BK MLADA BOLESLAV
7. 4. 2015 | Vojtěch Balon

Už nás budou brát jako rovnocenného soupeře, těší Františka Výborného

M l. B o l. – Sezona, která nedávno A týmu skončila, se jednu dobu nevyvíjela vůbec dobře, ale nakonec lze ročník 2014/2015 označit za veleúspěšný. Bruslaři totiž vůbec poprvé v historii postoupili do play-off, v předkole si poradili s Plzní a ve čtvrtfinále zle zatápěli horkému favoritovi na titul z Třince. „Oceláři jsou jako česká Barcelona,“ trefně našel přirovnání hlavní lodivod František Výborný a vzápětí dodal: „Kluci odvedli skvělou práci. Jsme na ně hrdí.“ Co dalšího řekl kouč, který v Mladé Boleslavi prodloužil smlouvu?

Pane Výborný, pojďme se ještě na moment vrátit k čtvrtfinálové sérii s Třincem. Za nevýhodného stavu 1:3 na zápasy se vracela do WERK Arény. Brali jste to tak, že už není co ztratit?

Věděli jsme, že domácí chtějí sérii ukončit, ani v sázkových kancelářích nám moc šancí nedávali. (úsměv) Takže ano, vstoupili jsme do utkání tak, že v něm nemáme co ztratit. Byl by skoro zázrak, kdyby se nám povedlo Oceláře přivézt zpět do ŠKOENERGO Arény. O to úžasnější je, že jsme od toho nebyli daleko. Ale dva slepené góly v závěru nás o to bohužel připravily. Zklamaní ale rozhodně nejsme.

V postup do semifinále na úkor Ocelářů nevěřil snad ani nejzarytější optimista. Jak se vám s odstupem času série hodnotí?

Procenta pravděpodobnosti postupu před začátkem série hovořila jasně pro Třinec, my jsme si toho byli dobře vědomi a možná jsme si v hlavách ani nepřipouštěli, že by se nám přes ně podařilo přejít. Všechny čtvrtfinálové zápasy ale byly obrovsky vyrovnané, s čímž snad nikdo nepočítal, proto klobouk dolů před hráči, jak se s tím vypořádali. Myslím, že jsme byli favorizovanému Třinci naprosto rovnocenným partnerem, v některých utkáních jsme dokonce měli trochu navrch, ale roli sehrála i smůla.

František Výborný

Účast v play-off je pro tým určitě skvělá zkušenost do budoucna…

Především pro naše mladé hráče je to ohromně cenné, klub jsme posunuli z barážových vod výše, což je pro nás veliký úspěch. Stále jsme se zlepšovali a v závěru sezony jsme dokázali vzdorovat tak vyspělým týmům, jakým Třinec rozhodně je – jako taková česká Barcelona. Nejde jen o zázemí, i samotný hráčský kádr mají velmi kvalitní, uvidíme, jak budou zvládat roli favorita dál. Není to vůbec jednoduché, znám to z vlastní zkušenosti, když je na vás tlak a musíte to potvrzovat.

Uplynulý ročník byl pro Bruslařský klub jako na houpačce. Jak se za ním vy sám ohlížíte?

Pro hráče i trenéry to byla ohromně těžká sezona, velké díky patří i našim fanouškům, kteří se starali o skvělou kulisu a neodepisovali nás, když se nedařilo. Na nováčka se nám relativně povedl start sezony, ale až příliš často jsme prohrávali doma a nedokázali jsme potvrdit vítězství z cizích kluzišť. Nešla nám ani prodloužení, v nich jsme paběrkovali a pokaždé brali jen bod. V listopadu nás zasáhla velká marodka a měli jsme problémy na postu gólmana, brankáři se točili a chvilku trvalo, než si všechno sedlo. Po Vánocích se mužstvo ohromně semklo a vyvrátilo „barážové ambice“. Do předkola proti Plzni jsme rozhodně nevstupovali jako favorit, ve vzájemných zápasech byla škodovka mnohem úspěšnější než my, přesto jsme přes ni – myslím, že suverénně – přešli. A Třinec? Jakožto nejlepší tým v základní části to už byl jen takový bonbónek hlavně pro fanoušky. Nechtěli jsme se nechat zesměšnit, ale odejít se vztyčenou hlavou, což se podařilo a kluci přišli na to, že i ten Třinec, když se někde načape, se dá porazit.

Zmínil jste boleslavské fanoušky. Jak velkou zásluhu mají na dosaženém úspěchu?

Určitě značnou. Atmosféru na našem stadionu kvitovali i soupeři, když přijela Plzeň, tak ji pochválil i Martin Straka. Byl sice naštvaný, že vypadli, ale uznal kvalitu naší hry a fantastické fanoušky. O tom to celé je – lidi si to užívají a hráči poznají, že tohle za tu dřinu stojí.

Pan Plachý, jeden z majitelů klubu, před sezonou doufal, že se z Mladé Boleslavi stane dobrá hokejová adresa, vy sám jste tvrdil, že Bruslaři mohou být štikou ligy. To se povedlo, že?

Nechci říkat, jaký je to veleúspěch nebo něco takového. Pro někoho je cíl titul, pro někoho play-off, pro nás je čtvrtfinále jako malý titul. V baráži jsme skončit nechtěli a měli jsme z toho strach. Zvrtnout se to klidně mohlo i v play-out. S postupem přes Plzeň jsme ani nepočítali, najednou se to však narodilo. V Boleslavi vypukl hokejový boom a to je pro klub nejlepší možné vysvědčení. Když jsem trénoval v jiných týmech, tak se o Bruslařském klubu mluvilo hanlivě ve stylu „Jedeme do Boleslavi, to budou snadné tři body!“ a podobně. Hráči, realizační tým a vedení povýšili tenhle klub z role odpadlíka a už nás ostatní berou jako rovnocenného partnera. Budeme se snažit v tom pokračovat a dál zvedat pomyslnou laťku výše. Máme v kádru spoustu mladých hráčů, pro které by letošní sezona mohla být začátkem cesty nahoru. Tři čtyři kluci mají podle mého názoru klidně potenciál sáhnout si na reprezentační dres.

Klub ještě před čtvrtfinále potvrdil, že jste spolu s kolegou Marianem Jelínkem prodloužili smlouvy. Přesvědčily vás k tomu dobré výsledky?

Dá se to tak říct. Už jsem uvažoval nad koncem trenéřiny, ale tohle je oprátka na další dva roky, uvidíme, jak to bude probíhat. (smích)

Jaké další úkoly si momentálně kladete?

Kromě odpočinku? (úsměv) Ne, chápu vaši otázku. Určitě budeme chtít ještě o něco víc stabilizovat kádr. Určitě nejsou třeba žádné velké změny. Nějaké budou, to je jasné, vždycky jsou, ale neměly by být zásadní. Tenhle tým fungoval nakonec skvěle a určitě ještě zdaleka nenaplnil svůj potenciál.

Děkujeme za rozhovor.

Další články

Aktuality

18.10.2018

Vytížení pro Kurku

Obránce Jiří Kurka může v rámci střídavých startů nastupovat v Chance lize za Benátky nad Jizerou. Kurka v této sezóně nastoupil osmkrát za boleslavský A-tým. Na ledě strávil v průměru přesně 11 a půl minuty.

15.10.2018

Patera v Hokej den poté

Jeden z nových trenérů BK Mladá Boleslav Pavel Patera bude dnes hostem pořadu České televize Hokej den poté. Nezapomeňte si tedy naladit kanál ČT Sport a to přesně v 15:15. Záznam pořadu je k dispozici na webu České televize. Boleslavská pasáž začíná v čase 16:38.

12.10.2018

S Pardubicemi na ČT

Utkání 20. kola, které Bruslaři odehrají v neděli 18. listopadu na ledě Pardubic, bude vysílat Česká televize. Začátek zápasu je proto posunut z původních 17 hodin na 17:20.

12.10.2018

Vegas povolalo Hyku

Tomáš Hyka si připsal jedenáctý start v NHL za Vegas Golden Knights. Proti Pittsburghu strávil na ledě necelých třináct minut, zaznamenal tři střely na bránu a jeden mínusový bod.

08.10.2018

Hyka začal dobře

Výborný start do nové sezony AHL měl Tomáš Hyka. Odchovanec Mladé Boleslavi nasbíral ve dvou duelech tři nahrávky a vede žebříček produktivity týmu Chicago Wolves, který je farmou Vegas Golden Knights. Hyka je aktuálně nejproduktivnějším českým hráčem ve farmářské soutěži.

06.10.2018

Kousal pomůže Ústí

Pavel Kousal má vyřízeny střídavé starty do Ústí nad Labem. 19letý útočník v této sezóně zatím nastoupil za Boleslav ve čtyřech hrách, v nichž nebodoval. Na severu Čech se potká s dalšími kmenovými hráči Bruslařů - brankářem Dominikem Grohem a forvardem Lukášem Volfem.

×
Odehrané v 16:00 | Jun.
HC Sparta Praha
BK Mladá Boleslav
×
Odehrané v 14:00 | Dor.
SKLH Žďár n. S.
BK Mladá Boleslav