BK MLADA BOLESLAV
28. 4. 2021 | Vojtěch Drbohlav

Hráči svou pracovitostí ukázali, že mohou hrát za A tým, těší Petra Hakena

M l. B o l. – Uplynulá sezóna, kdy boleslavská mládež neodehrála téměř žádné zápasy, a nemohla dokonce ani trénovat, je naštěstí již minulostí. Nyní se realizační tým připravuje na rozvolňování epidemických opatření a zahájení suché přípravy na novou sezónu. V době, kdy není pandemie, totiž tradičně právě v posledních dubnových dnech letní příprava mládežníkům začíná. To ale letos, stejně jako loni, nenastane a začátek se opozdí. Sportovní manažer a šéftrenér mládeže Petr Haken se v rozhovoru ohlíží za uplynulým ročníkem. Pochvaluje si účast svých svěřenců v mládežnických reprezentačních výběrech, ale i jejich zapojení do tuzemských seniorských soutěží. Rovněž hovoří o připravovaných reformách mládežnického hokeje. Některé z nich totiž se svými kolegy Radimem Vrbatou a Václavem Nedorostem sám inicioval.

Jak hodnotíte uplynulou sezónu, která kvůli vládním opatřením v souvislosti s koronavirem trvala velmi krátce a byla prakticky ukončena v půlce října?

Pro nás všechny to byla hrozně těžká situace. Řešíme mládežnický hokej a sport, měli jsme omezení. Týkalo se to nejen hokeje, ale všech ostatních sportů. Začali jsme sezónu, byť s nějakými omezeními, klasicky letní přípravou. Potom jsme se dostali na led a stihli jsme do půlky října všichni odehrát zhruba deset utkání, což je hrozně málo. Pak nastala ta doba, kdy jsme museli začít řešit tréninky třeba v zahraničí nebo venkovní tréninky. Jezdili jsme i do Dobříše, kde jsme na venkovním kluzišti chodili na led. Potom se ale zastavilo úplně všechno, takže jsme museli zvolit jinou formu tréninků, a sice on-line tréninky. Snažili jsme se být se všemi hráči v kontaktu, abychom drželi ty kluky připravené tak, že kdyby se kdykoliv rozvolnilo, abychom na to byli připravení.

To je tedy v krátkosti hodnocení sezóny, která prakticky neproběhla. Teď už všichni jen vyhlížíme možnost tréninků. Pomalu se nám rozbíhají možnosti pro ty žákovské kategorie a já věřím, že v co nejkratší době začneme všichni plnohodnotně trénovat.

Se suchou přípravou chcete tedy začít okamžitě, jakmile to bude povoleno vládou?

Už teď takové možnosti částečně jsou a využíváme je. V rámci našich sportovních tříd velice dobře spolupracujeme se 3. ZŠ. Výuka už byla střídavě umožněna žákům prvních až pátých tříd, i když střídavě. Už teď do školy chodí, navíc se testují. Naši trenéři si je tak po vyučování vezmou, dodržují podmínky dvojic a skupin a trénují s nimi. Věřím, že se postupně současná opatření rozvolní, abychom tu přípravu mohli dělat plnohodnotně.

Ještě k těm on-line tréninkům: Mohl byste přiblížit jak vypadají? Dělají hráči nějaké cviky doma před kamerami a vy je u toho sledujete?

Musím vyzdvihnout práci našeho kondičního trenéra pro akademii, což je dorost a juniorka. Týkalo se to hlavně těchto hráčů, kteří kdyby z toho procesu úplně vypadli, byl by to pro ně zásadní problém do další kariéry. Musím vyzdvihnout, že připravoval ty tréninky. Hráči se připojili a on jim předcvičoval nebo s nimi konzultoval jejich tréninky. Takže byli přímo pod jeho kontrolou plus byla videa, která rozesílal hráčům. Ti tak měli možnost trénovat i mimo organizovaný trénink a mohli si to vyzkoušet sami.

Podobné to bylo u těch mladších kategorií, trenéři dali k dispozici návod a bylo to propojeno s rodiči, protože u těch menších dětí je potřeba, abychom do tréninků zapojili i rodiče. Podařilo se připravit videa pro naše nejmenší, což je první až pátá třída, a postupně jsme to zařazovali i na webové stránky, tak aby si to mohli rodiče stáhnout a pak s dětmi doma cvičit. Rád bych poděkoval všem trenérům, protože se snažili motivovat ty děti různými výzvami tak, aby mezi sebou byly schopné soutěžit.

Dorostenci na mistrovství světa v Texasu

Letos se podívalo několik hráčů do reprezentace. Karel Klikorka si zahrál na mistrovství světa dvacetiletých a nyní reprezentují ČR a Mladou Boleslav hned tři hráči na MS do 18 let v Texasu. Bruslařský klub ještě nikdy neměl takové zastoupení v mládežnických reprezentacích, jako má nyní. Je to důvod ke spokojenosti?

Jsme rádi, že se povedlo dostat do Boleslavi hráče, které jsme oslovili. Chtěli spojit svou budoucnost s naším klubem, měli zájem a věřili tomu, že se mohou posunout. Letošní sezóna byla hodně těžká hlavně pro tyto hráče, ale pořád měli obrovskou šanci, pokud se nějaký reprezentační kemp zorganizoval. Do reprezentace se dostal také Honza Půček nebo Sebastian Jasečko, Dominik Vacík s dvacítkou a na mistrovství světa byli Karel Klikorka a taky Michal Teplý, který se stal hráčem Boleslavi, přestoupil k nám, takže ho beru jako hráče, který reprezentoval náš klub.

Teď nám odjeli tři hráči na mistrovství světa osmnáctek - Šatný, Szturc, Moravec - jsme samozřejmě moc rádi, že tam jsou. Bereme to jako úspěch té složité sezóny, protože ti všichni hráči dostávali prostor v dospělých soutěžích. Ať už v našem A týmu v extralize nebo v našem partnerském klubu v Ústí nad Labem.

V extralize dostalo možnost si zahrát několik z nich jmenovitě Szturc, Polák, Půček i Závora, stabilně působil v týmu David Moravec, a to dokonce i v play-off. Jak hodnotíte zapojení takto mladých hráčů, kteří jsou někteří ještě dorostenci, do A týmu?

My jsme si to vytyčili, že to bude naše filozofie, abychom zapojili do A týmu mladé hráče. To, že se to povedlo v letošní sezóně, ukazuje, že je dobře nastavená spolupráce mezi A týmem a mládeží, což je hrozně důležité. Informace, jak si předáváme, jsou užitečné. Z toho mohou profitovat jak hráči, tak do budoucna i klub, protože když se povede ze svých zásob tam hráče dostat, tak to je přesně ta myšlenka, se kterou jsme do toho šli a chceme v tom pokračovat.

Ti hráči nešli do A týmu jen z toho důvodu, že jsou mladí, ale také z toho důvodu, že si to zasloužili. A svou pracovitostí a výkony ukázali, že za A tým hrát můžou, ale taky si myslím, že před sebou ještě pořád mají spoustu práce. A oni to taky sami vědí, takže doufám, že se ještě budou zlepšovat. Věřím, že je to bude hnát, aby byli lepší, aby v tom týmu měli třeba ještě lepší roli, než mají teď.

Vy jako klub dlouhodobě voláte po tom, aby se reformoval systém mládežnického hokeje tak, aby se Česku podařilo být znovu konkurenceschopné na mezinárodní úrovni. Můžete nějak stručně popsat, co byste rádi změnili?

V té pauze a období, kdy se trénovat nemohlo, jsme se věnovali přípravě nějakého návrhu reorganizace těch žákovských soutěží, což pro nás bylo stěžejní. Nějaký návrh jsme připravili, poslali na svaz a myslím si, že to proběhlo. Spousta klubů se ozvala jak pozitivně, tak i negativně v tom smyslu, že k tomu mají nějaké připomínky. Za to jsme rádi, protože to vysvětlení a ta komunikace jsou hodně důležité, aby ty informace, které chcete předat, byly pochopitelné. Aby bylo jasné, že to není jen otázka Mladé Boleslavi, ale že opravdu chceme změnit celkově to prostředí a fungování mládežnického hokeje. To byl náš hlavní úkol: Věnovat se přípravě reorganizace mládežnických soutěží.

Nakonec z toho vzniklo to, že nějaká reorganizace bude, ale až příští rok, což se nám nelíbí. Chceme v tom ale pokračovat a připravovat ty hráče i přesto, že se to třeba nepovedlo podle toho tak, jak jsme mysleli. Myslím si, že i to prostředí to vnímá tak, že tam nějaké změny nastanou a věříme, že to bude ku prospěchu. Naším cílem je opravdu zkvalitnit žákovské kategorie a připravit hráče na kategorie dorostu a juniorky, kdy by ti hráči už opravdu před sebou měli mít jasnou vizi a také zhlédnutí konkurence, což se prolíná v každém našem návrhu.


Reformy mládežnického hokeje

Český svaz ledního hokeje letos v březnu rozhodl o tom, že dojde k reformě mládežnického hokeje. Nově se ze žákovských soutěží vyčlení 9. třída, která bude působit samostatně. To Bruslařský klub schvaluje, zástupcům mladoboleslavské mládeže se však nelíbí, že novinka vstoupí v platnost až od sezóny 2022/2023, a příští sezónu se tak bude hrát ještě podle dosud zaběhnutého modelu. V něm jsou 8. a 9. třída zahrnuty pod kategorii starších žáků, šestá a sedmá pak pod kategorii mladších žáků. Pouze v deváté třídě se bojuje o republikový titul. V přípravě jsou také jiné dílčí změny v mládežnickém hokeji, diskutována je nyní například regionální spádová příslušnost menších klubů k těm, které jsou držiteli statutu Akademie ČSLH.


Jedním z hojně diskutovaných návrhů svazu je ten, že každá akademie by měla mít své spádové oblasti, spádové kluby, s nimiž by měla být v kontaktu, spolupracovat s nimi a podporovat je. Jsou to kluby, které jsou geograficky poblíž té dané akademii. K čemu má tedy tento návrh sloužit?

Pro mě je tam spousta otázek a myslím si, že i jak jsem to vnímal ze strany spousty ostatních klubů, tak to není projekt, který by se mohl spustit hned. Kluby se zajímají o to, jak by to fungovalo, jak bychom řešili tu návaznost a spolupráci…

Já osobně, pokud mluvím za sebe, si myslím, že spolupráce mezi kluby by neměla být vůbec řízená svazem, ale naopak bychom měli řešit v regionu problémy sami mezi sebou. Věřím, že po schůzkách, které jsme měli s jinými kluby, ať už to jsou například Poděbrady, Nymburk, Benátky nad Jizerou, Kolín a nerad bych zapomněl na někoho dalšího, zkrátka tedy se všemi, co pod nás spadají, tak si myslím, že rozdělení je sice zajímavá věc, ale je tam spousta věcí, které mně osobně nedávají smysl. A nejenom mně, ale i nám v klubu. To nastavení o tom chtění spolupracovat, by mělo být automaticky. Já vždycky říkám, že my nejsme velký klub. My jsme extraligový klub. A v žákovských kategoriích jsme opravdu stejní jako všechny ty kluby okolo nás. A to si myslím, že je opravdu důležité zmínit. My ty kluby kolem sebe vnímáme jako partnery.

Chcete se snažit ještě tedy tuto myšlenku spádových oblastí nějak zvrátit tak, aby k její realizaci nedošlo?

Osobně si myslím, že je důležité nerozdělovat a nenařizovat, protože jestli rodičům řeknete, že jejich hráč nemůže do jiného klubu, ale jen do toho, kam regionálně patří, tak je to nějaké omezování. A já si naopak myslím, že ty kluby by měly mít možnost ovlivnit toho hráče a samozřejmě rodiče, což si myslím, že je hodně důležité, v tom jestli chce potom odejít a chce v dorostu pokračovat třeba v nějakém extraligovém klubu. To omezení, že do deváté třídy nesmí jít nikam jinam, mi přijde asi nejvíc absurdní. Je tam spousta specifik spojená s tím, že 9. třída je podle mě příprava už na dorosteneckou soutěž.

Ty děti se adaptují třeba v jiném prostředí, například příprava na střední školu. Já si myslím, že už i v 9. třídě by měli mít možnost si vybrat. A určitě bych je neomezoval v tom pohybu nejen v regionu, ale v celé republice. U těch mladších žáků, tam je důležitá ta spolupráce s rodiči a vysvětlovat, že není kam spěchat, že my o tom hráči víme a že spolupracujeme. Rodičům je třeba vysvětlovat, aby byli trpěliví, protože ta příprava vrcholí opravdu v té 9. třídě plus v dorostu. Tam si myslím, že toho tréninku bude asi úplně nejvíc.

Děkujeme za rozhovor.

Čtěte také: LUKÁŠ ZÖRKLER: VŠICHNI SE TĚŠÍME NA LED. DĚLAT HOKEJ BEZ NĚJ JE TĚŽKÉ

Další články

Aktuality

11.08.2022

Stříteský u Bruslařů

Do probíhající přípravy BK Mladá Boleslav se zapojil obránce Matěj Stříteský. Ten je ze svého působení u Bruslařů v letech 2014 až 2017 stále kmenovým hráčem Středočechů a s klubem se dohodl na možnosti trénovat a připravovat se s týmem. S největší pravděpodobností jej uvidíte i v některých přípravných zápasech.

29.07.2022

Moravec na MS U20

Osmnáctiletý obránce David Moravec byl nominován do české reprezentace na odložené mistrovství světa do 2O let, které se koná od 9. do 20. srpna v kanadském Edmontonu. Jedná se o náhradu za zrušený prosincový šampionát.

Držíme palce nejen Davidu Moravcovi, ale i národnímu týmu!

28.07.2022

Vochvest s U18 v Kanadě

Mladoboleslavský obránce Vojtěch Vochvest bude reprezentovat Českou republiku na Hlinka Gretzky Cupu, který v tomto roce hostí kanadský Red Deer. Prestižní turnaj hokejistů do 18 let proběhne od neděle 31. července do 7. srpna 2022.

Gratulujeme a držíme palce!

17.06.2022

Změny v rozlosování

Hned dva listopadové zápasy Bruslařů se dočkaly změny. Utkání 19. kola s Vítkovicemi se neodehraje 6. listopadu, nýbrž až v úterý 17. ledna a to od 17:30. Ve dvou zápasech s Karlovými Vary poté došlo k výměně pořadatelství. Bruslaři tak budou hrát doma 7. října namísto 20. listopadu.

11.05.2022

Jánošík na MS

Trojici Lunter, Lantoši, Regenda doplní dodatečně ještě obránce BK Mladá Boleslav Adam Jánošík. Slováci jej na soupisku pro Mistrovství světa ve Finsku 2022 dopsali těsně před odletem kvůli zranění Martina Gernáta. Jánošík se naštěstí rychle zvládl vyléčit z onemocnění covid-19 a může se tak k týmu na poslední chvíli vrátit.

09.05.2022

Slovenští hráči na MS

Hned trojice mladoboleslavských hráčů se dostala do slovenského výběru Craiga Ramsayho, který míří na Mistrovství světa ve Finsku. Mária Luntera doplní i dva nováčci v řadách Bruslařů – Pavol Regenda a Róbert Lantoši. Přejeme hodně štěstí!