BK MLADA BOLESLAV
13. 4. 2019 | Lukáš Chuchválek

Kapitány juniorů a dorostu Jana Grima a Borise Žabku ml. mrzí nepostupy do play-off

M l. B o l. - Po skončení sezóny boleslavských mládežníků přišel čas bilancovat. K mikrofonu se postavili kapitán juniorů Jan Grim (na snímku vlevo) a kapitán dorostu Boris Žabka ml. (na snímku vpravo), kteří v sezóně nesli odpovědnost za své týmy. Mrzely je nezdary postoupit do play-off, ale těší je, že následující sezónu to se zhruba stejnými kolektivy budou moci zkusit znovu, a doufejme, že úspěšně.

Pro mladé Bruslaře sezóna neskončila u juniorů ani u dorostu úspěchem, neboť obě mužstva koukala po play-off. Zatímco juniory srazily zbytečné prohry, po kterých nabrali velkou ztrátu na postupové příčky, dorostencům chyběl k postupu nakonec jen jeden jediný bod a do závěrečných bojů pustili místo sebe Jihlavu. Hráči proto byli zklamáni.

Kapitán juniorů Jan Grim má jasno: „Byl to asi neúspěch, když jsme nepostoupili do play-off. To bylo hlavní kritérium.“ Příčinu viděl hlavně v bodových ztrátách, které tým pronásledovaly celou sezónu, a kterých nebyli schopni se vyvarovat. „Zbytečně jsme prohráli se slabšími soupeři, zbytečně jsme ztráceli a zápasy, v nichž šlo o všechno, jsme také prohráli. Nám se moc nedařilo hlavně po reprezentačních pauzách. Vždycky, když se vypadlo ze zápasového rytmu, začalo se prohrávat. Prakticky celá sezóna byla o tom, že jsme měli sérii výher nebo proher. Tady byla asi nějaká chyba,“ přiznává útočník, jenž vstřelil za juniory 23 branek a 27 jich připravil pro své spoluhráče.

Jeho kolega z dorostu Boris Žabka je také zklamaný. Dle něj to nebylo pouze o nezdaru v prvním ze dvou zápasů s Budějovicemi na konci ligy. „Škoda, že jsme nepostoupili do play-off o ten bod. Určitě jsme ho neztratili proti těm Budějovicím. Mohli jsme vyhrát jiné zápasy, které jsme ztratili. Třeba s Havlíčkovým Brodem.“ K vidění bylo v této kategorii mnoho těžkých zápasů, ale do play-off mohl ze skupiny D jen jeden a tím byla Jihlava. Boris Žabka je toho názoru, že všichni soupeři, s nimiž se v sezóně střetávali, byli těžcí, jen jeden byl pro něj více problematický. „Trochu jsme se trápili s Libercem, který nám dával hodně gólů. Dobrá byla všechna mužstva, ale od Liberce jsme dostali těch gólů nejvíc. Nevím, jak bychom hráli proti týmům mimo naší skupinu,“ konstatuje čtrnáctiletý obránce, jenž se ofenzivně činil a dal 7 branek a na 12 dalších nahrával.

Systém mládežnického hokeje doznal značných změn v organizaci, kdy zanikl mladší dorost a zůstaly jen juniorská a dorostenecká kategorie. Kromě toho se zavedl čtyřbodový systém. Pro Borise Žabku to nebyl žádný problém. „Bylo to v pohodě. Pro mě to bylo v takovémto složení podobné jako minulý rok. A ve čtyřbodovém systému jsme udělali docela hodně bodů jak v prodloužení, tak v nájezdech. Mně se to líbilo, byla to dobrá zkušenost. Kvůli čtyřbodovému systému se hráči museli na situace v prodloužení a na nájezdy více zaměřit. „Předtím se to moc netrénovalo, ale když to takhle zavedli, aspoň jsme si to zkusili. Na začátku sezóny jsme na trénincích zkoušeli více i nějakou taktiku,“ uzavřel téma.

Oba hráči působí jako kapitáni. Zatímco Boris Žabka převzal céčko v průběhu sezóny od Tomáše Rajgla, jenž si nadále nepřál být kapitánem dorostu, Jan Grim se těší důvěře od spoluhráčů i trenérů dlouhodobě. „V podstatě od doby, co jsem v juniorce, jsem kapitán. Trenéři si přáli, abych ve funkci pokračoval, protože jsem měl mnoho odehraných zápasů už za minulý rok a brali mě jako jednoho z nejzkušenějších hráčů. Snažil jsem se to plnit co nejlépe.“

Jana Grima těší, že junioři zůstanou pro následující sezónu ve stejném složení ročníků. Díky tomu budou moci junioři, a vlastně i dorostenci, složit v příštím roce reparát a pokusit se do play-off proklouznout na druhý pokus. „Asi je správné, že se juniorská kategorie o rok prodlouží. Snad se nám příští sezóna podaří líp. Možná sem přijdou nějací noví kluci doplnit tým, ale myslím, že jádro našeho týmu zůstane zhruba stejné. Mužstvo bude hodně podobné.“ Boris Žabka má podobný názor a také ho těší, že uvidí svůj tým pospolu. „Jsem hodně rád, že tu stále budeme mít gólmana Marka Stuchlíka, který nás v mnoha zápasech hodně podržel. Je dobré, že naše parta tady zůstane. Byla velká škoda, že nám proti Budějovicím v závěru nemohl pomoct Oskar Haas, který byl nemocný.“

Dorostence i juniory v sezóně spojovaly na ledě pravidelné ranní tréninky, které pro obě kategorie naráz organizoval šéftrenér mládeže Jan Křivohlávek. Jan Grim i Boris Žabka si je pochvalují jako výborné doplnění a shodují se na přínosu takového zpestření v tréninkovém procesu. „Je to super. Trénujeme při nich práci na puku, práci s hokejkou a střelbu. Určitě jsou dobré pro zlepšení všech individuálních činností, a to pro útočníky i pro beky. K ránu tohle nemívají všechny kluby.

A jak oba vidí svoji budoucnost? „Chtěl bych tady zůstat a stát se profesionálním hokejistou,“ má jasno Boris Žabka ml., který hodlá jít ve šlépějích svého otce, jenž dlouhodobě působil v klubu jako hráč i trenér. K tomu ale vede daleká cesta, kterou má jeho o několik let starší protějšek Jan Grim již zčásti za sebou. „Dálkově studuji školu a prakticky už jsem pod smlouvou tady v Bruslařském klubu,“ říká hráč, který ve městě automobilů působí zatím dvě sezóny a nastoupil do čtyř utkání A týmu v lednu. Kromě toho byl v lednu a únoru poslán na sedm zápasů do prvoligového Ústí nad Labem, kde vstřelil tři góly, a před Vánoci odehrál dvě utkání i za druholigový Nymburk. „Bylo by určitě pěkné hrát extraligu. Musím ale ještě nabrat zkušenosti a celkově se zlepšit,“ ví Grim.

Další články

Aktuality

14.06.2019

Permice stále v prodeji

I po prvním týdnu prodeje permanentních vstupenek na extraligovou sezonu 2019/2020 je jich stále několik k dispozici i na sezení. Permanentek na stání je zatím dostatek. Nepropásněte příležitost a zakupte si permanentky online nebo fyzicky na vedení klubu zase příští týden od úterý do čtvrtka. Všechny informace najdete zde.

12.06.2019

Hyka v AHL druhý

Ze zisku poháru pro vítěze AHL se nakonec raduje Martin Nečas v dresu Charlotte Checkers. Tým boleslavského Tomáše Hyky Chicago Wolves porazili 4:1 na zápasy. V celkovém bodování play-off se Hyka umístil na 10. místě (3+12).

28.05.2019

Hyka ve finále

Kam ale zamíří dál? Boleslavský útočník Tomáš Hyka a jeho parťáci z týmu Chicaga Wolves vyhráli v šestém utkání semifinále play-off AHL doma nad San Diegem 3:1, sérii ovládli 4:2 na zápasy a dostali se do finále Calder Cupu. V něm čeká Wolves souboj s týmem Charlotte Checkers, jehož barvy hájí útočník Martin Nečas. Doplňme, že sám Hyka si v semifinále připsal jeden gól a pět asistencí. Už teď se ale začínají objevovat spekulace, kam Hyka zamíří po sezóně. Bude to ruská KHL? Více informací se dočtete v tomto článku.

15.05.2019

Hyka v semifinále AHL

Útočník a boleslavský odchovanec Tomáš Hyka pomohl jednou asistencí ke čtvrtému vítězství Chicaga Wolves nad Iowou Wild, a rovněž tak k postupu do semifinále play off AHL. V něm se Chicago utká se San Diegem.

07.05.2019

Odešel Adam Svoboda

Velice smutná zpráva přišla v úterý odpoledne, nejen hokejový svět opustil bývalý brankář Adam Svoboda. Bruslařský klub vyjadřuje soustrast všem pozůstalým.

07.05.2019

Bruslaři Na Karmeli

Hokejisté Mladé Boleslavi se objeví při zápasech hokejového mistrovství světa ve Vzdělávacím centru Na Karmeli. Zatímco v pátek 10. května otevřou projekci biatlonista Michal Krčmář a parahokejista Zdeněk Šafránek, o den později při zápase Česko – Norsko budou hosty sportovní ředitel Bruslařů Radim Vrbata a jeho bratr David. V dalších dnech se objeví třeba Václav Pletka, Jan Růžička nebo Oscar Flynn. Program Na Karmeli začíná vždy čtvrt hodiny před začátkem zápasu. Přestávky jsou vyhrazeny pro povídání s hosty. Tradičně se počítá také s tipovací soutěží.