tak, že ne každému sportovci se poštěstí končit tak, jak teď končím já. Po úspěšné sezoně, kdy si můžeme říct, že je všechno v pohodě, a že jsou fanoušci spokojení. Netvrdím, že je to vyloženě na vrcholu, ale je to pro Boleslav nejúspěšnější sezona a já ji vnímám jako krásnou tečku za svou vlastní cestou.

To je jeden z důvodů. Jaké jsou ty další?

Určitě můj syn. Příští rok bude hrát za sedmou třídu. Tak trochu se kolem něj a vůbec kolem trénování dětí už nějakou dobu pohybuji a mám nějaké svoje názory a věci, se kterými nesouhlasím, a které si myslím, že by se měly změnit. Chci se mu věnovat a tak trochu „kecat“ do tréninků i výchovy těch dětí. Rozjíždím i nějaké další projekty. Mimoklubové přípravy, možnosti pomoci sportovní stránce věci. Třeba v Kralupech nad Vltavou, kde se po letech problémů dává hokejový oddíl zase pomalu dohromady. Je prostě spousta věcí, které indikují, že po dvaceti sezonách už je čas vrhnout se na nějaké jiné věci, které mě budou naplňovat.

Takže to chápu správně…: Trenéřina a děti?

Je to tak. Co tak kolem sebe sleduji, tak nejsem první a asi ani poslední. Výchovu hokejové mládeže jsem sledoval už při svém angažmá ve Finsku a teď to hodně sleduji i právě díky synovi. Hodně mě to baví a vidím spoustu potenciálu. Proto se tomu plánuji teď věnovat.

Jaké byly reakce okolí? Přemlouvali vás nejbližší, ať ještě hrajete?

Přemlouvali. Manželka i děti…

Vážně? U rodiny bych spíš čekala, že by vás raději měli víc doma…

On je to celkem paradox. V posledních pár týdnech jsem zjistil, že toho času mám méně než coby aktivní hráč. Člověk nemůže dělat šest hodin denně tréninku, takže jsem si prostě odtrénoval, co jsem potřeboval. Aktivní hráč je možná unavený, ale rozhodně ne vyloženě zaneprázdněný. Teď jsem doma podstatně méně, než jsem byl.

A co ostatní?

Ostatní mi říkali, jestli si to nechci ještě rozmyslet. Že bych na to určitě ještě měl. Snad to nevyzní domýšlivě, ale já vím, že měl. Ale jak už jsem řekl, tohle rozhodnutí ve mně neuzrálo přes víkend a já prostě cítím, že teď je nejvhodnější čas. Nejbližší okolí už to strávilo. A třeba syn je rozhodně radši, když se mu věnuji, než když se po obědě unavený a rozbitý válím v posteli. Doufám, že to v nejbližší době stráví i ostatní, a že to pochopí i fanoušci.

Není žádným tajemstvím, že vás v sezoně trápily i zdravotní problémy, hlavně otřesy mozku. Souvisí to i s nimi?

Souvisí to i se zdravotními problémy, ačkoliv ne s těmi otřesy mozku, které asi byly letos nejvíc vidět. Občas jsem to sice přetáhl, hrál jsem, když mi to doktoři ještě nedoporučovali, ale to nejsem jediný. A navíc jsem v tomhle směru od té doby v pohodě. Ale mám nějaké dlouhodobější problémy, v jednadvaceti mi zjistili zánětlivé onemocnění trávící soustavy. Tenkrát mi doktoři předpověděli jen pár let aktivní hokejové kariéry. A to jsem už dost přetáhl. (úsměv) Vyžaduje to celkem velkou péči, léky, doplňky výživy. A někdy je to strašný opruz. Bojoval jsem s tím dlouho, zapojil jsem medicínu, alternativní věci i vlastní selský rozum. A vydržel to do devětatřiceti. A teď už jsem prostě trochu unavený. Je to ubíjející, a tak je i tohle jedna ta troška do mlýna, která k tomu přispěla.

Je spousta hráčů, kteří ukončí kariéru a za rok nebo dva jsou zpátky. Myslíte, že by tohle mohl být i váš případ?

Myslím si, že to u mě nehrozí. Je to každého věc a já to rozhodně neodsuzuji, myslím si, že je normální, že se názory lidí mění společně s tím, jak se mění oni sami. Člověk nikdy neví, kudy ta řeka poteče za dva roky. Ale sám za sebe říkám, že jsem momentálně přesvědčený o tom, že jsem toho už odehrál dost a další cíle už vidím jinde. V tuhle chvíli si ani nedokážu představit, že bych měl čas přemýšlet o tom, že se ještě vrátím aktivně na led. I protože u ledu vlastně pořád zůstanu.

Trenér František Výborný
Brošáka bude těžké nahradit. Takoví hráči se vždycky těžko nahrazují. Společně s Davidem (Výborným, pozn. red.) tvořili duo, které se zná už celé roky, které si rozumí i beze slov, a které dokáže pobláznit lidi a táhnout celou kabinu. Michal je ještě, jak já říkám, ze „staré školy“, velká a silná osobnost zvyklá dřít a v dobrém to vštěpovat i ostatním. Bude nám hodně chybět, ale jeho rozhodnutí plně chápu, respektuji a přeji mu na další cestě hodně štěstí.

Celou dobu tu mluvíme o faktorech, proč jste se rozhodl dál už nehrát. Co stálo na opačné straně?

Trenéři. Parta v kabině. Poslední dvě sezony byly neuvěřitelné. Když jsem se vrátil z Finska do Sparty, tak první rok byl skvělý, ale třetí místo se nakonec vyhodnotilo jako špatné. Podle mého názoru se na tom dalo stavět do budoucna, ale vedení bylo jiného názoru a celé to překopalo. Od té doby to šlo od desíti k pěti a já zažil hodně těžké chvíle. Když si to člověk bere osobně, tak domů chodí s hodně těžkým srdcem. Proto ty poslední dva ročníky v Boleslavi byly skvělé. Hodně lidí se mě ptalo, proč jdu o ligu níž. Proč vůbec něco takového dělám. Ale já to už tenkrát hodnotil dobře a zpětně jsem si to jenom potvrdil. Když to trochu přeženu, tak jsem si tenhle průběh naplánoval.

Přemlouvali vás? Trenéři a vedení klubu?

Myslím, že mě všichni znají dostatečně na to, aby věděli, že nejsem žádný plácal. Všichni celkem rychle pochopili, že to není žádná chvilková záležitost, a že je to vážné rozhodnutí. Zájem samozřejmě naznačili, ale to nebyl ten problém – jak jsem řekl, já bych určitě neměl potíž pokračovat. Ale už se prostě objevily jiné věci.

Co říct na závěr vašeho posledního hráčského rozhovoru?

Že moc děkuji. Děkuji Boleslavi za ty poslední dva roky, které mě neuvěřitelně bavily, a ve kterých jsem si naplno vychutnával hokej jako takový. A děkuji zdejším lidem a fanouškům, že jsem mohl být jedním z nich. Jak už jsem řekl, pro mě je to naprosto skvělý a pohodový závěr kariéry – o takovém se mnohým jen sní. Děkuji.

Děkujeme za rozhovor.

Oficiální rozloučení s Michalem Brošem před fanoušky BK Mladá Boleslav proběhne v úvodu nadcházejícího ročníku!

Další články

Aktuality

29.04.2020

Osobní odběr není možný

Kamenná prodejna STŘÍDA SPORT Shop Mladá Boleslav je dlouhodobě uzavřena a osobní odběr zboží z FANSHOPU na vedení klubu bohužel není z hygienických a bezpečnostních důvodů možný. Objednávky tak lze realizovat pouze prostřednictvím e-shopu s následnou dopravou. Omlouváme se za potíže a děkujeme za pochopení.

26.04.2020

Semifinále proti Kometě

Boleslavští gameři Jindřich “Jifi23“ Fencl a Radek “Kumbik“ Kumbera už znají v Esport hokejové lize svého semifinálové soka. Nastoupí proti brněnské dvojici Roman “bladeito“ Pilný a Josef “Pepcastachurcik“ Stachura. Duel je naplánován na pátek 1. května, kdy se odehrají oba semifinálové boje. Vítězové sérií se utkají v následném finále 8. května 2020.

Přenos můžete sledovat na O2 TV Sport nebo na Twich.com/esporthokej.

16.04.2020

Play-off EHL

V sobotu 18. dubna 2020 vypuknou první čtvrtfinálová kola Esport hokejové ligy, ve kterých se představí i zástupci týmu BK Mladá Boleslav Jindřich “Jifi23“ Fencl a Radek “Kumbik“ Kumbera. Souboj odehrají proti plzeňské dvojici “CzechDomin“ a “Pikej“.

Úvodní buly padne ve 13 hodin. Zápasy můžete sledovat živě na O2 TV nebo http://Twitch.com/esporthokej.

12.04.2020

Bruslaři na Spotify

Máme pro vás velikonoční dárek. Po opakujících se prosbách jsme se rozhodli vyslyšet vaše přání a dali jsme dohromady (prozatím) dva playlisty skladeb, které v letošní sezoně neodmyslitelně patřily na domácí zápasy Bruslařů. Vraťte se prostřednictvím našeho účtu BK Mladá Boleslav na Spotify v rámci "Bruslařových playlistů" do ŠKOENERGO Arény a prožijte prostřednictvím těchto skladeb znovu atmosféru našich domácích duelů.

17.03.2020

FANSHOP a eshop

Kamenná prodejna FANSHOPU je uzavřena. O jejím opětovném otevření vás budeme informovat.
V současné době je i e-shop v omezené míře v provozu. Veškeré objednávky zasíláme pouze přes UPS, DPD či Zásilkovnu, osobní odběr objednávek není možný. Již zadané objednávky budeme řešit individuálně. U všech objednávek počítejte s delší dobou vyřízení a doručení. V případě objednání dresů a minidresů se doba vyřízení prodlužuje na 4 týdny.
V případě dotazů se obracejte na e-mail info@fanshopbkboleslav.cz.

12.03.2020

Budějovice v extralize

Protože se letos v Chance lize kvůli hrozbě koronaviru nebude hrát play-off, do Tipsport extraligy postoupí České Budějovice jakožto vítěz základní části. Rozhodlo se o tom na zasedání Výkonného výboru Českého hokeje.