BK MLADA BOLESLAV
13. 11. 2011 | David Bohata

Má rád děti, ale na ledě je tvrďas. Takový je Steven Goertzen

M l. B o l. - Kanadský útočník Steven Goertzen (na snímku) patří mezi nejčerstvější posily Bruslařského klubu. Je to defensivní typ hráče, který má rád hru do těla. Tak trochu jako kontrast k jeho pracovní náplni působí jeho dobrovolná činnost pro nemocné děti, kterou započal již v osmnácti letech, a za kterou byl letos dokonce nominován na Yanick Dupre Memorial Award. (Toto ocenění v minulosti získal například Duncan Milroy, jenž v Boleslavi působil krátce v loňské sezóně.) Goertzen má rád děti a se svou ženou právě očekává první přírůstek do rodiny.

Na začátek obligátní otázka: Proč jste se po tolika letech rozhodl opustit Ameriku?Probíral jste to s rodinou?

Nastal čas na změnu. Stejně jsem se jednou chtěl podívat za hokejem do Evropy, zkusit něco nového. Spousta mých kamarádů odešla hrát do Evropy a chválila si to. S rodinou jsem se o tom bavil a všichni s tím souhlasili.

Měl na vašem přestupu podíl i Radim Vrbata?

Nejsem si jistý. Nemluvil jsem s ním, ale asi mě doporučil.

Jste v Evropě prvně, bylo problémem si zvykat na zdejší styl hry?

Trochu ano, přeci jen je to něco jiného než na co jsem zvyklý. Teď už se cítím lépe. I na město jsem si zvykl, líbí se mi tu spousta věcí.

Jaké máte vztahy se spoluhráči, rozumíte si? Mluví anglicky?

No, spousta z nich ano. Byl jsem tím docela překvapen. Pomáhají mi porozumět různým věcem na trénincích.

Mladé Boleslavi se dlouhodobě nedaří. Často se tu kvůli tomu mění hráči nebo trenéři. Čím si myslíte, že to je?

Teď o přestávce tvrdě pracujeme, snad se to všechno otočí a my budeme stoupat tabulkou. Máme dobré trenéry, každý den se snažíme zlepšovat.

To se tu říká často, ale moc to nevychází...

Musíte se soustředit na to, co přináší úspěch. Když prohrajete, musíte se ohlédnout a říct si, co jste mohli udělat jinak. Když vyhrajete, musíte si pamatovat věci, které jste udělali správně, a pak se je pokusit zopakovat. Musíte se ustálit, hrát pořád stejně, i když občas samozřejmě prohrajete.

Odehráli jste několik zápasů, ve kterých jste dostali v jedné třetině čtyři branky. Dokonce v nedávném zápase v Třinci jste již v jedenácté minutě ztráceli 0:5, zažil jste to někdy?

Asi ne, nevpomínám si. To se v hokeji stává. Alespoň to nevzdáváme a ve zbytku zápasu bojujeme. Jestli chceme udělat play-off, takovéhle výpadky se nám stávat nesmějí. Tohle určitě musíme napravit. Když dostaneme branku, je důležité, aby do sebe hráči v dalším střídání dostali zpátky energii. Aby se vrátili do zápasu. To střídání je opravdu důležité. Na tom teď musíme zapracovat.

Jaká je vaše role na ledě? Považujete se spíš za defensivního útočníka?

Rozhodně. Snažím se hrát fyzicky, dohrávat souboje, dobře bránit. Taky si rád zaútočím, ale mým hlavním úkolem je hrát do těla, využít své rychlosti při napadání, a snažit se tak vytvořit prostor pro spoluhráče. To je moje styl.

V extralize patříte mezi nejtrestanější hráče, to jste přitom útočník. Vyplývá to z vašeho stylu hry?

To se stane, pokud tedy neoslabím svůj tým. Někdy se to bohužel stane, ale to je součástí mé hry.

Také si nenecháte nic líbit. V nedávném zápase proti Plzni jste se dostal do šarvátky.

Udeřil mě zezadu, tak jsem po něm šel a poprali jsme se. V Americe je to normální. Když je člověk otrávený, může se to stát.

Máte v životě ještě nějaký cíl, kterého byste chtěl dosáhnout?

Hlavní je moje rodina. Teď se ženou čekáme dítě...

Gratuluji.

Děkuju. Moje žena a vlastní rodina, to je pro mě to nejdůležitější.

Žije tu s vámi v Česku?

Ano. Až se nám narodí dítě, navštíví nás její rodina. Později dorazí i ta moje.

Někde jsem se dočetl o vaší dobrovolné práci pro děti, kterou jste začal dělat v osmnácti letech. Je to pro vás možnost jak se uplatnit, až skončíte s profesionální kariérou?

Mám rád děti a tohle je něco, co mě opravdu baví. Vždycky, když budu mít možnost jim pomoci, tak to udělám. Určitě bych v tom chtěl pokračovat i potom, co skončím s hokejem.

Máte před sebou ještě minimálně deset let hokeje...

(Úsměv.) V to doufám. Tento sport miluji a chtěl bych ho hrát dlouho.

Tak ať se vám daří. Děkuji za rozhovor.

Další články

Aktuality

20.01.2022

Junioři v pátek nehrají

Páteční zápas juniorů proti Chomutovu, který měli Bruslaři hrát na domácím ledě, byl kvůli karanténě soupeře odložen. Sobotní duel s Litvínovem by se měl odehrát v plánovaných 16 hodin ve ŠKOENERGO aréně. V případě, že nastanou změny, budeme o nich informovat opět zde. Děkujeme za pochopení.

19.01.2022

Zápas B týmu odložen

Utkání, které měl B tým odehrát v sobotu 22. ledna večer na domácím ledě proti Benešovu, bylo odloženo. Náhradní termín zatím nebyl stanoven.

18.01.2022

Zápasy dorostu odloženy

Dva nadcházející zápasy dorostu, které se měly odehrát ve čtvrtek 20. ledna, respektive v sobotu 22. ledna, byly odloženy. Další utkání by tak dorostenci měli odehrát až v týdnu od 24. ledna.

18.01.2022

Kelemen na olympiádu

Bruslaři mají ve svých řadách jednoho olympionika! Slovensko povolalo na blížící se olympiádu do Pekingu hned devět hokejistů z Tipsport extraligy, mezi nimi i Miloše Kelemena, útočníka BK Mladá Boleslav. Gratulujeme a držíme pěsti!

10.01.2022

Změna pořadatelství

Na základě žádosti třineckých Ocelářů došlo k výměně pořadatelství zápasů 45. a 60. kola. Původně měli hrát Bruslaři nejprve doma a v rámci posledního kola venku, nyní je tedy situace opačná. Nové uspořádání je tedy následující: 45. kolo dne 23. ledna 2022, HC Oceláři Třinec - BK Mladá Boleslav od 15:00 a 60. kolo dne 8. března 2022, BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec od 17:30.

25.12.2021

Moravec na MS v Kanadě

Česká reprezentace do 20 let už zná konečnou nominaci na mistrovství světa, hlavní trenér české dvacítky Karel Mlejnek ji oznámil na Štědrý den a boleslavský obránce David Moravec je mezi nominovanými. Gratulujeme a držíme pěsti. Mistrovství pro Čechy odstartuje v noci z 26. na 27. prosince v jednu hodinu v noci a bude to nepochybně těžký oříšek, neboť vyzyvatelem bude domácí Kanada.

×
Dnes v 16:00 | Jun.
BK Mladá Boleslav
HC VERVA Litvínov