BK MLADA BOLESLAV
23. 4. 2019 | Vojtěch Tůma

Čas na rekapitulaci aneb co nabídla sezona 2018/2019?

M l. B o l. – Náročná jako vždy, v mnoha ohledech přelomová. Tato sezona nachystala Bruslařům celou řadu překážek. Po jejím skončení ale převládá víceméně spokojenost, do Mladé Boleslavi se totiž kromě tolik vyhlíženého play-off znovu vrátila radost z hokeje a po dlouhé době také víra v to, že se klub ubírá správným směrem a v budoucnu by mohl být ještě úspěšnější. V tomto článku si připomeneme všechny důležité události uplynulého ročníku. Letní tvorbu kádru, přípravu, nepovedený začátek základní části, změny na trenérských postech i v řadách vedení, postup do vyřazovacích bojů a průběh sérií se Zlínem a Libercem.

Boleslav vstupovala do sezony s jasným cílem

„Chceme si znovu zahrát play-off. Doufáme, že fanoušky bude náš hokej bavit,“ shodovali se před začátkem ročníku hráči, trenéři i představitelé klubu. Letní nákupy pouze potvrdily, že s plánem návratu do vyřazovacích bojů to Bruslaři myslí smrtelně vážně. Vedení přivábilo hned několik zvučných jmen. Martin Pláněk, David Šťastný a především Michal Vondrka už v minulosti dokázali, že jsou pro extraligu nadprůměrnými hráči. „Se skladbou mužstva jsem maximálně spokojený,“ řekl na předsezonní tiskové konferenci sportovní manažer Jaromír Látal. Jedinou komplikaci představovalo vážnější zranění Jana Růžičky, který měl po odchodu Brandona Maxwella plnit roli brankářské jedničky. Do přípravy tak vstupoval nový gólmanský tandem ve složení Gašper Krošelj – Pavel Kantor.

Svěřenci trenéra Kýhose odehráli devět přátelských zápasů, přičemž pět z nich dotáhli do vítězného konce a čtyřikrát prohráli. Většinou se jednalo o vyrovnaná utkání, vždyť sedm z nich skončilo rozdílem jedné trefy, pětkrát muselo rozhodnout až prodloužení či samostatné nájezdy. Co se výsledku týče, vyšla Bruslařům nejvíce generálka proti pardubickému Dynamu, která skončila vysokou výhrou 8:2. Vůbec poprvé se Středočeši střetli s účastníkem KHL, Slovanu Bratislava dvakrát podlehli až po samostatných nájezdech. Vrchol přípravy představoval turnaj v Norimberku. Mladá Boleslav si připsala skalpy dvou účastníků DEL, po Straubingu přetlačila ve finále také domácí Ice Tigres, a v silné konkurenci tak získala cenné prvenství. Právě povedený finiš přípravy ale měli později Bruslaři hned několikrát na talíři – prý díky němu usnuli na vavřínech.

Nepovedený začátek zapříčinil odvolání trenéra Kýhose

Spolumajitel Jan Plachý před startem základní části prohlásil, že k dalším fatálním neúspěchům už nesmí za žádnou cenu dojít. Jenže Bruslaři zažili nejhorší vstup do sezony od svého návratu mezi tuzemskou hokejovou elitu v roce 2014. Z úvodních devíti kol totiž posbírali pouhopouhých devět bodů a všichni se začali obávat dalšího propadáku. Vedení zareagovalo okamžitě, když ukončilo spolupráci s trenérem Vladimírem Kýhosem a rozloučilo se i s asistenty Borisem Žabkou a Vladimírem Čermákem. Novými šéfy boleslavské střídačky se stali Miloslav Hořava, Radim Rulík a Pavel Patera. První dva jmenovaní na jaře 2015 dovedli Litvínov až k mistrovskému titulu, se členem slavné Blue Line spolupracoval Hořava na Kladně.

Všichni máme stejný názor na hokej, což beru jako obrovskou výhodu. Musíme zapracovat na všem. Na nasazení, tempu, agresivitě, nechceme vidět žádné couvání. Majitel nám slíbil, že kdo nebude pracovat, půjde," nasadil hned po svém příchodu rázné pořádky zkušený kouč, jenž rovněž avizoval, že změny nelze očekávat ihned. Měl pravdu, výkony boleslavských hokejistů, jejichž kapitánem se nově místo Jana Hanzlíka stal Michal Vondrka, se zlepšovaly pomalu a postupně. Delší šňůra výher se povedla udělat až v období okolo první reprezentační přestávky. Středočeši postupně skolili tři těžké váhy, brněnskou Kometu, pražskou Spartu a Bílé Tygry z Liberce, a zvládli i venkovní utkání na ledě houževnatých Pardubic.

Nová role pro Radima Vrbatu a návrat do play-off

Na začátku tohoto roku se klub rozhodl vytvořit úplně novou funkci sportovního ředitele, které se ujal Radim Vrbata. K tomu, abych do toho šel, mě přesvědčilo i složení současného trenérského tria. Když se bavíme o hokeji, o tom, jak jej vidíme a vnímáme, tak se naše názory naprosto shodují," prohlásil boleslavský rodák, jenž hned od svého nástupu mluvil o zapracovávání mladých hráčů do sestavy. A jak řekl, tak udělal. Výměnou za Jakuba Orsavu dorazil do města automobilů teprve dvaadvacetiletý Radim Zohorna. Nové smlouvy podepsalo s Bruslařským klubem hned šest hokejistů, kteří představují příslib do budoucna. Na prodloužení spolupráce se vedení dohodlo s Pavlem Kousalem, Ondřejem Najmanem, Oscarem Flynnem, Davidem Bernadem, Jiřím Kurkou a Janem Růžičkou, jenž se na konci ledna vrátil mezi tři tyče.

Hráči se začali naplno ztotožňovat s nastolenou filozofií a požadavky trenérského štábu. Ve třetí čtvrtině základní části posbírala Mladá Boleslav šestadvacet bodů, v té závěrečné pětadvacet. Účast ve vyřazovací fázi sezony si Středočeši zajistili s mírným předstihem, mezi elitní šestku se ale o kousek neprobojovali. Nakonec obsadili osmou pozici, když během dvaapadesáti kol nastřádali dvaaosmdesát bodů. Více se jim povedlo získat jen v ročníku 2015/16, který vyústil až v postup do semifinále. Sedmé místo v tabulce produktivity Tipsport extraligy obsadil Michal Vondrka. Zkušený útočník zároveň překonal rekord Tomáše Klimenty (14+26 v sezoně 2014/15, pozn. red.), a se se sedmnácti brankami a čtyřiadvaceti asistencemi se stal historicky nejproduktivnějším Bruslařem v základní části.

Po vydřeném předkole padli Bruslaři s Libercem

Pořadí po dvaapadesáti kolech přisoudilo Mladé Boleslavi do předkola Zlín, tedy velice nevyzpytatelného, houževnatého a nepříjemného soupeře. Úvodní dva duely ve ŠKOENERGO Aréně nabídly divákům téměř totožnou podívanou. Svěřenci Miloslava Hořavy bušili do pevné obrany Beranů, kteří trpělivě čekali na své šance. Napoprvé byli Bruslaři úspěšní především zásluhou hattricku Lukáše Žejdla, o den později ale na brankáře Libora Kašíka nikdo nenašel recept. Série se tak za vyrovnaného stavu stěhovala na Moravu, kde se pokračovalo v tuhém boji. O postupujícím musel nakonec rozhodnout až pátý zápas. V něm tým z města automobilů prokázal kvalitu i odhodlání a zvítězil poměrem 4:1. Hrdinou celého předkola se stal gólman Jan Růžička, jehož úspěšnost zákroků se vyšplhala až nad pětadevadesát procent.

Stojíme proti silnému týmu, který nemá jedinou slabinu. Chceme si sérii užít, ale na druhou stranu do toho půjdeme po hlavě s tím, že bychom mohli uspět," hlásil odhodlaně Michal Vondrka před měřením sil s Bílými Tygry. Jenže vstup do čtvrtfinále se vůbec nevydařil, Liberec si před vlastními fanoušky připsal dvě až příliš snadné výhry. Na domácím ledě byla Mladá Boleslav největšímu favoritovi na zisk titulu více než vyrovnaným soupeřem. Jednou to dopadlo, podruhé o malý kousek ne. „Skvělý zápas od obou mužstev, jsem nadšen," neskrýval po prohraném čtvrtém mači spokojenost jindy přísný trenér Hořava. Sedmadvacátý březen se málem stal dnem, kdy Bruslaři ukončili už opravdu dlouhé prokletí libereckého ledu. Utkání dospělo až do prodloužení, v němž Severočechy mezi nejlepší čtyřku zaslouženě poslal Michal Birner.

Další nástrahy bude Boleslav zdolávat bez Miloslava Hořavy

Za necelý půlrok udělal v kabině obrovské množství práce, po sezoně se ale sedmapadesátiletý trenér rozhodl ve své funkci skončit. Byl jsem tu hrozně moc spokojený, vážně si nemám na co stěžovat. Měl jsem klid na práci, vedení mi ve všem vyšlo vstříc. Navíc jsem mohl dělat s Radimem Vrbatou, což člověka obohatí. Uvítal bych, kdyby se mi naskytla příležitost odejít ven. Rád bych se posunul dál. To mě láká, proto jsem se tak rozhodl," řekl Hořava v rozhovoru pro iSport.cz. Nového trenéra Bruslaři hledat nemuseli, týmu se ujali dosavadní asistenti Radim Rulík s Pavlem Paterou.

A jak vidí budoucnost Jan Plachý? „Přál bych si, aby v klubu byla pořád dobrá parta lidí. Aby se nejen dařila práce, ale abychom zažili i nějakou tu legraci, přeci jen je to pořád jen sport. Na druhou stranu, bez tvrdé dřiny to prostě nejde. S příchodem nových trenérů, Radima Vrbaty a dalších, kteří se budou starat o rozvoj klubu, si myslím, že jsme dostali zase ten správný směr," vyjádřil optimistické vyhlídky spolumajitel klubu. V nadcházejících dnech budou na webových stránkách zveřejněny změny v kádru pro nadcházející ročník, který, doufejme, přinese celou řadu silných zážitků a bude ještě úspěšnější než ten uplynulý!

Další články

Aktuality

16.08.2019

Zohorna dal gól

Letní kemp českého národního týmu vyvrcholil dvěma modelovými utkáními s domovským týmem Jihlavy. V jednom z nich se gólově prosadil také boleslavský Radim Zohorna. Všichni tři Bruslaři (dále ještě David Cienciala a Pavel Kousal) se nyní vrací zpátky do Mladé Boleslavi, kde se od příštího týdne opět zapojí do přípravy Bruslařského klubu.

12.08.2019

Kousal na kemp

Z důvodů zdravotních potíží hradeckého Radovana Pavlíka byl na letní přípravný kemp českého národního týmu v Jihlavě povolán útočník BK Mladá Boleslav Pavel Kousal. Ten tak doplnil dvojici svých boleslavských spoluhráčů, Radima Zohorny a Davida Ciencialy.

31.07.2019

Dva Bruslaři na kemp

První mezistátní duely nové sezony čekají český národní tým tradičně až počátkem listopadu na finském turnaji Karjala, trenér Miloš Říha starší a členové jeho půjdou ale půjdou do akce už v polovině srpna. Podobně jako před rokem uskuteční letní přípravný kemp, který bude zaměřen na mladé hráče s potenciálem pro národní mužstvo - do prvního výběru reprezentačního kouče se vešli hned dva Bruslaři: útočníci Radim Zohorna a David Cienciala.

26.07.2019

Turnaj juniorů

Boleslavští junioři se v termínu od 16. do 18. srpna zúčastní turnaje, který pořádá HC Energie Karlovy Vary. Hrát se bude ve dvou skupinách, přičemž Bruslaři byli zařazeni do skupiny B, v rámci které se utkají postupně s Chomutovem a německým Kolínem nad Rýnem. V neděli 18. srpna se pak uskuteční závěrečné boje podle postavení týmů v turnajové tabulce.

25.07.2019

Nový rozpis juniorů

Na základě požadavků trenérů několika klubů, včetně toho boleslavského, které budou v příští sezóně působit v DHL Lize Akademií, došlo k novému rozlosování soutěže. Původní rozpis obsahoval nedostatky, navíc musely nějaké kluby často daleko cestovat. Nově byly vytvořeny tzv. územní dvojice, což usnadní, zejména moravským klubům, cestování. Rozpis na příští sezónu byl na webu aktualizován.

15.07.2019

Stříbro pro Mazancovou

Česká reprezentace žen skončila na mistrovství světa v inline hokeji v Barceloně na druhém místě, když ve finále podlehla USA 1:3. Tereza Mazancová během šampionátu nastoupila ke všem sedmi zápasům a vstřelila celkem 5 gólů. V národním dresu se představila i Kristýna Kaltounková, jež před lety v Boleslavi působila v žákovských kategoriích. Ta vstřelila o gól méně.