BK MLADÁ BOLESLAV

Radim Vrbata: Strategii máme pořád stejnou, jen okolnosti jsou každý rok jiné

6. 8. 2022
Autor: Klub
M l. B o l. – Bruslaři před 14 dny zahájili letní přípravu na ledě. Tréninky jsou ale jen jedna část celého procesu, tu druhou tvoří tvorba samotného kádru a fungování kolem něj. O tom jsme se bavili se sportovním ředitelem BK Mladá Boleslav Radimem Vrbatou. Zjistěte, v čem ještě sportovní úsek Bruslařů vidí prostor pro doplnění, oč je letošní sestavování týmu jiné oproti loňsku a co se ještě případně chystá.

Než se dostaneme ke konkrétním příkladům a jménům, mohl byste vysvětlit, s jakou strategií jste spolu s Václavem Nedorostem šli do budování kádru pro nadcházející sezónu?

Strategie byla stejná jako v předchozích sezonách. Jednoduše řečeno v rámci finančních možností klubu a s ohledem na situaci na hráčském trhu sestavit co možná nejsilnější, dostatečně široký, konkurence schopný kádr. Samotný proces je samozřejmě mnohem složitější a ne každý rok stejný. Jako příklad můžu uvést rozdíl mezi loňskou a letošní sezonou. Loni bylo v extralize patnáct týmů, hráčský trh byl totálně přebraný a nejen my, ale i ostatní týmy, braly pro doplnění kádru vlastně každého volného hráče, který, když to přeženu, uměl aspoň trošku bruslit. Oproti tomu letos, kdy je extraliga zpátky na čtrnácti týmech, hráčský trh je ovlivněný situací na Ukrajině, bylo z čeho vybírat.

Zkomplikoval vám vaše plány ochod Davida Moravce do juniorské soutěže v Kanadě, nečekaný konec kariéry Mitche Fillmana, případně podpis smlouvy do NHL Pavla Regendy?

U Regendy jsme od olympijských her tušili, že by k této situaci mohlo dojít, u Moravce jsme byli dopředu informováni a ano, u Fillmana to byl blesk z čistého nebe. Všichni by jednoznačně měli v našem kádru své místo, ale i takové situace hokej přináší a naše práce je na ně umět reagovat.

Jak velkou roli hrála při výběru posil loňská nepříliš povedená základní část?

Určitě velkou. Když to vezmu zeširoka, tak každý rok dochází automaticky k určité obměně kádru. Není tajemstvím, že následující sezona se vždy připravuje už v té rozehrané. Takže jedna věc je, že máme v předstihu vytipované hráče, kteří splňují naši představu pro styl hokeje, který chceme hrát, tzn. dobré bruslaře, spíše mladší hladové hráče s potenciálem, se kterými můžeme pracovat (což je letos například Jeřábek, Šmerha, Beránek). Zadruhé musíme najít náhrady na avizované ochody našich hráčů. A zatřetí, a tím odpovídám na vaši otázku, skončenou sezonu si musíme vyhodnotit a reagovat na to, jak se vyvíjí situace v extralize, kde nás tlačí bota a jaký typ hráčů nám chybí. Právě ta loňská základní část nám toho ukázala hodně.

Je výsledkem angažování Pontuse Åberga? Hráč jeho formátu je pro mnohé fanoušky překvapením vůbec v rámci České republiky, natož v Mladé Boleslavi. Jak se povedlo ulovit takovou rybu?

Nejen Pontuse, ale i Roberta Lantošiho a třeba i pokračování Alexe Lintuniemiho. To jsou na českou extraligu nadstandardní hráči, u kterých věříme, že pomůžou s tím, co nám loňskou sezonu chybělo, tzn. góly, body, přesilovky, celkově větší hokejová kvalita. Jak už jsem říkal, letos nám hodně nahrála situace na hráčském trhu. O kluky byl samozřejmě zájem i z jiných klubů, nejen v Čechách, takže jsme museli jednat rychle. Kredit musí jít hlavně majitelům, že na tyto rozdílové hráče, kteří samozřejmě něco stojí, našli v rozpočtu peníze.

Zmiňovaní hráči by měli patřit k tahounům mužstva, řešíte i s ostatními hráči jejich role v týmu?

Samozřejmě. Při každém podpisu si s hráčem a jeho agentem jasně řekneme, kvůli čemu ho bereme, co od něj čekáme a do jaké role s ním počítáme. Stejně tak komunikujeme s trenéry, protože je nesmírně důležité, aby takovou roli ten hráč opravdu v zápasech dostal a využilo se především jeho předností. Pak už záleží jen na samotném hráči, jak s tou šancí naloží.

Poslední posilou je David Štich, který mezi fanoušky vzbudil celkem dost ohlasů. Jakou roli by měl plnit on?

Po zmiňovaných ztrátách v obraně jsme hledali, a vlastně stále hledáme, vhodný typ, který by naše zadní řady rozšířil. Přeci jenom oproti stavu v útoku, kde máme dostatečný počet, v obraně ještě okénko na doplnění vidíme. Co se týče Davida, tak jeho fyzicky založená defenzivní hra, obětavost, schopnost postavit se za spoluhráče, je přesně to, co jsme hledali. Věříme, že naši techničtí hráči s ním v sestavě budou mít větší klid pro ten „svůj hokej“.

V širším kádru je i řada hráčů juniorského věku, je to výsledek koncepční práce?

Mladí hráči jsou z mnoha důvodů nutnost. Víte dobře, že od prvního dne klademe důraz na propojení áčka a mládeže. Před každou sezonou dostává řada juniorů šanci se ukázat v přípravě, někteří z nich naskočí i do extraligy. Loni velký počet hráčů měl dokonce možnost vyzkoušet si zápasy v Lize mistrů. Ale vždycky záleží jen na připravenosti, pracovitosti a hlavně výkonech konkrétního hráče, aby si řekl o stabilní místo v mužstvu. Jako tomu bylo třeba u Szturce nebo Moravce. Byli bychom hrozně rádi, kdyby tento krok udělal letos i někdo další.

A k té koncepční práci. To je hrozně hezká věc, ale tady v Čechách se opravdu koncepčně, s výhledem, se vším, co to obnáší, prakticky pracovat nedá. To jde jen v NHL. Jedině tam máte možnost skrz procesy, které tam fungují (draft, development, trejdy, podpisy volných hráčů) během pěti let postavit mužstvo, které, když se všechno udělá správně, může třeba dalších sedm let bojovat o Stanley Cup. Situace v Čechách je diametrálně odlišná. Tady vlastně jen ze sezony na sezonu reagujete na aktuální finanční možnosti klubu, hráčskou situaci na trhu a na odchody klíčových hráčů.

Potvrzuje se, že česká extraliga je odrazovou, přestupní stanici? Odchod Kelemena je dalším v řadě ztrát klíčového hráče.

Máte pravdu a jsem přesvědčený, že je to tak správné. Česká liga by měla sloužit k tomu, aby se z ní hráči chtěli dostat výš. Nejde jen o náš tým a naše hráče, týká se to celé extraligy. Pro fanoušky by bylo jistě vděčnější, kdyby stavba kádru vypadala jinak. Kdybychom tady stále měli Skalického, Zohornu, Kelemena. Nemuseli bychom potom ty rozdílové hráče hledat v zahraničí. A nejde jen o ně, jde i o mladé hráče. V šestnácti letech dostal, a zcela zaslouženě, prostor Szturc, v sedmnácti potom Moravec. To jsou hráči, které si připravujete, plánujete jim větší vytížení, důležitější role. Ale znovu říkám, realita je jiná, musíme ji respektovat a pracovat s ní.

Je v plánu ještě nějaká další posila? Když jsme se spolu naposledy mluvili, byl v hledáčku obránce a centr.

Od našeho posledního rozhovoru se udála řada věcí, o kterých jsme se právě bavili. V tuhle chvíli vidíme jako prioritu doplnit místo v obranných řadách. Není vyloučeno, že během srpna přijde někdo na zkoušku, nebo že budeme čekat na září, říjen, co se na trhu objeví po kempech v zámoří. Kvalitního, rozdílového centra bychom samozřejmě hrozně rádi, ale to celá extraliga. Problém je, že takoví hráči k dispozici nejsou a když už, tak něco stojí. A když už se někdo objeví, tak musí nejdříve propadnout sítem Pardubic, Sparty, Komety, se kterými nemá cenu chodit do finančních závodů. Věříme, že si poradíme z vlastních zdrojů, nějaký plán máme. V tuto chvíli máme dva nadprůměrné extraligové brankáře, plus juniora, který by měl začít dostávat prostor v dospělém hokeji, sedm extraligových obránců, plus dva juniory ze širšího kádru reprezentační „dvacítky“ a čtrnáct extraligových útočníků, plus kluky, kteří dostanou prostor v 1. lize a naše juniory. Všichni dostanou dostatečný prostor v přípravných zápasech, ve kterých uvidíme, jestli naše předpoklady platí nebo jestli budeme muset někde na něco reagovat. Kádr pro letošní sezonu se tradičně uzavírá až koncem přestupního období v lednu, věříme ale, že stejně jako v předchozích sezonách máme už teď dostatečně kvalitní kádr, který bude opět konkurenceschopný.

×
Dnes v 17:00 | DOR
HC ŠKODA PLZEŇ
BK Mladá Boleslav