BK MLADA BOLESLAV
12. 1. 2022 | Klub

Jak se posuzuje a vyhodnocuje Radegast Index

Kamenná helma pro Bojovníka roku vyhlíží svého dalšího vítěze. Radegast Index je anketa určená primárně pro hokejové fanoušky. Jejím cílem je zabavit a obohatit hokej o nový pohled na hru, nesleduje jen góly, ale obrací pozornost na bojovnost a obětavost hráčů.

Hokejová metrika Radegast Index byla poprvé představena v sezóně 2013/2014 a od té doby vyhlásila tři celkové vítěze. Jiří Vašíček získal ocenění jedenkrát, třikrát si zelenou kamennou helmu odnesl Michal Gulaši, a dokonce čtyřikrát zvítězil Jan Výtisk. Metriku tvoří tři parametry monitorované během pobytu hráče na ledové ploše. Boduje se účast na ledě při vstřeleném či obdrženém gólu, zblokována střela nebo hit soupeře. Hráč s nejvyšším Radegast Indexem za poslední měsíc navíc získává právo po celý následující měsíc hrát v tmavozelené helmě. V prosinci měl výsadu pyšnit se titulem Bojovník měsíce Patrik Koch. Celkoví vítězové ankety posbírají během základní části hokejové extraligy přes 200 bodů, přičemž mírně převažuje počet získaných bodů za zblokované střely nad hity. Výjimečně někteří jednotlivci překonají v jedné sezóně hranici 100 hitů. Vloni se to podařilo pouze Richardu Nedomlelovi z Mountfieldu HK. „Dlouhodobě oceňujeme nejobětavější a nejbojovnější hráče hokejové extraligy, protože tyto vlastnosti souzní s hořkými atributy značky piva Radegast. Vážíme si také bojovníků mimo led, tedy fanoušků, kteří svůj klub podporují i v okamžicích, kdy se týmu nedaří.“ říká Josef Jalůvka, manažer značky Radegast.

Důležitou součástí celého projektu je způsob sběru dat a jejich posuzování a zpracování. Kompletní dodání statistických dat, nejen pro hokejovou Tipsport extraligu, zajišťuje společnost eSports.cz. „Sběr dat probíhá přímo v centru dění. Na stadionech spolupracuje tým sběračů statistik, který v tabletech a prostřednictvím aplikace Gamestats zaznamenává veškerá data a následně je rozpracována. V rámci pravidelného proškolování sběračů máme navíc zpracovanou speciální metodiku týkající se Radegast Indexu,“ dodává David Šimon, ze společnosti eSports.cz.

Mechanika a parametry Radegast Indexu:

Definice účasti na ledě

Pozitivní a negativní účasti na ledě jsou zaznamenávány prostřednictvím sběračů a následně jsou importovány do elektronického zápisu. Účast je započítávána hráčům, kteří se při gólové situaci nacházejí na ledě. Pozitivní účasti se započítávají týmu, který vstřelí branku a negativní účasti týmu, který branku inkasuje. Výjimku tvoří situace v nerovnoměrném počtu hráčů na ledě (přesilové hry a oslabení), v nichž se zaznamenané účasti nezapočítávají do celkových statistik. Naopak branka vstřelená v oslabení se započítává do pozitivní i negativní bilance hráčů. Samotné účasti na ledě jsou kontrolovány vedoucími mužstev a řídícím orgánem soutěže.

Definice zbolokované střely

K blokované střele (“bloku”) dojde, pokud střela skončí záměrným zblokováním protihráčem. V takovém případě je zaznamenáváno, který z protihráčů střelu zblokoval. Při blokování by měl protihráč vyvinout alespoň nepatrné úsilí k blokování střely, tedy nastavit hokejku, tělo, lehnout do střely apod. Pokud střela trefí protihráče bez jakéhokoli jeho úmyslu, není tento protihráč zapsán jako blokující hráč, pouze střela je zapsána jako “zblokována” (směřovala na branku a změnila směr od těla či hokejky hráče). Při zblokování střely hráčem vlastního týmu nebo rozhodčím se neeviduje blokující hráč. Střela, která evidentně míří mimo branku, například nahození do třetiny, se neeviduje jako střela, tudíž nemůže být ani zapsána jako “zblokována” střela. Samotné bloky procházejí po utkání kontrolou, aby byla data maximálně přesná, jelikož je hokej rychlá hra a během pár okamžiků může dojít k situaci s několika střelami a bloky.

Definice hitu

K hokejovému hitu dojde v situaci, kdy hráč svým tělem zpomalí nebo zastaví postup protihráče, který je v držení puku, nebo v něm byl těsně před kontaktem s hitujícím hráčem. Kontakt musí být veden zepředu či z boku*, a to tělem, rameny či bokem hitujícího hráče.

Hitující hráč hitem oddělí hráče soupeře od kotouče (puk se stane volným) nebo soupeři znemožní aktivně pokračovat v započaté v akci. Hit musí být v souladu s pravidly, což posuzuje pouze rozhodčí (píská, či nepíská faul), nikoliv statistik.

*Pokud hráč zasáhne tělem protihráče zezadu, musí jej přitom oddělit od kotouče, aby mohl být kontakt posouzen jako hit.

Sběrači statistik v aréně neví, kdy hit přijde (nemohou se na situaci připravit) a v momentě, kdy situace hit/nehit nastane, mají zlomek vteřiny na posouzení a nemůžou tedy své rozhodnutí překontrolovat (situace si vrátit či zpomalit).

Další články

Aktuality

10.01.2022

Změna pořadatelství

Na základě žádosti třineckých Ocelářů došlo k výměně pořadatelství zápasů 45. a 60. kola. Původně měli hrát Bruslaři nejprve doma a v rámci posledního kola venku, nyní je tedy situace opačná. Nové uspořádání je tedy následující: 45. kolo dne 23. ledna 2022, HC Oceláři Třinec - BK Mladá Boleslav od 15:00 a 60. kolo dne 8. března 2022, BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec od 17:30.

25.12.2021

Moravec na MS v Kanadě

Česká reprezentace do 20 let už zná konečnou nominaci na mistrovství světa, hlavní trenér české dvacítky Karel Mlejnek ji oznámil na Štědrý den a boleslavský obránce David Moravec je mezi nominovanými. Gratulujeme a držíme pěsti. Mistrovství pro Čechy odstartuje v noci z 26. na 27. prosince v jednu hodinu v noci a bude to nepochybně těžký oříšek, neboť vyzyvatelem bude domácí Kanada.

18.12.2021

Kelemen za Slováky

Slovenští hokejisté obsadili druhé místo ve Švýcarském poháru (NaturEnergie Challenge) ve Vispu. Nejúspěšnějším střelcem celého turnaje se stal boleslavský útočník Miloš Kelemen. Dva ze svých tří gólů si připsal v rozhodujícím souboji s domácím celkem o první místo. Svou třetí trefu zaznamenal v zápase s Lotyšskem, který Slováci vyhráli 6:2.

09.12.2021

Moravec v nominaci

Trenér české reprezentace do dvaceti let Karel Mlejnek oznámil širší nominaci na mistrovství světa v kanadských městech Edmonton a Red Deer, které se koná od 26. prosince 2021 do 5. ledna 2022. Na zmiňované soupisce je i jméno obránce Bruslařů Davida Moravce. Před startem šampionátu absolvují reprezentanti dva přípravné duely proti Spojeným státům a Švýcarsku. Oba odehrají v Red Deeru, kde také stráví celý přípravný kemp.

27.11.2021

Dorost první v tabulce

V sobotu odehráli boleslavští dorostenci poslední utkání základní části. Porazili v něm na domácí půdě Litvínov 6:5 a po základní části se umístili na 1. místě v tabulce skupiny Západ. Bruslaři tak půjdou do nadstavby z nejlepší možné pozice. Gratulujeme celému realizačnímu týmu. Rozlosování nadstavby bude na našem webu k dispozici začátkem příštího týdne.

26.11.2021

Zápas B týmu odložen

Zápas B mužstva proti Kutné Hoře, který se měl hrát v sobotu 27. listopadu v Mladé Boleslavi, byl odložen. Náhradní termín utkání zatím nebyl stanoven. V sobotu se tak na domácím ledě představí nakonec jen dorost, který na hlavní ploše ŠKOENERGO arény vyzve od 13 hodin Litvínov.