BK MLADÁ BOLESLAV

Extraligu juniorů čekají změny v počtu účastníků, mizí také baráž

1. 7. 2022
Autor: Tomáš Taybner
M l. B o l. – I na mladé Bruslaře čeká již v září první utkání DHL Extraligy juniorů, přičemž letošní ročník bude zajisté poznamenán několika změnami. Jejich cílem je zjednodušit formát soutěže a vytvořit konkurenční prostředí, které zamezí odlivu hráčů do zahraničních lig a pomůže ke správnému vývoji našich talentů. Na výsledky těchto změn si ovšem budeme muset chvíli počkat. K úpravám pravidel se pro klubový web vyjádřili trenér juniorů Václav Pletka a obránce Sebastian Jasečko, který v loňské sezóně nasbíral i několik startů za A tým. O jaké změny se jedná, se dozvíte v následujícím článku.

Loňská sezóna

V uplynulém ročníku extraligu hrálo hned 20 mužstev. Hlasy hokejových činovníků i veřejnosti už delší dobu volaly po snížení počtu účastníků, ke kterému před letošní sezónou došlo. Tuto redukci přímým sestupem odnesli junioři Slavie, Havířova, Chomutova, Kladna a Českých Budějovic. Dále nebude pokračovat ani Salzburg, který nenastoupil do soubojů Skupiny o udržení, takže ho čeká přesun o patro níž. O účast v nadcházejícím ročníku se bojovalo také v baráži, kde se Litvínovští úspěšně ubránili Přerovu.

Základní část

V sezóně 2022/2023 bude extraligu juniorů hrát už jen 14 týmů. "Soutěž se tím určitě zlepší, kluci budou hrát více kvalitních zápasů, které je budou v jejich výkonnosti posouvat dál. Věřím, že je to pro celý hokej v Česku krok dopředu," říká trenér juniorky Václav Pletka. Snížení počtu účastníků pozitivně kvituje také obránce Sebastian Jasečko: "Liga bude určitě kvalitnější. Věřím, že nám to může do budoucna hodně dát." V základní části se každý s každým utká hned čtyřikrát (dvakrát doma, dvakrát venku). Celkově tedy každý tým sehraje 52 zápasů. Hrát se bude v pátek a sobotu, jak už je tomu několik let zvykem. Mužstva jsou znovu přerozdělena do dvojic podle územního principu. Stejně jako v posledních sezónách utvořili Bruslaři dvojičku s Libercem. Tento systém šetří čas a také výdaje spojené s cestováním, které jsou v dnešní době enormní.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Sestup

Baráž a nadstavbové skupiny už nadále k vidění nebudou. Sestup bude přímý, přičemž se bude týkat pouze posledního celku po základní části. "Já bych osobně uvítal, aby poslední tým hrál baráž s vítězem první ligy. Myslím si, že ty extraligové týmy mohou být silnější, což by se právě v baráži ukázalo. Já s tím tedy nesouhlasím, ale nezbývá mi nic jiného než to akceptovat. Věřím, že se nás to na konci sezóny nebude týkat," doufá Václav Pletka. Sestupující tým poznáme nejpozději v sobotu 18. března.

Play off

Do play off postoupí 8 nejlepších mužstev dlouhodobé části. Vítězný tým nastoupí proti osmému, druhý vyzve sedmého a tak dále. "Základní část bude náročnější než vloni, takže to bez té nadstavby bude lepší. Taky se mi to líbí, protože už to připomíná ten extraligový formát play off," dodává Sebastian Jasečko. Čtvrtfinále se bude znovu hrát na tři zápasy, semifinále a finále na čtyři, tedy stejně jako v loňské sezóně. Samotné play off se rozběhne 21. března, vítěze budeme znát nejpozději 27. dubna.

Bruslaři k prvnímu utkání nové sezóny nastoupí 2. září, kdy do Mladé Boleslavi přijedou Berani ze Zlína. Hned v sobotu 3. září pak Boleslavští změří síly s Olomoucí. Kompletní los a rozpis utkání naleznete zde.

×
Dnes v 15:00 | MUZ
HC Oceláři Třinec
BK Mladá Boleslav