BK MLADA BOLESLAV
13. 11. 2011 | David Bohata

Má rád děti, ale na ledě je tvrďas. Takový je Steven Goertzen

M l. B o l. - Kanadský útočník Steven Goertzen (na snímku) patří mezi nejčerstvější posily Bruslařského klubu. Je to defensivní typ hráče, který má rád hru do těla. Tak trochu jako kontrast k jeho pracovní náplni působí jeho dobrovolná činnost pro nemocné děti, kterou započal již v osmnácti letech, a za kterou byl letos dokonce nominován na Yanick Dupre Memorial Award. (Toto ocenění v minulosti získal například Duncan Milroy, jenž v Boleslavi působil krátce v loňské sezóně.) Goertzen má rád děti a se svou ženou právě očekává první přírůstek do rodiny.

Na začátek obligátní otázka: Proč jste se po tolika letech rozhodl opustit Ameriku?Probíral jste to s rodinou?

Nastal čas na změnu. Stejně jsem se jednou chtěl podívat za hokejem do Evropy, zkusit něco nového. Spousta mých kamarádů odešla hrát do Evropy a chválila si to. S rodinou jsem se o tom bavil a všichni s tím souhlasili.

Měl na vašem přestupu podíl i Radim Vrbata?

Nejsem si jistý. Nemluvil jsem s ním, ale asi mě doporučil.

Jste v Evropě prvně, bylo problémem si zvykat na zdejší styl hry?

Trochu ano, přeci jen je to něco jiného než na co jsem zvyklý. Teď už se cítím lépe. I na město jsem si zvykl, líbí se mi tu spousta věcí.

Jaké máte vztahy se spoluhráči, rozumíte si? Mluví anglicky?

No, spousta z nich ano. Byl jsem tím docela překvapen. Pomáhají mi porozumět různým věcem na trénincích.

Mladé Boleslavi se dlouhodobě nedaří. Často se tu kvůli tomu mění hráči nebo trenéři. Čím si myslíte, že to je?

Teď o přestávce tvrdě pracujeme, snad se to všechno otočí a my budeme stoupat tabulkou. Máme dobré trenéry, každý den se snažíme zlepšovat.

To se tu říká často, ale moc to nevychází...

Musíte se soustředit na to, co přináší úspěch. Když prohrajete, musíte se ohlédnout a říct si, co jste mohli udělat jinak. Když vyhrajete, musíte si pamatovat věci, které jste udělali správně, a pak se je pokusit zopakovat. Musíte se ustálit, hrát pořád stejně, i když občas samozřejmě prohrajete.

Odehráli jste několik zápasů, ve kterých jste dostali v jedné třetině čtyři branky. Dokonce v nedávném zápase v Třinci jste již v jedenácté minutě ztráceli 0:5, zažil jste to někdy?

Asi ne, nevpomínám si. To se v hokeji stává. Alespoň to nevzdáváme a ve zbytku zápasu bojujeme. Jestli chceme udělat play-off, takovéhle výpadky se nám stávat nesmějí. Tohle určitě musíme napravit. Když dostaneme branku, je důležité, aby do sebe hráči v dalším střídání dostali zpátky energii. Aby se vrátili do zápasu. To střídání je opravdu důležité. Na tom teď musíme zapracovat.

Jaká je vaše role na ledě? Považujete se spíš za defensivního útočníka?

Rozhodně. Snažím se hrát fyzicky, dohrávat souboje, dobře bránit. Taky si rád zaútočím, ale mým hlavním úkolem je hrát do těla, využít své rychlosti při napadání, a snažit se tak vytvořit prostor pro spoluhráče. To je moje styl.

V extralize patříte mezi nejtrestanější hráče, to jste přitom útočník. Vyplývá to z vašeho stylu hry?

To se stane, pokud tedy neoslabím svůj tým. Někdy se to bohužel stane, ale to je součástí mé hry.

Také si nenecháte nic líbit. V nedávném zápase proti Plzni jste se dostal do šarvátky.

Udeřil mě zezadu, tak jsem po něm šel a poprali jsme se. V Americe je to normální. Když je člověk otrávený, může se to stát.

Máte v životě ještě nějaký cíl, kterého byste chtěl dosáhnout?

Hlavní je moje rodina. Teď se ženou čekáme dítě...

Gratuluji.

Děkuju. Moje žena a vlastní rodina, to je pro mě to nejdůležitější.

Žije tu s vámi v Česku?

Ano. Až se nám narodí dítě, navštíví nás její rodina. Později dorazí i ta moje.

Někde jsem se dočetl o vaší dobrovolné práci pro děti, kterou jste začal dělat v osmnácti letech. Je to pro vás možnost jak se uplatnit, až skončíte s profesionální kariérou?

Mám rád děti a tohle je něco, co mě opravdu baví. Vždycky, když budu mít možnost jim pomoci, tak to udělám. Určitě bych v tom chtěl pokračovat i potom, co skončím s hokejem.

Máte před sebou ještě minimálně deset let hokeje...

(Úsměv.) V to doufám. Tento sport miluji a chtěl bych ho hrát dlouho.

Tak ať se vám daří. Děkuji za rozhovor.

Další články

Aktuality

29.07.2022

Moravec na MS U20

Osmnáctiletý obránce David Moravec byl nominován do české reprezentace na odložené mistrovství světa do 2O let, které se koná od 9. do 20. srpna v kanadském Edmontonu. Jedná se o náhradu za zrušený prosincový šampionát.

Držíme palce nejen Davidu Moravcovi, ale i národnímu týmu!

28.07.2022

Vochvest s U18 v Kanadě

Mladoboleslavský obránce Vojtěch Vochvest bude reprezentovat Českou republiku na Hlinka Gretzky Cupu, který v tomto roce hostí kanadský Red Deer. Prestižní turnaj hokejistů do 18 let proběhne od neděle 31. července do 7. srpna 2022.

Gratulujeme a držíme palce!

17.06.2022

Změny v rozlosování

Hned dva listopadové zápasy Bruslařů se dočkaly změny. Utkání 19. kola s Vítkovicemi se neodehraje 6. listopadu, nýbrž až v úterý 17. ledna a to od 17:30. Ve dvou zápasech s Karlovými Vary poté došlo k výměně pořadatelství. Bruslaři tak budou hrát doma 7. října namísto 20. listopadu.

11.05.2022

Jánošík na MS

Trojici Lunter, Lantoši, Regenda doplní dodatečně ještě obránce BK Mladá Boleslav Adam Jánošík. Slováci jej na soupisku pro Mistrovství světa ve Finsku 2022 dopsali těsně před odletem kvůli zranění Martina Gernáta. Jánošík se naštěstí rychle zvládl vyléčit z onemocnění covid-19 a může se tak k týmu na poslední chvíli vrátit.

09.05.2022

Slovenští hráči na MS

Hned trojice mladoboleslavských hráčů se dostala do slovenského výběru Craiga Ramsayho, který míří na Mistrovství světa ve Finsku. Mária Luntera doplní i dva nováčci v řadách Bruslařů – Pavol Regenda a Róbert Lantoši. Přejeme hodně štěstí!

04.05.2022

Kelemen nováčkem sezony

V rámci galavečera Hokejista sezony 2021/2022 byl hráč BK Mladá Boleslav Miloš Kelemen vyhlášen Nováčkem sezony, což je cena, kterou každoročně uděluje Česká televize. Teprve dvaadvacetiletý útočník nepochybně zaujal svými výkony v play off, kde byl se svými devíti brankami vůbec nejlepším střelcem. Miloš Kelemen si pro cenu osobně přijel ze Slovenska. Gratulujeme!