BK MLADA BOLESLAV
11. 4. 2019 | Jitka Čechová

Byla to hodně turbulentní sezona, říká spolumajitel klubu Jan Plachý

M l. B o l. – Jako už tradičně hodně otevřeně a taky přiměřeně emotivně hodnotí právě uplynulý ročník spolumajitel Bruslařského klubu Mgr. Jan Plachý, MBA. Co ho v loňském ročníku nejvíc zklamalo a v čem vidí naděje do budoucna? Přečtěte si náš exklusivní rozhovor:

Jaké pocity a dojmy ve vás převládají po právě uplynulé sezoně?

Pocity jsou to rozporuplné. Byla to taková „turbulentní sezona“, kdy jsme řešili výměnu trenérů a myšlení některých hráčů, kteří si po celkem úspěšné přípravě mysleli, že vše půjde jaksi samo a bez práce… Pod vedením nových trenérů jsme se hrabali ze samého dna tabulky, nakonec jsme vyhráli v předkole nad Zlínem a snad se ctí odehráli sérii s Libercem. Celkově jsme skončili osmí. Po základní části jsme měli 82 bodů, což je náš druhý nejlepší bodový výsledek právě po základní části. Suma sumárum bych to nakonec zhodnotil jako takový lepší průměr. Ale neodpustím si a dodám, že náš klub i kádr, který jsme měli k dispozici, mají na víc.

Bruslaři se stejně jako už tolikrát předtím nevyhnuli výměně trenérů. Jste z toho zklamaný?

Budu upřímný: zklamaný jsem především z toho, že jsem vůbec loni trenéra Kýhose přijal a ještě ho vyplácel ze smlouvy v Třinci. To bylo jedno z nejhorších rozhodnutí, které jsem udělal. Po druhém kole a po dvou porážkách jsme seděli s Honzou Tůmou a Jardou Látalem. Chtěl jsem pana Kýhose odvolat už tehdy. Nakonec jsem se ještě uklidnil a rozhodl se vyčkat. Byla to chyba. Měl jsem to udělat. Takže ano, zklamaný opravdu jsem a taky naštvaný sám na sebe.

Trojice Hořava – Rulík – Patera nakonec s týmem dokázala takřka zázrak. Během několika málo měsíců s hráči zapracovali natolik, že z toho bylo „až" čtvrtfinále. Je to nakonec úspěch?

Noví trenéři přinesli do týmu řád. Opravdovou hokejovou a profesionální práci, změnili hráčům myšlení, dokázali je přesvědčit o tom, že i když si myslí, že trénují dostatečně, není to pravda. Začínali takřka od nuly a za těch pár měsíců předvedli takový menší zázrak. Neměli na co moc navazovat, ale dokázali si se vším poradit – zavést systém hry, důslednost, lpění na detailech. Opravdu nás hodně posunuli a já měl skoro po třech sezonách stagnace pocit, že se zase jednou hýbeme skutečně vpřed.

Jak moc vás mrzí, že se Miloslav Hořava rozhodl v Boleslavi nepokračovat? Jak moc jste jej přesvědčoval?

Když jsem před 15 lety v klubu začínal, byl Miloš Hořava můj první trenér, který tehdy střídal pana Horešovského. Takže jsem už jednou měl tu čest s ním spolupracovat. Ačkoliv jsme tehdy byli samozřejmě v úplně odlišné situaci. Byli jsme v první lize, teprve jsme víceméně začínali všechno budovat, z nynějších lidí v klubu nikdo nepracoval… Už tenkrát jsem si fungování s ním nemohl vynachválit, i hráči byli tehdy nadšení, pochvalovali si skvělou a rozmanitou letní přípravu… Vzpomínám si, jak tehdy měli po létě o osm kilo méně. (úsměv) Pak Miloš dostal během sezony nabídku z extraligy a odešel trénovat Znojmo. Nebránil jsem mu, věděl jsem, že si to tak nějak zaslouží. Když se po těch zmíněných 15 letech objevila příležitost znovu se dohodnout na spolupráci, byl jsem nadšený. Dnes jsem rád, že tady Miloš ten půl rok byl a pomohl nám. A co se týče toho přemlouvání? Vůbec jsem to nezkoušel, protože vím, jaký je. Už když jsme se na podzim domlouvali, jasně naznačoval, že je to jen krátkodobá záležitost. Říkal, že nechce pořád jen někde začínat od nuly. Že se chce osobně a profesně posouvat, a že chce být někde, kde základní věci fungují automaticky. Pochopil jsem, a on to následně i přiznal v některých rozhovorech, že v Čechách zatím nic takového nevidí a nenachází, a že chce jít do zahraničí. Zkusil jsem se ho kolem Vánoc ještě jednou zeptat, ale odpověď byla stejná jako na začátku. Takže pak jsem to už bral jako hotovou věc. Miloš prostě překecat nejde. (úsměv)

Jste rád, že se rozhodli zůstat Rulík s Paterou?

Beru to jako logické pokračování naší spolupráce. Miloš to vzal na podzim i kvůli nim, protože se mu s nimi dobře fungovalo už předtím. Věřím, že se budou výrazně projevovat i sami, bez něj, a že do toho všeho vnesou víc svých myšlenek a postřehů. Podepsali jsme dvouletou smlouvu a já věřím, že to přinese oboustranný progres.

Kdybyste měl vybrat to pozitivní a na druhou stranu to negativní z upynulého loňského ročníku – co by to bylo?

O trenérech už jsme mluvili… Coby další negativní věc bych zmínil uznané a neuznané branky v zápasech se Spartou, Olomoucí a taky se Zlínem. Všechno v základní části. Kdyby ty situace byly posouzeny správně, měli jsme ne 82 bodů, ale nějakých 86 nebo dokonce 88 bodů. Sparta by nehrála ani předkolo play-off, my bychom nehráli předkolo, nýbrž rovnou čtvrtfinále a nehráli bychom ho s Libercem ale třeba s Plzní… Všechna tato rozhodnutí šla proti našemu klubu a pokaždé nám dal šéf komise rozhodčích za pravdu. Za 15 let, co jsem u hokeje, jsem se s tím ještě nesetkal. Jednou za sezonu možná, ale tohle… (odmlčí se) Tohle je pro mě prostě neuvěřitelné. Na druhou stranu ta pozitivní věc k tomu – nezlomilo nás to. Myslím si, že ty události tým hodně vnímal, protože tyto „hokejové vraždy“ šly hodně rychle za sebou, nicméně se nepoložil, bojoval a nakonec to nás všechny odměnilo postupem do předkola a v něm zaslouženým vítězstvím. Velké osobní zklamání jsem zažil také v prvních dvou zápasech v Liberci, které jsme naprosto nepochopitelně odevzdali. Na druhou stranu všechny zbylé zápasy pak byly z naší strany vynikající, takže i tady vidím pozitiva. Jasně jsme si dokázali, že není potřeba mít z někoho mindráky, a že hrát se dá s každým

Další velkou změnou v průběhu sezony bylo angažování Radima Vrbaty. Co říct na toto téma?

Jde o velkou a zásadní změnu v našem klubu. Radim pod sebe přebral veškerou sportovní část klubu, mládeží počínaje a A týmem konče. Počítal jsem s ním od začátku sezony 2019/2020, ale nakonec jsem se rozhodl naskočit do toho vlaku už začátkem roku, protože se začala rozjíždět jednání s agenty a volnými hráči a mně došlo, že později by už mohlo být prostě pozdě. Navíc – připravit změny ve sportovním chodu klubu vyžaduje hodně času. Myslím si, že když Radim začal „úřadovat“ a když začal být 10 hodin denně na telefonu, trochu koukal a nejspíš vzpomínal na zlaté časy v NHL. (smích) Každopádně jsem moc rád, že jsme se domluvili, a že konečně budeme mít na tomhle postu osobnost, která tady v Boleslavi vyrostla jako člověk i jako hokejista, a která má k městu i klubu hluboký vztah. Radim je ve své práci už tři měsíce naplno ponořený a některé jeho kroky jsou už i vidět a nesou své ovoce, jako třeba trejd Orsava – Zohorna. Radim dělá věci promyšleně, nechce zbytečně utrácet peníze a kouká daleko dopředu. Všechny posily, které přijdou, už ponesou jeho rukopis a myslím, že se máme na co těšit. Jinak informace na dokreslení toho, že je Radim skutečně srdcař a jde mu o klub a o Mladou Boleslav – pracuje pro nás zadarmo.

Co téma hráčského kádru? Je někdo, kdo vás obzvlášť potěšil a někdo třeba trochu zklamal...?

Skvěle zachytali brankáři. To, jakým způsobem se dokázal vrátit Honza Růžička, bylo úžasné. Myslím si, že všichni, kdo vědí, jak na tom byl, mají teď představu, jak silného a odhodlaného gólmana máme v týmu. Gašper Krošelj předváděl hodně vysoký standard. Skvělou práci odvedl Michal Vondrka, výborně hráli hlavně v druhé půlce sezony David Šťastný, Lukáš Žejdl, Pavol Skalický… Většina hráčů se zlepšovala, což souvisí s tím, o čem jsme se až do teď bavili. Jako pozitivum beru taky zapracování mladého útoku Kousal – Najman – Flynn. Na druhou stranu tihle tři ještě rozhodně mají na čem pracovat a v zápasech play-off to bylo hodně vidět. A kdo zklamal? Ano, je pár hráčů, kteří nebyli přínosem, ale kritizovat veřejně je nebudu. Vypereme si špinavé prádlo za zavřenými dveřmi. Navíc většině z nich nebude nabídnuta nová smlouva, takže vnímavý fanoušek si všechno domyslí.

Co vám tahle sezona ukázala? A nasměřuje klub nějakým způsobem dál do budoucna?

Ukázala nám jednu zásadní věc, a to že trenér musí být osobnost, a že k němu mužstvo musí mít respekt a důvěru. Bez toho nelze jít dál. Po semifinále s Libercem před třemi sezonami jsme se dostali na sestupnou dráhu. Paradoxně nám tehdy ten úspěch spíš ublížil. Přestali jsme poctivě pracovat a začali si myslet, že to půjde jaksi samo. Bez tvrdé práce to prostě nejde, s příchodem nových trenérů, Radima Vrbaty a dalších, kteří se budou starat o rozvoj klubu, si myslím, že jsme dostali zase ten správný směr.

Co byste si přál od sezony příští?

Přál bych si, aby v klubu byla pořád dobrá parta lidí, kterou tvoří Honza Tůma, Cyrda Suk, Tonda Miškovský a lidé kolem nich. Aby se nejen dařila práce, ale abychom zažili i nějakou tu legraci, přeci jen je to pořád jen sport a měla by to být taky trochu i zábava. Nejen velká zodpovědnost a starost. Sportovně bych si přál, aby nám konečně neutekl začátek soutěže. Čeká nás přímý sestup a postup, nebude to jednoduchá sezona. Věřím, že velké změny ve sportovní části klubu přinesou ovoce. Všem, kdo na tom aktuálně pracují, přeji hodně štěstí.

Děkujeme za rozhovor.

Další články

Aktuality

18.04.2019

Zohorna proti Německu

Mladoboleslavský útočník Radim Zohorna by měl podle všeho ve čtvrtek 18. dubna nastoupit v přátelském zápase českého národního týmu s mužstvem Německa. Češi už s Němci hráli den předem, kdy zvítězili 5:4.

01.04.2019

Zohorna na kempu

Boleslavský útočník Radim Zohorna byl dodatečně nominován na přípravný kemp národního týmu před mistrovstvím světa na Slovensku. Ten probíhá od pondělí 1. dubna v pražském Edenu. Uvidíme, zda si Zohorna střihne také některé z přípravných utkání. To první je na programu 10. dubna ve Znojmě a Češi v něm budou vzdorovat Rakušanům.

21.03.2019

Závora objevem roku

Útočník Jan Závora, jenž působí v juniorce BK Mladá Boleslav, uspěl v anketě Sportovec roku 2018 města Benátky nad Jizerou. Jan Závora byl vyhlášen v kategorii objev roku do 18 let. Kompletní vyhlášení výsledků naleznete zde .

21.03.2019

Hosté i sezení prodány

Na oba domácí čtvrtfinálové zápasy Bruslařů je kompletně vyprodán sektor pro hosty. V případě zakoupení vstupenky na stání pro domácí, nemůžete být na tuto vstupenku vpuštěni do sektoru pro hosty. Do hostujícího sektoru budou vpuštěni pouze ti fanoušci, kteří budou mít vstupenku s nápisem "F - stání hosté". Rovněž jsou kompletně vyprodána veškerá místa na sezení. Děkujeme za pochopení.

19.03.2019

Nalezen mobil

Po posledním utkání se Zlínem byl ve ŠKOENERGO Aréně nalezen mobilní telefon a to mezi sektory "B" a "C". Bohužel je zaheslovaný a nyní již také vybitý, a tudíž není možné nikoho kontaktovat. Pro jeho navrácení volejte 326 748 179.

18.03.2019

Výjezdy do Liberce

Boleslavská smečka pořádá ve středu 20. března i ve čtvrtek 21. března výjezdy na první dva čtvrtfinálové zápasy na ledě Liberce. Odjezd autobusu je v obou případech naplánován na 17:20. Cena výjezdu je 400 Kč (včetně vstupenky za 310 Kč). Boleslavská smečka nabízí zajištění vstupenek i pro fanoušky, kteří plánují vyrazit autem. Takoví z vás pište do soukromých zpráv Boleslavská Smečka. Přihláška na středu je tady. Přihláška na čtvrtek je potom zde.