BK MLADA BOLESLAV
14. 4. 2021 | Vojtěch Drbohlav

Lukáš Zörkler: Všichni se těšíme na led. Dělat hokej bez něj je těžké

M l. B o l. – Uplynulá sezóna byla pro mladé hokejisty nesmírně náročná, říká trenér 8. třídy Lukáš Zörkler, který se svými svěřenci odehrál pouhých pět ligových utkání, než byly mládežnické soutěže v půlce října zcela zastaveny. Hráči od té doby nesměli chodit dokonce ani trénovat. Zörkler upozorňuje, že se důsledky letošního stavu mohou projevit v nadcházejících letech a čeští hokejisté by mohli za těmi světovými zaostávat ještě více než dosud. Přesto v rozhovoru popisuje, že se trenéři setkávají s hráči pravidelně prostřednictvím techniky a internetového připojení, mladí hokejisté navíc dostávají úlohy, které musejí doma plnit. Lukáš Zörkler také věří, že letní příprava bude moci začít podle plánu, tedy koncem dubna, jako je tomu každý rok.

Lukáši, jak hodnotíte sezónu, která v uplynulém ročníku proběhla jen pouhých několik týdnů?

Potom, co se to loni na jaře stoplo, bylo vidět, že se kluci těší na tu letní přípravu, na to, až se zase začnou setkávat, budou spolu v té kabině, začnou trénovat. Ta letní příprava proběhla normálně, stejně jako příprava na ledě. Sezóna odstartovala, odehráli jsme nějakých devět zápasů a pak se to zastavilo.

Všichni jsme doufali, že to bude na 14 dní, bohužel, tím ta sezóna skončila. Odehráli jsme devět zápasů, náš nejhorší výsledek byl asi 7:1, což neříkám proto, že bych chtěl demonstrovat to, že jsme nějací strašně dobří, spíš jde o to, co se teď probírá ohledně podoby soutěží. Ti kluci totiž za sezónu neodehráli jediný dobrý zápas. I proto jsme navrhovali včasnou reformu mládežnických soutěží, což se nesetkalo úplně s pochopením.

Ano, to je dlouhodobě případ 8. třídy, nyní už budoucí deváté, kdy vy jste dlouhodobě výkonnostně a také výsledkově poměrně dost jinde než týmy, s nimiž se běžně v sezóně potkáváte. Je to tedy tak, že je pro vás obtížné narazit na konkurenceschopného soupeře, který by vás pořádně prověřil? Předpokládám, že výsledek 19:0 proti Nymburku vám zřejmě nic moc nedá…

V této skupině, kterou jsme hráli, se měl potkat každý s každým dvakrát a pak se to mělo dělit na lepší čtyři a na horší čtyři, kde jsme se měli potkat s týmy z ostatní středočeských skupin. Bohužel na to nedošlo, ačkoliv jsme se na to všichni těšili. Bylo by to se Spartou, Slavií a Kladnem.

Jak se hráči se současnou situací vypořádávají?

Snažili jsme se s nimi být nějakým způsobem v kontaktu, ať už prostřednictvím tréninkových plánů, v rámci kterých nám museli posílat výsledky, nebo se u toho fotit, případně točit. Potom jsme najeli i na formu on-line tréninků, musím totiž říct, že nám kontakt s těmi kluky chybí. Žijeme v tom odmala, ať jako hráči, tak potom i trenéři. Ta kabina nám prostě chybí. Najeli jsme tedy na formu on-line tréninků, abychom hráče viděli. Snažili jsme se je držet v nějaké formě pohybu, ale je to těžké. Všichni se těšíme na led. Přeci jen, hrajeme hokej, je to o ledu a bez něj je to těžké.

Je to poměrně paradoxní. Většina hokejistů se totiž v ČR promořila nejpozději na podzim, částí mladoboleslavské mládeže dokonce virus prošel už o letních prázdninách, ale i přesto, že mnozí z vás měli protilátky, hrát jste nemohli. Jak se na to díváte?

Všude v Evropě i ve světě to jde, jen tady ne. Nevím, co k tomu víc říct.

Jaké podle následky podle vás na hráčích ta neodehraná sezóna bude mít?

Všichni doufáme, že co nejmenší, ale určitě tam budou. A nevztahoval bych to jen na kategorii, kterou já trénuju. Třeba ti nejmenší o rok později začnou bruslit. To bude velký problém. Vůbec nevíme, kolik těch dětí se k hokeji vrátí, i když máme zprávy, že ty, co jsme je ve vyšších ročnících měli, by se měli vrátit snad všichni, ale chybí nám rok náboru, nevíme, kolik jich tam bude.

A jsem zvědavý, jaký bude problém, až tyto kategorie osmé, deváté třídy najednou budou v reprezentaci do 16 nebo do 18 let. Tam si myslím, že ten ztracený rok oproti tomu světu znát bude.

Dá se tedy očekávat, že může jít o určitou časovanou bombu, která nyní tiká a může vybuchnout až za několik let?

Doufejme, že se to nestane.

Byly zde nějaké náznaky, že byste se mohli alespoň nějakým způsobem začít setkávat a trénovat od pondělí 12. dubna, to však nakonec nenastalo. Kdy jste měli vlastně v plánu začít letní přípravu?

Plán byl takový, že pokud by se to pustilo a byl by v Boleslavi ještě led, šli bychom na led, abychom to klukům alespoň trochu vynahradili. To už ale zřejmě nedopadne. Doufáme a žijeme v tom, že poslední týden v dubnu, případně začátkem května začneme trénovat v rámci letní přípravy tak, jak to děláme každý rok.

Děkujeme za rozhovor.

Další články

Aktuality

08.05.2021

Bruslaři na MS nejedou

Brankář Jan Růžička a útočníci Ondřej Najman a Pavel Kousal byli momentálně z národního týmu pro přípravu na mistrovství světa vyřazeni. Trenér českého výběru Filip Pešán nicméně avizoval, že je s hráči domluven, že v případě jakýchkoliv změn, mu budou Bruslaři opět k dispozici.

04.05.2021

Konec ve čtvrtfinále

Gólman Oliver Šatný se dostal do branky v sedmé minutě, kdy po třetí brance Kanaďanů střídal kolegu Suchánka, kanonádě soupeře ovšem ani on nezabránil. Stejně jako Gabriel Szturc, který si připsal gól a asistenci, a David Moravec, který nastupoval v první obranné dvojici. Češi podlehli ve čtvrtfinále MS do 18 let Kanadě 3:10 a jejich cesta na mistrovství tak bohužel končí.

03.05.2021

Čtvrtfinále s Kanadou

Národní tým "osmnáctek" v pondělí 3. května od 22:00 hraje v přímém přenosu ČT Sport čtvrtfinále s Kanadou na MS do 18 let. Držme palce třem Bruslařům v národních barvách - brankáři Oliveru Šatnému, obránci Davidu Moravcovi a útočníkovi Gabrielu Szturcovi.

29.04.2021

Góloví Bruslaři na MS

Měli našlápnuto ke druhému vítězství na mistrovství světa, hokejisté české osmnáctky dvakrát vedli nad Finskem o dvě branky. Nakonec ale nemají vůbec nic. V divoké bitvě prohráli 5:6 gólem 19 sekund před koncem. Drobnou náplastí pro budiž góly Davida Moravce a Gabriela Szturce.

27.04.2021

Bruslaři na MS do 18

Mentálně náročný úkol na úvod mistrovství světa proměnili čeští hokejisté do 18 let v zaslouženou výhru. Díky dvěma brankám z přesilovek a jedné v oslabení porazili Německo 3:1, o čisté konto přišli až v závěru. Na důležitém vítězství se podíleli i dva Bruslaři – útočník Gabriel Szturc svou brankou a obránce David Moravec asistencí.

26.04.2021

Liga mistrů

Po vítězství Třince ve finále Tipsport extraligy už má BK Mladá Boleslav jistou účast v Lize mistrů v sezoně 2021/2022. Soutěž mezi nejlepšími evropskými kluby si zahraje již podruhé, poprvé se tak stalo v ročníku 2016/2017. Tehdy Bruslaři skončili po bojích v základní skupině, kde měli švédský Växjö Lakers a běloruský Junosť Minsk. Na své současné soupeře Boleslavští budou ještě muset chvíli počkat, dozvědí se ho na slavnostním losování pořádaném vedením soutěže. Jaké další kluby se už stačily kvalifikovat, zjistíte tady.