BK MLADA BOLESLAV
16. 7. 2021 | Zdena Bobková, Adéla Kvapilová

Je libo humra či lotyšské letní slavnosti? Co mimo tréninků dělají zahraniční Bruslaři?

M l. B o l. – Zahraniční hráči BK Mladá Boleslav se jako již tradičně připravují přes letní přestávku mezi sezonami doma. A tak zatímco čeští (a slovenští) hráči dřou ve ŠKOENERGO Aréně a jejím okolí pod vedením kondičního trenéra Ondřeje Ježka a samozřejmě obou hlavních trenérů, oni fungují ve svých rodných zemích samostatně, pod vedením svých kondičních trenérů, případně přes „online“ spolupráci s tím boleslavským.

Pomineme-li nováčky, kterým jsme se věnovali v samostatných rozhovorech, a Slováka Mária Luntera, který se připravoval klasicky s A týmem Bruslařů, zůstávají nám na soupisce celkem čtyři hráči, kteří se z Mladé Boleslavi po konci uplynulého ročníku rozprchli doslova na každou světovou stranu. Probudili jsme vaši zvědavost? Pak pokračujte ve čtení:

Maris Bičevskis (Lotyšsko)

Na sever od České republiky vyrazil ještě před koncem dubna lotyšský útočník Maris Bičevskis. Dovolená ho ovšem zatím v žádném případě nečekala, neboť obdržel nominaci do národního týmu na mistrovství světa. Alespoň se kvůli tomu v této nejisté době nemusel nikam daleko trmácet, šampionát totiž přesídlil přímo do jeho rodného města, tedy Rigy.

Po konci turnaje trávil čas s rodinou a kamarády, které v průběhu sezóny neměl možnost vidět. Se svými nejbližšími oslavil i tradiční lotyšský svátek Jani. Během tamější nejoblíbenější letní slavnosti lidé vyrábějí kytice a věnce z květů, bylin a listů. Ženy podle tradice nosí květinové věnce, zatímco muži je mají vyrobené z dubových listů či větviček. Původně to byl svátek plodnosti, oslavovaný po zasetí plodin a před sklizní, později úředníci a vysoce postavení lidí ukazovali svou pohanskou stránku. V dnešní době je to zejména den, kdy se setkávají rodiny a přátelé, den plný veselí, tance a typických tamních pochoutek – sýru s kmínem a masových placiček s pivem, bez kterých by se tato slavnost neobešla.

A co dělá nyní? „Trénuji a balím věci, abych byl připraven na návrat do Mladé Boleslavi.“

Valentin Claireaux (Francie/Saint-Pierre a Miquelon)

To, že ranní ptáče dál doskáče, ví i Valentin Claireaux, jenž každé ráno vstává v sedm hodin. Po výborné snídani, jak on sám říká, se přesouvá do tělocvičny, kde pobývá po zbytek rána. K obědu ale usedá společně se svojí rodinou, se kterou se snaží být co nejvíce. Po obědě záleží na programu, někdy jde znovu do posilovny, jindy má volný čas, který tráví hlavně se svojí dcerkou. „Když se vrátí manželka z práce, tak společně s naší dcerkou podnikáme výlety nebo chodíme na procházky,“ popisuje a dodává, že mezi jeho záliby patří lovení humrů, potápění a rybaření.

Třicetiletý forvard měl cestu do své domoviny ze všech Bruslařů nejdelší. Byť se jedná o Francouze, tak přímo ve Francii nebydlí. Respektive ne na pevninské části v západní Evropě. Valentin pochází ze souostroví Saint Pierre a Miquelon, které se nachází u východního pobřeží Kanady. Pokud se rozhodnete navštívit toto zámořské společenství, připravte se minimálně na více jak 15hodinovou cestu letadlem s minimálně dvěma přestupy. Vzdušná vzdálenost z Mladé Boleslavi do tamního hlavního města je přibližně 5046 km.

Mitchell Fillman (Kanada)

Po vyřazení Bruslařů po sedmém zápase semifinále zamířil jednatřicetiletý Kanaďan zpět do své domoviny i se svou přítelkyní. Podobně jako v České republice platila i v Kanadě přísná pravidla a prakticky vše bylo uzavřeno, takže podle jeho slov nebylo ani moc, co dělat. Proto trávil prakticky veškerý svůj volný čas s rodinou a přáteli, protože doma nebyl dva roky. Prakticky tedy od svého přesunu z Českých Budějovic do Mladé Boleslavi. Kromě rodiny ale věnoval svůj čas také tréninku a veškerým přípravám na sezónu na chatě.

Od začátku července už je ale zase zpátky v České republice a těší se, až pořádně zabere. Dle jeho slov se těší na zvedání těžkých vah. My doufáme, že se mu to povede nejen v posilovně, ale že to také poznají i soupeři. (na fotografii s bratrem a otcem)

Gašper Krošelj (Slovinsko)

Ani Gašper Krošelj nezahálí. Kromě individuálních tréninků tráví čas s rodinou a přáteli, což je během dlouhého sezónního odloučení naprosto pochopitelné. Jak sám říká – je aktivní každý den. Během letních dnů chodí po horách, nebo se chladí v moři. A není se čemu divit, jeho rodná země je pověstná svými horskými štíty či smaragdovými jezery. Boleslavský gólman je ovšem rodákem ze slovinské metropole Lublaně, které se někdy přezdívá „Malá Praha“ či „Slovinské Benátky“.

Ostatně, on sám je velkým patriotem své země. Zkuste se jej třeba zeptat na nějaký tip na výlet do této destinace. Příležitost budete mít v rámci naší srpnové autogramiády, kterou pro vás plánujeme, a která se, doufejme, také uskuteční.

Další články

Aktuality

20.01.2022

Junioři v pátek nehrají

Páteční zápas juniorů proti Chomutovu, který měli Bruslaři hrát na domácím ledě, byl kvůli karanténě soupeře odložen. Sobotní duel s Litvínovem by se měl odehrát v plánovaných 16 hodin ve ŠKOENERGO aréně. V případě, že nastanou změny, budeme o nich informovat opět zde. Děkujeme za pochopení.

19.01.2022

Zápas B týmu odložen

Utkání, které měl B tým odehrát v sobotu 22. ledna večer na domácím ledě proti Benešovu, bylo odloženo. Náhradní termín zatím nebyl stanoven.

18.01.2022

Zápasy dorostu odloženy

Dva nadcházející zápasy dorostu, které se měly odehrát ve čtvrtek 20. ledna, respektive v sobotu 22. ledna, byly odloženy. Další utkání by tak dorostenci měli odehrát až v týdnu od 24. ledna.

18.01.2022

Kelemen na olympiádu

Bruslaři mají ve svých řadách jednoho olympionika! Slovensko povolalo na blížící se olympiádu do Pekingu hned devět hokejistů z Tipsport extraligy, mezi nimi i Miloše Kelemena, útočníka BK Mladá Boleslav. Gratulujeme a držíme pěsti!

10.01.2022

Změna pořadatelství

Na základě žádosti třineckých Ocelářů došlo k výměně pořadatelství zápasů 45. a 60. kola. Původně měli hrát Bruslaři nejprve doma a v rámci posledního kola venku, nyní je tedy situace opačná. Nové uspořádání je tedy následující: 45. kolo dne 23. ledna 2022, HC Oceláři Třinec - BK Mladá Boleslav od 15:00 a 60. kolo dne 8. března 2022, BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec od 17:30.

25.12.2021

Moravec na MS v Kanadě

Česká reprezentace do 20 let už zná konečnou nominaci na mistrovství světa, hlavní trenér české dvacítky Karel Mlejnek ji oznámil na Štědrý den a boleslavský obránce David Moravec je mezi nominovanými. Gratulujeme a držíme pěsti. Mistrovství pro Čechy odstartuje v noci z 26. na 27. prosince v jednu hodinu v noci a bude to nepochybně těžký oříšek, neboť vyzyvatelem bude domácí Kanada.

×
Dnes v 15:00 | Muži
HC Oceláři Třinec
BK Mladá Boleslav