BK MLADA BOLESLAV
18. 8. 2009 | Jitka Čechová

Dluhy nepřicházely v úvahu, přiznal prezident klubu Jan Plachý

M l. B o l. – Při zpětném ohlédnutí si vedení extraligového BK Mladá Boleslav určitě říká, že za sebou má pár opravdu perných dnů. Ještě v minulém týdnu se spekulovalo o tom, že se středočeský klub chystá prodat extraligovou licenci do Chomutova. Majitel klubu Jan Plachý (na snímku) v této souvislosti přiznává, že pokud by se nepodařilo sehnat chybějící peníze na pokrytí rozpočtu, byla by to nejspíš skutečně aktuální věc. Finance klub ale nakonec zajistil a černý scénář nemusel být naplněn. "Rozpočet na nadcházející sezonu máme zajištěný," hlásí s úlevou první muž mladoboleslavského hokeje.

Sezona 2009/2010 už klepe na dveře, v Mladé Boleslavi bylo ale pár týdnů před jejím startem asi pořádně horko. A to nejen díky letnímu počasí, které nyní venku je. Především kvůli skutečnosti, že scházely finanční prostředky pro bezproblémové zajištění nadcházející sezony v nejvyšší soutěži. Jak tedy doopravdy finanční situace klubu vypadala? Byla opravdu tak špatná?

"V loňské sezoně byl náš rozpočet 84 milionů korun. Pro letošní ročník jsme si naplánovali výrazné snížení, konkrétně na 65 milionů. Úspora tedy činila 19 milionů korun. Tak jsme si to naplánovali a tak i celý rozpočet postavili. Bohužel – i když se třeba spousta lidí na to vinou ekonomické krize i vymlouvá – nám odpadlo hodně sponzorů. Zhruba před měsícem nám chybělo do naplnění rozpočtu přibližně 10 až 12 milionů. Enormně jsme se snažili, abychom tuhle díru nějakým způsobem zalepili. Ale nedařilo se nám to. Neustále jsme vedli debaty o tom, zda půjdeme do soutěže s tím, že neuvidíme na celý rozpočet, ale nakonec jsme se jednoznačně shodli na tom, že nechceme pokračovat s vidinou dluhu nebo s vidinou toho, že by hráči už někdy v říjnu nebo listopadu neměli dostávat peníze. Tohohle jsme se opravdu báli. Následně, když už jsme opravdu nevěděli kudy kam, jsme kontaktovali Chomutov. Měli jsme dvě informativní schůzky, kde jsme se dohodli, že pokud by se nám do určitého termínu nepodařilo získat peníze, byla by možná otázka prodeje extraligy skutečně reálně ve hře. Musím přiznat, že dohody o novém sponzorovi, nebo lépe řečeno o zalepení zmíněné finanční díry, padly za pět minut dvanáct. Možná i pět minut po dvanácté. S potěšením jsme tak v pátečních dopoledních hodinách (pátek 14. srpna – pozn. red.) mohli konstatovat, že rozpočet na nadcházející sezonu máme naplněný. Dokonce se jedná o dlouhodobou dohodu, takže by se to nemělo týkat jen tohoto ročníku, ale také sezon příštích."

Skutečně tedy hrozilo, že by Mladá Boleslav mohla o extraligu po pouhém roce působení v ní přijít?

"Nerad bych celou záležitost stavěl tak, jestli to vyloženě hrozilo. Všichni ale vědí, že jsme tady regionální firma, která si už léta buduje nějaké jméno. A my bychom se prostě nepodepsali pod to, abychom udělali dluhy. Znovu opakuji, že je pro nás lepší hrát se ctí první ligu, než jít do sezony s tím, že nevidíme na 10 nebo třeba 15 milionů. Co bychom těm hráčům pak řekli? Kdybychom jim třeba tři měsíce neposílali peníze? Já si to nedokážu vůbec představit. Kdybychom tedy ty peníze nesehnali, na rovinu říkám, že bychom do toho nešli. Vedení klubu by skutečně do dluhů nešlo a raději bychom skutečně licenci prodali."

V této souvislosti se nabízí také další otázka. Bylo nutné nějakým způsobem sáhnout i na platy hráčů? Případně bude tento krok nutný v budoucnosti?

"Sportovní ředitel dostal před sezonou jasné prostředky na sestavení mužstva a za ty prostředky měl to mužstvo sestavit. A to taky udělal. Ale je spousta sponzorů, kteří jsou buď vázaní na automobilový průmysl, nebo působí tady v regionu a ti nám buď smlouvy výrazně redukovali, nebo je ze sta procent vypověděli. Takže byť jsme si naplánovali devatenáctimilionové snížení, v daný moment jsme prostě nebyli schopni ten rozpočet naplnit."

Finance se tedy pro sezonu podařilo zajistit. Co ale kádr, kterým bude Bruslařský klub v nadcházejícím mistrovském ročníku disponovat? Došlo k jeho výrazné obměně?

"Ano, ta obměna je skutečně výrazná. Hlavně proto, že už nechceme jít podobným směrem jako loni, kdy v Mladé Boleslavi bylo třeba deset hráčů na hostování. Chceme jít teď vlastní cestou, abychom měli svoje hráče. Samozřejmě jsme byli omezení finančními prostředky, takže třeba přišli hráči, kteří jsou starší 33 let. Na druhou stranu jsme nakoupili i hráče v perspektivním věku, jako třeba Bahenský, Kasík nebo Pabiška. Ze Sparty jsme také definitivně získali Davida Vrbatu. To všechno jsou hráči, kteří patří BK Mladá Boleslav."

Vedle hráčského kádru nastaly změny i ve vedení klubu. Co stálo za odchodem sportovního ředitele Jaromíra Šindela?

"Tohle je pro mě docela ožehavé téma a já bych se k němu nechtěl moc vyjadřovat... Jsou dvě roviny. Pan Šindel je vynikající odborník a hokeji neuvěřitelně rozumí. Dlouhá léta v něm působil na všech možných úrovních. Bohužel je v něčem zkušený asi až moc. A dál už bych se k tomu vyjadřovat nechtěl."

Když se vrátíme ještě k uplynulé sezoně a ke zkušenostem s hráči. Co Vám extraliga v tomhle směru ukázala? V čem jste se třeba, pokud zůstaneme u výběru hráčů, poučili?

"Z mého pohledu můžeme hráče rozdělit na dvě skupiny. Tu první tvoří hráči, kteří si skutečně přišli jen vydělat a pro náš klub toho zas až tak moc odevzdat nechtěli. Ať už to byli Štrba, Barinka, Čech, Schnabel… To byli prostě hráči, kteří se pro klub rozhodně rozkrájet nechtěli. A pak je tu ta druhá skupina – skuteční srdcaři. Na prvním místě musím určitě jmenovat Radima Vrbatu. Díky němu do Mladé Boleslavi následnou výměnou přišli tři Liberečáci. A před těmi já musím jen smeknout. Za to, co nechali na ledě v play-out a pak i v baráži, za to jim patří opravdu velké poděkování."

Mimochodem, co Vám osobně loňská sezona dala a třeba i vzala? Samozřejmě, když se vrátíme do minulosti, Vaší snahou bylo posunout mladoboleslavský hokej mezi elitu. Nelitujete ale dnes toho, že jste se na takovou cestu dal?

"Toho lituji od okamžiku, kdy jsem do hokeje vstoupil, což už je šest let... Ale vážně – to už je takový úděl. Když se člověk v této oblasti jednou pohybuje, nechce už cuknout zpátky. I když teď jsem tomu byl, v návaznosti na začátek našeho rozhovoru, opravdu hodně blízko… No a jinak ty osobní poznatky – extraliga je úplně jiná soutěž, než první liga. Je rychlejší, hráči jsou tady mnohem hokejovější. Má to pochopitelně také úplně jinou atmosféru. Rozhodně je rozdíl, když hrajete extraligu a jezdíte na Spartu a na Slavii, než když hrajete první ligu a cestujete například do Kadaně nebo Třebíče. To asi nemusím nijak zvlášť rozvádět."

První sezona v extralize představuje pro nováčka jediný cíl – udržet se mezi elitou. Ten úkol Boleslav splnila. Teď nejen fanoušci, ale také klubové vedení budou pohlížet jistě o nějaký ten stupínek výše. Je to tak?

"Ano, udržení představovalo opravdu základ. Byť to bylo nakonec přes baráž, nemáme se za co stydět. Na nováčka jsme získali neuvěřitelné množství bodů a to, že budeme hrát baráž, se rozhodlo až nějaká dvě kola před koncem play-out. A to ještě po takovém, řekl bych, trochu pochybném zápasu Kladna se Znojmem. No, nedá se nic dělat, takový je holt někdy sport... V baráži samotné jsme ovšem extraligu bez problémů, skutečně bez problémů, udrželi. Dalo by se říct, že Ústí samotné nás rok před tím dost poučilo. Takže jsme do toho šli připravení, klidní, sebevědomí… A to všechno se v baráži projevilo. A očekávání od nadcházejícího ročníku? Očekáváme – a při pohledu na soupisku je to určitě vidět – že se baráži vyhneme. Rádi bychom se vyhnuli i skupině play-out. A trošku se poohlížíme o předkole play-off. Věřím tomu, že kádr máme dobře připravený, dobře namíchaný, složený ze zajímavých jmen. Takže také věřím tomu, že bychom to mohli hrát."

Děkujeme za rozhovor!

Další články

Aktuality

25.09.2020

Změna

Změna v rozpisu zápasů čeká také žáky 7. a 9. třídy. Ti měli v sobotu odehrát zápasy na ledě Liberce, ty byly ale odloženy. Náhradní termín ještě nebyl stanoven.

25.09.2020

Junioři nehrají

Oba víkendové zápasy juniorů (proti Třinci a Havířovu) byly odloženy. Náhradní termíny prozatím nebyly stanoveny.

24.09.2020

Se Spartou na ČT

Zápas v neděli 27. září mezi BK Mladá Boleslav - HC Sparta Praha bude od 17:20 vysílat ČT Sport.

23.09.2020

Zápas B týmu odložen

Utkání mladoboleslavského B týmu proti Vlašimi, které se mělo hrát ve ŠKOENERGO aréně v sobotu 26. září od 17:30 hodin, bylo odloženo na neurčito.

23.09.2020

Zápas dorostu odložen

Utkání dorostu mezi Mladou Boleslaví a Libercem, které se mělo uskutečnit ve ŠKOENERGO aréně ve čtvrtek 24. září od 18 hodin, bylo odloženo. Náhradní termín zatím nebyl stanoven

21.09.2020

Bruslaři hosty debaty

Radim Vrbata a Václav Nedorost přijali pozvání sportovního redaktora Pavla Petra a usednou jako hosté do pořadu Za zrcadlem. V úterý 22. září od 18 hodin v Zrcadlovém sále zámku Kosmonosy. Vstupné je dobrovolné formou tomboly, ve které budou i suvenýry BK Mladá Boleslav. Roušky je nutné mít s sebou.