BK MLADA BOLESLAV
18. 4. 2016 | Vojtěch Drbohlav + ČT, ČRo, deníky Právo a Sport

David Výborný: Jednání s agenty a hráči mě baví

M l. B o l. – Původně nenápadné setkání čerstvého sportovního manažera Davida Výborného s novináři přilákalo mnoho médií, a tak byl pětinásobný mistr světa nakonec v obležení diktafonů, mikrofonů a kamer jako na nefalšované tiskové konferenci. Celému setkání předcházelo delší čekání právě na bývalého kapitána extraligové Mladé Boleslavi, který se ještě zdržel v kanceláři, kde měl jednání s trenéry a generálním manažerem. David Výborný prozradil své dojmy z – pro něj – předčasně ukončené sezóny i kariéry a nastínil své plány do budoucna v pozici sportovního manažera Bruslařského klubu.

Pane Výborný, jaký to je pocit odložit zničehonic hokejku a přesunout se z kabiny o trochu výš do kanceláře vedení klubu?

Zatím si to užívám a hokej mi ani nechybí.

Co říkáte na sezónu, ve které jste mužstvo dotáhl jako kapitán tak daleko?

Pro Boleslav je to obrovský úspěch, na který bude velice těžké navázat. My se toho ale nebojíme a rozhodně nebudeme říkat, že se příští rok chceme vyhnout baráži. Chceme hrát minimálně tak jako letos.

Jak dlouho už jste si pohrával s myšlenkou ukončit profesionální kariéru?

Já už jsem vstupoval do nedávno skončené sezóny s tím, že je to moje poslední. Z osobního hlediska bohužel skončila, tak jak skončila. Na druhou stranu mě těší výkon mužstva, které to dotáhlo až do semifinále.

Jak moc zamrzí ukončit kariéru netypicky zraněním?

Stalo se to a člověk už to nevrátí. Skončilo to „jen“ o měsíc dřív.

Omluvil se vám třeba Bedřich Köhler po tom faulu, který měl nakonec tak nešťastné důsledky?

Ano, volal mi potom asi za tři nebo čtyři dny a omluvil se mi. Vyříkali jsme si to, já jsem to vzal v pohodě. Zdálo se mi, že z toho byl dost skleslý, tak jsem ho povzbudil.

Uvažoval jste i nad tím, že byste u hokeje vůbec nezůstal?

Ano, uvažoval jsem nad tím a myslel jsem si, že to tak i bude. Nakonec mě ale oslovili kluci odsud z vedení.

Byl jedním z těch, kteří vás oslovili i váš otec? Jak moc velkou roli pro vás hrála právě jeho přítomnost coby trenéra?

Největší roli na tom měli asi Honza Plachý (majoritní vlastník klubu – pozn. red.) a Tůmič (generální manažer klubu – pozn. red.). Táta mě do ničeho netlačil.

Trenér František Výborný o nové pozici Davida Výborného

"S Davidem, Marianem Jelínkem a s kluky z vedení klubu jsme na jedné vlně. To stejné platilo i o Jardovi Látalovi, se kterým byla spolupráce na velmi dobré úrovni. Věřím, že David coby sportovní manažer bude ku prospěchu věci. Mezi hráči má přirozený respekt. Sice už nebude jejich spoluhráč, ale myslím si, že se změní jen to, že už nebude mít brusle. Někdy bude muset říct třeba i nepříjemné věci, které musíme někdy říct i my trenéři, ale to k tomu patří. Náš vztah se nezmění. Už dřív, když byl David ještě kapitán, tak jsme složení kádru s ním nebo třeba Michalem Brošem konzultovali. Jejich názor nás samozřejmě zajímal, protože tito kluci toho mají dost za sebou."

Jak vnímáte to, že si s vaším otcem v podstatě změníte role? Najednou totiž nebude on vaším šéfem, ale bude to naopak…

Já to tak vůbec nevnímám. Důležité je, že trenérská dvojice, kterou tady máme, je alfa a omega celého klubu. Trenéři jsou naše velká přednost, kterou si chceme zachovat.

Vyplyne ze změny vaší pozice v klubu případně váš častější kontakt s novináři? Doposud jste se před nimi moc často neukazoval…

Já doufám, že to zůstane jako doposud, snad tady na vedení mají nějaký zadní vchod. (smích) Teď vážně: novináře moc nevyhledávám, ale samozřejmě k této práci patří a musí se s tím počítat.

Jak hodnotíte vaše první týdny ve funkci sportovního manažera?

Zranění mi paradoxně pomohlo se v této nové funkci trochu zorientovat. Jednám s hráči, potencionálními posilami pro náš klub a za pochodu vstřebávám onu změnu.

Pan Bukač mladší složil kádr, který dokázal postoupit zpět do extraligy a následně se umístit ve čtvrtfinále play-off, přičemž pan Látal jej vhodně doplnil a mužstvo to letos dotáhlo až do semifinále. Jak těžké pro vás bude navázat na vysoce nastavenou laťku v Bruslařském klubu na postu sportovního manažera?

Vždy je to v první řadě o hráčích a pak o trenérech, kteří musí s poskládaným mužstvem odvést hodně práce. Manažer je spíš taková loutka. Tím ale nechci v žádném případě snižovat práci svých předchůdců, kteří odvedli dobrou práci.

Jak se cítíte při jednání s hráči a jejich agenty, kde jde mnohokrát především o peníze?

Spoustu agentů už znám, takže je to víceméně taková hra. Potom je buď snaha domluvit se, nebo nikoliv.

Ta hra vás baví?

Chvilku mě to baví, ale po čase už to opadne. (smích) Pak si chci jít třeba zaběhat nebo dělat taky něco jiného. Většinou se domluvíme na nějakém kompromisu a pokud ne, což se taky v této oblasti stává, tak jsou i jiní hráči a agenti.

Po městě kolují nejrůznější spekulace o odchodu Richarda Jarůška do Hradce Králové. Můžete tuto informaci potvrdit, nebo vyvrátit?

Ríša tady už smlouvu na příští rok nemá. Jestli jde do Hradce, o tom nic nevím. Mně nic takového neřekl.

Dalším hráčem, o kterém se často mluví, je Petr Vampola. Co prozradíte na spekulace o případném angažování tohoto hráče?

S Petrem Vampolou nějaká jednání proběhla, ale žádnou smlouvu s ním podepsanou nemáme. Víc v tuto chvíli neprozradím.

Jak osobně pro vás bude těžká změna přesunout se ze sportovišť do kanceláře?

Práce v kanceláři k tomu samozřejmě patří, ale chci se pohybovat hodně i kolem kabiny. Nezanevřu ani na sport. Určitě si půjdu občas zaběhat. Teď ve čtvrtek jsem byl poprvé po zranění zkusit v Letňanech vyjet i na led s veterány. Žádná hitparáda to ale s mým kolenem zatím není.

Počítáte i s tím, že byste hrál za veterány zápasy?

Určitě, moc se na to těším.

Děkujeme za rozhovor.

Další články

Aktuality

17.06.2022

Změny v rozlosování

Hned dva listopadové zápasy Bruslařů se dočkaly změny. Utkání 19. kola s Vítkovicemi se neodehraje 6. listopadu, nýbrž až v úterý 17. ledna a to od 17:30. Ve dvou zápasech s Karlovými Vary poté došlo k výměně pořadatelství. Bruslaři tak budou hrát doma 7. října namísto 20. listopadu.

11.05.2022

Jánošík na MS

Trojici Lunter, Lantoši, Regenda doplní dodatečně ještě obránce BK Mladá Boleslav Adam Jánošík. Slováci jej na soupisku pro Mistrovství světa ve Finsku 2022 dopsali těsně před odletem kvůli zranění Martina Gernáta. Jánošík se naštěstí rychle zvládl vyléčit z onemocnění covid-19 a může se tak k týmu na poslední chvíli vrátit.

09.05.2022

Slovenští hráči na MS

Hned trojice mladoboleslavských hráčů se dostala do slovenského výběru Craiga Ramsayho, který míří na Mistrovství světa ve Finsku. Mária Luntera doplní i dva nováčci v řadách Bruslařů – Pavol Regenda a Róbert Lantoši. Přejeme hodně štěstí!

04.05.2022

Kelemen nováčkem sezony

V rámci galavečera Hokejista sezony 2021/2022 byl hráč BK Mladá Boleslav Miloš Kelemen vyhlášen Nováčkem sezony, což je cena, kterou každoročně uděluje Česká televize. Teprve dvaadvacetiletý útočník nepochybně zaujal svými výkony v play off, kde byl se svými devíti brankami vůbec nejlepším střelcem. Miloš Kelemen si pro cenu osobně přijel ze Slovenska. Gratulujeme!

25.04.2022

Vojtěch Polák na MS U18

Útočník boleslavské juniorky Vojtěch Polák byl po zranění Dominika Petra povolán do reprezentace národního týmu na probíhající mistrovství světa do 18 let, které hostí německý Landshut. Světový šampionát potrvá do neděle 1. května, český výběr sehraje ještě minimálně dvě utkání.

18.04.2022

Deváťáci mají stříbro

Mistrovství ČR žáků 9. tříd zná své vítěze. Závěrečný turnaj nejlepších šesti týmů republiky zvládli nejlépe hráči Liberce, Boleslavští si odvážejí stříbro. Souhrnný report turnaje a rozhovor s trenérem Lukášem Zörklerem naleznete v sekci mládeže nebo v prokliku zde. Výsledky 9. třídy nejen na turnaji, ale i v celé sezoně, naleznete zde.