BK MLADA BOLESLAV
13. 4. 2019 | Lukáš Chuchválek

Kapitány juniorů a dorostu Jana Grima a Borise Žabku ml. mrzí nepostupy do play-off

M l. B o l. - Po skončení sezóny boleslavských mládežníků přišel čas bilancovat. K mikrofonu se postavili kapitán juniorů Jan Grim (na snímku vlevo) a kapitán dorostu Boris Žabka ml. (na snímku vpravo), kteří v sezóně nesli odpovědnost za své týmy. Mrzely je nezdary postoupit do play-off, ale těší je, že následující sezónu to se zhruba stejnými kolektivy budou moci zkusit znovu, a doufejme, že úspěšně.

Pro mladé Bruslaře sezóna neskončila u juniorů ani u dorostu úspěchem, neboť obě mužstva koukala po play-off. Zatímco juniory srazily zbytečné prohry, po kterých nabrali velkou ztrátu na postupové příčky, dorostencům chyběl k postupu nakonec jen jeden jediný bod a do závěrečných bojů pustili místo sebe Jihlavu. Hráči proto byli zklamáni.

Kapitán juniorů Jan Grim má jasno: „Byl to asi neúspěch, když jsme nepostoupili do play-off. To bylo hlavní kritérium.“ Příčinu viděl hlavně v bodových ztrátách, které tým pronásledovaly celou sezónu, a kterých nebyli schopni se vyvarovat. „Zbytečně jsme prohráli se slabšími soupeři, zbytečně jsme ztráceli a zápasy, v nichž šlo o všechno, jsme také prohráli. Nám se moc nedařilo hlavně po reprezentačních pauzách. Vždycky, když se vypadlo ze zápasového rytmu, začalo se prohrávat. Prakticky celá sezóna byla o tom, že jsme měli sérii výher nebo proher. Tady byla asi nějaká chyba,“ přiznává útočník, jenž vstřelil za juniory 23 branek a 27 jich připravil pro své spoluhráče.

Jeho kolega z dorostu Boris Žabka je také zklamaný. Dle něj to nebylo pouze o nezdaru v prvním ze dvou zápasů s Budějovicemi na konci ligy. „Škoda, že jsme nepostoupili do play-off o ten bod. Určitě jsme ho neztratili proti těm Budějovicím. Mohli jsme vyhrát jiné zápasy, které jsme ztratili. Třeba s Havlíčkovým Brodem.“ K vidění bylo v této kategorii mnoho těžkých zápasů, ale do play-off mohl ze skupiny D jen jeden a tím byla Jihlava. Boris Žabka je toho názoru, že všichni soupeři, s nimiž se v sezóně střetávali, byli těžcí, jen jeden byl pro něj více problematický. „Trochu jsme se trápili s Libercem, který nám dával hodně gólů. Dobrá byla všechna mužstva, ale od Liberce jsme dostali těch gólů nejvíc. Nevím, jak bychom hráli proti týmům mimo naší skupinu,“ konstatuje čtrnáctiletý obránce, jenž se ofenzivně činil a dal 7 branek a na 12 dalších nahrával.

Systém mládežnického hokeje doznal značných změn v organizaci, kdy zanikl mladší dorost a zůstaly jen juniorská a dorostenecká kategorie. Kromě toho se zavedl čtyřbodový systém. Pro Borise Žabku to nebyl žádný problém. „Bylo to v pohodě. Pro mě to bylo v takovémto složení podobné jako minulý rok. A ve čtyřbodovém systému jsme udělali docela hodně bodů jak v prodloužení, tak v nájezdech. Mně se to líbilo, byla to dobrá zkušenost. Kvůli čtyřbodovému systému se hráči museli na situace v prodloužení a na nájezdy více zaměřit. „Předtím se to moc netrénovalo, ale když to takhle zavedli, aspoň jsme si to zkusili. Na začátku sezóny jsme na trénincích zkoušeli více i nějakou taktiku,“ uzavřel téma.

Oba hráči působí jako kapitáni. Zatímco Boris Žabka převzal céčko v průběhu sezóny od Tomáše Rajgla, jenž si nadále nepřál být kapitánem dorostu, Jan Grim se těší důvěře od spoluhráčů i trenérů dlouhodobě. „V podstatě od doby, co jsem v juniorce, jsem kapitán. Trenéři si přáli, abych ve funkci pokračoval, protože jsem měl mnoho odehraných zápasů už za minulý rok a brali mě jako jednoho z nejzkušenějších hráčů. Snažil jsem se to plnit co nejlépe.“

Jana Grima těší, že junioři zůstanou pro následující sezónu ve stejném složení ročníků. Díky tomu budou moci junioři, a vlastně i dorostenci, složit v příštím roce reparát a pokusit se do play-off proklouznout na druhý pokus. „Asi je správné, že se juniorská kategorie o rok prodlouží. Snad se nám příští sezóna podaří líp. Možná sem přijdou nějací noví kluci doplnit tým, ale myslím, že jádro našeho týmu zůstane zhruba stejné. Mužstvo bude hodně podobné.“ Boris Žabka má podobný názor a také ho těší, že uvidí svůj tým pospolu. „Jsem hodně rád, že tu stále budeme mít gólmana Marka Stuchlíka, který nás v mnoha zápasech hodně podržel. Je dobré, že naše parta tady zůstane. Byla velká škoda, že nám proti Budějovicím v závěru nemohl pomoct Oskar Haas, který byl nemocný.“

Dorostence i juniory v sezóně spojovaly na ledě pravidelné ranní tréninky, které pro obě kategorie naráz organizoval šéftrenér mládeže Jan Křivohlávek. Jan Grim i Boris Žabka si je pochvalují jako výborné doplnění a shodují se na přínosu takového zpestření v tréninkovém procesu. „Je to super. Trénujeme při nich práci na puku, práci s hokejkou a střelbu. Určitě jsou dobré pro zlepšení všech individuálních činností, a to pro útočníky i pro beky. K ránu tohle nemívají všechny kluby.

A jak oba vidí svoji budoucnost? „Chtěl bych tady zůstat a stát se profesionálním hokejistou,“ má jasno Boris Žabka ml., který hodlá jít ve šlépějích svého otce, jenž dlouhodobě působil v klubu jako hráč i trenér. K tomu ale vede daleká cesta, kterou má jeho o několik let starší protějšek Jan Grim již zčásti za sebou. „Dálkově studuji školu a prakticky už jsem pod smlouvou tady v Bruslařském klubu,“ říká hráč, který ve městě automobilů působí zatím dvě sezóny a nastoupil do čtyř utkání A týmu v lednu. Kromě toho byl v lednu a únoru poslán na sedm zápasů do prvoligového Ústí nad Labem, kde vstřelil tři góly, a před Vánoci odehrál dvě utkání i za druholigový Nymburk. „Bylo by určitě pěkné hrát extraligu. Musím ale ještě nabrat zkušenosti a celkově se zlepšit,“ ví Grim.

Další články

Aktuality

25.11.2020

Teplý do Litoměřic

Od středy 25. listopadu se juniorský reprezentant Michal Teplý přesouvá na nadcházející týdny do prvoligových Litoměřic, kam jej se souhlasem Bruslařského klubu vysílá jeho mateřský klub Chicago Blackhawks. V rámci projektu Dukla se bude připravovat na blížící se mistrovství světa do dvaceti let. Teplý pro tuto chvíli tedy opouští tým BK Mladá Boleslav.

22.11.2020

Gólový Alderson

Boleslavský útočník Brandon Alderson zaznamenal perfektní premiéru v dresu Dukly Trenčín, kam jej Bruslařský klub vyslal na hostování. V nedělním zápase Tipos Extraligy proti Liptovskému Mikuláši vstřelil první dva góly Trenčína a na jeden další přihrál. Celkem si tak připsal za jeden zápas tři kanadské body. Dukla Trenčín tedy s Brandonem Aldersonem v útoku a exboleslavským gólmanem Michalem Valentem v brance zvítězila 5:1.

19.11.2020

Alderson do Trenčína

Útočník Brandon Alderson bude měsíc hostovat v HK Dukla Trenčín, na Slovensko vyrazil ve středu 18. listopadu. "Jde nám především o jeho herní vytížení," vysvětluje sportovní ředitel Bruslařů Václav Nedorost a naznačuje tak, že osmadvacetiletý Kanaďan se momentálně do sestavy BK Mladá Boleslav nevejde.

15.11.2020

Proti Spartě doma

V rozpisu zápasů došlo ke změně pořadatelství. V den výročí sametové revoluce 17. listopadu tak Mladá Boleslav sehraje utkání proti Spartě na domácím ledě, nikoliv v Praze, jak bylo původně plánováno. Hraje se od 16 hodin.

05.11.2020

Klikorka na kempu U20

Po uvolnění vládních opatřeních pro sportovce dostali hokejisté „dvacítky“ zelenou a zahájili přípravu na MS U20, které na přelomu prosince a ledna bude hostit kanadský Edmonton. Mezi výběrem figuruje i osmnáctiletý obránce Bruslařů Karel Klikorka. První ze série kempů probíhá od 4. do 8. listopadu 2020 v Litoměřicích.

02.11.2020

Odstávka výroby dresů

Od pondělí 2. listopadu 2020 je pozastavena výroba replik hráčských dresů a minidresů a to až do 14. listopadu 2020. Důvodem této odstávky je 14tidenní karanténa výrobny dresů. Veškeré objednávky došlé v tomto období budou realizovány až po zahájení provozu výrobny. Děkujeme za pochopení.

×
Dnes v 16:00 | Muži
BK Mladá Boleslav
HC Dynamo Pardubice