BK MLADA BOLESLAV
21. 5. 2019 | Adéla Kvapilová

Je to v mé kariéře krok dopředu, říká Adam Zbořil


M l. B o l. - Dalším nováčkem v boleslavském dresu pro sezónu 2019/2020 je třiadvacetiletý útočník Adam Zbořil (na snímku). Brněnský odchovanec strávil minulou sezónu ve slovenské klubu Nové Zámky, kde oblékal kapitánské céčko. V poměrně mladém věku působil v Kanadě a ve Finsku. Jeho postupné kroky ho dovedly až k Bruslařům. Proč si vybral zrovna Mladou Boleslav nebo jak vnímá letní přípravu, se dočtete v následujícím rozhovoru.

Adame, proč jste si vybral Mladou Boleslav?

Přišla dobrá nabídka, která dávala smysl a přišla mi sympatická hned od začátku. Neměl jsem vůbec pochyb a o něčem rozmýšlet.

Co všechno jste o Boleslavi věděl? Lákali vás nějak trenéři, Radim Vrbata?

Radim Vrbata mi volal, vysvětlil mi, jak to tady chodí, jak se tu pracuje s hráči a vše kolem toho. To mi bylo sympatické, a právě proto jsem se rozhodl sem jít.

Když bychom měli nějak zhodnotit vaši dosavadní kariéru, tak vy jste jako hodně mladý odešel do Kanady, pak i do Finska...

Do Kanady jsem šel už v šestnácti, strávil jsem tam rok a hrál nejvyšší quebeckou ligu. Po tom napůl vydařeném a napůl nevydařeném roce, co jsem měl v Kanadě, jsem se rozhodl jít do Finska, kde jsem strávil další čtyři roky a následné dva roky v extralize na Slovensku.

Jak hodnotíte působení v Kanadě a Finsku? Byla to životní lekce?

V Kanadě to byla škola života, kam jsem přišel totálně nepřipravený. Musel jsem se najednou o sebe začít starat sám a uvědomit si, co všechno to obnáší být opravdový hokejista. Teprve tam jsem pochopil, jak se doopravdy trénuje. Do Finska už jsem přišel mnohem připravenější.

Zkusil byste ještě někdy něco takového? Lákalo by vás to?

Určitě. Kdyby něco přišlo, Švédsko, Finsko, tak bych to ještě určitě jednou rád zkusil. Teď jsem ale vděčný za Boleslav a mám v plánu dát do toho všechno.

Ze Slovenska, konkrétně z Nových Zámků, jste přišel sem do Mladé Boleslavi. Řekněte něco k působení tam. Byl jste i kapitánem, že?

Dali mi prostor hrát a růst v seniorské kategorii. Pro mě to byla také obrovská škola. Naučil jsem se být lídr, kdy jsem musel tahat za provaz jako jeden z prvních. Byl jsem jeden z těch, na které se obrátila celá ta hra, když se dařilo, ale i když se nedařilo. Jako mladý hráč jsem tam ale samozřejmě měl k sobě starší hráče, kteří mi ve všem pomáhali.

Jak se zrodilo to “C” u takhle mladého hráče?

Přišli trenéři, vybrali si asistenty a coby na kapitána ukázali na mě. Já sám nevím, za co nebo proč. Ale moc jsem si toho vážil a snažil se dělat maximum.

V Zámcích jste se potkal i s Tomášem Urbanem, který je tady v Boleslavi poměrně proslulý. Bavili jste se o Bruslařském klubu?

Ano, potkal jsem se tam s Urbim, dále také s Radimem Hruškou a Tomášem Pospíšilem, kteří všichni prošli Boleslaví. Když jsme se bavili o tomhle klubu, tak mi dali pouze pozitivní kritiku a pozitivní feedback, jak to tady funguje všechno dobře. Takže jsem neměl žádný důvod přemýšlet, proč sem nejít.

Počítáte s tím, že nejspíš nebudete mít stejné postavení jako v předchozím týmu?

Ano, právě o tomto jsme mluvili s Radimem Vrbatou, který mi volal před podpisem smlouvy. Vysvětlil mi, jak to tady chodí, že si zde budu muset vydobýt pozici v týmu. Beru to tak, že je to krok dopředu. Česká extraliga je o level, o dva lepší liga než slovenská liga. Je to pro mě krok dopředu v mé kariéře. Abych rostl jako hráč a abych se někam v životě dostal, musím dělat rozhodnutí, kterých nesmím litovat.

Ještě se zeptám na přípravu. Jste z nových hráčů jediný, kdo začal od začátku. Tak jak ji zatím vnímáte?

Příprava jako příprava. Poslední tři roky jsem podstupoval přípravu individuální s kondičním trenérem v Brně s Jardou Kratinou, dále pak s mým bráchou jsme trénovali společně každé léto. Je to dost podobné, fyzická připravenost se ani jinak natrénovat nedá. Dává to hlavu a patu a jde vidět, že Ondra Ježek se zdejšími trenéry tomu rozumí, takže dobrý.

Baví vás letní příprava nebo je to pro vás nutné zlo?

Je to část sezóny, hokejového života. Nikoho to nebaví, ale dobré jsou hry každou středu, kdy hrajeme florbal. Tam to svým způsobem baví všechny. Jinak běhaní nikoho nebaví. Přece jenom jsme hokejisti, jezdíme na ledě, na bruslích a neběháme. Takže nikoho to asi nebaví, ale jinak je to v pohodě.

Děkujeme za rozhovor.

Další články

Aktuality

14.06.2019

Permice stále v prodeji

I po prvním týdnu prodeje permanentních vstupenek na extraligovou sezonu 2019/2020 je jich stále několik k dispozici i na sezení. Permanentek na stání je zatím dostatek. Nepropásněte příležitost a zakupte si permanentky online nebo fyzicky na vedení klubu zase příští týden od úterý do čtvrtka. Všechny informace najdete zde.

12.06.2019

Hyka v AHL druhý

Ze zisku poháru pro vítěze AHL se nakonec raduje Martin Nečas v dresu Charlotte Checkers. Tým boleslavského Tomáše Hyky Chicago Wolves porazili 4:1 na zápasy. V celkovém bodování play-off se Hyka umístil na 10. místě (3+12).

28.05.2019

Hyka ve finále

Kam ale zamíří dál? Boleslavský útočník Tomáš Hyka a jeho parťáci z týmu Chicaga Wolves vyhráli v šestém utkání semifinále play-off AHL doma nad San Diegem 3:1, sérii ovládli 4:2 na zápasy a dostali se do finále Calder Cupu. V něm čeká Wolves souboj s týmem Charlotte Checkers, jehož barvy hájí útočník Martin Nečas. Doplňme, že sám Hyka si v semifinále připsal jeden gól a pět asistencí. Už teď se ale začínají objevovat spekulace, kam Hyka zamíří po sezóně. Bude to ruská KHL? Více informací se dočtete v tomto článku.

15.05.2019

Hyka v semifinále AHL

Útočník a boleslavský odchovanec Tomáš Hyka pomohl jednou asistencí ke čtvrtému vítězství Chicaga Wolves nad Iowou Wild, a rovněž tak k postupu do semifinále play off AHL. V něm se Chicago utká se San Diegem.

07.05.2019

Odešel Adam Svoboda

Velice smutná zpráva přišla v úterý odpoledne, nejen hokejový svět opustil bývalý brankář Adam Svoboda. Bruslařský klub vyjadřuje soustrast všem pozůstalým.

07.05.2019

Bruslaři Na Karmeli

Hokejisté Mladé Boleslavi se objeví při zápasech hokejového mistrovství světa ve Vzdělávacím centru Na Karmeli. Zatímco v pátek 10. května otevřou projekci biatlonista Michal Krčmář a parahokejista Zdeněk Šafránek, o den později při zápase Česko – Norsko budou hosty sportovní ředitel Bruslařů Radim Vrbata a jeho bratr David. V dalších dnech se objeví třeba Václav Pletka, Jan Růžička nebo Oscar Flynn. Program Na Karmeli začíná vždy čtvrt hodiny před začátkem zápasu. Přestávky jsou vyhrazeny pro povídání s hosty. Tradičně se počítá také s tipovací soutěží.