BK MLADA BOLESLAV
4. 2. 2017 | Jitka Čechová

David Výborný: Ivan Hlinka byl už za svého života legendou

M l. B o l. – Projekt LEGENDA POMÁHÁ představuje unikátní příležitost, jak spojit celé hokejové hnutí v České republice. V jeho rámci nastoupí kluby tří nejvyšších soutěží ve speciální edici dresů s podobiznou Ivana Hlinky. Ty následně půjdou do aukce, jejíž výtěžek bude předán Nadačnímu fondu Ivana Hlinky. Projektu, který v České republice nemá obdoby, se zúčastní také hráči Mladé Boleslavi – speciální úbory obléknou v utkání 45. kola Tipsport extraligy proti Vítkovicím v neděli 5. února. Přečtěte si, jak na Ivana Hlinku vzpomíná David Výborný, který pod jeho vedení hrál v národním týmu:

Když se řekne Ivan Hlinka. Kdo a co se vám vybaví?

Jednak se mi vybaví dlouholetý hráč z dřívější éry, kterého jsem párkrát sám viděl hrát proti tátovi. Ale hlavně se mi samozřejmě vybaví trenér, pod kterým jsem odehrál i nějaké to mistrovství světa.

V těchto dresech Bruslaři nastoupí v první třetině zápasu s Vítkovicemi. Přijďte se podívat a hlavně fandit!

Osobnost Ivana Hlinky byla proslulá. Jak si ho pamatujete vy?

Jako takového toho typicky českého člověka. Nebral si servítky, co na srdci, to na jazyku. Rozhodně nemluvil spisovně. (úsměv) Byl to trenér ze staré školy. Dovedl hráčům naslouchat, ale taky je i pořádně seřvat.

Spousta lidí ho dodnes považuje za možná nejlepšího trenéra, jakého kdy česká hokejová reprezentace měla. Co byste na tohle tvrzení řekl vy?

Nároďákem prošla spousta trenérů, Bukač, Augusta, později Růžička… A v té řadě je samozřejmě Ivan Hlinka hodně vysoko. Určitě je to hodně dané olympiádou v Naganu. A – v tomhle případě bohužel – asi i tím tragickým úmrtím.

Měl v kabině nějaké oblíbence?

Ne, ne, to určitě ne. Možná hráče z Litvínova měl trochu raději, ale nejsem si jistý. (smích) Ale byl za každých okolností férovej. Kdo odkud je, co řekl, udělal… Na tom mu nesešlo.

Když přišla zpráva o jeho úmrtí, byl to nepochybně i pro vás velký šok…?

To byl. Pamatuju si to, jako kdyby to bylo včera. Seděli jsme zrovna v Parkhotelu na Praze 7, tu zprávu dostal Martin Ručinský. Vzpomínám si, že tehdy začal i brečet. Byli jsme v šoku všichni, uběhla sotva hodina od té autonehody.

O co všechno smrtí Ivana Hlinky český hokej přišel?

O hrozně moc. Ivan byl ještě za svého života legendou. Zůstala po něm určitá díra, která už nikdy nepůjde úplně zacelit.

Děkujeme za rozhovor.

Další články

Aktuality

29.07.2022

Moravec na MS U20

Osmnáctiletý obránce David Moravec byl nominován do české reprezentace na odložené mistrovství světa do 2O let, které se koná od 9. do 20. srpna v kanadském Edmontonu. Jedná se o náhradu za zrušený prosincový šampionát.

Držíme palce nejen Davidu Moravcovi, ale i národnímu týmu!

28.07.2022

Vochvest s U18 v Kanadě

Mladoboleslavský obránce Vojtěch Vochvest bude reprezentovat Českou republiku na Hlinka Gretzky Cupu, který v tomto roce hostí kanadský Red Deer. Prestižní turnaj hokejistů do 18 let proběhne od neděle 31. července do 7. srpna 2022.

Gratulujeme a držíme palce!

17.06.2022

Změny v rozlosování

Hned dva listopadové zápasy Bruslařů se dočkaly změny. Utkání 19. kola s Vítkovicemi se neodehraje 6. listopadu, nýbrž až v úterý 17. ledna a to od 17:30. Ve dvou zápasech s Karlovými Vary poté došlo k výměně pořadatelství. Bruslaři tak budou hrát doma 7. října namísto 20. listopadu.

11.05.2022

Jánošík na MS

Trojici Lunter, Lantoši, Regenda doplní dodatečně ještě obránce BK Mladá Boleslav Adam Jánošík. Slováci jej na soupisku pro Mistrovství světa ve Finsku 2022 dopsali těsně před odletem kvůli zranění Martina Gernáta. Jánošík se naštěstí rychle zvládl vyléčit z onemocnění covid-19 a může se tak k týmu na poslední chvíli vrátit.

09.05.2022

Slovenští hráči na MS

Hned trojice mladoboleslavských hráčů se dostala do slovenského výběru Craiga Ramsayho, který míří na Mistrovství světa ve Finsku. Mária Luntera doplní i dva nováčci v řadách Bruslařů – Pavol Regenda a Róbert Lantoši. Přejeme hodně štěstí!

04.05.2022

Kelemen nováčkem sezony

V rámci galavečera Hokejista sezony 2021/2022 byl hráč BK Mladá Boleslav Miloš Kelemen vyhlášen Nováčkem sezony, což je cena, kterou každoročně uděluje Česká televize. Teprve dvaadvacetiletý útočník nepochybně zaujal svými výkony v play off, kde byl se svými devíti brankami vůbec nejlepším střelcem. Miloš Kelemen si pro cenu osobně přijel ze Slovenska. Gratulujeme!